Hohl nets Swiss Championships

Bigla Cycling Team rider outsprints field for title

Results
Elite women (98.4km)
1Jennifer Hohl (Bigla Cycling Team)2:53:35 
2Bettina Kuhn (Bigla Cycling Team)  
3Andrea Wolfer (Team bike-import.ch)  
4Fabienne Somm (Team bike-import.ch)  
5Jessica Schne (Team bike-import.ch)  
6Valérie Hoffs (Team Romandie-Giant Women Cycling Team)  
7Diana Rast (RRC Nordwest/Campione Celeste Iavac)  
8Jasmin Acherm (Team Fischer BMC - VC Rain)  
9Emilie Aubry (Cervelo Test Team)  
10Pascale Schni (Cervelo Test Team)  
11Sereina Trach (Team bike-import.ch)  
12Patricia Schw (Cervelo Test Team)  
13Karin Thurig (Bigla Cycling Team)0:00:07 
14Doris Schweiz (Bürgis Cycling Team)0:01:13 
15Monika Furrer (Team bike-import.ch)  
16Marcelle Mose (RSC Aaretal Munsingen)0:02:32 
17Mirjam Schwag (Team bike-import.ch)0:03:18 
18Angelika Meie (RC Seebach / TG Hütten)0:03:37 
19Carole Koster (RSC Aaretal Munsingen)  
20Iris Zwahlen (pro cycling schaller)0:03:57 
21Jessica Ubelh (VC Menrisio-PL Valli Bigla Cycling Team)  
22Nadège Matthe (Team Romandie-Giant Women Cycling Team)  
23Astrid Grusko (pro cycling aarau)  
24Céline Tornay (Team Romandie-Giant Women Cycling Team)  
25Helen Blatter (Bigla Cycling Team)  
26Sara Tretola (VC Bärau/Plusport Cycling Team)0:18:15 
DNFCathy Arsich (Pédale des Eaux-Vives)  
DNFEsther Genin (Team Romandie-Giant Women Cycling Team)  
DNFMonia Turin (Team Romandie-Giant Women Cycling Team)  
DNSNicole Brandl (Bigla Cycling Team)  
DNSYvonne Burgi (pro cycling aarau)  
DNSCorrinne Over (Team Romandie-Giant Women Cycling Team)  
Under 23 men (131km)
1Silvan Dillie (Atlas-Romer's Hausbächerei)3:08:36 
2Nicolas Luthi (CC Litoral)  
3Daniel Hengge (Nazionale Elettronica new Slot-Hadimec)  
4Fabio Anelli (VC Mendrisio PL Valli)  
5Till Dreier (Team Hörmann VC Pfaffnau-Roggiswil)  
6Yves Mercier (SCO Dijon Team-Lapierre)  
7Marco Lippune (Team Hörmann VC Pfaffnau-Roggiswil)0:00:24 
8Lorenzo Rossi (VC Mendrisio PL Valli)  
9Peter Erdin (GS PanSan-Silverreed)  
10Dominik Fuchs (RV Zurich)  
11Michael Baer (Nazionale Elettronica new Slot-Hadimec)0:00:29 
12Robin Traber (VC Bürlen-Märwil)  
13Tobias Lussi (RMV Cham-Hagendorf/Alchimist-Scoda)0:00:35 
14Patrick Luter (VC Pfaffnau-Pneuhaus Frank)0:00:43 
15Kilian Moser (Team Hörmann VC Pfaffnau-Roggiswil)  
16Joel Egkin (RRZ goldwurst.ch Nordwest)  
17Tino Eicher (RV Zürich)  
18Marcel Aregge (VC Ageri-Frirasport/Alchimist-Skoda)0:01:49 
19Raphael Addy (BMC-Sogecoma-Hottinger Valais Cycling)  
20Ivan Boutelli (Team Alchimist Skoda)  
21Christian Sch (VC Mendrisio PL Valli)  
22Claudio Imhof (VC Hirslanden/Illi Bikes Cyling Team Belgium)  
23Lukas Rohner (Atlas-Romer's Hausbächerei)  
24Christian And (GS PanSan-Silverreed)  
25Loic Aubert (VC Orbe / Team Alchimist Skoda)  
26Michael Hofst (Team Hörmann VC Pfaffnau-Roggiswil)  
27Rolf Pfosi (RMV Chur/Bikeparadise Race Team)  
28Sébastien Rei (BMC-Sogecoma-Hottinger Valais Cycling)  
29Roman Stricke (VC Mendrisio PL Valli)  
30Andy Wenk (GS PanSan-Silverreed)  
31Mirco Saggior (Bürgis Cycling Team)  
32Mathieu Donza (VC Morteau-Montbenoit)  
33Florian Egger (RMV Hochdorf - SWICA)  
34Lionel Buchel (Groupe Sprotif Rufalex)  
35Patrick Schel (VC Fischingen/Raiffeisen Neckertal-Volg)  
36Lucas Kalt (Team Alchimist Skoda)0:03:01 
37Vincent Ueber (Bürgis Cycling Team)0:03:03 
38Sepp Freiburg (CC Bern/Thómas Racing Team)0:03:16 
39Lucas Maurer (Team Hobi-Bau AG-MF Hügler-Wetizkon)0:04:19 
40Mickael Jolti (Pédale des Eaux-Vives)0:05:42 
41Christopher D (Nazionale Elettronica new Slot-Hadimec)  
42Markus Jehle (Atlas-Romer's Hausbächerei)  
43Loïc Perizzol (VC Orbe)0:05:47 
44Tristan Margu (team cycling sports)0:05:58 
45Dominic Hanni (RSC Aaretal Münsingen)0:06:47 
46Nicolas Schny (VC Lancy/Chambéry-Cyclisme-Formation)  
47Pierre Blanc (Cyclophile Sédunois)  
48Romain Beney (VC Mendrisio PL Valli)  
49Jonathon Fume (CC Etupes)  
50Oliver Hofstt (RV Uster Radsport Flatera)  
51Gil Jacot-Des (Bürgis Cycling Team)  
52Samuel Horstm (Team Alchimist Skoda)  
53Nicolas Winte (Atlas-Romer's Hausbächerei)  
54Marcus Schwei (VC Mendrisio PL Valli)  
55Philippe Burk (VC Rothenberg)  
56Julien Tarama (VC Mendrisio PL Valli)  
57Luca Conrad (team cycling sports)  
58Olivier Beer (Cyclophile Morgien)  
59Lucca Albasin (team cycling sports)  
60Rèmy Maurer (VC Mendrisio PL Valli)  
61Michel Jungo (VC Sursee CréaBeton)  
62Cyrille Thier (Atlas-Romer's Hausbächerei)0:14:21 
63Peter Frei (Team Hobi-Bau AG-MF Hügler-Wetizkon)0:18:23 
64Simon Frank (VC Pfaffnau-Pneuhaus Frank)  
65Stefan Acherm (VC Sursee-Crea Beton)  
DNFDamien Corthe (VC Orbe)  
DNFXavier Bron (VC Orbe)  
DNFDominique Sta (Atlas-Romer's Hausbächerei)  
DNFFabio Jost (VC Sursee CréaBeton)  
DNFNino Oeschger (VC Pfaffnau-Pneuhaus Frank)  
DNFRomain Cotten (RRZ goldwurst.ch Nordwest)  
DNFMarc Koller (Team Hobi-Bau AG-MF Hügler-Wetizkon)  
DNFMoreno Angst (Groupe Sportif Rufalex)  
DNFSteven Baerts (Bürgis Cycling Team)  
DNFJoel Sturdy (VC International Brig)  
DNFDavy Schneide (Cyclophile Sédunois)  
DNFTeddy Schneid (Cyclophile Sédunois)  
DNFFabian Folmli (Team Hörmann VC Pfaffnau-Roggiswil)  
DNFPatrick Tannl (VMC Gansingen)  
DNFThomas Frei (Team Hobi-Bau AG-MF Hügler-Wetizkon)  
DNFMarco Weber (RRZ goldwurst.ch Nordwest)  
DNFPhilipp Henze (Les Cyclos des GSA Ajoie)  
DNFPhilippe Juli (Cyclophile Sédunois)  
DNFLoic Fellay (BMC-Sogecoma-Hottinger Valais Cycling)  
DNFLivio Waldisp (A Team Merida Hitzkirch RMV Hochdorf)  
DNSMirko Monighe (VC Bellinzona)  
DNSMattia Kienas (Team Hobi-Bau AG-MF Hügler-Wetizkon)  
DNSReto Hauri (VC Born Boningen MONDIA/Thüler-Parkett)  
DNSPierre Kaesli (VC Mendrisio PL Valli)  
DNSJan Martin Kr (Atlas-Romer's Hausbächerei)  
DNSNoè Gianetti (VC Mendrisio PL Valli)  
DNSMichael Wechs (VC Pfaffnau-Pneuhaus Frank)  
DNSErik Bruengge (VC Mendrisio PL Valli)  
DNSLionel Wust (Bourg Ain Cyclisme)  
DNSNico Bruengge (VC Mendrisio PL Valli)  
Master men (82km)
1Michael Thema (Maler Meier/Sporthaus Ponzio)2:03:13 
2Marco Jaisli (RV Höngg)  
3Damien Grause (Pédale des Eaux-Vives)  
4Peter Snorf (GS Lippuner-Rüdlinger)0:00:03 
5Pascal Corti (Cyclophile Sedunois)  
6Andreas Schwe (Scott-2 Rad Bachmann)  
7Alain Bischof (VC Hittnau)0:00:53 
8Hans Burkhard (V.C. Vaduz)0:00:57 
9Adrian Schmid (VC Bärau)0:03:55 
10Stefan Rauber (RB Brugg Bike Zone)  
11Andreas Heini (VC Lyss / Team Heiniger Sport)  
12Thomas Maxwel (Lombard Odier)  
13Giovanni Cato (VC Steinmaur)  
14Florian Graus (Pédale des Eaux-Vives)  
15Frederic Bran (VC Morteau-Montbenoit)  
16Cédric Lambel (Lombard Odier)  
17Pascal Jaccar (VC Orbe)  
18Goerge Bovis (VC Oberhofen)  
19Pascal Kappel (RB Brugg Bike Zone)  
20Eric Berset (Pédale des Eaux-Vives)  
21Virgile Lecou (Cyclophile Lausannois)0:04:01 
22Joël Matile (VC Edelweiss)0:05:22 
23Marcello Engl (VC Industrie-Zürich)0:07:22 
24Rudolf Moser (VC Bärau)  
25Christophe Ni (C.C. Littoral)0:07:26 
26Jean-Claude V (VC Vevey)0:09:10 
27Karlheinz Ris (VC Vaduz)0:09:22 
28Pierre-Yves M (Pédale des Eaux-Vives)0:10:09 
29Philippe Frei (RMV Hochdorf-Swica A-Team Merida)0:10:14 
30Philippe Hone (Pédale des Eaux-Vives)0:10:15 
31Marc Heller (Cyclophile Morgiens/FX team)  
32Anton Ballat (VC Steinmaur)0:11:25 
33Misja Struyt0:11:29 
34Michael Bohne (RSC Aaretal Müsingen)0:11:39 
HDJean-Marc Gar (Pédale des Eaux-Vives)0:23:50 
HDRoland Haring (VC Kaisten)0:26:44 
HDLorenzo Piole (VC Chailly)  
DNFGiovanni Pizz (RRC Bern Pro-Cycling Schaller)  
DNFMichael Hirsc (CI Ostermindigen)  
DNFLee Mazzoleni (VC Industrie-Zürich)  
DNFJan Gerber (procyclingaarau)  
DNFStépane Cand (VC Echallens)  
DNSJean-Luc Chri (Pédale des Eaux-Vives)  
DNSDaniel Meier (Genève)  
DNSBoris Chervaz (Cyclophile Lausannois)  
DNSAdrian Schlap (RMV Uzwil, Krapf)  
DNSLuc Moinat (VC Orbe)  
DNSLaurent Rubin (VC Chailly/Bicycles Shop team Lausanne)  
DNSBéat Ripstein  
Under 19 men
1Micha Eglin (RRZ goldwurst.ch Nordwest)2:57:24 
2Adrien Chenaux (VC Fribourg)  
3Ramon Bechter (RMV Schleitheim-Felt Team Randenbike)0:00:09 
4Jan Keller (Team Hobi AG-MF Hügler-Wetziknon)  
5Gregory Hugentobler (VC Lancy)  
6Jonas Erzer (VCO Delémont/Megabike Macom)  
7Lorenzo Monighetti (VC Bellinzona)  
8Alessandro Bernasconi (VC Lugano-Arbedo-Grifon-Finstral)  
9Gabriel Chavanne (Campione Celeste/RSC Aaretal Münsigen)  
10Yves Hofmann (RRC Magglingen)  
11Felix Baur (RMV Elgg)  
12Simon Pellaud (BMC-Sogecoma-Hottinger Valais Cycling)  
13Dario Stauble (VMC Gansingen)  
14Gian Marco Gasser (Tower Sports-VC Eschenbach)  
15Matthias Imstepf (VC Elite Susten/Velo Henzen Visp)  
16Nils Scheding (CRC Rickenbach)  
17Philipp Walther (VC Rain/Toshiba)  
18Davide Mancini (VC Bellinzona)  
19Loic Hugentobler (VC Lancy)  
20Lukas Muller (VC Steinmaur Scott)  
21Christian Kattler (VMC Effretikon-Kempthal)  
22Thomas Gut (VC Rain/Toshiba)  
23Lucas Jaun (RRC Magglingen)  
24Florent Sugnaux (Cyclophile Romontois)  
25Jonas Reymond (Cyclophile Morgien)  
26Gaël Suter (VC Montreux)  
27Segio Nicoli (VC Lugano-Arbedo-Grifon-Finstral)  
28Raphael Lee (Pro-Endurance)  
29Roman Baum (GS Jumpin'ghost)  
30Jonas Elmiger (VC Rain/Toshiba)  
31Stéphane Parisod (La Pédale Bulloise)  
32Nicolas Donzallaz (VC Estavayer-le-Lac)  
33Roman Gudel (RRC Nordwest-Reigoldswill)  
34Andrea Gregori (VC Bellinzona)0:00:18 
35Ludovic Circelli (VC Estavayer-le-Lac)0:04:42 
36Stefan Roost (Pro Endurance Team)0:07:41 
37Kevin Stettler (VC Pfaffnau-Roggliswil)  
38Raphael Nef (VC Fischingen)0:12:42 
39Philipp Sommer (RV Sulz-Fricktaler Zeitung-Erne Metallbau)0:15:44 
40Nicolas Andres (BMC-Sogecoma-Hottinger Valais Cycling)  
41Jonas Weiss (RV Sulz-Fricktaler Zeitung-Erne Metallbau)  
42Orgetorix Kuhn (VMC Effretikon)  
43Lucca Hauert (RRC Bern/Pulver Cycles)0:15:51 
44Marco Zach (VC Rothenbburg-Maréchaux)0:17:42 
45Remo Barlocher (RBT Glarnerland Oel-Hauser)  
46Alain Keller (Rad Team Dagersheim)  
47Manuel Stocker (VC Wohlen)  
HDArnaud Gillieron (VC Orbe)0:23:23 
HDPatrick Obrist (VC Fischingen)  
DNFJonathan Menetrey (VC Lancy)  
DNFDavide Pestoni (VC Bellinzona)  
DNFLukas Bucher (VMC Gansingen)  
DNFKevin Zurcher (RBT Glarnerland Oel-Hauser)  
DNFJoël Peter (RMV Cham-Hagendorn)  
DNFMarcel Achermann (VC Rain/Toshiba)  
DNFPhilip Jansen (RB Brugg Bikezone)  
DNFMichaël Iannetta (VC Orbe)  
DNFMirco Balemi (VC Bellinzona)  
DNFDominik Klausler (RV Helvetia Sulz)  
DNSAntoine Giovannini (BMC-Sogecoma-Hottinger Valais Cycling)  
DNSRoland Hermann (Team Hobi AG-MF Hügler-Wetziknon)  
DNSSimon Faust (Team Hobi AG-MF Hügler-Wetziknon)  
DNSFlorian Kaufmann (Team Hobi AG-MF Hügler-Wetziknon)  
DNSLuca Frasa (VC Bellinzona)  
DNSFabio Moretti (VC Bellinzona)  
DNSAndrea Renzo (VC Bellinzona)  
DNSJonathan Bassi (VC Lugano-Arbedo-Grifon-Finstral)  
DNSDavide Cavalli (VC Lugano-Arbedo-Grifon-Finstral)  
DNSSimone Gottardi (VC Lugano-Arbedo-Grifon-Finstral)  
DNSDavide Oeriera (VC Lugano-Arbedo-Grifon-Finstral)  
DNSAndrea Costi (VC Mendrisio PL Valli)  
DNSOskar Schraner  
Under 17 men
1Lars Forster (VC Eschenbach)1:15:58 
2Jan Hofer (RV Sulz Neue Fricktalerzeitung Erne Metallbau)  
3Arend Keller (Team Hobi AG-MF Hügler-Wetziknon)  
4Fabian Lienhard (VC Steinmaur)  
5Stefan Kueng (VC Fischengen)  
6Severin Jager (Team Hobi AG-MF Hügler-Wetziknon)  
7Kasper Severin (RMV Elgg)  
8Tizian Rausch (RRZ goldwurst.ch Nordwest)  
9Thery Schir (VC Orbe)  
10Pascal Lehmann (Team Hobi AG-MF Hügler-Wetziknon)  
11Frank Pasche (Cyclophile Lausannois)  
12Jacques Freidli (VC Lancy)  
13Kerim Barhoumi (RSC Aaretal Münsingen)  
14Christoph Ingauen (Team Hobi AG-MF Hügler-Wetziknon)  
15Adrian Krucker (VC Hittnau/Team Hobi Bau-MF Húgler-Wetzicon)  
16Reto Sauble (RV Sulz Neue Fricktalerzeitung Erne Metallbau)  
17Colin Chris Stussi (RBT Glarnerland Oel-Hauser)  
18Ulisse Fieschi (VC Bellinzona)  
19Reto Pasi Putini (RV Sulz)  
20Silvan Dieterich (Team Hobi AG-MF Hügler-Wetziknon)  
21Livio Sorrenti (Pro Cycling Schaller Uttigen)  
22Tom Bohli (RBT Glarnerland Oel-Hauser)  
23Knipp Niels (RC Olympia Biel)  
24Manuel Rudaz (Cyclophile Sédunois)  
25Nick Albrecht (bikebrothers.ch/RV Stadt Winterthur)  
26Roland Thalmann (VC Pfaffnau Pneuhaus-Frank)0:00:59 
27Joel Gerber (RRZ goldwurst.ch Nordwest)  
28Marc Obrist (VC Fischengen)0:01:17 
29Luca Schaffner (MTB Oberried/Thömas FT)0:01:19 
30Fabien Muller (VMC Gansingen)0:01:37 
31Etienne Kaeslin (Cyclophile Aigle)0:01:43 
32Froidevaux Maxime (VC Estavayer)0:01:46 
33Steeve Pannatier (Cyclophile Sedunois)0:03:20 
34Gianluca Ocanha (VC Bellinzona)  
35Matthias Gut (VC Rain/Toshiba)0:04:30 
36Lucas Erdin (VMC Gansingen)0:05:20 
37Sven Burkard (RMV Cham/sportfood24.ch)0:05:22 
38Mathias Reutimann (RMV Elgg)  
39David Ambrosio (Cyclophile Lausannois)0:05:24 
40Loris Moser (VC Bärau)0:06:54 
41Amieur Cédric (RRZ goldwurst.ch Nordwest)  
42Florian Thiebaud (Zetacyclingclub)  
43Jonas Dellavia (VC Bellinzona)  
44Kilian Frankiny (BMC-Sogecoma-Hottinger Valais Cycling)  
45Dany Amstutz (VC Rothenbburg-Maréchaux)0:08:47 
46Michael Hadorn (RRZ goldwurst.ch Nordwest)0:10:09 
47Danilo Dechristophoris (VC Bellinzona)0:11:18 
48Samuele Deluigi (VC Monte Tamaro)  
49Jan Sorg (Pro Cycling Schaller Uttigen)0:11:20 
50Gabriel Turtschi (Pro Cycling Schaller)0:12:58 
51Dylan Lodovici (UC Montheysanne)  
52Fiechter Valentin (RRZ goldwurst.ch Nordwest)0:20:48 
53Remo Meier (RMC Hochdorf)  
54Dominic Zurwerra (RMC Hochdorf)  
DNFGaëtan Rieben (Cyclophile Lausannois)  
DNFSamuele Cariboni (VC Bellinzona)  
DNSDavid Tschan (VC Born Boningen MONDIA/Thüler-Parkett)  
DNSValentin Baillifard (BMC-Sogecoma-Hottinger Valais Cycling)  
DNSMicah Steiner (Team Hobi AG-MF Hügler-Wetziknon)  
DNSGerber Lukas (VC Gelterkinden)  
DNSDaniele Bossi (VC Mendrisio PL Valli)  
DNSStefano Soler (VC Mendrisio PL Valli)  
Back to top