TechPowered By

More tech

Superprestige Gavere 2013

Date range:
November 17, 2013

November 17, U23 Men:

Van Aert repeats as U23 winner at Superprestige Gavere

By:
Cycling News
Published:
November 17, 2013, 15:05 GMT,
Updated:
November 17, 2013, 16:01 GMT

Mathieu van der Poel on top of Superprestige standings

Wout Van Aert (Telenet-Fidea) won the U23 race at Superprestige Gavere for the second straight year

Wout Van Aert (Telenet-Fidea) won the U23 race at Superprestige Gavere for the second straight year

view thumbnail gallery

Full Results
1 Wout Van Aert (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 0:54:13  
2 Jens Adams (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team 0:01:31  
3 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team 0:01:33  
4 Mathieu van der Poel (Ned) Enertherm-BKCP 0:01:53  
5 Stan Godrie (Ned) Rabobank Development Team 0:02:01  
6 Toon Aerts (Bel) Crelan KDL Cycling Team 0:02:11  
7 David van der Poel (Ned) BKCP-Powerplus 0:02:27  
8 Tim Merlier (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team 0:02:37  
9 Jens Vandekinderen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 0:02:43  
10 Mike Teunissen (Ned) Rabobank Development Team 0:02:47  
11 Quinten Hermans (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 0:03:07  
12 Daan Soete (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 0:04:01  
13 Martijn Budding (Ned) 0:04:06  
14 Gert-Jan Bosman (Ned) 0:04:28  
15 Jonathan Lastra (Spa) 0:04:51  
16 Berne Vankeirsbilck (Bel) 0:04:54  
17 Braam Merlier (Bel) Sunweb-Napoleon Games 0:05:52  
18 Jonas Degroote (Bel) 0:06:55  
19 Antonin Marecaille (Fra) L´Enfer Dunord 0:07:42  
20 Hendrik Sweeck (Bel) Crelan KDL Cycling Team 0:08:25  
21 Daan Hoeyberghs (Bel) BKCP-Powerplus 0:08:55  
22 Jon Ander Insausti (Spa) Burunda Club Ciclista  -2laps  
23 Ward Van Laer (Bel)    
24 Gosse van der Meer (Ned)  -3laps  
25 Tim De Schuyter (Bel)    
26 Kevin Dupont (Bel)    
27 Glenn Maes (Bel)    
28 Brecht Vandenheede (Bel)    
29 Luke Gray (GBr) Trek Cyclocross Collective    
30 Spencer Tack (Bel)  -4laps  
31 Jonas Schrey (Bel)    
32 Spencer Downing (USA) Clif Bar Development Team    
33 Gilles De Jaeger (Bel) Asfra Racing Team    
34 Jonathan Verschueren (Bel) Afdeling Oost-Vlaanderen WBV - VZW    
35 Sam Moerman (Bel)    
36 Seppe Dhont (Bel)  -5laps  
DNF Laurens Sweeck (Bel) Crelan KDL Cycling Team    
DNF Michael Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team    
DNF Yorben Van Tichelt (Bel) Sunweb-Napoleon Games    
DNF Aaron Vandermeirsch (Bel)    
DNF Jens Couckuyt (Bel)    
DNF Joeri Hofman (Bel) Crelan KDL Cycling Team    
DNF Diether Sweeck (Bel) Crelan KDL Cycling Team    
DNF Uwe Vandecauter (Bel)    
Superprestige standings after four rounds
1 Mathieu van der Poel (Ned) Enertherm-BKCP 42 pts
2 Mike Teunissen (Ned) Rabobank Development Team 39  
3 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team 39  
4 Wout Van Aert (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 37  
5 David van der Poel (Ned) BKCP-Powerplus 31  
6 Toon Aerts (Bel) Crelan KDL Cycling Team 28  
7 Tim Merlier (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team 25  
8 Jens Vandekinderen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 24  
9 Jens Adams (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team 23  
10 Diether Sweeck (Bel) Crelan KDL Cycling Team 22  
11 Laurens Sweeck (Bel) Crelan KDL Cycling Team 21  
12 Quinten Hermans (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 19  
13 Michael Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team 17  
14 Gert-Jan Bosman (Ned) 17  
15 Stan Godrie (Ned) Rabobank Development Team 16  
16 Martijn Budding (Ned) 15  
17 Daan Soete (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 11  
18 Yorben Van Tichelt (Bel) Sunweb-Napoleon Games 10  
19 Daan Hoeyberghs (Bel) BKCP-Powerplus 9  
20 Richard Jansen (Ned) Enertherm-BKCP 7  
21 Emiel Dolfsma (Ned) 6  
22 Joeri Hofman (Bel) Crelan KDL Cycling Team 6  
23 Nicolas Cleppe (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 5  
24 Arne Tureluren (Bel) 4  
25 Braam Merlier (Bel) Sunweb-Napoleon Games 3  
26 Ben Boets (Bel) Telenet-Fidea 2  
27 Berne Vankeirsbilck (Bel) 1  
28 Jonathan Lastra (Spa) 1