Ray outsprints Goesinnen to win horrendous Shipwreck Coast Classic

Second NRS win for Target Trek

New Zealand's Alexander Ray has taken out the Subaru National Road Series' second last round, the gruelling Shipwreck Coast Classic. Coming the day after the 256km Melbourne to Warrnambool, only the hard men backed up for what is always a windy affair along the coastline of Western Victoria.

Ray took out the event in a sprint ahead of day-long breakaway companions Floris Goesinnen (Drapac) and Saturday's Melbourne to Warrnambool third place getter Jacob Kauffmann (Budget Forklifts).

"This win is up there with the best in my career," said an emotional Ray. "This is my last race of the season so it's great to go out with a win."

Ray was part of a breakaway group which formed 11 kilometres into the 128 kilometre Great Ocean Road race. Ray then took the initiative and attacked with 15 kilometres to go, taking the defending champion Goesinnen with him.

"Towards the end of the race a lot of the guys started looking around at each other and attacking but it wasn't until later on that I was able to get away.

"Luckily I had Floris on my wheel which helped because his teammates didn't need to chase us," Ray described.

Gale force winds and threatening clouds greeted the peloton as they made their way out of the seaside town of Warrnambool, the heavy winds causing all but 31 riders to complete the race. Many riders found themselves caught out early owing to heavy legs from yesterday's race, or heavy heads from the previous night's celebration.

The conditions played into the hands of the leading group which included Luke Davison, William Walker, Goesinnen (Drapac), Kauffmann, Ray, Joel Strachan (Target Trek), Mark O'Brien, Callum Scotson (Euride), Trever Spencer (Charter Mason), Jacob Restall and Nicholas Bien. The race was slowly whittled down until Ray made his winning move.

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Ray (NZl) Target Trek Racing Team3:03:53 
2Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling  
3Jacob Kauffmann (NSW) Budget Forklifts0:00:04 
4Nicholas Bien (Vic) Essendon Skoda Cycling Team  
5Joel Strachan (Vic) Target Trek Racing Team  
6Jacob Restall (Qld)  
7Trevor Spencer (Vic) CharterMason Drapac Development Team0:00:09 
8William Walker (Vic) Drapac Cycling  
9Callum Scotson (SA) Euride Racing0:00:14 
10Luke Davison (SA) Drapac Cycling  
11Mark O'Brien (Vic) Euride Racing0:00:25 
12Edward Bissaker (SA)0:06:02 
13Angus Lyons (Vic) Essendon Skoda Cycling Team0:07:47 
14Sam Pickering (Vic)0:08:24 
15Dominik Dudkiewicz (Vic) Target Trek Racing Team  
16Shannon Johnson (Vic) CharterMason Drapac Development Team  
17Jeremy Cameron (Vic) African Wildlife Safaris Cycling Team0:08:26 
18Scott McPhee (SA) Veneziano Blefari Cycling Team  
19Ben Marshall (ACT)  
20Alexander Malone (NSW) Satalyst Giant Racing Team  
21Steven Waite (Vic) African Wildlife Safaris Cycling Team  
22Zac Quinn (Vic) African Wildlife Safaris Cycling Team  
23Harry Carpenter (SA) Euride Racing0:08:30 
24Jack Anderson (Qld) Budget Forklifts  
25Rhys Pollock (NSW) Drapac Cycling  
26John Walker (Vic) Drapac Cycling  
27Samuel Horgan (NZl) Budget Forklifts  
28David Jamesion (Qld)0:12:20 
29Morgan Smith (NZl) CharterMason Drapac Development Team0:12:29 
30Leo Simmonds (SA) Veneziano Blefari Cycling Team  
31Joshua Harrison (SA) Euride Racing0:14:35 
32Ricky Smedts (Vic)0:31:44 
33Hayden Brodie (Vic)0:31:48 
DNFJack Haig (Vic) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team  
DNFJoseph Cooper (NZl) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team  
DNFAaron Donnelly (NSW) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team  
DNFBrenton Jones (Vic) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team  
DNFJack Beckinsale (NSW) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team  
DNFPatrick Shaw (Vic) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team  
DNFTom Robinson (Tas) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team  
DNFKane Walker (Vic) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team  
DNFMichael Vink (NZl) Budget Forklifts  
DNFKarl Evans (SA) Budget Forklifts  
DNFAlex Edmondson (SA) Euride Racing  
DNFAndrew Roe (SA) Euride Racing  
DNFRobert McCarthy (SA) Euride Racing  
DNFBrad Davies (SA) Euride Racing  
DNFDarren Lapthorne (Vic) Drapac Cycling  
DNFThomas Palmer (ACT) Drapac Cycling  
DNFRobbie Hucker (Vic) Drapac Cycling  
DNFJason Spencer (Vic) CharterMason Drapac Development Team  
DNFMitchell Cooper (Vic) Satalyst Giant Racing Team  
DNFTyler Spurrell (Vic) African Wildlife Safaris Cycling Team  
DNFDarcy Woolley (Vic) African Wildlife Safaris Cycling Team  
DNFDaniel Nelson (Vic) African Wildlife Safaris Cycling Team  
DNFJarryd Jones (Vic) African Wildlife Safaris Cycling Team  
DNFNicholas Squillari (Vic) African Wildlife Safaris Cycling Team  
DNFRowan Dever (Vic) Target Trek Racing Team  
DNFLachlan Ambrose (SA) Veneziano Blefari Cycling Team  
DNFAlexander Chubb (NSW) DHBC Racing  
DNFJames Fowler (NSW) DHBC Racing  
DNFTodd Satchell (Vic) Anchor Point South Coast  
DNFDylan Lindsey (Vic) Anchor Point South Coast  
DNFMichael McGee (SA) Anchor Point South Coast  
DNFAllan Satchell (Vic) Anchor Point South Coast  
DNFMark Scouller (Vic) Anchor Point South Coast  
DNFDamien Cook (Vic) Anchor Point South Coast  
DNFNathan Mclaren (Vic) Anchor Point South Coast  
DNFFergus Sully (Vic) Bike Gallery - Lexus Blackburn  
DNFChris Stack (SA) Bike Gallery - Lexus Blackburn  
DNFCameron McDonald (Vic) Bike Gallery - Lexus Blackburn  
DNFMark Kelly (Vic) Essendon Skoda Cycling Team  
DNFCamden Bush (Vic) Essendon Skoda Cycling Team  
DNFJames Cummings (Vic) Essendon Skoda Cycling Team  
DNFAlexander Meyland (Vic) Essendon Skoda Cycling Team  
DNFDrew Morey (Vic) Essendon Skoda Cycling Team  
DNFJayden Copp (Qld)  
DNFJason Rigg (Tas)  
DNFDaniel Herrewyn (SA)  
DNFJonathan Stephens (SA)  
DNFAndrew Ward (Vic)  
DNFMatt Boys (Vic)  
DNFTodd Lamb (Vic)  
DNFMark Jamesion (Qld)  
DNFChris Hamilton (Vic)  
DNFMatthew Heath (Vic)  
DNFMark Crawford (NSW) Parramatta Race Team  
DNFThomas Patton (NSW) Parramatta Race Team  
DNFSimon Hammond (NSW) Parramatta Race Team  
DNFTodd Greenland (NSW) Parramatta Race Team  
DNFScott Law (NSW) GPM Data#3  
DNFCaleb Jones (NSW) GPM Data#4  
DNFDaniel Bonello (NSW) GPM Data#5  
DNFSam Rutherford (NSW) GPM Data#6  
DNFEdward White (NSW) GPM Data#7  
DNFChris Jory (NSW) GPM Data#8  
DNFJake Magee (NSW) GPM Data#9  
DNFDaniel O'Keefe (NSW) GPM Data#10  
DNSJesse Kerrison (Qld) Budget Forklifts  
DNSMichael Cupitt (ACT) Budget Forklifts  
DNSSam Crome (Vic) CharterMason Drapac Development Team  
DNSPaul Van Der Ploeg (Vic) Satalyst Giant Racing Team  
DNSPeter Smith (Vic) Satalyst Giant Racing Team  
DNSTimothy Llewellyn (NSW) DHBC Racing  
DNSChristopher Lee (Vic) Bike Gallery - Lexus Blackburn  
DNSDaniel Strauss (Vic) Bike Gallery - Lexus Blackburn  
DNSAlexander Morgan (Vic)  
DNSBrendan Johnston (ACT)  
DNSAlexander Porter (SA)  
DNSTimothy Decker (SA)  
DNSJules Galli (NSW)  
Intermediate sprints - sprint 1 - Wiltons Rd #1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jacob Restall (Qld)  
2Nicholas Bien (Vic) Essendon Skoda Cycling Team  
3Alexander Ray (NZl) Target Trek Racing Team  
Sprint 2 - Wiltons Rd #2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Ray (NZl) Target Trek Racing Team  
2Trevor Spencer (Vic) CharterMason Drapac Development Team  
3Jacob Restall (Qld)  
King of the mountains - KOM 1- Port Campbell
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Ray (NZl) Target Trek Racing Team  
2Jacob Restall (Qld)  
3Trevor Spencer (Vic) CharterMason Drapac Development Team  
KOM 2 - Boggy Creek Rd
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jacob Restall (Qld)  
2Trevor Spencer (Vic) CharterMason Drapac Development Team  
3Floris Goesinnen (Ned) Drapac Cycling  
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Drapac Cycling9:12:02 
2Target Trek Racing Team0:08:05 
3Euride Racing0:08:46 
4Budget Forklifts0:16:41 
5CharterMason Drapac Development Team0:20:39 
6African Wildlife Safaris Cycling Team0:24:55 
NRS teams aggregate after round 12
#Rider Name (Country) TeamResult
1Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team232 pts
2Budget Forklifts168 
3Euride Racing126 
4Drapac Cycling122 
5search2retain p/b health.com.au75 
6CharterMason Drapac Development Team55 
7Satalyst Giant Racing Team39 
8Pro Team Downunder38 
9African Wildlife Safaris Cycling Team38 
10Racing Kangaroos Cycling Development Program31 
11Jayco/Apollo VIS Men's Road Team29 
12St George Skoda HP Team28 
13Target Trek Racing Team26 
14GPM Data#320 
15Downer EDi Mining National Cycling Team14 
16Seight Test Team p/b The Biomechanics11 
17Sydney Uni Velo Racing9 
18Team Polygon Australia9 
19Parramatta Race Team9 
20Veneziano Blefari Cycling Team8 
21Suzuki Bontrager7 
22Pensar SPM Racing5 
23Paradice Investment Cycling Team5 
24Subaru/Albion Cycles NRS Development Team5 
25Data#3 Cisco Racing Team5 
26Croydon Cycleworks/Pick-a-Part4 
27Bianchi Lotto Arbitrage2 
28Essendon Skoda Cycling Team2 
29Bikebug.com/Aussie Pallets2 
30DHBC Racing1 
31Total Rush Hyster1 
NRS aggregate after round 12
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jack Haig (Vic) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team85 pts
2Nathan Earle (Tas) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team83 
3Jack Anderson (Budget Forklifts)53 
4Alex Edmondson (SA) Euride Racing53 
5Samuel Horgan (Budget Forklifts)47 
6Jai Crawford (Tas) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team43 
7Anthony Giacoppo (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)36 
8Joseph Cooper (NZl) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team31 
9Darren Lapthorne (Vic) Drapac Cycling27 
10Harry Carpenter (SA) Euride Racing25 
11Brodie Talbot (NSW) Caterpillar24 
12Ben Dyball (NSW) Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team24 
13Neil Van Der Ploeg (search2retain p/b health.com.au)22 
14Thomas Palmer (Drapac Cycling)20 
15Cameron Bayly (SA) Search2Retain P/B Health.Com.Au19 

 

Back to top