TechPowered By

More tech

Brambilla powers home in bunch sprint

By:
Cycling News

Three-man break swallowed in dying stages

Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Giorgio Brambilla (Ita) Leopard-Trek Continental Team 4:23:32  
2 Patrick Clausen (Den) Glud & Marstrand - LRO    
3 Angelo Furlan (Ita) Christina Watches - Onfone    
4 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team    
5 Geert Van Der Weijst (Ned) Cycling Team Jo Piels    
6 Steve Schets (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team    
7 Nils Plötner (Ger) Team Raiko Stölting    
8 Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team    
9 Thomas Vernaeckt (Bel) Geofco-Ville d`Alger    
10 Lars Horring (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam    
11 Stefan Poutsma (Ned) Cycling Team Jo Piels    
12 Maarten De Jonge (Ned) Team Raiko Stölting    
13 Joris De Boer (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam    
14 Nick Mulder (Ned) WV De Jonge Renner    
15 Vytautas Kaupas (Ltu) Team Differdange/magic-sportfood    
16 Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland    
17 Jurgen Van Trijp (Ned) Lotto-Belisol U23    
18 Jorne Carolus (Bel) Lotto-Belisol U23    
19 Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team    
20 Mikael Stilitte (Bel) Geofco-Ville d`Alger    
21 Daan Meijers (Ned) ParkHotel Rooding CT    
22 Steffen Radochla (Ger) Team NSP-Ghost    
23 Bernhard Oberholzer (Sui) Atlas Personal-Jakroo    
24 Marco Brus (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielert    
25 Melvin Boskamp (Ned) Rabobank Continental Team    
26 Dylan Groenewegen (Ned) Cycling Team De Rijke    
27 Robin Chaigneau (Ned) Koga Cycling Team    
28 Pirmin Lang (Sui) Atlas Personal-Jakroo    
29 Sjoerd Van Ginneken (Ned) ParkHotel Rooding CT    
30 Rens Te Stroet (Ned) Cycling Team Jo Piels    
31 Robin Wennekes (Ned) Metec Continental Cyclingteam    
32 Joop De Gans (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland    
33 Kevin Verwaest (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team    
34 Jan Keller (Sui) Atlas Personal-Jakroo    
35 Van Coppernolle,Franceso (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team    
36 Peter Woestenberg (Ned) Willebrord Wil Vooruit    
37 Arian Oosthoek (Ned) ParkHotel Rooding CT    
38 Ricardo Van De Klundert (Ned) Willebrord Wil Vooruit    
39 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Geofco-Ville d`Alger    
40 Harm Van Der Sanden (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielert    
41 Bert Scheirlinckx (Bel) Geofco-Ville d`Alger    
42 Simon Pellaud (Sui) Atlas Personal-Jakroo    
43 Jelmer Asjes (Ned) Koga Cycling Team    
44 Jesus Ezquerra (Esp) Leopard-Trek Continental Team    
45 Sven Van Luijk (Ned) Cycling Team Jo Piels    
46 Dmitry Mokrov (Rus) Itera – Katusha    
47 Kenneth Van Rooy (Bel) Lotto-Belisol U23    
48 Dajo Sanders (Ned) WV De Jonge Renner    
49 Jan Oelerich (Ger) Team Raiko Stölting    
50 Kevin Kohlvelter (Lux) Team Differdange/magic-sportfood    
51 Robbert De Greef (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielert    
52 Jeroen Vrolijkx (Bel) Lotto-Belisol U23    
53 Marc Goos (Ned) Rabobank Continental Team    
54 Geertjan Jonkman (Ned) Koga Cycling Team    
55 Sjors Roosen (Ned) Cycling Team Jo Piels    
56 Kevin Snijder (Ned) Willebrord Wil Vooruit 0:00:06  
57 Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand - LRO    
58 Ian Peter Richards (Aus) Wielerploeg de Mol    
59 Andrey Solomennikov (Rus) Itera – Katusha    
60 Ruben Boons (Bel) Lotto-Belisol U23    
61 Fausto Hofland (Ned) Rucanor-Line Cycling Team 0:00:18  
62 Danny Van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team 0:00:20  
63 Jaap Kooijman (Ned) ParkHotel Rooding CT    
64 Rick Ottema (Ned) Cycling Team De Rijke    
65 Koen Bouwman (Ned) ParkHotel Rooding CT    
66 Jaron Van Diermen (Ned) Rucanor-Line Cycling Team    
67 Dex Groen (Ned) Metec Continental Cyclingteam    
68 Ritchie Motke (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielert    
69 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team    
70 Jens Coppens (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielert    
71 Timo Roosen (Ned) WV De Jonge Renner    
72 Mickey Kallenfels (Ned) Wielerploeg de Mol    
73 Michel Stroosnijder (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielert    
74 Twan Castelijns (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielert    
75 Daan Van Den Esschert (Ned) WV De Jonge Renner    
76 Tim Kleinloog (Ned) Baby-Dump Lemmens Wilvo Wielert    
77 Raymond Werst (Ned) ParkHotel Rooding CT    
78 Jaap De Man (Ned) Rucanor-Line Cycling Team    
79 Bob Van Den Hengel (Ned) Metec Continental Cyclingteam    
80 Daniel Henggeler (Sui) Atlas Personal-Jakroo    
81 Frank Dressler (Ger) Team Differdange/magic-sportfood    
82 Thomas Koep (Ger) Team Raiko Stölting    
83 Felix Baur (Sui) Atlas Personal-Jakroo    
84 Fabio Silvestre (Por) Leopard-Trek Continental Team    
85 Leo Menville (Fra) Team NSP-Ghost    
86 Michael Reihs (Den) Christina Watches - Onfone    
87 Jorgensen,Christian (Den) Glud & Marstrand - LRO    
88 Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard-Trek Continental Team    
89 Joaquim Durant (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team    
90 Luc Hagenaars (Ned) Metec Continental Cyclingteam    
91 Johim Ariesen (Ned) Koga Cycling Team    
92 Didier Caspers (Ned) Koga Cycling Team    
93 Jacob Fiedler (Ger) Team NSP-Ghost    
94 Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO    
95 Lucas Schadlich (Ger) Team NSP-Ghost    
96 Berden De Vries (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam    
97 René Joergensen (Den) Christina Watches - Onfone    
98 Ingmar Depoortere (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team    
99 Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Koga Cycling Team    
100 Baranov Kirill (Rus) Itera – Katusha 0:00:35  
101 Niek Boom (Ned) Cycling Team De Rijke 0:00:41  
102 Jurgen Van Diemen (Ned) WV De Jonge Renner    
103 Roy Pieters (Ned) Koopmans Cycling Team    
104 Paul Moerland (Ned) Metec Continental Cyclingteam    
105 Jesper Schipper (Ned) Cycling Team De Rijke    
106 Jeroen Kaldenbach (Ned) Rucanor-Line Cycling Team    
107 Rob Leemans (Bel) Lotto-Belisol U23    
108 Stef Van Zummeren (Bel) Lotto-Belisol U23    
109 Robert Retschke (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland    
110 Sergey Rudaskov (Rus) Itera – Katusha    
111 Jorn Knops (Ned) WV De Jonge Renner    
112 Lars Van Der Vall (Ned) Rucanor-Line Cycling Team    
113 Pavel Kochetkov (Rus) Itera – Katusha    
114 Roy Eefting (Ned) Koga Cycling Team    
115 Christian Poos (Lux) Team Differdange/magic-sportfood    
116 Ramon Vleugel (Ned) Willebrord Wil Vooruit    
117 Flavio Pasquino (Ned) Metec Continental Cyclingteam    
118 Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team    
119 Dennis Kreder (Ned) Koopmans Cycling Team    
120 Daniel Foder (Den) Christina Watches - Onfone    
121 Pim De Beer (Ned) Cycling Team Jo Piels    
122 Mark Schreurs (Ned) Cycling Team Jo Piels    
123 Rasmus Guldhammer (Den) Christina Watches - Onfone    
124 David Van Eerd (Ned) Wielerploeg de Mol    
125 Jimmi Sorensen (Den) Christina Watches - Onfone    
126 Sergej Fuchs (Ger) Team NSP-Ghost    
127 Harm De Vries (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam    
128 Henryk Cardoen (Bel) Geofco-Ville d`Alger 0:00:55  
129 Wouter Wippert (Ned) Lotto-Belisol U23 0:00:56  
130 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team    
131 Julian Kern (Lux) Leopard-Trek Continental Team 0:01:01  
132 Dennis Grooten (Ned) Wielerploeg de Mol 0:01:12  
133 Dmitry Kosyakov (Rus) Itera – Katusha 0:01:14  
134 Marten Klöpping (Ger) Team Raiko Stölting 0:01:16  
135 Yannick Bok (Ger) Team Raiko Stölting 0:01:18  
136 Michael Kurth (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland 0:01:20  
137 Rasmus Sterebo (Den) Glud & Marstrand - LRO 0:01:22  
138 Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP-Ghost 0:01:24  
139 Corne Hagenaars (Ned) Willebrord Wil Vooruit 0:01:19  
140 Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone 0:01:24  
141 Jerry Kallenfels (Ned) Wielerploeg de Mol 0:01:33  
142 Niek Hooghiemster (Ned) Rucanor-Line Cycling Team 0:01:39  
143 Matthias Bertling (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland 0:01:51  
144 Jeroen Meijers (Ned) ParkHotel Rooding CT 0:02:06  
145 Patrick Kos (Ned) Koopmans Cycling Team 0:02:10  
146 Jelle Posthuma (Ned) Rucanor-Line Cycling Team 0:02:12  
147 Jeffrey Wiersma (Ned) Metec Continental Cyclingteam 0:02:26  
148 Pieter Van Herck (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team    
149 Mitchell Huenders (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam    
150 Raphaël Addy (Sui) Atlas Personal-Jakroo    
151 Rene Obst (Ger) Team NSP-Ghost 0:02:44  
152 Adrik Elzing (Ned) Rucanor-Line Cycling Team 0:04:10  
153 Guus De Graauw (Ned) Willebrord Wil Vooruit 0:04:20  
154 Sebastiaan Pot (Ned) Cycling Team De Rijke 0:04:23  
155 Adrie Lindeman (Ned) Metec Continental Cyclingteam    
156 Willy Heeneman (Ned) Koopmans Cycling Team    
157 Pit Schlechter (Lux) Leopard-Trek Continental Team    
158 Sander Kreder (Ned) Koopmans Cycling Team    
159 Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand - LRO    
160 Michael Valgren Andersen (Den) Glud & Marstrand - LRO    
161 Frank Monreal (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland 0:04:32  
162 Pim Van De Berg (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam 0:06:59  
163 Jelle Meesters (Ned) Willebrord Wil Vooruit 0:07:07  
164 Tristan Sint Nicolaas (Ned) WV De Jonge Renner