TechPowered By

More tech

Premondiale Giro Toscana Int. Femminile - Memorial Michela Fanini 2012

Date range:
August 29 - September 2, 2012

August 29, Prologue - (ITT): Campi Bisenzio - Campi Bisenzio 2.22km

Van Vleuten tops prologue for Rabobank

By:
Cycling News
Published:
August 30, 2012, 1:20 BST,
Updated:
August 30, 2012, 2:22 BST

Guarnier just one second behind

Full results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:02:57  
2 Megan Guarnier (USA) Tibco To The Top 0:00:01  
3 Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox 0:00:04  
4 Amanda Miller (USA) Tibco To The Top 0:00:05  
5 Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso    
6 Rossella Ratto (Ita) Verinlegno Fabiani    
7 Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini Giambenini    
8 Lauren Hall (USA) Tibco To The Top 0:00:06  
9 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink    
10 Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora Pasta Zara    
11 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox    
12 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Tepso    
13 Simona Frapporti (Ita) Bepink 0:00:07  
14 Elke Gebhardt (Ger) Bepink    
15 Lisa Brennauer (Ger) German National Team    
16 Tiffany Cromwell (Aus) Orica AIS 0:00:08  
17 Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giambenini    
18 Sara Duster (Ger) Rabobank Women Cycling Team    
19 Carmen Small (USA) USA National Team    
20 Tayler Wiles (USA) USA National Team 0:00:09  
21 Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giambenini    
22 Yulia Iliynikh (Rus) Lointek    
23 Meredith Miller (USA) Tibco To The Top 0:00:10  
24 Giada Borgato (Ita) Diadora Pasta Zara    
25 Emily Kachorek (USA) USA National Team    
26 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox    
27 Alessandra Borchi (Ita) Mcipollini Giambenini 0:00:11  
28 Janel Holcom (USA) USA National Team    
29 Anastasia Chulkova (Rus) Forno D'asolo Colavita    
30 Edita Janeliunaite (Ltu) Diadora Pasta Zara    
31 Sanne Van Paassen (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
32 Stephanie Pohl (Ger) German National Team 0:00:12  
33 Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox    
34 Marta Bastianelli (Ita) Mcipollini Giambenini    
35 Agne Silinyte (Ltu) Diadora Pasta Zara    
36 Romy Kasper (Ger) Rusvelo    
37 Luisa Tamanini (Ita) Faren Honda Team 0:00:13  
38 Jamie Bookwalter (USA) USA National Team    
39 Alona Andruk (Ukr) Vaiano Tepso 0:00:14  
40 Olga Zabelinskaya (Rus) Rusvelo    
41 Natalia Boyarskaya (Rus) Rusvelo    
42 Jessie Maclean (Aus) Orica AIS    
43 Samantha Schneider (USA) Tibco To The Top    
44 Anna Trevisi (Ita) Vaiano Tepso    
45 Barbara Guarischi (Ita) Fassa Bortolo Servetto 0:00:15  
46 Irina Molicheva (Rus) Rusvelo    
47 Enerit Iturriagaetxebarria (Spa) Lointek    
48 Fabiana Luperini (Ita) Faren Honda Team    
49 Sari Saarelainen (Fin) Forno D'asolo Colavita    
50 Whitney Gaggioli (USA) Forno D'asolo Colavita    
51 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
52 Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
53 Elena Utrobina (Rus) Faren Honda Team    
54 Tetyana Riabchenko (Ukr) Forno D'asolo Colavita    
55 Svetlana Bubnenkova (Rus) Rusvelo    
56 Alena Sitsko (Blr) All Sports 0:00:16  
57 Ruth Winder (USA) USA National Team    
58 Lara Vieceli (Ita) Verinlegno Fabiani    
59 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Tepso    
60 Belen Lopez (Spa) Lointek    
61 Julia Martisova (Blr) Bepink    
62 Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team    
63 Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox    
64 Polona Batagelj (Svn) Slovenia National Team 0:00:17  
65 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo Servetto    
66 Lidia Malachova (Rus) Rusvelo    
67 Tjasa Rutar (Svn) Slovenia National Team    
68 Nicole Cooke (GBr) Faren Honda Team    
69 Amber Pierce (USA) Diadora Pasta Zara    
70 Giorgia Bronzini (Ita) Diadora Pasta Zara    
71 Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini    
72 Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo Servetto 0:00:18  
73 Anna Potokina (Rus) Lointek    
74 Ivana Gatto (Ita) Fassa Bortolo Servetto    
75 Veronique Fortin (USA) Tibco To The Top    
76 Alessia Martini (Ita) Vaiano Tepso 0:00:19  
77 Ajeda Opeka (Svn) Slovenia National Team    
78 Mathilde Favre (Fra) Lointek    
79 Rowena Fry (Aus) Orica AIS 0:00:20  
80 Erika Cecchel (Ita) Fassa Bortolo Servetto    
81 Dorota Gregorowicz (Pol) Verinlegno Fabiani 0:00:21  
82 Jennifer Hohl (Swi) Faren Honda Team 0:00:22  
83 Flavia Oliveira (Swi) Forno D'asolo Colavita    
84 Anita Szeghalminekenyo (Hun) Hungarian National Team    
85 Odette Bertolin (Ita) Verinlegno Fabiani 0:00:23  
86 Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team    
87 Ursa Pintar (Svn) Slovenia National Team    
88 Marie Therese Ludwig (Ger) German National Team    
89 Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo Servetto 0:00:24  
90 Alice Algise (Ita) Bepink    
91 Amanda Spratt (Aus) Orica AIS 0:00:25  
92 Alenka Novak (Svn) Slovenia National Team    
93 Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini Rox    
94 Petra Zrinsek (Svn) Bepink 0:00:26  
95 Lucia Gonzales (Spa) Lointek    
96 Jessica Paganelli (Ita) Team Alfonsina 0:00:27  
97 Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'asolo Colavita    
98 Monica Ceccon (Ita) Team Alfonsina    
99 Chiara Vanni (Ita) Verinlegno Fabiani    
100 Valeria Di Bartolomeo (Ita) All Sports    
101 Urska Kalan (Svn) Slovenia National Team    
102 Sara Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:00:28  
103 Chiara Stefanazzi (Ita) Team Alfonsina 0:00:29  
104 Barbara Venerito (Ita) Verinlegno Fabiani 0:00:31  
105 Krisztina Jurenka (Hun)) Hungarian National Team    
106 Yulia Blindyuk (Rus) Faren Honda Team    
107 Irene Falorni (Ita) All Sports 0:00:32  
108 Beatrice Tonini (Ita) Team Alfonsina 0:00:33  
109 Francesca Gessica Mazzei (I All Sports 0:00:34  
110 Francesca Martinelli (Ita) All Sports    
111 Marika Bonazzi (Ita) Team Alfonsina 0:00:36  
112 Azzurra D'intino (Ita) Team Alfonsina 0:00:37  
113 Szilvia Anyos (Hun) Hungarian National Team 0:00:38  
114 Kornelia Epres (Hun) Hungarian National Team 0:00:42  
General classification after prologue
# Rider Name (Country) Team Result
1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:02:57  
2 Megan Guarnier (USA) Tibco To The Top 0:00:01  
3 Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox 0:00:04  
4 Amanda Miller (USA) Tibco To The Top 0:00:05  
5 Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso    
6 Rossella Ratto (Ita) Verinlegno Fabiani    
7 Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini Giambenini    
8 Lauren Hall (USA) Tibco To The Top 0:00:06  
9 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink    
10 Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora Pasta Zara    
11 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox    
12 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Tepso    
13 Simona Frapporti (Ita) Bepink 0:00:07  
14 Elke Gebhardt (Ger) Bepink    
15 Lisa Brennauer (Ger) German National Team    
16 Tiffany Cromwell (Aus) Orica AIS 0:00:08  
17 Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giambenini    
18 Sara Duster (Ger) Rabobank Women Cycling Team    
19 Carmen Small (USA) USA National Team    
20 Tayler Wiles (USA) USA National Team 0:00:09  
21 Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giambenini    
22 Yulia Iliynikh (Rus) Lointek    
23 Meredith Miller (USA) Tibco To The Top 0:00:10  
24 Giada Borgato (Ita) Diadora Pasta Zara    
25 Emily Kachorek (USA) USA National Team    
26 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox    
27 Alessandra Borchi (Ita) Mcipollini Giambenini 0:00:11  
28 Janel Holcom (USA) USA National Team    
29 Anastasia Chulkova (Rus) Forno D'asolo Colavita    
30 Edita Janeliunaite (Ltu) Diadora Pasta Zara    
31 Sanne Van Paassen (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
32 Stephanie Pohl (Ger) German National Team 0:00:12  
33 Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox    
34 Marta Bastianelli (Ita) Mcipollini Giambenini    
35 Agne Silinyte (Ltu) Diadora Pasta Zara    
36 Romy Kasper (Ger) Rusvelo    
37 Luisa Tamanini (Ita) Faren Honda Team 0:00:13  
38 Jamie Bookwalter (USA) USA National Team    
39 Alona Andruk (Ukr) Vaiano Tepso 0:00:14  
40 Olga Zabelinskaya (Rus) Rusvelo    
41 Natalia Boyarskaya (Rus) Rusvelo    
42 Jessie Maclean (Aus) Orica AIS    
43 Samantha Schneider (USA) Tibco To The Top    
44 Anna Trevisi (Ita) Vaiano Tepso    
45 Barbara Guarischi (Ita) Fassa Bortolo Servetto 0:00:15  
46 Irina Molicheva (Rus) Rusvelo    
47 Enerit Iturriagaetxebarria (Spa) Lointek    
48 Fabiana Luperini (Ita) Faren Honda Team    
49 Sari Saarelainen (Fin) Forno D'asolo Colavita    
50 Whitney Gaggioli (USA) Forno D'asolo Colavita    
51 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
52 Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
53 Elena Utrobina (Rus) Faren Honda Team    
54 Tetyana Riabchenko (Ukr) Forno D'asolo Colavita    
55 Svetlana Bubnenkova (Rus) Rusvelo    
56 Alena Sitsko (Blr) All Sports 0:00:16  
57 Ruth Winder (USA) USA National Team    
58 Lara Vieceli (Ita) Verinlegno Fabiani    
59 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Tepso    
60 Belen Lopez (Spa) Lointek    
61 Julia Martisova (Blr) Bepink    
62 Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team    
63 Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox    
64 Polona Batagelj (Svn) Slovenia National Team 0:00:17  
65 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo Servetto    
66 Lidia Malachova (Rus) Rusvelo    
67 Tjasa Rutar (Svn) Slovenia National Team    
68 Nicole Cooke (GBr) Faren Honda Team    
69 Amber Pierce (USA) Diadora Pasta Zara    
70 Giorgia Bronzini (Ita) Diadora Pasta Zara    
71 Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini    
72 Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo Servetto 0:00:18  
73 Anna Potokina (Rus) Lointek    
74 Ivana Gatto (Ita) Fassa Bortolo Servetto    
75 Veronique Fortin (USA) Tibco To The Top    
76 Alessia Martini (Ita) Vaiano Tepso 0:00:19  
77 Ajeda Opeka (Svn) Slovenia National Team    
78 Mathilde Favre (Fra) Lointek    
79 Rowena Fry (Aus) Orica AIS 0:00:20  
80 Erika Cecchel (Ita) Fassa Bortolo Servetto    
81 Dorota Gregorowicz (Pol) Verinlegno Fabiani 0:00:21  
82 Jennifer Hohl (Swi) Faren Honda Team 0:00:22  
83 Flavia Oliveira (Swi) Forno D'asolo Colavita    
84 Anita Szeghalminekenyo (Hun) Hungarian National Team    
85 Odette Bertolin (Ita) Verinlegno Fabiani 0:00:23  
86 Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team    
87 Ursa Pintar (Svn) Slovenia National Team    
88 Marie Therese Ludwig (Ger) German National Team    
89 Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo Servetto 0:00:24  
90 Alice Algise (Ita) Bepink    
91 Amanda Spratt (Aus) Orica AIS 0:00:25  
92 Alenka Novak (Svn) Slovenia National Team    
93 Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini Rox    
94 Petra Zrinsek (Svn) Bepink 0:00:26  
95 Lucia Gonzales (Spa) Lointek    
96 Jessica Paganelli (Ita) Team Alfonsina 0:00:27  
97 Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'asolo Colavita    
98 Monica Ceccon (Ita) Team Alfonsina    
99 Chiara Vanni (Ita) Verinlegno Fabiani    
100 Valeria Di Bartolomeo (Ita) All Sports    
101 Urska Kalan (Svn) Slovenia National Team    
102 Sara Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:00:28  
103 Chiara Stefanazzi (Ita) Team Alfonsina 0:00:29  
104 Barbara Venerito (Ita) Verinlegno Fabiani 0:00:31  
105 Krisztina Jurenka (Hun)) Hungarian National Team    
106 Yulia Blindyuk (Rus) Faren Honda Team    
107 Irene Falorni (Ita) All Sports 0:00:32  
108 Beatrice Tonini (Ita) Team Alfonsina 0:00:33  
109 Francesca Gessica Mazzei (I All Sports 0:00:34  
110 Francesca Martinelli (Ita) All Sports    
111 Marika Bonazzi (Ita) Team Alfonsina 0:00:36  
112 Azzurra D'intino (Ita) Team Alfonsina 0:00:37  
113 Szilvia Anyos (Hun) Hungarian National Team 0:00:38  
114 Kornelia Epres (Hun) Hungarian National Team 0:00:42  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Women Cycling Team 15  pts
2 Megan Guarnier (USA) Tibco To The Top 12  
3 Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox 10  
4 Amanda Miller (USA) Tibco To The Top 8  
5 Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso 6  
6 Rossella Ratto (Ita) Verinlegno Fabiani 5  
7 Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini Giambenini 4  
8 Lauren Hall (USA) Tibco To The Top 3  
9 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink 2  
10 Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora Pasta Zara 1  
Foreign riders classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:02:57  
2 Megan Guarnier (USA) Tibco To The Top 0:00:01  
3 Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox 0:00:04  
4 Amanda Miller (USA) Tibco To The Top 0:00:05  
5 Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso    
6 Lauren Hall (USA) Tibco To The Top 0:00:06  
7 Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora Pasta Zara    
8 Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox    
9 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Tepso    
10 Elke Gebhardt (Ger) Bepink 0:00:07  
11 Lisa Brennauer (Ger) German National Team    
12 Tiffany Cromwell (Aus) Orica AIS 0:00:08  
13 Sara Duster (Ger) Rabobank Women Cycling Team    
14 Carmen Small (USA) USA National Team    
15 Tayler Wiles (USA) USA National Team 0:00:09  
16 Yulia Iliynikh (Rus) Lointek    
17 Meredith Miller (USA) Tibco To The Top 0:00:10  
18 Emily Kachorek (USA) USA National Team    
19 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox    
20 Janel Holcom (USA) USA National Team 0:00:11  
21 Anastasia Chulkova (Rus) Forno D'asolo Colavita    
22 Edita Janeliunaite (Ltu) Diadora Pasta Zara    
23 Sanne Van Paassen (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
24 Stephanie Pohl (Ger) German National Team 0:00:12  
25 Agne Silinyte (Ltu) Diadora Pasta Zara    
26 Romy Kasper (Ger) Rusvelo    
27 Jamie Bookwalter (USA) USA National Team 0:00:13  
28 Alona Andruk (Ukr) Vaiano Tepso 0:00:14  
29 Olga Zabelinskaya (Rus) Rusvelo    
30 Natalia Boyarskaya (Rus) Rusvelo    
31 Jessie Maclean (Aus) Orica AIS    
32 Samantha Schneider (USA) Tibco To The Top    
33 Irina Molicheva (Rus) Rusvelo 0:00:15  
34 Enerit Iturriagaetxebarria (Spa) Lointek    
35 Sari Saarelainen (Fin) Forno D'asolo Colavita    
36 Whitney Gaggioli (USA) Forno D'asolo Colavita    
37 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
38 Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
39 Elena Utrobina (Rus) Faren Honda Team    
40 Tetyana Riabchenko (Ukr) Forno D'asolo Colavita    
41 Svetlana Bubnenkova (Rus) Rusvelo    
42 Alena Sitsko (Blr) All Sports 0:00:16  
43 Ruth Winder (USA) USA National Team    
44 Belen Lopez (Spa) Lointek    
45 Julia Martisova (Blr) Bepink    
46 Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team    
47 Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox    
48 Polona Batagelj (Svn) Slovenia National Team 0:00:17  
49 Lidia Malachova (Rus) Rusvelo    
50 Tjasa Rutar (Svn) Slovenia National Team    
51 Nicole Cooke (GBr) Faren Honda Team    
52 Amber Pierce (USA) Diadora Pasta Zara    
53 Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini    
54 Anna Potokina (Rus) Lointek 0:00:18  
55 Veronique Fortin (USA) Tibco To The Top    
56 Ajeda Opeka (Svn) Slovenia National Team 0:00:19  
57 Mathilde Favre (Fra) Lointek    
58 Rowena Fry (Aus) Orica AIS 0:00:20  
59 Dorota Gregorowicz (Pol) Verinlegno Fabiani 0:00:21  
60 Jennifer Hohl (Swi) Faren Honda Team 0:00:22  
61 Flavia Oliveira (Swi) Forno D'asolo Colavita    
62 Anita Szeghalminekenyo (Hun) Hungarian National Team    
63 Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team 0:00:23  
64 Ursa Pintar (Svn) Slovenia National Team    
65 Marie Therese Ludwig (Ger) German National Team    
66 Amanda Spratt (Aus) Orica AIS 0:00:25  
67 Alenka Novak (Svn) Slovenia National Team    
68 Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini Rox    
69 Petra Zrinsek (Svn) Bepink 0:00:26  
70 Lucia Gonzales (Spa) Lointek    
71 Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'asolo Colavita 0:00:27  
72 Urska Kalan (Svn) Slovenia National Team    
73 Sara Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:00:28  
74 Krisztina Jurenka (Hun)) Hungarian National Team 0:00:31  
75 Yulia Blindyuk (Rus) Faren Honda Team    
76 Szilvia Anyos (Hun) Hungarian National Team 0:00:38  
77 Kornelia Epres (Hun) Hungarian National Team 0:00:42  
Young riders classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso 0:03:02  
2 Rossella Ratto (Ita) Verinlegno Fabiani    
3 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Tepso 0:00:01  
4 Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox 0:00:07  
5 Agne Silinyte (Ltu) Diadora Pasta Zara    
6 Samantha Schneider (USA) Tibco To The Top 0:00:09  
7 Anna Trevisi (Ita) Vaiano Tepso    
8 Barbara Guarischi (Ita) Fassa Bortolo Servetto 0:00:10  
9 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team    
10 Ruth Winder (USA) USA National Team 0:00:11  
11 Lara Vieceli (Ita) Verinlegno Fabiani    
12 Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team    
13 Lidia Malachova (Rus) Rusvelo 0:00:12  
14 Ivana Gatto (Ita) Fassa Bortolo Servetto 0:00:13  
15 Alessia Martini (Ita) Vaiano Tepso 0:00:14  
16 Mathilde Favre (Fra) Lointek    
17 Erika Cecchel (Ita) Fassa Bortolo Servetto 0:00:15  
18 Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team 0:00:18  
19 Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo Servetto 0:00:19  
20 Lucia Gonzales (Spa) Lointek 0:00:21  
21 Jessica Paganelli (Ita) Team Alfonsina 0:00:22  
22 Urska Kalan (Svn) Slovenia National Team    
23 Sara Lena Hofmann (Ger) German National Team 0:00:23  
24 Chiara Stefanazzi (Ita) Team Alfonsina 0:00:24  
25 Barbara Venerito (Ita) Verinlegno Fabiani 0:00:26  
26 Irene Falorni (Ita) All Sports 0:00:27  
27 Marika Bonazzi (Ita) Team Alfonsina 0:00:31  
28 Azzurra D'intino (Ita) Team Alfonsina 0:00:32  
29 Kornelia Epres (Hun) Hungarian National Team 0:00:37