Locatelli solos to soggy win

Colombians maintain control

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Paolo Locatelli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca3:04:46 
2Daniele Zuanon (Ita) Generali0:00:16 
3Giacomo Calzoni (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
4Paolo Centra (Ita) Futura Team - Matricardi  
5Gianluca Maggiore (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
6Andrea Girardini (Ita) G.S. Team Trentino  
7Andrea Menapace (Ita) G.S. Team Trentino  
8Diego Aldegheri (Ita) Mantovani Cycling Fontana  
9Nicola Gaffurini (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
10Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
11Manuel Fedele (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem  
12Igor Romero (Spa) Pays Basque National Team  
13Alessandro Stocco (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
14Michele Torri (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano  
15Tom Dumoulin (Ned) Nederland National Team  
16Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago  
17Nicola Ruffoni (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:00:58 
18Andrew Fenn (GBr) Great Britian National Team  
19Andrea Guardini (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
20Simon Holt (GBr) De Nardi Colpack Bergamasca  
21Remco Te Brake (Ned) Nederland National Team  
22Nieck Busser (Ned) Nederland National Team  
23Matteo Trentin (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo  
24Giacomo Nizzolo (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
25Edward Beltran (Col) Colombia National Team  
26Stefano Melegaro (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo  
27Lorenzo Bani (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano  
28Daniele Cavasin (Ita) Ort Reale Mutua0:01:03 
29Adrian Richeze (Arg) Argentina National Team  
30Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
31Adam Adamkiewicz (Pol) Mgkvis Norda Pacific  
32Davide Orrico (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca  
33Nicola Danesi (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
34Derik Zampedri (Ita) G.S. Team Trentino  
35Antonio Santoro (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
36Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
37Kanstantsin Klimiankou (Blr) Team Palazzago  
38Yauheni Ivanou (Blr) Futura Team - Matricardi  
39Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
40Edoardo Zardini (Ita) Mantovani Cycling Fontana  
41Romain Beney (Ita) Suisse National Team  
42Lukasz Owsian (Pol) Mgkvis Norda Pacific  
43Roman Stricker (Ita) Suisse National Team  
44Christopher Schneeerger (Ita) Suisse National Team  
45Daniele Aldegheri (Ita) Mantovani Cycling Fontana  
46Rolf Kobelt (Ita) Suisse National Team  
47Danilo Celano (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi  
48Stefano Locatelli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca  
49Roberto Greselin (Ita) Mantovani Cycling Fontana  
50Matteo Rabottini (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem  
51Riccardo Formica (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
52Marco Prodigioso (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano  
53Samuele Anichini (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano  
54Edoardo Costanzi (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
55Nico Brüngger (Ita) Suisse National Team  
56Carlos Betancur (Col) Colombia National Team  
57Tommaso Salvetti (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa  
58Raymond Kreder (Ned) Nederland National Team  
59Paolo Colonna (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
60Massimo Pirrera (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
61Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago  
62Oleksandr Polivoda (Ukr) Brunero Camel Pedalando In Langa  
63Nicola Boem (Ita) Ort Reale Mutua  
64Otavio Bulgarelli (Bra) Mgkvis Norda Pacific  
65Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
66Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
67Nathan Pertica (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano  
68Carlos Alexandre Manarelli (Bra) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo  
69Sebastiano Dal Cappello (Ita) Generali  
70Maurizio Gorato (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa0:01:17 
71Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
72Lorenzo Mola (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
73Marco Amicabile (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
74Federico Rocchetti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
75Alessio Marchetti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
76Simone Boifava (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
77Robingzon Oyola (Col) Colombia National Team  
78Christian Delle Stelle (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
79Manuele Boaro (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
80Fabrizio Venezia (Ita) Futura Team - Matricardi  
81Piotr Gawronski (Pol) Mgkvis Norda Pacific  
82Fabio Aru (Ita) Team Palazzago  
83Thomas Rech (Ita) Ort Reale Mutua  
84Thomas Pinaglia (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano  
85Carlos Quintero Norena (Col) Bedogni Grassi Natalini  
86Pawel Charucki (Pol) Mgkvis Norda Pacific  
87Manuel Capillo (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa  
88Ugaitz Artola (Spa) Pays Basque National Team  
89Andrei Nechita (Rom) Ort Reale Mutua  
90Mirko Tedeschi (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
91Luke Rowe (GBr) Great Britian National Team  
92Riccardo Biasio (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo  
93Godoy Sergio Daniel (Arg) Argentina National Team  
94Jonathan Monsalve Pertsinidis (Ven) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
95Gennaro Maddaluno (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano  
96Costantino Bedin Mattia (Ita) Generali  
97Winer Anacona (Col) Colombia National Team  
98Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti  
99Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Futura Team - Matricardi  
100Luca Dodi (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano  
101Julian Arredondo Moreno (Col) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi  
102Gianluca Randazzo (Ita) Team Hoppla' Magis Mavo Infissi  
103Enrico Cecchin (Ita) Ort Reale Mutua  
104Salvatore Puccio (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
105Roman Chuchulin (Ukr) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano  
106Massimo Graziato (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
107Carmelo Marchetta (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa  
108Davide Gomirato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
109Roberto d'Agostin (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo  
110Alessio Taliani (Ita) Team Hoppla' Magis Mavo Infissi  
111Thomas Casarotto (Ita) Generali  
112Michele Foppoli (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D  
113Omar Berrtazzo (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli  
114Matteo Durante (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano  
115Mikel Filgueirea (Spa) Pays Basque National Team  
116Daniele Angelini (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano  
117Mikel Bizkarra (Spa) Pays Basque National Team  
118Mark Christian (GBr) Great Britian National Team  
119Davide Pacchiardo (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa  
120Gianfranco Zilioli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca  
121Daniel Jaramillo (Col) Colombia National Team  
122Mirko Nosotti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
123Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior  
124Cristopher Bosio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.  
125Quilici Alejandro (Arg) Argentina National Team  
126Vitalii Brychak (Ukr) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem0:01:37 
127Henry Frusto (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi0:01:44 
128Davide Bonomi (Ita) Mantovani Cycling Fontana  
129Pim Ligthart (Ned) Nederland National Team0:01:49 
130Enrico Mantovani (Ita) G.S. Team Trentino0:01:53 
131Angelo Gargaro (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem0:01:54 
132Giuseppe Conversano (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem  
133Leandro Cotesta (Ita) Team Palazzago  
134Antonino Casim Parrinello (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
135Marco Peluso (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi0:02:00 
136Marco Bonan (Ita) G.S. Team Trentino  
137Ronan Van Zandbeek (Ned) Nederland National Team  
138Javier Gomez (Col) Colombia National Team0:02:08 
139Peio Bilbao (Spa) Pays Basque National Team  
140Ivan Martinelli (Ita) Futura Team - Matricardi  
141Birgualex Gradinaro (Rom) Team Hoppla' Magis Mavo Infissi  
142Frantisek Padour (Cze) Mgkvis Norda Pacific  
143Nicola Dal Santo (Ita) Mantovani Cycling Fontana0:02:18 
144Christoph Whorranll (GBr) Great Britian National Team0:02:28 
145Marco Iarlori (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem0:03:16 
146Andrea Di Corrado (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca0:03:34 
147Corrado Lampa (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi0:03:41 
148Gianluca Leonardi (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo0:04:20 
DNSMaurizio Anzalone (Ita) Team Palazzago  
DNFGeorge Atkins (GBr) Great Britian National Team  
DNFDomenico Losani (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi  
DNFJulien Taramarcaz (Blr) Suisse National Team  
General classification after stage 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carlos Betancur (Col) Colombia National Team21:15:18 
2Edward Beltran (Col) Colombia National Team0:02:41 
3Antonio Santoro (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:04:07 
4Edoardo Zardini (Ita) Mantovani Cycling Fontana0:05:29 
5Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:06:18 
6Winer Anacona (Col) Colombia National Team0:06:36 
7Alessandro Stocco (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli0:06:38 
8Matteo Rabottini (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem0:07:07 
9Alessio Marchetti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.  
10Stefano Locatelli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca0:07:45 
11Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago0:08:09 
12Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:08:57 
13Carlos Quintero Norena (Col) Bedogni Grassi Natalini0:09:04 
14Henry Frusto (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi0:09:11 
15Fabio Aru (Ita) Team Palazzago0:09:16 
16Julian Arredondo Moreno (Col) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi0:10:11 
17Lukasz Owsian (Pol) Mgkvis Norda Pacific0:10:49 
18Paolo Colonna (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D0:11:02 
19Romain Beney (Ita) Suisse National Team0:12:35 
20Roberto Greselin (Ita) Mantovani Cycling Fontana0:14:33 
21Matteo Durante (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano0:15:03 
22Robingzon Oyola (Col) Colombia National Team0:16:08 
23Kanstantsin Klimiankou (Blr) Team Palazzago0:16:36 
24Tommaso Salvetti (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa0:16:38 
25Davide Orrico (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca0:18:13 
26Otavio Bulgarelli (Bra) Mgkvis Norda Pacific0:19:45 
27Daniel Jaramillo (Col) Colombia National Team0:19:55 
28Gianluca Randazzo (Ita) Team Hoppla' Magis Mavo Infissi0:20:04 
29Javier Gomez (Col) Colombia National Team0:21:08 
30Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:21:26 
31Maurizio Gorato (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa0:22:18 
32Mikel Bizkarra (Spa) Pays Basque National Team0:23:13 
33Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Futura Team - Matricardi0:24:05 
34Nathan Pertica (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano0:24:36 
35Peio Bilbao (Spa) Pays Basque National Team0:24:50 
36Igor Romero (Spa) Pays Basque National Team0:24:56 
37Manuele Boaro (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli0:27:04 
38Jonathan Monsalve Pertsinidis (Ven) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:27:17 
39Costantino Bedin Mattia (Ita) Generali0:27:34 
40Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:28:07 
41Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago0:30:20 
42Nicola Boem (Ita) Ort Reale Mutua0:36:12 
43Roman Chuchulin (Ukr) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano0:37:31 
44Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:39:15 
45Davide Pacchiardo (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa0:39:29 
46Paolo Centra (Ita) Futura Team - Matricardi0:39:53 
47Gennaro Maddaluno (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano0:39:59 
48Davide Gomirato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:40:14 
49Ugaitz Artola (Spa) Pays Basque National Team0:41:37 
50Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:42:15 
51Federico Rocchetti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.0:43:05 
52Tom Dumoulin (Ned) Nederland National Team0:44:07 
53Daniele Angelini (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano0:46:46 
54Pim Ligthart (Ned) Nederland National Team0:46:48 
55Marco Prodigioso (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano0:47:22 
56Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:47:31 
57Simone Boifava (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:47:43 
58Alessio Taliani (Ita) Team Hoppla' Magis Mavo Infissi0:48:07 
59Frantisek Padour (Cze) Mgkvis Norda Pacific0:48:10 
60Leandro Cotesta (Ita) Team Palazzago0:48:21 
61Paolo Locatelli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca0:48:42 
62Fabrizio Venezia (Ita) Futura Team - Matricardi0:49:12 
63Cristopher Bosio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:49:38 
64Nicola Dal Santo (Ita) Mantovani Cycling Fontana0:49:56 
65Nieck Busser (Ned) Nederland National Team0:49:58 
66Adam Adamkiewicz (Pol) Mgkvis Norda Pacific0:50:14 
67Gianfranco Zilioli (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca0:50:50 
68Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:51:30 
69Derik Zampedri (Ita) G.S. Team Trentino0:51:48 
70Mirko Tedeschi (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.0:52:49 
71Vitalii Brychak (Ukr) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem0:53:33 
72Gianluca Maggiore (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.0:54:26 
73Piotr Gawronski (Pol) Mgkvis Norda Pacific0:55:17 
74Manuel Fedele (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem0:55:19 
75Roman Stricker (Ita) Suisse National Team0:55:34 
76Enrico Mantovani (Ita) G.S. Team Trentino0:55:36 
77Yauheni Ivanou (Blr) Futura Team - Matricardi0:56:44 
78Andrew Fenn (GBr) Great Britian National Team0:56:49 
79Mark Christian (GBr) Great Britian National Team0:57:32 
80Salvatore Puccio (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:58:18 
81Gianluca Leonardi (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo0:58:31 
82Thomas Pinaglia (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano0:59:10 
83Birgualex Gradinaro (Rom) Team Hoppla' Magis Mavo Infissi0:59:20 
84Daniele Zuanon (Ita) Generali0:59:57 
85Samuele Anichini (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano1:00:39 
86Giacomo Nizzolo (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli1:00:44 
87Christopher Schneeerger (Ita) Suisse National Team1:01:17 
88Michele Torri (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano1:01:38 
89Luca Dodi (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano1:02:28 
90Nico Brüngger (Ita) Suisse National Team1:02:47 
91Godoy Sergio Daniel (Arg) Argentina National Team1:02:51 
92Andrei Nechita (Rom) Ort Reale Mutua1:03:18 
93Edoardo Costanzi (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1:03:48 
94Massimo Graziato (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli1:03:56 
95Andrea Menapace (Ita) G.S. Team Trentino1:04:12 
96Giacomo Calzoni (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D1:04:34 
97Omar Berrtazzo (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli1:05:06 
98Mikel Filgueirea (Spa) Pays Basque National Team1:05:19 
99Matteo Trentin (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo1:05:27 
100Andrea Di Corrado (Ita) De Nardi Colpack Bergamasca1:06:55 
101Andrea Girardini (Ita) G.S. Team Trentino1:06:57 
102Thomas Casarotto (Ita) Generali1:07:25 
103Lorenzo Mola (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D1:08:55 
104Daniele Cavasin (Ita) Ort Reale Mutua1:09:03 
105Pawel Charucki (Pol) Mgkvis Norda Pacific1:11:08 
106Marco Iarlori (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem1:12:44 
107Ronan Van Zandbeek (Ned) Nederland National Team1:12:46 
108Carlos Alexandre Manarelli (Bra) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo1:13:05 
109Rolf Kobelt (Ita) Suisse National Team1:13:11 
110Massimo Pirrera (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:13:32 
111Raymond Kreder (Ned) Nederland National Team1:13:34 
112Daniele Aldegheri (Ita) Mantovani Cycling Fontana1:13:45 
113Simon Holt (GBr) De Nardi Colpack Bergamasca1:14:32 
114Nicola Ruffoni (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:14:44 
115Michele Foppoli (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D1:15:52 
116Marco Bonan (Ita) G.S. Team Trentino1:15:55 
117Antonino Casim Parrinello (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:16:29 
118Riccardo Biasio (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo1:17:19 
119Enrico Cecchin (Ita) Ort Reale Mutua1:17:20 
120Andrea Guardini (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.1:17:33 
121Corrado Lampa (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi1:17:54 
122Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:17:58 
123Diego Aldegheri (Ita) Mantovani Cycling Fontana1:18:29 
124Remco Te Brake (Ned) Nederland National Team1:21:34 
125Christian Delle Stelle (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli1:21:53 
126Stefano Melegaro (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo1:22:17 
127Angelo Gargaro (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem1:23:13 
128Giuseppe Conversano (Ita) Aran d'Angelo & Antenucci Cogem1:23:33 
129Lorenzo Bani (Ita) Gs Maltinti Lamp. Banca Di Cambiano1:24:02 
130Nicola Danesi (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:24:21 
131Manuel Capillo (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa1:24:35 
132Ivan Martinelli (Ita) Futura Team - Matricardi1:25:09 
133Oleksandr Polivoda (Ukr) Brunero Camel Pedalando In Langa1:25:10 
134Nicola Gaffurini (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D1:25:50 
135Roberto d'Agostin (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo1:26:07 
136Carmelo Marchetta (Ita) Brunero Camel Pedalando In Langa1:26:20 
137Davide Bonomi (Ita) Mantovani Cycling Fontana1:27:06 
138Riccardo Formica (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti1:28:36 
139Christoph Whorranll (GBr) Great Britian National Team  
140Danilo Celano (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi1:29:26 
141Marco Amicabile (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D1:29:41 
142Thomas Rech (Ita) Ort Reale Mutua1:30:37 
143Adrian Richeze (Arg) Argentina National Team1:30:39 
144Mirko Nosotti (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.1:32:51 
145Quilici Alejandro (Arg) Argentina National Team1:33:02 
146Marco Peluso (Ita) Team S.C.A.P. Prefabbricati Foresi1:33:14 
147Luke Rowe (GBr) Great Britian National Team1:36:33 
148Sebastiano Dal Cappello (Ita) Generali1:36:35 
Back to top