Battaglin wins Giro d'Italia stage 4 to Serra San Bruno

Paolini retains maglia rosa, Wiggins loses time

Enrico Battaglin (Bardiani Valvole-CSF Inox) won the sprint involving a surprisingly large group at the end of the fourth stage of the Giro d'Italia on Tuesday. The peloton, which included nearly all of the favourites, caught late breakaway rider Danilo Di Luca (Vini Fantini-Selle Italia) with only a few hundred meters to go, and Battaglin took the win by several bike lengths over Fabio Felline (Androni) and Giovanni Visconti (Movistar).

Yesterday's dramatics from the final climb were not repeated, but the two closing climbs and high pace were enough to make a selection. Still, it was a relatively large group that came to the finish. Di Luca had attacked out of the group of favourites near the top of the final climb, and the little Italian almost had enough to stay away to the end.

Luca Paolini (Katusha) retained the overall leader's maglia rosa while Giro overall favorite Bradley Wiggins (Sky) lost 17 seconds during the stage and dropped from second in the GC sixth after finishing 48th in the day's stage. He is now 34 seconds off the race leader. According to Sky's Dave Brailsford, Wiggins was caught behind a crash and his time may be adjusted.

How it unfolded

Overnight rain stopped in time to offer dry roads to the peloton in the morning. The race started one rider down; Sandy Casar of FDJ did not race due to a broken wrist.

The rolling early part of the course was set up perfectly for a break, and seven riders took advantage of that to take off. Johan Le Bon (FDJ), Francis Mourey (FDJ), Julien Berard (AG2R La Mondiale), Emanuele Sella (Androni Giocattoli), Miguel Minguez (Euskaltel-Euskadi), Ioannis Tamouridis (Euskaltel-Euskadi), and Pim Ligthart (Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team) were the lucky ones.

In a quiet first half of the stage, the seven built up a lead of over seven minutes, but with 100km to go in this second longest stage of the Giro (246km), the gap finally started coming down and was around the four-minute mark.

The early rolling section gave way to flat in the middle of the stage, but the first real difficulties of the race were looming. It was the first uphill - but not mountaintop - finish of the race. The category 3 climb Viba Valentia reared up at 206.8km, and the category 2 Croce Ferrata at 239.3km, leaving a short downhill dash into the finish at Serra San Bruno.

Katusha led the slow but steady chase, protecting surprise maglia rosa Luca Paolini. With about 95km to go, there was finally split in the break group, with Le Bon, Minguez and Ligthart jumping clear, soon to be joined by Berard. They were probably happy to have dropped Sella, who was only 2:39 down on the GC. He and the other two were eventually caught by the field.

With about 60km still to go, there was a large crash in the field, but no one appeared to have been injured.

Sella's absence and a gap of over four minutes made things look good for the smaller break group, but Katusha wasn't about to let the pink jersey slip away so easily. With Vini Fantini's help, the gap had fallen to under a minute before hitting the foot of the first climb. Not quite willing to give up, Minguez and Berard took off alone as they started up the category 3 Vibo Valentia.

Berard couldn't keep up and was caught again by Ligthart and Le Bon, with Minguez taking advantage of it to take off again solo. But the peloton was only about a minute behind.

The rain started up again on the penultimate climb, increasing the difficulty, but the gap still dropped dramatically. Minguez fought hard, but with 42km to go, his adventure was over. Patrick Gretsch of Argos-Shimano was the next to go, with Stefano Pirazzi of Bardani giving chase. The Italian took the mountain points in the fog at the mountaintop ahead of the German, with former mountain leader Giovanni Visconti (Movistar) placing third.

Both riders were soon caught again, as the field moved into even worse weather conditions with diminished visibility. Vincenzo Nibali (Astana) was the first victim, who either crashed or punctured on the descent, but was able to make his way back up to the group of favourites. Meanwhile, at the other end of the field, Leonardo Duque of Colombia took off on a solo effort, showing off his descending skills. Over nine minutes down, he was no threat.

The climb had shattered the peloton, with the sprinters happily falling back into the gruppetto, and the rest of the field coming down the climb in numerous small groups. No sooner was Duque caught, than Gretsch took off again, joined by Frederik Willems of Lotto Belisol.

Once the descent was finished, the weather conditions improved and many of the groups came back. With 25km to go, Gretsch and Willem had built up a lead of nearly half a minute, but Bardolini was setting a fierce tempo in the field.

They, too, were soon caught and further attacks followed. Pirazzi refused to give up, and he and Marco Mercato of Vacanosoleil were the next to go, and they were joined by three other riders as they started up the final climb. Katusha jumped into the head of the chase work, with maglia rosa Luca Paolini on second wheel.

Mercato dashed out to take the final intermediate sprint and forged on alone in the rain. Sylvain Georges (AG2R) gave chase and continued on in front when Mercato blew up. Back in the field of the favourites, Katusha kept a firm hand on things, determined not to let anyone take off and take the maglia rosa away.

The Frenchman quickly picked up a minute over the field. He had proved his climbing abilities last year at the Tour of California when he won the Big Bear Lake stage in a 50km solo effort.

Sky moved to the front with 15km to go, signaling that it was time for the GC favourites to make their mark. The British team, built around Tour de France winner Bradley Wiggins, ground its way up the mountain, dropping riders en masse behind them.

Weather conditions deteriorated again as the road climbed, but that didn't stop Danilo Di Luca (Vini Fantini) from attacking near the top. Sky let him go. He was followed by Colombia's Robinson Chalapud, and the two quickly caught and dropped Georges in the rain and fog.

Di Luca did most if not all of the lead work on the ascent. He wanted to drop the pesky Colombian, who dashed around to take the mountain points at the top. They had built up enough of a lead to have realistic hopes of going for the win.

Di Luca showed himself to be the master of the subsequent descent, but Chalapud was able to catch up. The peloton was visible in the background, only about 10 seconds back at the 5km marker.

Fortunately, in light of the rain and wet road, it was a short and not very steep descent, with good roads. Di Luca constantly did his best to pull away from both Chalapud and the chasing field. The Italian realized with just under 2km that his chance was apparently over, looking back continually over his shoulder.

He didn't give up though and charged ahead, even building up a small gap with 800 meters to go. He held doggedly on to his lead, only to be caught with 300 meters to go, and it came down to a sprint.

Full Results
1Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox6:14:19 
2Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli  
3Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team  
4Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling  
5Arnold Jeannesson (Fra) FDJ  
6Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team  
7Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team  
8Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp  
9Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard  
10Luca Paolini (Ita) Katusha  
11Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team  
12Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli  
13Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team  
14Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi  
15Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia  
16Giampaolo Caruso (Ita) Katusha  
17Steven Kruijswijk (Ned) Blanco Pro Cycling Team  
18Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team  
19Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Ag2R La Mondiale  
20Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling Team  
21Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quick Step  
22Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida  
23Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team  
24Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia  
25Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp  
26Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida  
27Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
28Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli  
29Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling  
30Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff  
31Peter Stetina (USA) Garmin-Sharp  
32Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli  
33Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi  
34Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia  
35Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2R La Mondiale  
36Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  
37Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge0:00:10 
38Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol  
39Yury Trofimov (Rus) Katusha  
40Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling  
41Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  
42Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia  
43Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia  
44Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff  
45Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team  
46Ben Gastauer (Lux) Ag2R La Mondiale  
47Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida0:00:17 
48Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling  
49Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida  
50Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia  
51Tiago Machado (Por) RadioShack Leopard  
52Francis Mourey (Fra) FDJ0:00:21 
53Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff  
54Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team  
55Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team  
56Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  
57Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling  
58Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  
59Petr Ignatenko (Rus) Katusha  
60Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida  
61Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli  
62Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team  
63Hubert Dupont (Fra) Ag2R La Mondiale  
64Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling  
65Juan Manuel Garate (Spa) Blanco Pro Cycling Team  
66Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team0:01:04 
67Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) RadioShack Leopard0:01:32 
68Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling0:03:24 
69Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team  
70Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:04:06 
71Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia  
72Bruno Pires (Por) Team Saxo-Tinkoff  
73Mads Christensen (Den) Team Saxo-Tinkoff  
74Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli0:04:13 
75Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard0:05:05 
76Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling  
77Jarlinson Pantano (Col) Colombia  
78Stef Clement (Ned) Blanco Pro Cycling Team0:05:43 
79Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
80Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge  
81Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol  
82Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi0:06:14 
83Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano  
84Sylvain Georges (Fra) Ag2R La Mondiale0:07:26 
85Vicente Reynes Mimo (Spa) Lotto Belisol0:07:30 
86Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Movistar Team  
87Dominique Rollin (Can) FDJ  
88Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team  
89Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling  
90Christian Knees (Ger) Sky Procycling  
91José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team  
92Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp  
93Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step  
94George Bennett (NZl) RadioShack Leopard  
95Carlos Julian Quintero (Col) Colombia0:07:35 
96Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia0:10:23 
97Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team0:10:25 
98Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
99Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
100Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2R La Mondiale  
101Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano  
102Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano  
103Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge  
104Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi  
105Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff  
106Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling  
107Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha  
108Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge0:11:27 
109Christian Vande Velde (USA) Garmin-Sharp  
110Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team  
111Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp  
112Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida  
113Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff0:14:08 
114Robert Hunter (RSA) Garmin-Sharp0:16:53 
115Robert Vrecer (Slo) Euskaltel-Euskadi  
116Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli  
117Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini-Selle Italia  
118Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team  
119Manuel Belletti (Ita) Ag2R La Mondiale  
120Jesse Sergent (NZl) RadioShack Leopard  
121Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol  
122Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team  
123Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol  
124Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling  
125David Millar (GBr) Garmin-Sharp  
126Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia  
127Maarten Tjallingii (Ned) Blanco Pro Cycling Team  
128Tiziano Dall'Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling  
129Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling  
130Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team  
131Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard  
132Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida  
133Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia  
134Luka Mezgec (Slo) Team Argos-Shimano  
135Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida  
136Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team  
137Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team  
138Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano  
139Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano  
140Johan Le Bon (Fra) FDJ  
141Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard  
142John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano  
143Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
144Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol  
145Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol  
146Maarten Wynants (Bel) Blanco Pro Cycling Team  
147Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team  
148Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
149Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol  
150Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team  
151Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step  
152Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol  
153Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp  
154Vladimir Gusev (Rus) Katusha  
155Thomas Damuseau (Fra) Team Argos-Shimano  
156Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge  
157Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge  
158Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge  
159Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team  
160Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step  
161Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step  
162Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quick Step  
163Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team  
164Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  
165Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
166Jens Mouris (Ned) Orica-GreenEdge  
167Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff  
168Sacha Modolo (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  
169Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step  
170Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia  
171Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ  
172Danny Pate (USA) Sky Procycling  
173Hayden Roulston (NZl) RadioShack Leopard  
174Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team  
175Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling  
176Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  
177Anthony Roux (Fra) FDJ  
178Pavel Brutt (Rus) Katusha  
179Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling  
180Ji Cheng (Chn) Team Argos-Shimano0:17:10 
181Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli  
182Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox  
183Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida0:17:19 
184Nacer Bouhanni (Fra) FDJ  
185Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma-Quick Step  
186Karsten Kroon (Ned) Team Saxo-Tinkoff  
187Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha  
188Laurent Pichon (Fra) FDJ0:17:31 
189Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge0:19:06 
190Alex Dowsett (GBr) Movistar Team  
191Eros Capecchi (Ita) Movistar Team  
192Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step  
193Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi0:22:55 
194Francesco Chicchi (Ita) Vini Fantini-Selle Italia  
195Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia  
196Julien Berard (Fra) Ag2R La Mondiale  
197Ricardo Mestre (Por) Euskaltel-Euskadi  
198Rafael Andriato (Bra) Vini Fantini-Selle Italia  
199Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini-Selle Italia  
200Davide Appollonio (Ita) Ag2R La Mondiale  
201Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:25:44 
202Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi  
203Maxim Belkov (Rus) Katusha  
204Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
205Mattia Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli0:25:49 
206Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling0:28:20 
DNSSandy Casar (Fra) FDJ  
Points
1Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox25pts
2Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli20 
3Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team16 
4Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling14 
5Arnold Jeannesson (Fra) FDJ12 
6Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team10 
7Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team9 
8Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp8 
9Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard7 
10Luca Paolini (Ita) Katusha6 
11Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team5 
12Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli4 
13Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team3 
14Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi2 
15Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia1 
Mountain 1 - Vibo Valentia (Cat. 3) 206.8km
1Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox5pts
2Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano3 
3Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team2 
4Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge1 
Mountain 2 - Croce Ferrata (Cat. 2) 239.3km
1Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia9pts
2Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia5 
3Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team3 
4Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team2 
5Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling1 
Intermediate sprint 1 - Marinella di S.Eufemia, 165.1km
1Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team5pts
2Julien Berard (Fra) Ag2R La Mondiale4 
3Johan Le Bon (Fra) FDJ3 
4Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi2 
5Anthony Roux (Fra) FDJ1 
Intermediate sprint 2 - Soriano Calabro, 227.7km
1Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team5pts
2Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia4 
3Carlos Julian Quintero (Col) Colombia3 
4Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox2 
5Sylvain Georges (Fra) Ag2R La Mondiale1 
Azzurri d'Italia
1Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox4pts
2Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli2 
3Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team1 
Combativity
1Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox6pts
2Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli5 
3Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team5 
4Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team5 
5Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team5 
6Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia4 
7Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox4 
8Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale4 
9Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling3 
10Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia3 
11Carlos Julian Quintero (Col) Colombia3 
12Johan Le Bon (Fra) FDJ3 
13Arnold Jeannesson (Fra) FDJ2 
14Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia2 
15Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi2 
16Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team1 
17Sylvain Georges (Fra) AG2R La Mondiale1 
18Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano1 
19Anthony Roux (Fra) FDJ1 
Premio della fuga
1Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi197pts
2Julien Berard (Fra) Ag2R La Mondiale189 
3Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team188 
4Johan Le Bon (Fra) FDJ176 
5Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli151 
6Anthony Roux (Fra) FDJ151 
7Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi151 
8Sylvain Georges (Fra) Ag2R La Mondiale12 
9Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia9 
10Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia9 
11Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano7 
12Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol7 
Teams
1Androni Giocattoli18:42:57 
2Blanco Pro Cycling Team  
3Garmin-Sharp  
4Katusha0:00:10 
5Astana Pro Team  
6Bardiani Valvole-CSF Inox  
7Vini Fantini-Selle Italia  
8Ag2R La Mondiale  
9Sky Procycling0:00:17 
10Lampre-Merida  
11Movistar Team0:00:21 
12BMC Racing Team  
13Colombia0:00:27 
14Team Saxo-Tinkoff0:00:31 
15Cannondale Pro Cycling0:00:52 
16RadioShack Leopard0:01:49 
17Euskaltel-Euskadi0:06:14 
18FDJ0:07:51 
19Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:09:49 
20Lotto Belisol0:13:23 
21Orica-GreenEdge0:16:18 
22Omega Pharma-Quick Step0:24:23 
23Team Argos-Shimano0:27:04 
Super teams
1Movistar Team32pts
2Androni Giocattoli28 
3Bardiani Valvole-CSF Inox20 
4Astana Pro Team18 
5Sky Procycling17 
6FDJ16 
7Katusha16 
8BMC Racing Team15 
9Garmin-Sharp13 
10RadioShack Leopard12 
11Blanco Pro Cycling Team8 
12Euskaltel-Euskadi7 
13Vini Fantini-Selle Italia6 
14Ag2R La Mondiale2 
15Omega Pharma-Quick Step  
16Lampre-Merida  
17Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
18Team Saxo-Tinkoff  
19Colombia  
20Orica-GreenEdge  
21Lotto Belisol  
22Cannondale Pro Cycling  
23Team Argos-Shimano  
General classification after stage 4
1Luca Paolini (Ita) Katusha15:18:51 
2Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling0:00:17 
3Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team0:00:26 
4Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team0:00:31 
5Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp0:00:34 
6Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling  
7Giampaolo Caruso (Ita) Katusha0:00:36 
8Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling0:00:37 
9Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia0:00:39 
10Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team0:00:42 
11Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp  
12Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team0:00:45 
13Yury Trofimov (Rus) Katusha0:00:46 
14Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team0:00:52 
15Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team0:00:54 
16Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge0:00:55 
17Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard0:01:00 
18Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team0:01:15 
19Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:01:18 
20Steven Kruijswijk (Ned) Blanco Pro Cycling Team0:01:19 
21Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida0:01:23 
22Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida  
23Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:01:25 
24Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff0:01:34 
25Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli0:01:37 
26Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quick Step0:01:39 
27Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Ag2R La Mondiale0:01:41 
28Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2R La Mondiale  
29Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team0:01:49 
30Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi0:01:52 
31Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia0:02:15 
32Peter Stetina (USA) Garmin-Sharp0:02:18 
33Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling Team0:02:21 
34Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli0:02:24 
35Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida0:02:32 
36Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling0:02:38 
37Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli0:02:39 
38Juan Manuel Garate (Spa) Blanco Pro Cycling Team0:02:42 
39Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff0:02:46 
40Arnold Jeannesson (Fra) FDJ0:02:48 
41Tiago Machado (Por) RadioShack Leopard0:02:53 
42Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:02:55 
43Rory Sutherland (Aus) Team Saxo-Tinkoff0:02:57 
44Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia0:02:59 
45Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol0:03:03 
46Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling0:03:04 
47Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:03:06 
48Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia  
49Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:03:07 
50Francis Mourey (Fra) FDJ0:03:09 
51Petr Ignatenko (Rus) Katusha0:03:18 
52Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team0:03:20 
53Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team0:03:36 
54Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli0:04:17 
55Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team0:04:28 
56Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida0:05:24 
57Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team0:06:39 
58Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli0:06:52 
59Bruno Pires (Por) Team Saxo-Tinkoff0:07:35 
60Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard0:07:37 
61Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling0:07:54 
62Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling0:08:50 
63Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia0:08:56 
64Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi0:09:08 
65Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:09:09 
66Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:09:19 
67Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia0:09:24 
68Ben Gastauer (Lux) Ag2R La Mondiale0:09:28 
69Hubert Dupont (Fra) Ag2R La Mondiale0:09:39 
70Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step0:10:11 
71Jarlinson Pantano (Col) Colombia0:10:26 
72Cristiano Salerno (Ita) Cannondale Pro Cycling0:11:35 
73Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) RadioShack Leopard0:12:05 
74Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha0:12:37 
75Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida0:12:56 
76Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:13:08 
77Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:13:14 
78Mads Christensen (Den) Team Saxo-Tinkoff0:13:17 
79Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi0:13:19 
80Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia0:13:30 
81Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team0:13:57 
82Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling0:14:36 
83Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge0:14:39 
84Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:14:45 
85Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia0:14:51 
86Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol0:15:11 
87José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team0:16:07 
88George Bennett (NZl) RadioShack Leopard0:16:41 
89Sylvain Georges (Fra) Ag2R La Mondiale0:16:44 
90Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli0:17:15 
91Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team0:17:24 
92Vicente Reynes Mimo (Spa) Lotto Belisol0:17:51 
93Stefano Garzelli (Ita) Vini Fantini-Selle Italia0:19:08 
94Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:19:20 
95Dominique Rollin (Can) FDJ0:19:45 
96Stef Clement (Ned) Blanco Pro Cycling Team0:19:46 
97Christian Knees (Ger) Sky Procycling0:19:49 
98Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma-Quick Step0:20:00 
99Christian Vande Velde (USA) Garmin-Sharp0:20:20 
100Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano0:20:46 
101Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff0:21:02 
102Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team0:21:07 
103Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team0:21:17 
104Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team0:21:19 
105Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2R La Mondiale0:21:36 
106Vladimir Gusev (Rus) Katusha0:21:37 
107Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano0:21:45 
108Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp0:22:13 
109Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano0:22:44 
110Carlos Julian Quintero (Col) Colombia0:22:47 
111Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:22:49 
112Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling0:24:20 
113Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Movistar Team0:24:36 
114Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge0:25:11 
115Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team0:25:35 
116Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida0:25:43 
117Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling0:25:44 
118Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step0:25:49 
119Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge  
120Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
121Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team  
122Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling0:25:56 
123Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling  
124Tiziano Dall'Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling  
125Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:26:02 
126Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step0:26:09 
127Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol0:26:21 
128Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol  
129Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:26:25 
130Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ0:26:29 
131John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano0:26:34 
132Thomas Damuseau (Fra) Team Argos-Shimano  
133Robert Vrecer (Slo) Euskaltel-Euskadi0:26:41 
134Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini-Selle Italia0:26:43 
135Karsten Kroon (Ned) Team Saxo-Tinkoff0:27:11 
136Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff0:27:30 
137Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida0:27:42 
138Alex Dowsett (GBr) Movistar Team0:27:43 
139Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge0:27:48 
140Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano0:27:50 
141Sacha Modolo (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:27:57 
142Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida0:28:00 
143Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:28:06 
144Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge0:28:12 
145Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp0:28:39 
146Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol0:28:42 
147Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step0:28:43 
148Maarten Wynants (Bel) Blanco Pro Cycling Team0:28:52 
149Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff0:29:03 
150Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step0:29:14 
151Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha  
152Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:30:37 
153Johan Le Bon (Fra) FDJ0:30:42 
154Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp0:31:36 
155Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge0:31:39 
156Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team0:31:48 
157Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team  
158Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team  
159Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard0:31:54 
160Hayden Roulston (NZl) RadioShack Leopard  
161Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma-Quick Step0:31:59 
162Anthony Roux (Fra) FDJ0:32:06 
163Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol0:32:11 
164Pavel Brutt (Rus) Katusha0:32:14 
165Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli  
166Ricardo Mestre (Por) Euskaltel-Euskadi0:32:24 
167Luka Mezgec (Slo) Team Argos-Shimano  
168Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling  
169Danny Pate (USA) Sky Procycling  
170Julien Berard (Fra) Ag2R La Mondiale0:32:40 
171Maarten Tjallingii (Ned) Blanco Pro Cycling Team0:32:56 
172Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia  
173Robert Hunter (RSA) Garmin-Sharp0:33:12 
174Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team0:33:25 
175Eros Capecchi (Ita) Movistar Team0:33:33 
176Jens Mouris (Ned) Orica-GreenEdge0:33:38 
177Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli0:33:47 
178Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia0:34:01 
179Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida0:34:49 
180Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano0:34:58 
181David Millar (GBr) Garmin-Sharp0:34:59 
182Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge0:35:04 
183Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step0:35:07 
184Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol0:35:14 
185Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard0:36:12 
186Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team0:36:59 
187Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team  
188Jesse Sergent (NZl) RadioShack Leopard0:37:08 
189Wilson Alexander Marentes Torres (Col) Colombia0:37:33 
190Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia0:37:39 
191Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi0:38:33 
192Manuel Belletti (Ita) Ag2R La Mondiale0:39:08 
193Ji Cheng (Chn) Team Argos-Shimano0:40:33 
194Laurent Pichon (Fra) FDJ0:40:36 
195Rafael Andriato (Bra) Vini Fantini-Selle Italia0:40:40 
196Francesco Chicchi (Ita) Vini Fantini-Selle Italia  
197Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol0:40:43 
198Davide Appollonio (Ita) Ag2R La Mondiale0:40:53 
199Nacer Bouhanni (Fra) FDJ0:41:53 
200Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team0:42:34 
201Maxim Belkov (Rus) Katusha0:43:44 
202Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:45:33 
203Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi0:47:47 
204Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling0:47:52 
205Mattia Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli0:48:01 
206Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:53:39 
Points classification
1Luca Paolini (Ita) Katusha35pts
2Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team30 
3Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step28 
4Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox25 
5Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp24 
6Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli20 
7Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling20 
8Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling16 
9Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team16 
10Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team16 
11Nacer Bouhanni (Fra) FDJ16 
12Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia15 
13Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi14 
14Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard14 
15Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard13 
16Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team12 
17Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard12 
18Arnold Jeannesson (Fra) FDJ12 
19Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge12 
20Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano11 
21Giampaolo Caruso (Ita) Katusha10 
22Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team10 
23Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team10 
24Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff10 
25Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge9 
26Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team9 
27Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling8 
28Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team8 
29Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling8 
30Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge8 
31Robert Gesink (Ned) Blanco Pro Cycling Team6 
32Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia6 
33Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge6 
34Julien Berard (Fra) Ag2R La Mondiale6 
35Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia5 
36Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team5 
37John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano5 
38Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp4 
39Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli4 
40Carlos Julian Quintero (Col) Colombia4 
41Johan Le Bon (Fra) FDJ4 
42Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi4 
43Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team3 
44Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team3 
45Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox3 
46Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli3 
47Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi3 
48Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli2 
49Jarlinson Pantano (Col) Colombia2 
50Sylvain Georges (Fra) Ag2R La Mondiale2 
51Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol2 
52Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step2 
53Anthony Roux (Fra) FDJ2 
54Petr Ignatenko (Rus) Katusha1 
55Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team1 
56Christian Knees (Ger) Sky Procycling1 
57Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp1 
58Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini-Selle Italia-5 
59David Millar (GBr) Garmin-Sharp-5 
Mountains classification
1Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team13pts
2Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia9 
3Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team9 
4Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox5 
5Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia5 
6Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff5 
7Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team3 
8Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2R La Mondiale3 
9Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano3 
10Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling3 
11Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia3 
12Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team2 
13Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli2 
14Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team2 
15Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox2 
16Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team1 
17Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling1 
18Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge1 
19Jarlinson Pantano (Col) Colombia1 
20Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team1 
Intermediate sprint classification
1Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team9pts
2Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling8 
3Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano7 
4Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team7 
5Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff7 
6Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia6 
7Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard6 
8Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team5 
9Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia4 
10Julien Berard (Fra) Ag2R La Mondiale4 
11Carlos Julian Quintero (Col) Colombia3 
12Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step3 
13Johan Le Bon (Fra) FDJ3 
14Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox2 
15Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli2 
16Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step2 
17Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi2 
18Jarlinson Pantano (Col) Colombia1 
19Sylvain Georges (Fra) Ag2R La Mondiale1 
20Christian Knees (Ger) Sky Procycling1 
21Anthony Roux (Fra) FDJ1 
Azzurri d'Italia classification
1Luca Paolini (Ita) Katusha4pts
2Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox4 
3Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step4 
4Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team2 
5Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli2 
6Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling2 
7Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp1 
8Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team1 
9Nacer Bouhanni (Fra) FDJ1 
Premio della fuga classification
1Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi197pts
2Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia195 
3Julien Berard (Fra) Ag2R La Mondiale189 
4Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team188 
5Johan Le Bon (Fra) FDJ176 
6Jarlinson Pantano (Col) Colombia167 
7Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli167 
8Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team167 
9Dirk Bellemakers (Ned) Lotto Belisol167 
10Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff167 
11Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli151 
12Anthony Roux (Fra) FDJ151 
13Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi151 
14Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano145 
15Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling103 
16Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team33 
17Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2R La Mondiale26 
18Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team26 
19Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox26 
20Ricardo Mestre (Por) Euskaltel-Euskadi26 
21Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol26 
22Sylvain Georges (Fra) Ag2R La Mondiale12 
23Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia9 
24Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia9 
25Luca Paolini (Ita) Katusha7 
26Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano7 
27Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol7 
Combativity classification
1Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team10pts
2Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff9 
3Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step8 
4Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team8 
5Bert De Backer (Bel) Team Argos-Shimano7 
6Fabio Taborre (Ita) Vini Fantini-Selle Italia7 
7Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team7 
8Luca Paolini (Ita) Katusha6 
9Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox6 
10Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team6 
11Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling5 
12Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team5 
13Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli5 
14Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling5 
15Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp4 
16Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox4 
17Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard4 
18Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia4 
19Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale4 
20Nacer Bouhanni (Fra) FDJ4 
21Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling3 
22Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia3 
23Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia3 
24Carlos Julian Quintero (Col) Colombia3 
25Johan Le Bon (Fra) FDJ3 
26Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard3 
27Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi2 
28Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia2 
29Arnold Jeannesson (Fra) FDJ2 
30Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli2 
31Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge2 
32Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi2 
33Giampaolo Caruso (Ita) Katusha1 
34Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team1 
35Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team1 
36Jarlinson Pantano (Col) Colombia1 
37Sylvain Georges (Fra) AG2R La Mondiale1 
38Patrick Gretsch (Ger) Team Argos-Shimano1 
39Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step1 
40Anthony Roux (Fra) FDJ1 
Young rider classification
1Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team15:20:06 
2Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff0:00:19 
3Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale0:00:26 
4Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling Team0:01:06 
5Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli0:01:09 
6Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:01:40 
7Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia0:01:44 
8Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:01:52 
9Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli0:03:02 
10Stefano Locatelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:07:54 
11Edoardo Zardini (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:08:04 
12Jarlinson Pantano (Col) Colombia0:09:11 
13Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) RadioShack Leopard0:10:50 
14Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling0:13:21 
15Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge0:13:24 
16George Bennett (NZl) RadioShack Leopard0:15:26 
17Tobias Ludvigsson (Swe) Team Argos-Shimano0:20:30 
18Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp0:20:58 
19Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:21:34 
20Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida0:24:28 
21Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling0:24:29 
22Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge0:24:34 
23Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
24Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:24:47 
25Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step0:24:54 
26Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:25:10 
27John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano0:25:19 
28Thomas Damuseau (Fra) Team Argos-Shimano  
29Alex Dowsett (GBr) Movistar Team0:26:28 
30Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox0:26:51 
31Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol0:27:27 
32Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quick Step0:27:59 
33Maurits Lammertink (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:29:22 
34Johan Le Bon (Fra) FDJ0:29:27 
35Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp0:30:21 
36Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team0:30:33 
37Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard0:30:39 
38Luka Mezgec (Slo) Team Argos-Shimano0:31:09 
39Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia0:32:46 
40Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge0:33:49 
41Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol0:33:59 
42Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team0:35:44 
43Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team  
44Jesse Sergent (NZl) RadioShack Leopard0:35:53 
45Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale0:39:38 
46Nacer Bouhanni (Fra) FDJ0:40:38 
47Jack Bobridge (Aus) Blanco Pro Cycling Team0:41:19 
48Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:44:18 
49Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi0:46:32 
Teams classification
1Katusha45:13:27 
2Sky Procycling0:00:24 
3Astana Pro Team0:00:45 
4BMC Racing Team0:01:19 
5Garmin-Sharp0:01:48 
6Blanco Pro Cycling Team0:02:25 
7Movistar Team0:02:27 
8Lampre-Merida0:03:30 
9Vini Fantini-Selle Italia0:03:31 
10Androni Giocattoli0:04:04 
11Bardiani Valvole-CSF Inox0:04:34 
12Team Saxo-Tinkoff0:04:47 
13Cannondale Pro Cycling0:05:00 
14RadioShack Leopard0:05:31 
15Colombia0:07:37 
16Ag2R La Mondiale0:08:44 
17Euskaltel-Euskadi0:09:12 
18Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:13:56 
19FDJ0:19:56 
20Omega Pharma-Quick Step0:28:44 
21Lotto Belisol0:32:08 
22Orica-GreenEdge0:32:55 
23Team Argos-Shimano0:52:37 
Super teams classification
1Katusha82pts
2Movistar Team79 
3Orica-GreenEdge66 
4BMC Racing Team65 
5Garmin-Sharp64 
6Sky Procycling60 
7RadioShack Leopard58 
8Astana Pro Team50 
9Androni Giocattoli40 
10Vini Fantini-Selle Italia39 
11FDJ36 
12Blanco Pro Cycling Team32 
13Euskaltel-Euskadi31 
14Bardiani Valvole-CSF Inox30 
15Cannondale Pro Cycling29 
16Omega Pharma-Quick Step24 
17Lampre-Merida20 
18Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team13 
19Team Argos-Shimano10 
20Team Saxo-Tinkoff6 
21Ag2R La Mondiale5 
22Colombia1 
23Lotto Belisol  
Fair play classification
1Katusha  
2Movistar Team  
3Astana Pro Team  
4BMC Racing Team  
5RadioShack Leopard  
6Lampre-Merida  
7Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team  
8Team Saxo-Tinkoff  
9Omega Pharma-Quick Step  
10Cannondale Pro Cycling  
11Colombia  
12Team Argos-Shimano  
13Orica-GreenEdge5pts
14Androni Giocattoli10 
15Sky Procycling20 
16Ag2R La Mondiale20 
17Blanco Pro Cycling Team20 
18FDJ20 
19Lotto Belisol20 
20Garmin-Sharp25 
21Euskaltel-Euskadi25 
22Vini Fantini-Selle Italia70 
23Bardiani Valvole-CSF Inox270 

Related Articles

Back to top