Woodall wins Bump 'n' Grind

Vanlandingham best of the women

Full Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ryan Woodall1:56:19 
2Thomas Turner0:01:00 
3Tristan Cowie0:04:16 
4Travis Livermon0:04:48 
5Anthony Slowinski0:07:33 
6Wesley Lamberson0:08:50 
7Tristan Uhl0:09:08 
8Aaron Oakes (University Of Massachusetts-amherst)0:10:51 
9Cory Rimmer0:13:52 
10Alex Ryan (Paceline Bicycles)0:13:56 
11Robert Marion (Quick Release Racing Inc.)0:18:48 
12Scott Kuppersmith (Herring Gas Cycling)0:22:07 
13Jeremy Chambers0:25:33 
14Joshua Rosby (Raising Cane's Racing)0:52:08 
DNFRobert Kendall (Team Barbasol/rapid Transit)  
Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shonny Vanlandingham2:11:03 
2Kimberly Flynn (Scenic City Velo)0:06:38 
3Melanie McQuaid0:11:02 
4Shae Rainer (Austin Flyers)0:13:14 
5Erin Disterheft0:44:26 
6Anina Aaron0:53:07 
DNFAnnaJean Dallaire  
Singlespeed men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sam Porter1:38:55 
2Matthew Johnson (Mellow Mushroom Racing)0:00:41 
3Tyler West0:01:29 
4Chad Taylor (Competitive Velo Cycling)0:02:38 
5Darius Sampey (Raising Cane's Racing)0:02:46 
7Derek Zimmerman0:04:48 
8Kevin Greene0:05:05 
9Heath Hillman0:06:34 
10Sean Malone0:08:19 
11Chris Coren0:09:31 
12Scott Hargrove0:12:38 
13Eric Capley0:16:02 
14Glen Slater0:16:59 
15Nathan Graves0:20:31 
16Ken Melvin0:26:05 
17Jeff Boswell (Ridgeland Cycling Club)0:26:58 
18Jack Hamilton0:29:42 
19Joe Russo0:38:05 
20James Beck0:38:05 
21Drennan Saul  
Singlespeed women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ursula Sandefur (Tristar Cycling Team)1:43:35 
Cat. 1 Men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrew Johnston2:04:53 
2Jonathan Schottler (Columbia Bike Club Race Team)0:00:52 
3Tanner Hurst (Team Bikers Choice)0:05:51 
4Chase Dickens0:05:59 
5stephen hyde0:06:35 
6Andrew Boyd0:08:41 
7Sebastian Ortiz0:08:59 
8Zachary Ball (Gulf Coast Velo)0:09:11 
9Matthew Phillips (Haymarket Bicycles)0:10:07 
10Frank Webber (Central Arkansas Velo/carve)0:11:55 
11Brent Hall0:14:18 
12Brian Myrick0:15:57 
13Erick Carlson0:31:03 
14Malachi Peacock0:31:23 
15Kevin Conerly1:09:59 
16Jansen Lindner (Fulton Flyers Cycling Club)  
17Matt Schupp (Team Bikers Choice)  
18Kyle Taylor  
Cat. 1 Men 30-34
#Rider Name (Country) TeamResult
1Craig Evans (Harpeth Bicycles Racing Team)2:02:59 
2Omar Fraser0:04:06 
3Joseph Dabbs (Ridgeland Cycling Club)0:06:13 
4Jason Betz0:10:05 
5Scott Burton0:11:31 
6Fred Smith0:14:14 
7Joe Augustine0:14:57 
8Chris Smithwick0:17:37 
9Ed Merritt (Birmingham Bicycle)0:19:19 
10Derek Harris0:31:04 
11Nathan Haslick (International Christian Cycling Club)0:57:21 
Cat. 1 Men 35-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shey Lindner (Fulton Flyers Cycling Club)2:09:47 
2Lukasz Ziemba0:03:43 
3Cleve Blackwell0:04:18 
4Scott Borne0:09:40 
5Paul Ruhling (Durango Wheel Club)0:13:33 
6Jonathan Robbins (Red Mountain Wheelmen)0:15:19 
7Nathan Means (Columbia Bike Club Race Team)0:17:16 
8Darien Angelier (Atomic Race Team)0:18:06 
9Christopher Hovatter0:24:04 
10Jeremy Polk  
Cat. 1 Men 40-49
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sean Ahmadi2:11:48 
2Chris St.Peter0:06:03 
3John Hoover (Scenic City Velo)0:06:10 
4Tyson Geren0:08:25 
5Brady Rogers0:08:51 
6David Darden0:09:03 
7Mark Fasczewski (Scenic City Velo)0:10:20 
8Tony Esposito (Mellow Mushroom Racing)0:10:27 
9Michael Hurley (Alabama Masters Cycling)0:13:40 
10Francis Fessler0:15:12 
11Matt Zhun (Sfatto)0:20:20 
12Ian Jones (Oxford Cycling)0:22:43 
13Christopher Cundiff (Moab/middle Tennessee Velo)  
14Scott Staubach (Tristar Cycling Team)  
15William Moritz  
Cat. 1 Men 50+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Terry Duran (Birmingham Velo)2:13:02 
2James Frith Jr (Greensboro Velo Club)0:04:51 
3Hardwick Gregg0:08:23 
4Miroslav Novak (Alabama Masters Cycling)0:08:37 
5James Hall0:12:09 
6John Elsner0:21:33 
Cat. 1 Junior women 15-18
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kara Uhl2:46:13 
2Emily Parker0:11:25 
Cat. 1 Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tiffany Ballew (Sorella Cycling)2:29:09 
2Norma Rainwater0:02:00 
3Amanda Green (Scenic City Velo)0:06:27 
4Jennifer Horn0:06:29 
5Heather Ladd (Tristar Cycling Team)0:07:09 
6Loretta Simpson (Sorella Cycling)0:07:47 
7Sara Krause0:11:34 
8Catherine Peacock (Scenic City Velo)0:12:30 
9Mary Fowler0:12:54 
10Philicia Marion (Quick Release Racing Inc.)0:22:05 
11Shannon Mathis (Scenic City Velo)0:24:31 
12Erin Deemer0:26:33 
13Lena Yarbrough0:36:35 
14Catherine Moritz  
DNFKathleen Karpinski  
Cat. 2 Junior men 15-18
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthew Kogel1:51:09 
2Carter Anderson0:00:59 
3Jerry Dufour0:01:31 
4Elliott Baring0:20:57 
Cat. 2 Men 19-24
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dakota Pittman1:40:11 
2Travis Brown0:03:34 
3Zachary McCool0:08:13 
4Scott Hanson0:12:35 
5Victor Karm (Columbus Bike Racing Team)0:14:02 
6Wes Morrissette0:17:23 
7Robert Hardy0:25:10 
8Mason Reaves0:31:53 
9Justin Brodnax1:00:36 
10Donald Meadows1:33:06 
11Blake Bennett  
Cat. 2 Men 25-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Chris Hughes1:38:49 
2Josh Powell0:00:17 
3Brian LeJeune (Raising Cane's Racing)0:00:46 
4Andrew Sorey0:03:23 
5Josh Smyth0:03:52 
6Joseph Karpus0:05:30 
7N Blake Gill (Competitive Velo Cycling)0:07:29 
8Justin Poland0:12:29 
9Aaron Valero0:22:13 
10Constantin Platon0:23:24 
11David Neiles0:26:30 
12shaun claiborne0:33:22 
13John Mcdowell0:39:00 
14Seth Griffith0:51:53 
15Joseph Brew (Scenic City Velo)  
Cat. 2 Men 30-34
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eric White1:40:38 
2Billy Pirtle0:01:32 
3Mark Muro (BUMP – Texas Roadhouse)0:02:47 
4David Jones (Wolverine Sports Club)0:11:09 
5Brit Mansell0:12:14 
6Jacob Stone0:22:12 
7Jeff McCord (BUMP)0:22:15 
8BJ Peebles0:25:37 
9Billy Hoover0:36:58 
10Matthew Taylor0:58:01 
Cat. 2 Men 35-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Timothy Spence1:42:05 
2Derek Delpero (Pirate Race Productions)0:01:40 
3James Webb0:01:47 
4Brandon Thornton0:02:42 
5Brad Cannon0:03:22 
6Brad Mabry0:04:50 
7Dustin Payne (Pirate Race Productions)0:05:01 
8Jon Rasmussen0:05:58 
9jeremy peterson0:06:07 
10Chad Parker0:06:16 
11Ed Freyer0:06:42 
12Geoff Leonard (Bike Link Racing)0:07:39 
13Ladd Dunwoody0:07:43 
14Jeremy Wesson0:08:50 
15Brain Atkins0:10:31 
16Dan Sheets0:10:39 
17Paul Pulsifer0:11:50 
18Steve Smith0:12:28 
19Matt Roland0:15:40 
20Jason Spikes0:16:21 
21George Dufour0:18:14 
22Paul Hein0:21:28 
23Chad Brown (Tristar Cycling Team)0:21:43 
24Takashi Yano0:21:49 
25Stewart Phillips0:29:37 
26James Catron0:29:47 
27Darren Sorrells0:30:36 
28Shane Byrd0:31:36 
29James Smith0:40:41 
30Mike Smith0:41:40 
DNFJayce Powell  
DNFTravis Fowler  
DNFWill Ford  
DNFMichael Powell  
Cat. 2 Men 40-44
#Rider Name (Country) TeamResult
1David Meadows1:37:57 
2Donald York (Spring City Cycling Club)0:02:43 
3Travis Yost (Steel City Cycling)0:03:14 
4Neil Blalock0:04:26 
5Stephen Erickson (Tristar Cycling Team)0:04:59 
6Jimmy Smith0:05:31 
7Heath Goebel0:09:24 
8Robert Gannon (Tristar Cycling Team)0:09:33 
9Curt Culbreth0:11:00 
10David Phillips0:13:00 
11Anthony Blanchard0:13:38 
12jeff papenfus0:13:42 
13Sean Hess0:14:09 
14Alexander McCall0:16:50 
15Greg Elrod0:17:38 
16Jason Sanders0:18:43 
17Chris McCrory (North Georgia Cycling Association Inc.)0:21:03 
18William Clemons0:22:39 
19Jimbo Mitchell0:25:49 
20Mike Phebus0:27:29 
21Darren Payne0:29:36 
22Stephen Manston0:30:46 
23Scott Pierce0:33:00 
24Hideaki Nishioka0:35:04 
25David Abbitt0:36:25 
26PAtrick Sims0:53:27 
DNFJimmy Mitchell  
DNFLonny Pendergrass  
DNFAnson Keller  
Cat. 2 Men 45-49
#Rider Name (Country) TeamResult
1Larry Stanley (Ccr)1:39:38 
2Sean Duffy0:04:42 
3Jim Singleton0:08:41 
4Robert Hope (Velo City Pro Cycle)0:09:38 
5Greg Bryant0:10:09 
6Mitchell Moses0:11:40 
7Robert Saxon0:11:56 
8Mark Murphy0:15:08 
9Mike Reeves0:15:12 
10Scott Burkhalter0:18:24 
11Doug Sappington0:19:01 
12Glen Allen0:22:22 
13Gary Nix0:26:59 
14Chris Ready (Team Sponsorus)0:28:31 
15Brandon Phillips0:29:48 
16Blake Pittman0:30:44 
17Ron Reddish0:31:42 
18Michael Whittington0:32:24 
19James Rhoden0:35:49 
20Robert Barnett0:40:46 
21Chad Edwards0:50:42 
22Mike Kazzie0:54:03 
DNFMarty Whitner  
DNFKen Foster  
Cat. 2 Men 50+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Casey Fannin1:35:28 
2Bob Schlemmer0:07:02 
3Mike Herring (Ccr)0:13:07 
4Robert Patrick0:15:54 
5Doug Goodwin (Red Mountain Wheelmen)0:16:35 
6Bill Prater0:20:39 
8Gary Robertson0:25:07 
9Delynn Burkhalter0:26:28 
DNFRobert Gonzalez  
Cat. 2 Men 60+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ken Burst1:52:57 
2Philip Cheek (North Georgia Cycling Association Inc.)0:05:27 
3Michael Taglio (Moab/middle Tennessee Velo)0:47:54 
DNFJohn Brigham  
Cat. 2 Clydesdale men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Brandon Lee1:45:24 
2Eddie Thomas0:00:03 
3Igor Nikolic0:08:44 
4Mark Duffus0:10:19 
5Jerome Davenport (Spring City Cycling Club)0:10:47 
6Oscar Manrique0:11:59 
7Duff Brumley0:12:33 
8Jason Jowers0:16:58 
9Lon Cullen0:18:23 
10Christian Leask (Litespeed-bmw)0:20:36 
11Andrew Hutchison0:22:44 
12Todd Rosser0:26:37 
13James Mabry0:29:52 
14Rich Leeman (River City Racer)0:45:19 
Cat. 2 Junior women 15-18
#Rider Name (Country) TeamResult
5Ben Whitright2:31:02 
Cat. 2 Women 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kelsey Markham2:03:53 
2Alviola Haley0:01:35 
Cat. 2 Women 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Krista Casazza1:55:01 
2Jacqueline Ledoux0:04:34 
3Elizabeth Fulton0:14:13 
4Natalie Smith (Mellow Mushroom Racing)0:15:18 
5Kristi Welch (Bicycle Sport Shop)0:21:15 
6Trish Albert (Sorella Cycling)0:39:03 
DNFShana Garcia  
Cat. 2 Women 40-49
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lori Goldweber1:59:37 
2Chris Benkly0:09:11 
3Carla Jennings (Bicycle Sport Shop)0:16:45 
4Sunny Sandidge0:31:04 
5Gretchen Ulman1:11:57 
6Victoria McHugh1:11:58 
Cat. 3 Junior men 11-12
#Rider Name (Country) TeamResult
1Colter Foster0:16:13 
2William Schlemmer0:01:42 
3Gage Camp (BUMP)0:01:52 
4Abby Mullins0:03:35 
5Andrew Reeves0:04:02 
6Jermaine Hood0:10:15 
Cat. 3 Junior men 13-14
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dalton Meadows0:32:15 
2Nicholas Waee0:02:19 
3Michael Duldt0:04:19 
4Zack Tanz0:09:27 
Cat. 3 Junior men 10 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andy Mullins0:14:46 
2William Seitz0:02:09 
Cat. 3 Men 30-34
#Rider Name (Country) TeamResult
1Cary Martinez0:46:50 
2Joseph Heintz0:00:08 
3Kasey Burleson0:00:21 
4James Choo0:06:35 
5Shane Boyce0:11:17 
6Micah Powe0:14:34 
Cat. 3 Men 35-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jared Farrell0:45:23 
2Paul Dobbs0:02:27 
3Felix Hotard0:05:02 
4Scott Rivkin0:06:43 
5Sean Boulanger0:08:07 
6Bill Wilbourne0:14:55 
7Patrick Hein0:17:42 
8Jeff Adair0:22:24 
9Chad Neal0:22:47 
10Bo Bozeman0:35:36 
DNFJay Mcgullion  
Cat. 3 Men 40-44
#Rider Name (Country) TeamResult
1David Bufton0:47:49 
2David Wright0:01:23 
3Hays Webb0:01:38 
4Jason Parker0:01:48 
5Greg Gilbert0:01:51 
6Harrison Lanford0:04:18 
7David Baltscheit0:04:26 
8Tom Kizziah0:04:48 
9Keith Walker0:14:12 
10Jimmy Hobart0:14:43 
11Michael Smitherman0:14:58 
12Lamar Zuiderhoek0:15:13 
Cat. 3 Men 45-49
#Rider Name (Country) TeamResult
1Todd Hall0:43:55 
2Timothy Morgan (Gg Events Management)0:08:25 
3Joe Fuller0:09:52 
4George Hauser0:10:45 
Cat. 3 Men 50+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hagood Terrell0:48:22 
2Johnny Smith0:00:13 
3Billy Faulk0:01:27 
4Fletcher Scott0:03:13 
5Searcy Elebash0:03:24 
6Kerry Hughes0:03:51 
7Scott Collins0:05:09 
8Eddie Shadeed0:07:39 
9Richard Russell0:08:23 
DNFKenny Coffman  
Cat. 3 Clydesdale men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Brad Spencer0:47:54 
2Neal Chandler0:04:33 
Cat. 3 women 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mary Ellen Mattison0:56:53 
2Stephanie Butler0:03:07 
3Brittany Hopson0:06:06 
4Mary McWhirter (BUMP)0:11:58 
Cat. 3 Women 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Zuzanna Zajac0:50:18 
2Carlie Spence0:01:42 
3Rachael Rowray0:03:39 
4Casey Frederickson (BUMP)0:06:54 
DNFLeslie Whatley  
Cat. 3 Women 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Paula Lamberson0:56:32 

Related Articles

Back to top