Nascimento wins men's race

Paiva Paroliz dominates women's event

Results
Time Trial
Elite men - 32 km
1Rodrigo do Nascimento (Avai/Florianopolis/Senac/APGF)0:41:34 
2Marcos Christian Novello (GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa)0:00:10 
3Alex David Mayer Arseno (Dataro/Sel Cordeiropolis)0:00:15 
4Cleberson de Almeida Weber (Dataro/Sel Cordeiropolis)0:00:36 
5Luis Carlos Amorim Tavares (Scott/Marcondes Cesar/SJC)0:00:42 
6Gregolry Alves Panizo (Dataro/Sel Cordeiropolis Cesc/Sundown/N)0:00:51 
7Raul da Silva Canlçado (Caixa/Calypso/Maxxis/Kuruma)0:00:52 
8Mauricio Morandi (Scott/Marcondes Cesar/SJC)0:00:53 
9Magno do Prado Nazaret (Fapi/Sundown/JKS/Pindamonhangaba)0:01:03 
10Andre Luiz Pulini (GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa)0:01:06 
11Patrick Gabriel Oyakaua (GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa)0:01:11 
12Pedro Autran Nicacio (Scott/Marcondes Cesar/SJC)0:01:20 
13Flavio Cardoso dos Santos (Fapi/Sundown/JKS/Pindamonhangaba)0:01:26 
14Thiago Duarte Nardin (Cesc/Sundown/N Caixa/Calypso/Maxxis/Kuruma)0:01:29 
15Fabio Jose Miguel Ribeiro (São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Ribeirão Preto)0:01:37 
16Walter Miguel Ribeiro Jr (Padaria Real/Ceu Azul Alimentos/Cannondalle)0:01:57 
17Renato Ruiz (Suzano/Caloi/Flying Horse)0:02:13 
18Marcelo Moser (Avai/Florianopolis/Senac/APGF)0:02:14 
19Cristian Egidio da Rosa (Dataro/Sel Cordeiropolis)0:02:18 
20Alexandre Mantovani (São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Ribeirão Preto)0:02:21 
21Fabricio Morandi (Via Cabo)0:02:29 
22Adriano Martins (Padaria Real/Ceu Azul Alimentos/Cannondalle)0:02:31 
23Bruno Fernando Tabanez (São Lucas Saude/UAC/Americana)0:03:13 
24Flavio Reblin (Avai/Florianopolis/Senac/APGF)  
25Jean Marcel da Silva (São Lucas Saude/UAC/Americana)0:03:14 
26Eduardo Henrique Pinheiro (GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa)  
27Fabiano dos Santos Mota (São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Ribeirão Preto)0:03:18 
28Jose Benoni da Costa (Sel Marilia/Kuruma/Nossa Caixa)0:03:22 
29Willian Solera (São Lucas Saude/UAC/Americana)0:03:24 
30Anderson Getulio Cordeiro Rita (JJG Bicicletas)0:03:32 
31Teo Prado Grandi (União/Assis/Amea)0:03:39 
32Robson Ribeiro Dias (Via Cabo)0:03:45 
33Ivan Jorge de Moura (Bicisport/Fundesport/Araraquara)0:03:55 
34Lauro Cesar Mouro Chanan (CSB/Fundesport Araraquara)0:04:14 
35Ricardo Correa do Amaral (São Sebastião/ACSS/Big Bike)0:04:20 
36Adelio Paulo da Silva (ASC/PM S Carlos/Rios Bike/Farmacia Rosario)0:04:22 
37Renato Corre do Amaral (Bicisport/Fundesport/Araraquara)0:04:36 
38Jair Fernando dos Santos (Avai/Florianopolis/Senac/APGF)0:04:39 
39Izael Nunes da Silva (São Sebastião/ACSS/Big Bike)0:05:00 
40Marcus Vinicius de Martino (Radical Sport Club/N Caixa/Boituva)0:05:01 
41Anderson Luiz de Oliveira (São Lucas Saude/UAC/Americana)0:05:02 
42Renato Antonio Zopelari (Peels Capacetes/Nossa Caixa/CME Iracemapolis)0:05:20 
43Thiago Basso Dosanoski (Dataro/Sel Cordeiropolis)0:05:31 
44Rafael Silmann (Avulso)0:05:44 
45Diego de Souza Lima Portugal (São Francisco/KHS/N Caixa/ATC/Ribeirão Preto)0:05:45 
46Soelito Gohr (Via Cabo Peels Capacetes/Nossa Caixa/CME)0:05:46 
47Christian Pimentel da Silva (Iracemapolis)0:05:49 
48Fillipe Augusto da Silva (Joinville/Felej/HSK/Malhavil)0:05:51 
49Ricardo Lorente Camargo (São Sebastião/ACSS/Big Bike)0:05:53 
50Jeferson Leandro Caldeira (Sel Marilia/Kuruma/Nossa Caixa)0:06:22 
51Bruno Eduardo dos Reis (Padaria Real/Ceu Azul Alimentos/Cannondalle)0:06:28 
52Rafael Uilian Teixeira Neres (Peels Capacetes/Nossa Caixa/CME Iracemapolis)0:06:32 
53Walter Hohne Junior (Velo/Seme Rio Claro)0:06:33 
54Rodrigo Faro Lopes (Avulso)0:07:00 
55Isaac Toshio Ohori Tomborelli (Sel Marilia/Kuruma/Nossa Caixa)0:07:04 
56Julio Cesar Brandao dos Santos (Sel Marilia/Kuruma/Nossa Caixa)0:07:36 
57Marcelo Valente Feitosa (Avulso)0:08:16 
58Ricardo Luiz Picoli (ASC/PM S Carlos/Rios Bike/Farmacia Rosario)0:08:44 
59Francys Ray Gomes (Avulso)0:09:00 
60Daniel Gomes (Avulso)0:10:20 
61Victor Eduardo Fusi (ASC/PM S Carlos/Rios Bike/Farmacia Rosario)0:10:35 
62Edicarlos Rodrigues Nunes (Avulso)0:10:48 
63Ivair Alves dos Santos (São Sebastião/ACSS/Big Bike)0:12:55 
Elite women - 20 km
1Aline Fernandes de Paiva Paroliz (GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa)0:26:58 
2Cristiane Pereira da Silva (Fapi/Sundown/JKS/Pindamonhangaba)0:00:51 
3Natalia Santana Lima (Scott/Marcondes Cesar/SJC)0:00:56 
4Fernanda da Silva Souza (Cesc/Sundown/N Caixa/Calypso/Maxxis/Kuruma)0:01:09 
5Janildes Fernandes Silva (Scott/Marcondes Cesar/SJC)0:01:10 
6Luciene Ferreira da Silva (Scott/Marcondes Cesar/SJC)0:01:45 
7Valquiria Alessandra Bento Pardial (Cesc/Sundown/N Caixa/Calypso/Maxxis/Kuruma)0:01:46 
8Kathiuscia Marcelino de Souza (Fapi/Sundown/JKS/Pindamonhangaba)0:01:58 
9Maria Luzia da Silveira Bello Diniz (GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa)0:02:29 
10Elione Reni Zimmermann (Avulso)0:03:20 
11Camila Coelho Ferreira (GRCE Memorial/Pref Santos/Giant/N Caixa)0:03:39 
12Andrea Passos Marques (SER Araçatuba)0:04:13 
13Juliana Jacobs Renner (Sesla Indaiatuba/Nossa Caixa)0:04:32 
14Cristiane Aparecida de Lima Castro (SER Araçatuba)0:04:37 
15Rita de Cassia de Medeiros (Avulso)0:04:45 
16Sandra Cristina Sacramento Faustino (SER Araçatuba)0:06:53 
17Gabriela Liparelli Morelli (ASC/PM S Carlos/Rios Bike/Farmacia Rosario)0:07:56 
DNSThabata Jessica Sartorelli (Sesla Indaiatuba/Nossa Caixa)  
DNSCleonice Delai (Associação Esportiva Juventus)  
DNSTassyla da Costa Barata (Clube Amazonia de Ciclismo)  
DNSAna Carolina Passos da Serra Freire (Fast)  
DNSValeria Aparecida da Conceição (P M Votuporanga)  
DNSRaquel Franca de Queiroz (Avulso)  
Back to top