Skip to main content

Vuelta Mexico: Sevilla shines on stage 2

Image 1 of 18

Oscar Sevilla cruises to the win on stage 2 of the Vuelta Mexico.

Oscar Sevilla cruises to the win on stage 2 of the Vuelta Mexico. (Image credit: Luis Barbosa)
Image 2 of 18

Best young rider Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Gobernacion De Antioquia

Best young rider Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Gobernacion De Antioquia (Image credit: Luis Barbosa)
Image 3 of 18

Sevilla hammers on alone

Sevilla hammers on alone (Image credit: Luis Barbosa)
Image 4 of 18

The scrapes are apparent on Manuel Rodas Ochoa's leg

The scrapes are apparent on Manuel Rodas Ochoa's leg (Image credit: Luis Barbosa)
Image 5 of 18

Manuel Rodas Ochoa (Guatemala) hit the deck

Manuel Rodas Ochoa (Guatemala) hit the deck (Image credit: Luis Barbosa)
Image 6 of 18

Phil Grenfell (Competitive Cyclist) lost his bike after a crash

Phil Grenfell (Competitive Cyclist) lost his bike after a crash (Image credit: Luis Barbosa)
Image 7 of 18

The barren landscape of Mexico

The barren landscape of Mexico (Image credit: Luis Barbosa)
Image 8 of 18

Stefan Schumacher (Christina Watches) races in Mexico

Stefan Schumacher (Christina Watches) races in Mexico (Image credit: Luis Barbosa)
Image 9 of 18

Colombia was well represented in Mexico

Colombia was well represented in Mexico (Image credit: Luis Barbosa)
Image 10 of 18

The Jamis-Sutter Home team powers the chase

The Jamis-Sutter Home team powers the chase (Image credit: Luis Barbosa)
Image 11 of 18

Oscar Sevilla (Empacadora San Marcos) and Julian Rodas (Gobernacion De Antioquia) were together for a while

Oscar Sevilla (Empacadora San Marcos) and Julian Rodas (Gobernacion De Antioquia) were together for a while (Image credit: Luis Barbosa)
Image 12 of 18

Oscar Sevilla (Empacadora San Marcos) hammers to the stage win on day 2

Oscar Sevilla (Empacadora San Marcos) hammers to the stage win on day 2 (Image credit: Luis Barbosa)
Image 13 of 18

Oscar Sevilla (Empacadora San Marcos) flew the coop and soloed to the win

Oscar Sevilla (Empacadora San Marcos) flew the coop and soloed to the win (Image credit: Luis Barbosa)
Image 14 of 18

A breakaway on stage 2

A breakaway on stage 2 (Image credit: Luis Barbosa)
Image 15 of 18

Oscar Sevilla (Empacadora San Marcos) wins stage 2 in Mexico

Oscar Sevilla (Empacadora San Marcos) wins stage 2 in Mexico (Image credit: Luis Barbosa)
Image 16 of 18

Julian Rodas (Gobernacion De Antioquia) finished almost three minutes behind Sevilla

Julian Rodas (Gobernacion De Antioquia) finished almost three minutes behind Sevilla (Image credit: Luis Barbosa)
Image 17 of 18

The sprint for third on stage 2

The sprint for third on stage 2 (Image credit: Luis Barbosa)
Image 18 of 18

Oscar Sevilla (Empacadora San Marcos) won stage 2 of the Vuelta Mexico Telmex

Oscar Sevilla (Empacadora San Marcos) won stage 2 of the Vuelta Mexico Telmex (Image credit: Luis Barbosa)

Full Results
1Oscar Sevilla Ribera (Spa) Empacadora San Marcos3:44:31
2Julian Rodas (Col) Gobernacion De Antioquia0:02:51
3Edward Stiver Ortiz Caro (Col) Colombia0:03:03
4Rafael Montiel (Col) Gobernacion De Antioquia
5Arnold Alcolea (Cub) Cuba
6Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Gobernacion De Antioquia
7Javier Alexis Acevedo Colle (Col) Gobernacion De Antioquia
8Max Jenkins (USA) Competitive Cyclist Racing Team
9Florencio Ramos Torres (Mex) Canel's Turbo
10Jose Edmundo Trobledo (Mex) Empacadora San Marcos
11Carlos Lopez Gonzalez (Mex) Canel's Turbo0:03:06
12Oscar Alvarez (Col) Gobernacion De Antioquia0:07:09
13William Valencia (Col) Gobernacion De Antioquia
14Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone0:08:32
15Jaime Alberto Castaneda Ortega (Col) Colombia
16Liam Holohan (GBr) Team Raleigh - GAC
17Yovcho Yovchev (Bul) Amore & Vita
18Victor Manuel Garcia Estevez (Spa) Canel's Turbo
19Luis Pulido Naranjo (Mex) Arenas Tlax-Mex
20Francisco Matamoros (Mex) Arenas Tlax-Mex
21Tyler Wren (USA) Jamis - Sutter Home
22Alejandro Ramirez Calderon (Col) Gobernacion De Antioquia
23Alex Cano Ardila (Col) Gobernacion De Antioquia
24Bernardo Colex Tepoz (Mex) Arenas Tlax-Mex0:08:36
25Eder Freyre (Mex) Mutua Levante - Cafemax0:09:49
26Leonardo Colex (Mex) Arenas Tlax-Mex
27Alder Torres (Gua) Guatemala
28Coulton Hartrich (USA) Wonderful Pistachios
29Walter Escobar (Gua) Guatemala
30Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita
31Manuel Rodas Ochoa (Gua) Guatemala
32Guillermo Ferrer Garcia (Spa) Mutua Levante - Cafemax
33Carson Miller (USA) Jamis - Sutter Home
34Michael Rasmussen (Den) Christina Watches - Onfone
35Jorge Tome Pancoatl (Mex) Empacadora San Marcos
36Dorian Monterroso (Gua) Guatemala
37Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita
38Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia
39Rodolfo Fernandez (Mex) Orven - Zacatecas
40Daniel Foder (Den) Christina Watches - Onfone
41Evan Oliphant (GBr) Team Raleigh - GAC
42Hector Hugo Zamarron Rangel (Mex) Mexico
43Yasmani Martinez Regalado (Cub) Cuba
44Yennier Lopez Fonseca (Cub) Cuba
45Miguel Luis Alvarez (Mex) Empacadora San Marcos0:12:47
46Philip Mooney (USA) Jamis - Sutter Home0:13:06
47Angel Andy Portillo (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
48Javier Benitez Pomares (Spa) Mutua Levante - Cafemax
49Cesar Augusto Grajales (Col) Competitive Cyclist Racing Team
50Avila Vanegas Edwin Alcibiades (Col) Colombia0:13:08
51Miguel Muñoz (Gua) Guatemala0:13:32
52Julio Cesar Benítez (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:15:33
53Pedro Portuondo Torres (Cub) Cuba0:16:03
54Santos Ajpacaja (Gua) Guatemala0:16:08
55Francisco O Gonzalez (Gua) Guatemala0:16:14
56Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Colombia0:17:04
57Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombia
58Arles Antonio Castro Laverde (Col) Colombia
59Juan Enrique Aldapa (Mex) Mexico
60Pedro Sibila Romero (Cub) Cuba
61Marino Palandri (Ita) Amore & Vita
62Eduardo Lugo (Mex) Empacadora San Marcos0:17:07
63José Ramon Infante Aguirre (Mex) Canel's Turbo
64Cuitlahuac Chavez Uriel (Mex) Empacadora San Marcos0:17:41
65José De Jesús González (Mex) Orven - Zacatecas0:22:18
66Sergio Zamudio (Mex) Fire Fighters Racing Team0:23:16
67Juan Ramon Juarez (Mex) Mexico
68Cesar Ricardo Marquez Martinez (Mex) Orven - Zacatecas
69Irving Jaime Aguilar (Mex) Empacadora San Marcos
70José Mogica (Cub) Cuba
71Alejandro Morales (Mex) Empacadora San Marcos
72Douglas Moi Bueno (Bra) Funvic - Pindamonhangaba
73Victor Omar Garcia (Mex) Arenas Tlax-Mex
74Alejandro Alberto Borrajo (Arg) Jamis - Sutter Home
75Juan Antonio Aguirre (Mex) Canel's Turbo
76Arturo García (Mex) Arenas Tlax-Mex
77José De Jesus Gomez Maldonado (Mex) Mutua Levante - Cafemax
78Tobyn Horton (GBr) Team Raleigh - GAC
79Uri Martins (Mex) Amore & Vita0:24:10
80Ivan Carbajal (Mex) Mexico
81Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Mexico0:24:22
82Sergi Escobar Roure (Spa) Mutua Levante - Cafemax
83Petrus Van Dijk (Ned) Jamis - Sutter Home
84Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic - Pindamonhangaba0:27:45
85Gustavo Alberto Lopez (Arg) Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert
86Agustín Martínez (Cub) Cuba0:29:14
87Michael Jasinski (USA) Wonderful Pistachios0:30:12
88Eduardo Díaz (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
89Cole House (USA) Competitive Cyclist Racing Team
90Martin Lind (Den) Christina Watches - Onfone
91David Williams (USA) Competitive Cyclist Racing Team
92Antonio Baca Soto (Mex) Orven - Zacatecas
93Jimmi Sorensen (Den) Christina Watches - Onfone
94Jose Luis Reyes (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
95Alain González (Cub) Cuba
96Ivan Lizardi (Mex) Arenas Tlax-Mex
97Rene Corella (Mex) Mexico
98Frederik Wilmann (Nor) Christina Watches - Onfone
99Lago Medin Meiro (Spa) Mutua Levante - Cafemax
100Niv Libner (Isr) Amore & Vita
101Eduardo Villa (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
102Sergio Thomas (Spa) Orven - Zacatecas
103Cesar Salvador Vaquera Resendis (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
104Efren Ortega (PuR) Wonderful Pistachios
105José Manuel Arellanes (Mex) Arenas Tlax-Mex
106Jose Fernando Antogna (Arg) Jamis - Sutter Home
107Magno Prado Nazaret (Bra) Funvic - Pindamonhangaba
108Domingo Gonzales (Mex) Orven - Zacatecas
109Christian Parrett (USA) Fire Fighters Racing Team
110Antonio Xavier Nascimento (Bra) Funvic - Pindamonhangaba
111Michael Reihs (Den) Christina Watches - Onfone
112Luis Josafat Acuna Enciso (Mex) Orven - Zacatecas
113Bernard Sulzberger (Aus) Team Raleigh - GAC
114Andrés Sánchez (Spa) Mutua Levante - Cafemax
115Russell Hampton (GBr) Team Raleigh - GAC
116Angelo Furlan (Ita) Christina Watches - Onfone
117Thomas Rabou (Ned) Competitive Cyclist Racing Team
118Abundio Guerrero Mata (Mex) Canel's Turbo0:37:10
119Brennan Townshend (GBr) Team Raleigh - GAC0:38:05
120Tucker Gerald (USA) Fire Fighters Racing Team0:42:55
121Navarro Ayala (Mex) Fire Fighters Racing Team
122Patrik Moren (Swe) Amore & Vita
123Edward Hyuch Il Kwon (USA) Wonderful Pistachios
124Julio Padilla Miranda (Gua) Guatemala
125Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic - Pindamonhangaba
126Adam Koble (USA) Fire Fighters Racing Team0:43:24
127César Anaya (Mex) Mutua Levante - Cafemax0:43:37
128Abraham Martinez (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:43:40
129Fabrizio Von Nacher Suess (Mex) Mexico
130Oscar Mauric Arriaga (Mex) Canel's Turbo
131Leo Frayre (Mex) Fire Fighters Racing Team0:49:43
132Kris French (USA) Fire Fighters Racing Team
133Stuart Press (USA) Wonderful Pistachios
134David Zamudio (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
135Adam Khomson Masters (USA) Wonderful Pistachios0:50:45
136Phil Grenfell (Aus) Competitive Cyclist Racing Team
137Juan Manuel Ruacho (Mex) Canel's Turbo0:51:08
138Daniel Holloway (USA) Team Raleigh - GAC0:51:36

Mountain 1 - (Cat. 2) A Los 30 Km De Recorrido
1Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia8pts
2Florencio Ramos Torres (Mex) Canel's Turbo7
3Edward Stiver Ortiz Caro (Col) Colombia6
4Rafael Montiel (Col) Gobernacion De Antioquia5
5Max Jenkins (USA) Competitive Cyclist Racing Team3

Mountain 2 - (Cat. 4) Ixtapan De La Sal
1Florencio Ramos Torres (Mex) Canel's Turbo4pts
2Edward Stiver Ortiz Caro (Col) Colombia3
3Arnold Alcolea (Cub) Cuba2
4Rafael Montiel (Col) Gobernacion De Antioquia1

Mountain 3 - (Cat. 1) A Los 109.2 Km De Recorrido
1Oscar Sevilla Ribera (Spa) Empacadora San Marcos10pts
2Julian Rodas (Col) Gobernacion De Antioquia9
3Jose Edmundo Trobledo (Mex) Empacadora San Marcos7
4Javier Alexis Acevedo Colle (Col) Gobernacion De Antioquia6
5Rafael Montiel (Col) Gobernacion De Antioquia5
6Arnold Alcolea (Cub) Cuba3
7Edward Stiver Ortiz Caro (Col) Colombia2
8Max Jenkins (USA) Competitive Cyclist Racing Team1

Sprint 1 - Arco Tonatico
1Arnold Alcolea (Cub) Cuba5pts
2Florencio Ramos Torres (Mex) Canel's Turbo3
3Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia2

Sprint 2 - Villa Guerrero
1Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia5pts
2Arnold Alcolea (Cub) Cuba3
3Florencio Ramos Torres (Mex) Canel's Turbo2

Sprint 3 - Tenancingo
1Arnold Alcolea (Cub) Cuba5pts
2Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia3
3Florencio Ramos Torres (Mex) Canel's Turbo2

Teams
1Gobernacion De Antioquia11:22:30
2Empacadora San Marcos0:03:55
3Canel's Turbo0:06:44
4Colombia0:12:27
5Cuba0:13:44
6Arenas Tlax-Mex0:16:43
7Amore & Vita0:19:13
8Christina Watches - Onfone
9Guatemala0:20:30
10Jamis - Sutter Home0:22:30
11Mutua Levante - Cafemax0:23:47
12Team Raleigh - GAC0:32:40
13Competitive Cyclist Racing Team0:37:24
14Mexico0:41:12
15Orven - Zacatecas0:46:26
16Hermanos Correa Ciao Italia0:49:54
17Wonderful Pistachios1:01:16
18Funvic - Pindamonhangaba1:12:16
19Fire Fighters Racing Team1:27:26

General classification after stage 2
1Oscar Sevilla Ribera (Spa) Empacadora San Marcos5:42:57
2Julian Rodas (Col) Gobernacion De Antioquia0:02:51
3Arnold Alcolea (Cub) Cuba0:03:03
4Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Gobernacion De Antioquia
5Javier Alexis Acevedo Colle (Col) Gobernacion De Antioquia
6Max Jenkins (USA) Competitive Cyclist Racing Team
7Jose Edmundo Trobledo (Mex) Empacadora San Marcos
8Edward Stiver Ortiz Caro (Col) Colombia
9Florencio Ramos Torres (Mex) Canel's Turbo
10Rafael Montiel (Col) Gobernacion De Antioquia
11Carlos Lopez Gonzalez (Mex) Canel's Turbo0:03:06
12William Valencia (Col) Gobernacion De Antioquia0:07:09
13Oscar Alvarez (Col) Gobernacion De Antioquia
14Yovcho Yovchev (Bul) Amore & Vita0:08:32
15Tyler Wren (USA) Jamis - Sutter Home
16Liam Holohan (GBr) Team Raleigh - GAC
17Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone
18Luis Pulido Naranjo (Mex) Arenas Tlax-Mex
19Victor Manuel Garcia Estevez (Spa) Canel's Turbo
20Jaime Alberto Castaneda Ortega (Col) Colombia
21Francisco Matamoros (Mex) Arenas Tlax-Mex
22Alejandro Ramirez Calderon (Col) Gobernacion De Antioquia
23Alex Cano Ardila (Col) Gobernacion De Antioquia
24Bernardo Colex Tepoz (Mex) Arenas Tlax-Mex0:08:36
25Evan Oliphant (GBr) Team Raleigh - GAC0:09:49
26Yasmani Martinez Regalado (Cub) Cuba
27Hector Hugo Zamarron Rangel (Mex) Mexico
28Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia
29Rodolfo Fernandez (Mex) Orven - Zacatecas
30Coulton Hartrich (USA) Wonderful Pistachios
31Alder Torres (Gua) Guatemala
32Manuel Rodas Ochoa (Gua) Guatemala
33Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita
34Michael Rasmussen (Den) Christina Watches - Onfone
35Dorian Monterroso (Gua) Guatemala
36Jorge Tome Pancoatl (Mex) Empacadora San Marcos
37Carson Miller (USA) Jamis - Sutter Home
38Leonardo Colex (Mex) Arenas Tlax-Mex
39Guillermo Ferrer Garcia (Spa) Mutua Levante - Cafemax
40Eder Freyre (Mex) Mutua Levante - Cafemax
41Yennier Lopez Fonseca (Cub) Cuba
42Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita
43Walter Escobar (Gua) Guatemala
44Daniel Foder (Den) Christina Watches - Onfone
45Miguel Luis Alvarez (Mex) Empacadora San Marcos0:12:47
46Javier Benitez Pomares (Spa) Mutua Levante - Cafemax0:13:06
47Cesar Augusto Grajales (Col) Competitive Cyclist Racing Team
48Angel Andy Portillo (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
49Philip Mooney (USA) Jamis - Sutter Home
50Miguel Muñoz (Gua) Guatemala0:13:32
51Avila Vanegas Edwin Alcibiades (Col) Colombia0:14:14
52Julio Cesar Benítez (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:15:33
53Pedro Portuondo Torres (Cub) Cuba0:16:03
54Santos Ajpacaja (Gua) Guatemala0:16:08
55Francisco O Gonzalez (Gua) Guatemala0:16:14
56Pedro Sibila Romero (Cub) Cuba0:17:04
57Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Colombia
58Juan Enrique Aldapa (Mex) Mexico
59Marino Palandri (Ita) Amore & Vita
60Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombia
61Arles Antonio Castro Laverde (Col) Colombia
62Eduardo Lugo (Mex) Empacadora San Marcos0:17:07
63José Ramon Infante Aguirre (Mex) Canel's Turbo
64Cuitlahuac Chavez Uriel (Mex) Empacadora San Marcos0:17:41
65José De Jesús González (Mex) Orven - Zacatecas0:22:18
66Tobyn Horton (GBr) Team Raleigh - GAC0:23:16
67Juan Antonio Aguirre (Mex) Canel's Turbo
68Alejandro Morales (Mex) Empacadora San Marcos
69Alejandro Alberto Borrajo (Arg) Jamis - Sutter Home
70Sergio Zamudio (Mex) Fire Fighters Racing Team
71Juan Ramon Juarez (Mex) Mexico
72Victor Omar Garcia (Mex) Arenas Tlax-Mex
73José Mogica (Cub) Cuba
74Cesar Ricardo Marquez Martinez (Mex) Orven - Zacatecas
75José De Jesus Gomez Maldonado (Mex) Mutua Levante - Cafemax
76Irving Jaime Aguilar (Mex) Empacadora San Marcos
77Douglas Moi Bueno (Bra) Funvic - Pindamonhangaba
78Arturo García (Mex) Arenas Tlax-Mex
79Ivan Carbajal (Mex) Mexico0:24:10
80Uri Martins (Mex) Amore & Vita
81Sergi Escobar Roure (Spa) Mutua Levante - Cafemax0:24:22
82Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Mexico
83Petrus Van Dijk (Ned) Jamis - Sutter Home
84Gustavo Alberto Lopez (Arg) Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert0:27:45
85Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic - Pindamonhangaba
86Agustín Martínez (Cub) Cuba0:29:14
87Alain González (Cub) Cuba0:30:12
88Jose Fernando Antogna (Arg) Jamis - Sutter Home
89Antonio Baca Soto (Mex) Orven - Zacatecas
90Michael Reihs (Den) Christina Watches - Onfone
91Domingo Gonzales (Mex) Orven - Zacatecas
92Niv Libner (Isr) Amore & Vita
93Michael Jasinski (USA) Wonderful Pistachios
94Sergio Thomas (Spa) Orven - Zacatecas
95Lago Medin Meiro (Spa) Mutua Levante - Cafemax
96David Williams (USA) Competitive Cyclist Racing Team
97Martin Lind (Den) Christina Watches - Onfone
98Jose Luis Reyes (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
99Magno Prado Nazaret (Bra) Funvic - Pindamonhangaba
100Eduardo Villa (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
101Ivan Lizardi (Mex) Arenas Tlax-Mex
102Efren Ortega (PuR) Wonderful Pistachios
103Eduardo Díaz (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
104Antonio Xavier Nascimento (Bra) Funvic - Pindamonhangaba
105Bernard Sulzberger (Aus) Team Raleigh - GAC
106José Manuel Arellanes (Mex) Arenas Tlax-Mex
107Andrés Sánchez (Spa) Mutua Levante - Cafemax
108Cole House (USA) Competitive Cyclist Racing Team
109Jimmi Sorensen (Den) Christina Watches - Onfone
110Thomas Rabou (Ned) Competitive Cyclist Racing Team
111Christian Parrett (USA) Fire Fighters Racing Team
112Angelo Furlan (Ita) Christina Watches - Onfone
113Russell Hampton (GBr) Team Raleigh - GAC
114Luis Josafat Acuna Enciso (Mex) Orven - Zacatecas0:31:15
115Rene Corella (Mex) Mexico0:31:18
116Frederik Wilmann (Nor) Christina Watches - Onfone0:31:24
117Cesar Salvador Vaquera Resendis (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:31:58
118Abundio Guerrero Mata (Mex) Canel's Turbo0:37:10
119Brennan Townshend (GBr) Team Raleigh - GAC0:38:05
120Julio Padilla Miranda (Gua) Guatemala0:42:55
121Tucker Gerald (USA) Fire Fighters Racing Team
122Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic - Pindamonhangaba
123Patrik Moren (Swe) Amore & Vita
124Navarro Ayala (Mex) Fire Fighters Racing Team
125Adam Koble (USA) Fire Fighters Racing Team0:43:24
126César Anaya (Mex) Mutua Levante - Cafemax0:43:37
127Abraham Martinez (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:43:40
128Fabrizio Von Nacher Suess (Mex) Mexico
129Oscar Mauric Arriaga (Mex) Canel's Turbo0:44:25
130David Zamudio (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:49:43
131Leo Frayre (Mex) Fire Fighters Racing Team
132Kris French (USA) Fire Fighters Racing Team
133Stuart Press (USA) Wonderful Pistachios
134Juan Manuel Ruacho (Mex) Canel's Turbo0:51:08
135Phil Grenfell (Aus) Competitive Cyclist Racing Team0:51:18
136Daniel Holloway (USA) Team Raleigh - GAC0:51:36
137Edward Hyuch Il Kwon (USA) Wonderful Pistachios0:54:41
138Adam Khomson Masters (USA) Wonderful Pistachios1:02:31

Mountains classification
1Florencio Ramos Torres (Mex) Canel's Turbo11pts
2Edward Stiver Ortiz Caro (Col) Colombia11
3Rafael Montiel (Col) Gobernacion De Antioquia11
4Oscar Sevilla Ribera (Spa) Empacadora San Marcos10
5Julian Rodas (Col) Gobernacion De Antioquia9
6Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia8
7Jose Edmundo Trobledo (Mex) Empacadora San Marcos7
8Javier Alexis Acevedo Colle (Col) Gobernacion De Antioquia6
9Arnold Alcolea (Cub) Cuba5
10Max Jenkins (USA) Competitive Cyclist Racing Team4

Sprint classification
1Arnold Alcolea (Cub) Cuba13pts
2Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia10
3Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Colombia7
4Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombia7
5Florencio Ramos Torres (Mex) Canel's Turbo7
6Bernardo Colex Tepoz (Mex) Arenas Tlax-Mex5
7Rafael Montiel (Col) Gobernacion De Antioquia3
8Hector Hugo Zamarron Rangel (Mex) Mexico3
9Russell Hampton (GBr) Team Raleigh - GAC3
10Avila Vanegas Edwin Alcibiades (Col) Colombia2

U23 riders classification
1Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Gobernacion De Antioquia5:46:00
2Yovcho Yovchev (Bul) Amore & Vita0:05:29
3Alder Torres (Gua) Guatemala0:06:46
4Dorian Monterroso (Gua) Guatemala
5Leonardo Colex (Mex) Arenas Tlax-Mex
6Eder Freyre (Mex) Mutua Levante - Cafemax
7Walter Escobar (Gua) Guatemala
8Angel Andy Portillo (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:10:03
9Miguel Muñoz (Gua) Guatemala0:10:29
10Julio Cesar Benítez (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:12:30
11Santos Ajpacaja (Gua) Guatemala0:13:05
12Francisco O Gonzalez (Gua) Guatemala0:13:11
13Juan Enrique Aldapa (Mex) Mexico0:14:01
14Sergio Zamudio (Mex) Fire Fighters Racing Team0:20:13
15Cesar Ricardo Marquez Martinez (Mex) Orven - Zacatecas
16Ivan Carbajal (Mex) Mexico0:21:07
17Uri Martins (Mex) Amore & Vita
18Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Mexico0:21:19
19Alain González (Cub) Cuba0:27:09
20Antonio Baca Soto (Mex) Orven - Zacatecas
21Martin Lind (Den) Christina Watches - Onfone
22Eduardo Villa (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
23Ivan Lizardi (Mex) Arenas Tlax-Mex
24Jimmi Sorensen (Den) Christina Watches - Onfone
25Rene Corella (Mex) Mexico0:28:15
26Brennan Townshend (GBr) Team Raleigh - GAC0:35:02
27Julio Padilla Miranda (Gua) Guatemala0:39:52
28Tucker Gerald (USA) Fire Fighters Racing Team
29Fabrizio Von Nacher Suess (Mex) Mexico0:40:37
30Oscar Mauric Arriaga (Mex) Canel's Turbo0:41:22

Local riders classification
1Jose Edmundo Trobledo (Mex) Empacadora San Marcos5:46:00
2Florencio Ramos Torres (Mex) Canel's Turbo
3Carlos Lopez Gonzalez (Mex) Canel's Turbo0:01:03
4Luis Pulido Naranjo (Mex) Arenas Tlax-Mex0:05:29
5Francisco Matamoros (Mex) Arenas Tlax-Mex
6Bernardo Colex Tepoz (Mex) Arenas Tlax-Mex0:05:33
7Hector Hugo Zamarron Rangel (Mex) Mexico0:06:46
8Rodolfo Fernandez (Mex) Orven - Zacatecas
9Jorge Tome Pancoatl (Mex) Empacadora San Marcos
10Leonardo Colex (Mex) Arenas Tlax-Mex
11Eder Freyre (Mex) Mutua Levante - Cafemax
12Miguel Luis Alvarez (Mex) Empacadora San Marcos0:09:44
13Angel Andy Portillo (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:10:03
14Julio Cesar Benítez (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:12:30
15Juan Enrique Aldapa (Mex) Mexico0:14:01
16Eduardo Lugo (Mex) Empacadora San Marcos0:14:04
17José Ramon Infante Aguirre (Mex) Canel's Turbo
18Cuitlahuac Chavez Uriel (Mex) Empacadora San Marcos0:14:38
19José De Jesús González (Mex) Orven - Zacatecas0:19:15
20Juan Antonio Aguirre (Mex) Canel's Turbo0:20:13
21Alejandro Morales (Mex) Empacadora San Marcos
22Sergio Zamudio (Mex) Fire Fighters Racing Team
23Juan Ramon Juarez (Mex) Mexico
24Victor Omar Garcia (Mex) Arenas Tlax-Mex
25Cesar Ricardo Marquez Martinez (Mex) Orven - Zacatecas
26José De Jesus Gomez Maldonado (Mex) Mutua Levante - Cafemax
27Irving Jaime Aguilar (Mex) Empacadora San Marcos
28Arturo García (Mex) Arenas Tlax-Mex
29Ivan Carbajal (Mex) Mexico0:21:07
30Uri Martins (Mex) Amore & Vita
31Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Mexico0:21:19
32Antonio Baca Soto (Mex) Orven - Zacatecas0:27:09
33Domingo Gonzales (Mex) Orven - Zacatecas
34Jose Luis Reyes (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
35Eduardo Villa (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
36Ivan Lizardi (Mex) Arenas Tlax-Mex
37Eduardo Díaz (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia
38José Manuel Arellanes (Mex) Arenas Tlax-Mex
39Luis Josafat Acuna Enciso (Mex) Orven - Zacatecas0:28:12
40Rene Corella (Mex) Mexico0:28:15
41Cesar Salvador Vaquera Resendis (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:28:55
42Abundio Guerrero Mata (Mex) Canel's Turbo0:34:07
43Navarro Ayala (Mex) Fire Fighters Racing Team0:39:52
44César Anaya (Mex) Mutua Levante - Cafemax0:40:34
45Abraham Martinez (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:40:37
46Fabrizio Von Nacher Suess (Mex) Mexico
47Oscar Mauric Arriaga (Mex) Canel's Turbo0:41:22
48David Zamudio (Mex) Hermanos Correa Ciao Italia0:46:40
49Juan Manuel Ruacho (Mex) Canel's Turbo0:48:05

Teams classification
1Gobernacion De Antioquia17:17:48
2Empacadora San Marcos0:03:55
3Canel's Turbo0:06:44
4Colombia0:12:27
5Cuba0:13:44
6Arenas Tlax-Mex0:16:43
7Amore & Vita0:19:13
8Christina Watches - Onfone
9Guatemala0:20:30
10Jamis - Sutter Home0:22:30
11Mutua Levante - Cafemax0:23:47
12Team Raleigh - GAC0:32:40
13Competitive Cyclist Racing Team0:37:24
14Mexico0:41:12
15Orven - Zacatecas0:46:26
16Hermanos Correa Ciao Italia0:49:54
17Wonderful Pistachios1:01:16
18Funvic - Pindamonhangaba1:12:16
19Fire Fighters Racing Team1:27:26

Latest on Cyclingnews