McCartney wins stage six solo

Sabido survives

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jason Mccartney (USA) United Healthcare4:26:20 
2Karol Domagalski (Pol) Caja Rural0:01:23 
3Filipe Cardoso (Por) Efapel Glassdrive0:01:26 
4Delio Fernandez (Spa) Onda  
5Wilson Marentes (Col) Colombia - Coldeportes  
6Alejandro Marque (Spa) Carmim Prio0:01:28 
7Maxim Pokidov (Rus) Itera Katusha  
8Marc De Maar (AHo) United Healthcare  
9Omar Fraile (Spa) Orbea Continental  
10António Amorim (Por) Efapel Glassdrive  
11Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun  
12André Mourato (Por) Portugal  
13Amaro Antunes (Por) Carmim Prio  
14Kai Reus (Ned) United Healthcare  
15Xabier Zabalo (Spa) Orbea Continental0:01:34 
16Fran Clavijo (Spa) Andalucia0:01:36 
17Reinardt Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka0:02:44 
18Jose Luis Cano (Spa) Andalucia  
19Francesco Lasca (Ita) Caja Rural  
20Dmitriy Mokrov (Rus) Itera Katusha  
21José Gonçalves (Por) Onda  
22Rafael Reis (Por) Portugal  
23Jacobus Venter (RSA) MTN Qhubeka  
24Jon Aberasturi (Spa) Orbea Continental  
25Andres Vigil (Spa) Andalucia  
26Samuel Caldeira (Por) Carmim Prio  
27Herman Fouche (RSA) Team Bonitas  
28António Cabello (Spa) Andalucia  
29Brice Feillu (Fra) Saur - Sojasun  
30Manuel Anton (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon  
31Antonio Carvalho (Por) Portugal  
32Daliver Ospina (Col) Colombia - Coldeportes  
33Jean Marino (Fra) Saur - Sojasun  
34David Blanco (Spa) Efapel Glassdrive  
35Hugo Sabido (Por) LA Alumínios Antarte  
36Meron Rusom (Eri) MTN Qhubeka  
37Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx  
38Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun  
39Frekalsi Debesay (Eri) MTN Qhubeka  
40Jordi Simon (Spa) Andalucia  
41Edgar Pinto (Por) LA Alumínios Antarte  
42Hélder Oliveira (Por) Onda  
43Sérgio Ribeiro (Por) Efapel Glassdrive  
44Nuno Ribeiro (Por) Efapel Glassdrive  
45Rui Sousa (Por) Efapel Glassdrive  
46Sérgio Sousa (Por) Efapel Glassdrive  
47Ricardo Vilela (Por) Efapel Glassdrive  
48Domingos Gonçalves (Por) Onda  
49Davide Frattini (Ita) United Healthcare  
50Ricardo Mestre (Por) Carmim Prio  
51Henrique Casimiro (Por) Carmim Prio  
52Jose Luis Roldan (Spa) Andalucia  
53Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural  
54Tomás Swift-Metcalfe (GBr) Carmim Prio  
55Alexey Ribaikin (Rus) Lokosphinx  
56João Pereira (Por) Carmim Prio  
57Jay Thomson (RSA) United Healthcare  
58Juan Suarez (Col) Colombia - Coldeportes  
59Carlos Barbero (Spa) Orbea Continental  
60Vergílio Santos (Por) LA Alumínios Antarte  
61Moises Dueñas (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon  
62Nelson Vitorino (Por) Carmim Prio  
63Pavel Kochetkov (Rus) Itera Katusha  
64Daniel Silva (Por) Onda  
65David De La Cruz (Spa) Caja Rural  
66Maxime Mederel (Fra) Saur - Sojasun  
67Rui Vinhas (Por) Portugal  
68Jonathan Clarke (Aus) United Healthcare  
69Eloy Ruiz (Spa) Andalucia  
70Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural  
71David Livramento (Por) Carmim Prio  
72Darwin Atapuma (Col) Colombia - Coldeportes  
73César Fonte (Por) Efapel Glassdrive  
74Enzo Moyano (Arg) Caja Rural  
75Javier Gonzalez (Col) Colombia - Coldeportes  
76Carlos Quintero (Col) Colombia - Coldeportes  
77Márcio Barbosa (Por) LA Alumínios Antarte  
78Rafael Silva (Por) Portugal  
79Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun  
80Joni Brandão (Por) Burgos BH / Castilla e Leon  
81Hugo Sancho (Por) LA Alumínios Antarte  
82Duber Quintero (Col) Colombia - Coldeportes  
83Boy Van Poppel (Ned) United Healthcare  
84Micael Isidoro (Por) Portugal  
85Bradley White (USA) United Healthcare  
86Illart Zuazubiskar (Spa) Orbea Continental  
87Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx  
88Nicolas Capdepuy (Fra) Burgos BH / Castilla e Leon  
89José Mendes (Por) LA Alumínios Antarte  
90Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx  
91Andrei Solomennikov (Rus) Itera Katusha  
92Jesus Del Pino (Spa) Caja Rural  
93Alexander Rybakov (Rus) Itera Katusha  
94Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun  
95Célio Sousa (Por) Onda  
96Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental  
97Jason Bakke (RSA) Team Bonitas  
98Jacques Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka  
99Vitor Hugo Peña (Col) Colombia - Coldeportes  
100Dmitriy Kosyakov (Rus) Itera Katusha  
101Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka  
102Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental  
103Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
104David Gutierrez (Spa) Onda  
105Tiago Fiorilli (Bra) Funvic Pinamonhangaba  
106Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental  
107Igor Merino (Spa) Orbea Continental  
108David Belda (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon  
109Johann Rabie (RSA) Team Bonitas  
110Darren Lill (RSA) Team Bonitas  
111Yelko Gomez (Pan) Caja Rural  
112Otavio Bulgareli (Bra) Funvic Pinamonhangaba  
113João Cabreira (Por) Onda  
114Magno Nazaret (Bra) Funvic Pinamonhangaba  
115Jean Paiani (Fra) Saur - Sojasun  
116Pedro Paulinho (Por) Portugal  
117Ricardo Ferreira (Por) Portugal0:04:08 
118Pavel Ptashkin (Rus) Lokosphinx0:09:56 
119Hanco Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas  
120Luis Mas Bonet (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon  
121Bruno Saraiva (Por) Portugal  
122Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx  
123Ian Mcleod (RSA) Team Bonitas  
124Bruno Silva (Por) LA Alumínios Antarte0:11:58 
125Luís Afonso (Por) LA Alumínios Antarte  
126João Correia (Por) LA Alumínios Antarte  
127Pablo Torres (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon  
128Pascual Orengo (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon  
129Roman Osuna (Spa) Andalucia  
130Luthando Kaka (RSA) Team Bonitas  
131Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jason Mccartney (USA) United Healthcare25 pts
2Karol Domagalski (Pol) Caja Rural20 
3Filipe Cardoso (Por) Efapel Glassdrive16 
4Delio Fernandez (Spa) Onda13 
5Wilson Marentes (Col) Colombia - Coldeportes10 
6Alejandro Marque (Spa) Carmim Prio8 
7Maxim Pokidov (Rus) Itera Katusha6 
8Marc De Maar (AHo) United Healthcare4 
9Omar Fraile (Spa) Orbea Continental2 
10António Amorim (Por) Efapel Glassdrive1 
Mountain 1 - Alto Do Buçaco (Cat. 3)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Filipe Cardoso (Por) Efapel Glassdrive5 pts
2António Amorim (Por) Efapel Glassdrive3 
3Amaro Antunes (Por) Carmim Prio2 
4Kai Reus (Ned) United Healthcare1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Unitedhealthcare Pro Cycling Team13:21:56 
2Efapel - Glassdrive0:02:42 
3Carmim - Prio0:02:44 
4Orbea Continental0:02:50 
5Caja Rural0:03:55 
6Onda0:03:58 
7Colombia - Coldeportes  
8Portugal0:04:00 
9Saur - Sojasun  
10Itera - Katusha  
11Andalucia0:04:08 
12Mtn Qhubeka0:05:16 
13La - Antarte  
14Burgos BH - Castilla y Leon  
15Lokosphinx  
16Team Bonitas  
17Funvic - Pindamonhangaba  
General classification after stage 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hugo Sabido (Por) LA Alumínios Antarte27:39:26 
2César Fonte (Por) Efapel Glassdrive0:00:12 
3Sérgio Ribeiro (Por) Efapel Glassdrive0:00:38 
4Rui Sousa (Por) Efapel Glassdrive0:00:45 
5David Blanco (Spa) Efapel Glassdrive0:00:51 
6David De La Cruz (Spa) Caja Rural0:00:57 
7Brice Feillu (Fra) Saur - Sojasun0:01:04 
8Nuno Ribeiro (Por) Efapel Glassdrive0:01:16 
9Daniel Silva (Por) Onda0:01:18 
10Edgar Pinto (Por) LA Alumínios Antarte0:01:21 
11Vergílio Santos (Por) LA Alumínios Antarte0:01:24 
12Darwin Atapuma (Col) Colombia - Coldeportes0:01:27 
13Nelson Vitorino (Por) Carmim Prio0:01:30 
14Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural0:01:33 
15Sérgio Sousa (Por) Efapel Glassdrive0:01:42 
16Ricardo Mestre (Por) Carmim Prio0:01:47 
17David Livramento (Por) Carmim Prio0:01:51 
18Moises Dueñas (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon0:01:54 
19Jordi Simon (Spa) Andalucia0:02:10 
20Maxime Mederel (Fra) Saur - Sojasun0:02:19 
21Jonathan Clarke (Aus) United Healthcare0:02:27 
22Alejandro Marque (Spa) Carmim Prio0:02:36 
23Hélder Oliveira (Por) Onda0:02:44 
24Marc De Maar (AHo) United Healthcare0:02:45 
25Ricardo Vilela (Por) Efapel Glassdrive0:02:57 
26Márcio Barbosa (Por) LA Alumínios Antarte0:02:59 
27Omar Fraile (Spa) Orbea Continental0:04:13 
28José Gonçalves (Por) Onda0:04:43 
29José Mendes (Por) LA Alumínios Antarte0:05:09 
30António Amorim (Por) Efapel Glassdrive0:05:40 
31Hugo Sancho (Por) LA Alumínios Antarte0:05:44 
32Delio Fernandez (Spa) Onda0:06:00 
33Filipe Cardoso (Por) Efapel Glassdrive0:06:39 
34Alexander Rybakov (Rus) Itera Katusha0:06:50 
35Joni Brandão (Por) Burgos BH / Castilla e Leon0:06:51 
36Darren Lill (RSA) Team Bonitas0:06:53 
37Eloy Ruiz (Spa) Andalucia0:07:02 
38Rui Vinhas (Por) Portugal0:07:13 
39Célio Sousa (Por) Onda0:07:25 
40Juan Suarez (Col) Colombia - Coldeportes0:07:44 
41Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx0:08:39 
42Andres Vigil (Spa) Andalucia  
43Jean Marino (Fra) Saur - Sojasun0:09:02 
44João Cabreira (Por) Onda0:10:07 
45Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental0:10:12 
46Domingos Gonçalves (Por) Onda0:10:21 
47Jason Bakke (RSA) Team Bonitas0:10:35 
48Jesus Del Pino (Spa) Caja Rural0:10:51 
49Alexey Ribaikin (Rus) Lokosphinx0:11:23 
50Kai Reus (Ned) United Healthcare0:12:04 
51Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental0:12:38 
52Jacobus Venter (RSA) MTN Qhubeka0:12:39 
53Reinardt Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka0:13:12 
54Jacques Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka0:13:35 
55Pavel Kochetkov (Rus) Itera Katusha0:15:35 
56Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx0:15:55 
57Daliver Ospina (Col) Colombia - Coldeportes0:18:04 
58Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural0:18:39 
59Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun0:19:45 
60Henrique Casimiro (Por) Carmim Prio0:20:43 
61Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka0:22:05 
62Carlos Quintero (Col) Colombia - Coldeportes0:22:38 
63Enzo Moyano (Arg) Caja Rural0:23:15 
64Amaro Antunes (Por) Carmim Prio0:26:50 
65Wilson Marentes (Col) Colombia - Coldeportes0:27:21 
66Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural0:27:35 
67Jay Thomson (RSA) United Healthcare0:29:58 
68Magno Nazaret (Bra) Funvic Pinamonhangaba0:30:48 
69Johann Rabie (RSA) Team Bonitas0:31:02 
70Jose Luis Roldan (Spa) Andalucia0:31:11 
71Yelko Gomez (Pan) Caja Rural0:31:19 
72Karol Domagalski (Pol) Caja Rural0:31:48 
73Tomás Swift-Metcalfe (GBr) Carmim Prio0:32:02 
74Nicolas Capdepuy (Fra) Burgos BH / Castilla e Leon0:32:13 
75Frekalsi Debesay (Eri) MTN Qhubeka0:33:14 
76João Pereira (Por) Carmim Prio0:33:37 
77Ian Mcleod (RSA) Team Bonitas0:35:05 
78Xabier Zabalo (Spa) Orbea Continental0:35:15 
79Javier Gonzalez (Col) Colombia - Coldeportes0:36:13 
80Boy Van Poppel (Ned) United Healthcare0:37:34 
81Rafael Silva (Por) Portugal0:37:53 
82Micael Isidoro (Por) Portugal0:38:17 
83Pavel Ptashkin (Rus) Lokosphinx0:38:34 
84Jon Aberasturi (Spa) Orbea Continental0:38:58 
85Roman Osuna (Spa) Andalucia0:38:59 
86David Belda (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon0:40:16 
87Ricardo Ferreira (Por) Portugal0:41:41 
88Pedro Paulinho (Por) Portugal0:41:49 
89Antonio Carvalho (Por) Portugal0:42:02 
90Duber Quintero (Col) Colombia - Coldeportes0:43:24 
91Fran Clavijo (Spa) Andalucia0:44:09 
92Jose Luis Cano (Spa) Andalucia0:44:27 
93Bruno Silva (Por) LA Alumínios Antarte0:45:17 
94Herman Fouche (RSA) Team Bonitas0:47:09 
95Jean Paiani (Fra) Saur - Sojasun0:47:11 
96Maxim Pokidov (Rus) Itera Katusha0:47:25 
97Otavio Bulgareli (Bra) Funvic Pinamonhangaba0:47:40 
98Christophe Laborie (Fra) Saur - Sojasun0:47:49 
99André Mourato (Por) Portugal0:47:56 
100Rafael Reis (Por) Portugal0:48:08 
101Carlos Barbero (Spa) Orbea Continental0:48:10 
102Luís Afonso (Por) LA Alumínios Antarte0:48:14 
103Meron Rusom (Eri) MTN Qhubeka0:48:23 
104Andrei Solomennikov (Rus) Itera Katusha0:50:13 
105Pascual Orengo (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon0:50:39 
106Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx0:50:43 
107Bruno Saraiva (Por) Portugal0:50:54 
108Francesco Lasca (Ita) Caja Rural0:51:15 
109Tiago Fiorilli (Bra) Funvic Pinamonhangaba0:51:19 
110Dmitriy Kosyakov (Rus) Itera Katusha0:51:40 
111Luis Mas Bonet (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon0:52:08 
112Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka0:53:17 
113Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun0:55:00 
114Davide Frattini (Ita) United Healthcare0:55:26 
115Jason Mccartney (USA) United Healthcare0:56:25 
116Samuel Caldeira (Por) Carmim Prio0:58:33 
117Manuel Anton (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon0:58:51 
118António Cabello (Spa) Andalucia0:58:57 
119Illart Zuazubiskar (Spa) Orbea Continental1:00:50 
120Hanco Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas1:02:35 
121Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx1:06:19 
122David Gutierrez (Spa) Onda1:07:11 
123Igor Merino (Spa) Orbea Continental1:13:03 
124Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun1:15:57 
125Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental1:16:42 
126Bradley White (USA) United Healthcare1:17:20 
127João Correia (Por) LA Alumínios Antarte1:18:13 
128Pablo Torres (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon1:19:20 
129Vitor Hugo Peña (Col) Colombia - Coldeportes1:29:03 
130Dmitriy Mokrov (Rus) Itera Katusha1:32:31 
131Luthando Kaka (RSA) Team Bonitas1:39:09 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Reinardt Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka60 pts
2Hugo Sabido (Por) LA Alumínios Antarte60 
3Sérgio Ribeiro (Por) Efapel Glassdrive53 
4Jay Thomson (RSA) United Healthcare32 
5César Fonte (Por) Efapel Glassdrive29 
6Rui Sousa (Por) Efapel Glassdrive29 
7David Blanco (Spa) Efapel Glassdrive29 
8Jason Mccartney (USA) United Healthcare28 
9Edgar Pinto (Por) LA Alumínios Antarte26 
10Francesco Lasca (Ita) Caja Rural25 
11Jean Paiani (Fra) Saur - Sojasun20 
12Filipe Cardoso (Por) Efapel Glassdrive17 
13Karol Domagalski (Pol) Caja Rural17 
14Brice Feillu (Fra) Saur - Sojasun16 
15Duber Quintero (Col) Colombia - Coldeportes16 
16Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun16 
17Marc De Maar (AHo) United Healthcare15 
18Pavel Kochetkov (Rus) Itera Katusha13 
19David De La Cruz (Spa) Caja Rural13 
20Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural13 
21Delio Fernandez (Spa) Onda13 
22Enzo Moyano (Arg) Caja Rural13 
23Jose Luis Cano (Spa) Andalucia13 
24Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun12 
25Nuno Ribeiro (Por) Efapel Glassdrive12 
26Darren Lill (RSA) Team Bonitas12 
27Alejandro Marque (Spa) Carmim Prio11 
28Luis Mas Bonet (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon10 
29José Gonçalves (Por) Onda10 
30Wilson Marentes (Col) Colombia - Coldeportes10 
31Eloy Ruiz (Spa) Andalucia9 
32Boy Van Poppel (Ned) United Healthcare9 
33Maxim Pokidov (Rus) Itera Katusha9 
34José Mendes (Por) LA Alumínios Antarte8 
35Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx8 
36David Gutierrez (Spa) Onda7 
37Jonathan Clarke (Aus) United Healthcare6 
38Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx6 
39Antonio Carvalho (Por) Portugal6 
40David Belda (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon5 
41Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental4 
42Bruno Saraiva (Por) Portugal4 
43Kai Reus (Ned) United Healthcare3 
44Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural3 
45Omar Fraile (Spa) Orbea Continental3 
46Daniel Silva (Por) Onda2 
47Hélder Oliveira (Por) Onda2 
48António Amorim (Por) Efapel Glassdrive2 
49Célio Sousa (Por) Onda2 
50Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental2 
51Amaro Antunes (Por) Carmim Prio2 
52Pascual Orengo (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon2 
53Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx2 
54Manuel Anton (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon2 
55Jordi Simon (Spa) Andalucia1 
56Jean Marino (Fra) Saur - Sojasun1 
57Domingos Gonçalves (Por) Onda1 
58Rafael Reis (Por) Portugal1 
59Luís Afonso (Por) LA Alumínios Antarte1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rui Sousa (Por) Efapel Glassdrive32 pts
2Jay Thomson (RSA) United Healthcare24 
3David Belda (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon15 
4Luis Mas Bonet (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon15 
5Nuno Ribeiro (Por) Efapel Glassdrive14 
6Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun14 
7Nelson Vitorino (Por) Carmim Prio14 
8Sérgio Ribeiro (Por) Efapel Glassdrive13 
9António Amorim (Por) Efapel Glassdrive11 
10David Blanco (Spa) Efapel Glassdrive11 
11Ricardo Mestre (Por) Carmim Prio11 
12Filipe Cardoso (Por) Efapel Glassdrive9 
13Hugo Sabido (Por) LA Alumínios Antarte9 
14David De La Cruz (Spa) Caja Rural9 
15Enzo Moyano (Arg) Caja Rural6 
16César Fonte (Por) Efapel Glassdrive5 
17Brice Feillu (Fra) Saur - Sojasun5 
18José Mendes (Por) LA Alumínios Antarte5 
19João Cabreira (Por) Onda5 
20Márcio Barbosa (Por) LA Alumínios Antarte4 
21Henrique Casimiro (Por) Carmim Prio4 
22Bruno Silva (Por) LA Alumínios Antarte4 
23Jonathan Clarke (Aus) United Healthcare3 
24Amaro Antunes (Por) Carmim Prio3 
25Pascual Orengo (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon3 
26Daniel Silva (Por) Onda2 
27Darren Lill (RSA) Team Bonitas2 
28Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka2 
29Duber Quintero (Col) Colombia - Coldeportes2 
30Edgar Pinto (Por) LA Alumínios Antarte1 
31Omar Fraile (Spa) Orbea Continental1 
32Eloy Ruiz (Spa) Andalucia1 
33Kai Reus (Ned) United Healthcare1 
34Reinardt Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka1 
35Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx1 
36Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural1 
37Samuel Caldeira (Por) Carmim Prio1 
38David Gutierrez (Spa) Onda1 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1David De La Cruz (Spa) Caja Rural27:40:23 
2Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural0:00:36 
3Jordi Simon (Spa) Andalucia0:01:13 
4Omar Fraile (Spa) Orbea Continental0:03:16 
5José Gonçalves (Por) Onda0:03:46 
6Joni Brandão (Por) Burgos BH / Castilla e Leon0:05:54 
7Eloy Ruiz (Spa) Andalucia0:06:05 
8Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx0:07:42 
9Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental0:09:15 
10Domingos Gonçalves (Por) Onda0:09:24 
11Jason Bakke (RSA) Team Bonitas0:09:38 
12Jesus Del Pino (Spa) Caja Rural0:09:54 
13Alexey Ribaikin (Rus) Lokosphinx0:10:26 
14Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental0:11:41 
15Reinardt Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka0:12:15 
16Enzo Moyano (Arg) Caja Rural0:22:18 
17Amaro Antunes (Por) Carmim Prio0:25:53 
18Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural0:26:38 
19Yelko Gomez (Pan) Caja Rural0:30:22 
20Karol Domagalski (Pol) Caja Rural0:30:51 
21João Pereira (Por) Carmim Prio0:32:40 
22Rafael Silva (Por) Portugal0:36:56 
23Pavel Ptashkin (Rus) Lokosphinx0:37:37 
24Jon Aberasturi (Spa) Orbea Continental0:38:01 
25Roman Osuna (Spa) Andalucia0:38:02 
26Ricardo Ferreira (Por) Portugal0:40:44 
27Pedro Paulinho (Por) Portugal0:40:52 
28Antonio Carvalho (Por) Portugal0:41:05 
29Duber Quintero (Col) Colombia - Coldeportes0:42:27 
30Fran Clavijo (Spa) Andalucia0:43:12 
31Maxim Pokidov (Rus) Itera Katusha0:46:28 
32André Mourato (Por) Portugal0:46:59 
33Rafael Reis (Por) Portugal0:47:11 
34Carlos Barbero (Spa) Orbea Continental0:47:13 
35Luís Afonso (Por) LA Alumínios Antarte0:47:17 
36Pascual Orengo (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon0:49:42 
37Luis Mas Bonet (Spa) Burgos BH / Castilla e Leon0:51:11 
38Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka0:52:20 
39António Cabello (Spa) Andalucia0:58:00 
40Illart Zuazubiskar (Spa) Orbea Continental0:59:53 
41Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx1:05:22 
42Igor Merino (Spa) Orbea Continental1:12:06 
43João Correia (Por) LA Alumínios Antarte1:17:16 
44Dmitriy Mokrov (Rus) Itera Katusha1:31:34 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Efapel - Glassdrive82:57:00 
2Carmim - Prio0:03:29 
3La - Antarte0:03:35 
4Onda0:07:00 
5Unitedhealthcare Pro Cycling Team0:09:54 
6Saur - Sojasun0:11:13 
7Caja Rural0:11:45 
8Colombia - Coldeportes0:16:13 
9Andalucia0:18:00 
10Orbea Continental0:20:50 
11Burgos BH - Castilla y Leon0:22:00 
12Lokosphinx0:23:46 
13Team Bonitas0:31:35 
14Mtn Qhubeka0:36:45 
15Itera - Katusha1:01:15 
16Portugal1:07:37 
17Funvic - Pindamonhangaba1:57:53 

Related Articles

Back to top