Mata wins Galena Grinder US Pro UET

Davids victorious in men's race

Full Results

Men Cat. 1/2/3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Brendon Davids  
2Michael Tobin  
3Drew Edsall  
4Michael McCalla (Bike n Sport Racing)  
5Nathan Miller  
6Eric Bostrom  
7Jason Berning  
8Drew Free  
9Jason Siegle (SDG Felt)  
10Gabe Klamer  
11Gabriel Keck (Trailhead Sports)  
12Shannon Boffeli  
13Ricco Van Buskirk  
DNSDavid (Tinker) Juarez  
Women Cat. 1/2/3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pua Mata  
2Amanda Carey  
3Jessica Cerra (Calcoast Bikes, San Diego)  
4Jana Repulski (Broken Spoke Cycling)  
5Jennifer Hanks  
6Jennifer Tobin (Wild Rockies Inc)  
7Amy Fulwyler  
8Stacee Johnson  
DNFAshley White (Contender Bicycles)  
Singlespeed men
#Rider Name (Country) TeamResult
1AJ Linnell  
2Michael Shane  
3Yuri Hauswald  
4Kyle Rafford  
5Alex Phipps (Broken Spoke Cycling)  
6Mike Sherman (Broken Spoke Cycling)  
7Daniel Abraham  
8Dane Stevens  
9James (Sandy) White  
Men Cat. 1/2/3 - 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Evan Martell (GMBC/Synergy Fitness)  
2Michael Shaw (Eastside Cycles-Idaho)  
3Will Spiller  
Men Cat. 1/2/3 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1
#Rider Name (Country) TeamResult
2Pat Nagler (Broken Spoke Cycling)  
3Brad Walker  
4Thomas Grant (Boise Cycling Club)  
5von edwards  
6Andrew Filler (Eastside Cycles-Idaho)  
7Brian Cavanagh (George's/BODE)  
8Mark Schafer (Eastside Cycles-Idaho)  
9Chris Cook  
10Chris Mallory  
11Mark Carnes  
12Eric Meyer  
DNFNathaniel Drozd  
DNFDwayne Allgire (GearLink Racing INC.)  
Men Cat. 1/2/3 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Todd Meier (Red Lantern Racing-Idaho)  
2Tim Phillips (Broken Spoke Cycling)  
3Michael Piker (Team Jackson Hole)  
4Will Hovey  
5Kelsey Aldrich  
6Brad Mitchell  
7Jason Dykstra  
8Steve Gustafson (Eastside Cycles-Idaho)  
9Kenneth Jones (Lost River Cycling Club)  
10Brian Price (Look! Save a Life)  
11Bill josey  
12John Mortimer  
13Chris Woodall  
14Tony Buoncristiani  
DNSMark Draper  
DNFJeff Minch  
DNFDoug Kolan  
DNFPaul Nash  
Men Cat. 1/2/3 50+
#Rider Name (Country) TeamResult
1David Crandall  
2troy nichol (George's/BODE)  
3Chris Gardner (Broken Spoke Cycling)  
4Matt Morell  
5Guy Orozco  
6William Raff  
7Stephen Kutina  
8Roger Mankus  
DNFTodd Marohnic  
DNFAndrew Kemp  
DNFMike Kennedy (St. Lukes Sports Medicine)  
Women Cat. 1/2/3 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
DNFBoise, ID  
Women Cat. 1/2/3 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
DNFPalm Harbor, FL  

Related Articles

Back to top