Lopes tops men's eliminator qualifying

Terpstra sets fastest women's time

Elite Men
1Brian Lopes (USA)0:01:24.076 
2Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team0:00:01.590 
3Miha Halzer (Slo) Energijateam.com0:00:01.839 
4Kenta Gallagher (GBr)0:00:02.794 
5Emil Linde (Swe)0:00:03.056 
6Daniel Federspiel (Aut) Notebooksbilliger.de Team0:00:03.550 
7Martin Gluth (Ger)0:00:03.688 
8Lars Forster (Swi)0:00:04.070 
9Stefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz0:00:04.423 
10Tim Lemmers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team0:00:04.534 
11Lukas Kaufmann (Swi) Team Fujibikes Rockets0:00:04.745 
12Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss SR - Suntour0:00:05.164 
13Simon Gegenheimer (Ger)0:00:05.232 
14Markus Bauer (Ger)0:00:05.420 
15Julian Schelb (Ger)0:00:05.890 
16Marek Konwa (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team0:00:06.110 
17Dennis Ebert (Ned)0:00:06.243 
18Nicola Rohrbach (Swi)0:00:06.368 
19Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team0:00:06.369 
20Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team0:00:06.510 
21Simon Stiebjahn (Ger)0:00:06.650 
22Hans Becking (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team0:00:06.942 
23Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team0:00:07.311 
24Ola Kjören (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet0:00:07.439 
25Klaus Nielsen (Den)0:00:07.479 
26Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team0:00:07.894 
27Timofei Ivanov (Rus)0:00:08.141 
28Fredrik Fang Liland (Nor) Merida NTG0:00:08.266 
29Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss SR - Suntour0:00:08.598 
30Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team0:00:08.663 
31Sondre Kristiansen (Nor) Merida NTG0:00:08.712 
32Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team0:00:09.115 
33Frantisek Lami (Svk)0:00:09.397 
34Johan Widen (Swe)0:00:09.443 
35Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team0:00:09.494 
36Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team0:00:09.538 
37Andy Eyring (Ger)0:00:09.676 
38Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling0:00:09.950 
39Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team0:00:09.960 
40Pieter Geluykens (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team0:00:10.209 
41Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team0:00:10.327 
42Anders Dalgaard (Nor)0:00:10.412 
43Mario Luis Miranda Costa (Por)0:00:10.511 
44Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team0:00:10.545 
45Urban Ferencak (Slo)0:00:11.169 
46Eirik B Langerud (Nor)0:00:11.197 
47Marc Metzler (Swi)0:00:11.318 
48Chris Jongewaard (Aus) Milka-Superior MTB Racing Team0:00:11.557 
49Steffen Thum (Ger)0:00:11.788 
50Ole Christian Fagerli (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet0:00:11.798 
51Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team0:00:12.421 
52Bostjan Hribovsek (Slo)0:00:12.469 
53Tomasz Drozdz (Pol) JBG - 2 Professional Mtb Team0:00:12.644 
54Alexey Krylov (Rus)0:00:12.927 
55Sebastian Jayne (Aus)0:00:12.993 
56Albin Dalenberg (Swe)0:00:13.308 
57Mark Kuyan (Rus)0:00:13.894 
58Vitalii Zubchenko (Ukr) ISD MTB Team0:00:13.950 
59Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing0:00:14.327 
60Shlomi Haimy (Isr) Focus Mig Team0:00:14.400 
61Spencer Paxson (USA) Kona0:00:14.431 
62Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing0:00:14.747 
63Marc Colom (Fra) Team Newcycling0:00:15.038 
64Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team0:00:15.119 
65Steven James (GBr)0:00:15.262 
66Fredrik Edin (Swe)0:00:15.452 
67John Whittington (GBr)0:00:16.191 
68Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team0:00:16.254 
69Adrian Kucharek (Pol) 4F E-Vive Racing Team0:00:16.385 
70Patryk Adamkiewicz (Pol) Superior MTB Energy Team0:00:17.093 
71Rok Korosec (Slo)0:00:17.736 
72Frank Schotman (Ned) MPL Specialized MTB Team0:00:18.652 
73Dennis Wahlqvist (Swe)0:00:18.855 
74Abdulkadir Kelleci (Tur)0:00:20.024 
75Olaf Malek (Pol) Superior MTB Energy Team0:00:34.796 
DNSMagnus Darvell (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
DNSMatthias Wengelin (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet  
DNSMarco Schätzing (Ger)  
DNSKarol Michalski (Pol) Superior MTB Energy Team  
DNSBorys Goral (Pol) Superior MTB Energy Team  
DNSKacper Urbanowicz (Pol) Superior MTB Energy Team  
Elite women
1Anne Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team0:01:43.408 
2Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Team0:00:02.526 
3Tracy Moseley (GBr)0:00:03.194 
4Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team0:00:03.784 
5Mona Eiberweiser (Ger) Ghost Factory Racing Team0:00:04.903 
6Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team0:00:06.291 
7Annie Last (GBr) Milka Brentjens MTB Racing Team0:00:07.095 
8Kajsa Snihs (Swe)0:00:07.371 
9Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol0:00:09.081 
10Chloe Woodruff (USA)0:00:09.384 
11Pavla Havlikova (Cze)0:00:09.699 
12Ann Berglund (Swe)0:00:09.827 
13Ingrid Sofie Jacobsen (Nor)0:00:09.953 
14Jenny Rissveds (Swe)0:00:10.308 
15Monika Zur (Pol) 4F E-Vive Racing Team0:00:10.572 
16Helen Grobert (Ger)0:00:10.604 
17Henriette Elvrum Handal (Nor) Merida NTG0:00:13.759 
18Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries0:00:14.647 
19Sabrina Maurer (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team0:00:16.098 
20Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity0:00:16.610 
21Ana Zupan (Slo) Energijateam.Com0:00:17.060 
22Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team0:00:19.584 
23Tina Perse (Slo)0:00:25.618 
24Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team0:00:31.424 
25Felicia Ferner (Swe)0:00:32.233 
26Imogen Buick (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team0:00:35.326 
27Hanna Vergeles (Ukr) ISD MTB Team0:00:46.116 
DNFPavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team  
DNSLea Davison (USA) Specialized Racing  
DNSNicoletta De Jager (Ned) MPL Specialized Mtb Team  
DNSWeronika Rybarczyk (Pol) Superior MTB Energy Team  
DNSKiona Harbers (Ned)  
DNSAnna Balashova (Rus)  
Back to top