TechPowered By

More tech

Spanish Cyclo-cross Championships 2011

Date range:
January 8- 9, 2011

January 08, Masters:

Navarro Vidal claims masters title

By:
Cycling News
Published:
January 11, 2011, 23:19 GMT,
Updated:
January 11, 2011, 23:20 GMT

Mendiaraz Arriñaga best of older vets

Masters 30+
# Rider Name (Country) Team Result
1 Agustin Navarro Vidal (Sel. Asturias) 0:37:42  
2 Lisandro Martin Cruel Casas (Sel. Galicia) 0:00:23  
3 Guillermo Alvarez Perez (Sel. Galicia) 0:00:29  
4 Gustavo Dacosta Coya (Monforte- Bicimarket) 0:00:34  
5 Marco Antonio Prieto Gonzalez (Sel. Asturias) 0:01:29  
6 David Antepazo Rios (Racing Cycling Team G.D.) 0:01:41  
7 Jose Ignacio Valls Fernandez (Sel. Com. Valenciana) 0:02:18  
8 Juan Bello Vilar (Sel. Galicia) 0:02:21  
9 Carlos Luengo Lopez (Sel. Madrid) 0:02:30  
10 Andoni Jimenez Maestre (U.C. Erandio)    
11 Felipe Cotera Ibañez (Alice Factori´S) 0:02:43  
12 Angel Carrera Carrera (Btt Ponteareas) 0:02:52  
13 Pedro Dapena Castroman 0:03:17  
14 Iñigo Burgo Segura (Inelecma) 0:03:24  
15 Jorge Rodriguez Gomez (Inelecma) 0:03:26  
16 Oscar Perales Martinez (Sel. Com. Valenciana)    
17 Ruben Rodriguez Suarez (Congelados Egea- Garaje Paco) 0:03:28  
18 Mikel Epalza Ruiz (Erictel) 0:03:46  
19 Antonio Oliver Calero 0:04:00  
20 Francisco Ramirez Rueda (Sel. Com. Valenciana) 0:04:01  
21 Samuel Jimenez Arranz (Sobre Ruedas) 0:04:09  
22 Eduardo Castillo Castillo (Erictel) 0:04:11  
23 Alejandro Louzao Munin (Sel. Galicia)    
24 Israel Chica Gomez (Sel. Madrid) 0:04:20  
25 Jose Domingo Cadavieco Caso (Zugor- Zaballa) 0:04:25  
26 Carlos Fernandez Blanco (Spiuk)    
27 David Santos Sánchez (Sel. Castilla La Mancha)    
28 Fco Jose Zarzoso Tomas 0:04:40  
29 Carlos Esteban Fernandez (Sel. Madrid) 0:04:49  
30 Luciano Jesus Carretero Sanchez (Sel. Galicia) 0:04:57  
31 Alvaro Martinez Diaz (Sel. Castilla La Mancha) 0:05:05  
32 Israel Lastra Perez 0:05:09  
33 Ivan Lopez Martinez 0:05:13  
34 Ignacio Fandos Garriga 0:05:17  
35 Lander Peña Rementeria (Motoenlaces.Com) 0:05:21  
36 Javier Aparisi Almarcha (Sel. Com. Valenciana) 0:05:26  
37 Ivan Fuertes Fernandez 0:05:30  
38 Sergio Fernandez Tejeria (Inelecma) 0:05:31  
39 Aitor Izagirre Esnaola (Korosti S.C.) 0:05:34  
40 Manuel Sanchez Puga (Banco Mediolanum) 0:05:35  
41 Jacob Frontelo Gamez (Sel. Castilla La Mancha) 0:05:47  
42 Asier Oiarzabal Arbaizagoitia 0:05:50  
43 Aitor Chico Lakunza (Goierri K.E) 0:05:57  
44 Mario Arce Diaz (Bicicletas Salchi) 0:06:06  
45 Alberto Catoira Vejo (Redesyl- Natisan) 0:06:09  
46 Angel Garcia De Castro (Mateosan Citroen) 0:06:18  
47 Javier Mulero Cuadrado (Mateosan Citroen) 0:06:25  
48 Ignacio Merchan Narbona (Elite Bikes) 0:06:38  
49 Miguel Carrizo Rodriguez (Banco Mediolanum) 0:06:44  
50 Rafael L. Escrihuela Garcia 0:06:49  
51 Xavier Martinez Duran (Spol Caixanova) 0:07:00  
52 Eduardo Espada Varela (Ciclos Corredor) 0:07:02  
53 Jose Antonio Hernandez Arribas (Bicisprint Villaralbo) 0:07:05  
54 Ruben Diego Carrera (Grupo Triguero) 0:07:06  
55 Egoitz Bikandi Pagalday (Restaurante Lertxundi) 0:07:09  
56 David Inchauspe Peña (Mtb Ramales) 0:07:18  
57 Oscar Romero Montoya (Langraiz) 0:07:22  
58 David Estrada Recio (Todo Rotulo Cmc - Bike Token) 0:07:26  
59 Javier Mier Alonso (Ayto. Grado- Patria Hispana) 0:07:31  
60 Jose Antonio Garcia Presa (Btt Ponteareas) 0:07:40  
61 Ruben Garcia De Castro (Sel. Castilla Y León) 0:07:50  
62 Juan L. Diaz Bermudez (Btt Linde Cubel) 0:07:51  
63 Pablo Estrela Gil (Gd Belga) 0:07:52  
64 Ricardo Sasigain Elorza (Igoroin) 0:07:55  
65 Jorge Redondo Saldaña (Pisuerga) 0:08:01  
66 Javier Mico Pina (E.C. Moixent) 0:08:12  
67 Fco Javier Iglesias Prado (Spol Caixanova) 0:08:20  
68 Ivan Sanchez Vega (Citroën Amd- Ciclos Corredor)    
69 Jose Antonio Ontalvilla Canales (Mtb Ramales) 0:08:21  
70 Juan Romero Brañas (Cambre Renault - Caeiro) 0:08:25  
71 Ernesto Garcia Merino (Taberna Berlin) 0:08:31  
72 Jose Vicente Esteban Conejero (C.C. La Barraca) 0:08:51  
73 Carlos Pascual Fernandez 0:08:58  
74 Jose David Gestal Bello (Cambre Renault - Caeiro) 0:09:03  
75 Ismael Pereira Romero (Aragonta) 0:09:04  
76 Asier Valverde Ugalde (Sel. Navarra) 0:09:06  
77 Jose Miguel Aldea Sierra (Motoenlaces.Com) 0:09:21  
78 (-1 lap) Mikel Nuñez Gurtubay (Aribike.Com)    
79 Javier Vicente Ruiz    
80 Jonathan Paz Madroño (Sel. Castilla La Mancha)    
81 Fco Jose Rodriguez Duarte    
82 Sergio Turuelo Vazquez (Inelecma)    
83 (-2 laps) Sergio Sordo Beceiro (Sel. Cantabria)    
84 Unai Fernandez Bustinza (Aribike)    
85 Antonio Jose Araque Muñoz (Bicicletas Salchi)    
86 (-4 laps) Luis Fernandez Barcena (Cafetería Denver)    
87 Benjamin Rua Varela (Cambre Renault - Caeiro)    
Masters 40+
# Rider Name (Country) Team Result
1 Xavier Mendiaraz Arriñaga (U51 Kirolak) 0:39:54  
2 Manuel Gutierrez Bermejo (Spiuk) 0:00:52  
3 Javier Avellaneda Calatayud (Sel. Com. Valenciana) 0:00:53  
4 Jose Javier Rodriguez Fernandez (Sel. Asturias) 0:00:56  
5 Rafael Ruiz De Arcaute (Bicilokura C.D.C.) 0:01:19  
6 Mario Castro Solla (Sel. Galicia) 0:01:22  
7 Xavier Marti Orriols (Ambisist) 0:01:30  
8 Juan Marcelino Huerdo Iglesias (Sel. Asturias)    
9 Pere Joan Roig Goma (Sel. Catalunya) 0:01:41  
10 Javier Lago Carrera (Spol Caixanova)    
11 German Hidalgo Oti (Sel. Madrid) 0:02:03  
12 Jose Luis Bustillo Alfaro (Enbici / Merida) 0:02:13  
13 Sergio Camarena Herrera (Sel. Com. Valenciana) 0:02:21  
14 Juan Antonio Altur Juan (La Valldigna) 0:02:23  
15 Xulio Xoxe Conde Blanco (Academia Postal Action) 0:02:29  
16 Antonio Gonzalez Garrido (Salvaterra Miño- Tb Tran.) 0:02:35  
17 Francesc Xavier Alsina Fletas 0:02:54  
18 Manuel Otero Pazo (Racing Cycling Team)    
19 Gotzon Aguirre Etxebarria (Alice Factori´S) 0:03:08  
20 Angel Emilio Arias Gonzalez (Sel. Asturias) 0:03:16  
21 Imanol Ugarte Aramburu (Korosti S.C) 0:03:19  
22 Jose Enrique Galguera Candas (Altitud/Microtech) 0:03:24  
23 Raul Rodriguez Gutierrez (Bicicletas Salchi) 0:03:34  
24 Jose Lorenzo Esteban Ugalde (Sel. Navarra) 0:03:39  
25 Jose Maria Magarillos Suarez (Aquagest) 0:03:45  
26 Jose Antonio Mazaira Lopez (Ibaigane Opel) 0:03:50  
27 Fco Javier Garcia Abalo (A Ponte Vella- Ribeira Sacra) 0:03:59  
28 Faustino Perez Vazquez 0:04:04  
29 Antonio Gutierrez Fabro (Solociclismo) 0:04:13  
30 Fernando Coterillo Cano (Ayto Torrelavega) 0:04:21  
31 Juan Alberto Vigil Lopez (Puertas Videco) 0:04:27  
32 Angel Hierro Seco (La Bicicleta) 0:04:32  
33 Bernat Del Pino Lopez (Sel. Catalunya) 0:04:42  
34 Enrique Aguado Garcia (Sel. Madrid) 0:04:48  
35 Alberto Juez Elguezua (Descanso Nattex Zalla) 0:04:49  
36 Jesus Ignacio Ibañez De Elejalde Loyo (Askan) 0:04:54  
37 Jose Antonio Sainz Gutierrez (Grupo Triguero) 0:05:01  
38 Sergio Lopez Rivera 0:05:04  
39 Jose Ignacio Fandos Araguete (Sel. Com. Valenciana) 0:05:20  
40 Jordi Melich Palau (Langraiz) 0:05:32  
41 Juan Jose Escudero Pradas 0:05:35  
42 Luis Andres Galguera Villa (Altitud/Microtech) 0:05:38  
43 Manuel Gonzalez Ojea (Sel. Galicia) 0:05:39  
44 Josep Antoni Martinez Sanz (Sel. Com. Valenciana) 0:05:42  
45 Jesus Sanchez Sanchez (Sel. Madrid) 0:05:48  
46 Aitor Etxeguren Escudero (Spiuk) 0:05:53  
47 Ricardo Marinas Martinez (Mmr- Montecerrao) 0:06:00  
48 Fco Javier Alonso Nuñez (Jgbikes) 0:06:12  
49 Antonio Fernandez Alvarez (Mmr- Montecerrao) 0:06:17  
50 Fco Javier Hermoso De Mendoza (Bicicletas Salchi) 0:06:31  
51 Roberto Camiruaga Sangroniz (Ibarreko) 0:06:37  
52 Juan Alfonso Rey Garcia (Aquagest) 0:06:52  
53 Jose Manuel Martin Sanchez (Parquesol) 0:07:00  
54 Ricardo Jorques Calabuig 0:07:01  
55 Vicente Machi Ortiz (E.C. Moixent) 0:07:05  
56 Luis Fernando Gutierrez Villegas (Ayto Torrelavega) 0:07:16  
57 Miguel Angel Gavilan Rodriguez (Sel. Madrid) 0:07:23  
58 Constante Lestido Gerpe (Muebles Compostela) 0:07:26  
59 Domingo A Anguita Hinojosa (Boadilla C.C.) 0:07:32  
60 Javier Sanchez Alvarez (Banco Mediolanum) 0:07:38  
61 Jose Simaes Dios (Sel. Madrid) 0:07:40  
62 Iñaki Lizarazu Elizburu (Goierri) 0:07:41  
63 Jose Alves Gutierrez (Centeno C2C) 0:07:42  
64 Javier Casanova Crespo (Cambre Renault - Caeiro) 0:07:43  
65 Miguel Angel Perez Zorrilla (Mtb Ramales) 0:07:46  
66 Pedro Mujica Portilla (Pielagos) 0:08:06  
67 Senen Landaburu Saenz (Ayto Torrelavega) 0:08:15  
68 Fco Antonio Fernandez Matamoros (Sel. Madrid) 0:08:27  
69 Fernando Blaya Vercher 0:08:36  
70 Mikel Calm Codina (2C)    
71 Cesar Otaola Fernandez (Ibarreko) 0:08:50  
72 Jose Antonio Pina Rico (Bicicletas Pina) 0:09:22  
73 Santiago Calabia Berdiales (Centeno C2C) 0:09:34  
74 Jose Antonio Arce Diaz (Bicicletas Salchi) 0:09:52  
75 Valeriano Carrera Punzon (Spol Caixanova) 0:10:16  
76 Jose Manuel Rodriguez Carames (Spol Caixanova) 0:13:15  
77 (-1 lap) Gorka Ruiz Delgado (Santutxu T.E.)    
78 Jesus Maria Alzola Amundarain (Motoenlace.Com)    
79 Ramon Alonso Cabañin (Sel. Asturias)    
80 Jose Cesar Alvarez Gonzalez (Lugones.C.C)    
81 Jesus Mari Martinez Diez (Sc Goizalde)    
82 Rafael Yurrebaso Ugalde (Ciclos Yurrebaso)    
83 Jose A Quintero Ramirez    
84 Jose Miguel Calatayud Laparra    
85 Emilio Fandos Araguete    
86 Pascual Momparler Gandia    
87 (-3 laps) Jose Manuel Coterillo Cano (Ayto Torrelavega)    
88 Iñaki Barrena Arriaran    
89 Oscar Martinez Fernandez (C.D. Xtrembike)    
90 Ramon Fernando Garcia Gutierrez (P.C. Carlos Barredo)    
91 (-4 laps) Daniel Alonso Villaron (Mmr- Montecerrao)    
92 Francisco Guerra Segura (8 Per Cent)    
93 (-5 laps) Ivan Santurde Urrutia