Coppi e Bartali: Velasco wins stage 3 sprint

More to come!

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM4:01:50 
2Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
3Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team  
4Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
5Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
6Matteo Sobrero (Ita) Dimension Data Continental  
7Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
8Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
9Alessandro Fedeli (Ita) Italy  
10Marco Tizza (Ita) Amore & Vita-Prodir  
11Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
12Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott  
13Mauro Finetto (Ita) Italy  
14Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
15Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
16Elie Gesbert (Fra) Arkéa Samsic  
17Davide Gabburo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
18Diego Rosa (Ita) Team Sky  
19Lawson Craddock (USA) EF Education First  
20Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott  
21David de la Cruz (Spa) Team Sky  
22Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF  
23Simone Ravanelli (Ita) Biesse Carrera  
24Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
25Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles  
26Jérémy Maison (Fra) Arkéa Samsic  
27Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
28Edward Dunbar (Irl) Team Sky  
29Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team  
30Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
31Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
32Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
33Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton-Scott  
34Dylan van Baarle (Ned) Team Sky  
35Edoardo Zardini (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
36Winner Anacona (Col) Movistar Team  
37Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
38Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF  
39Mikel Landa (Spa) Movistar Team  
40Karel Vacek (Cze) Hagens Berman Axeon  
41Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy  
42Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott  
43Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team  
44Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy  
45Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy  
46Kamil Malecki (Pol) CCC Development Team0:00:59 
47Stefano Oldani (Ita) Italy  
48Michal Paluta (Pol) CCC Development Team  
49Paolo Totò (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis  
50Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
51Kevin Vermaerke (USA) Hagens Berman Axeon  
52Federico Zurlo (Ita) Giotti Victoria  
53Filippo Zana (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis  
54Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF  
55Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon  
56Luca Covili (Ita) Bardiani CSF  
57João Almeida (Por) Hagens Berman Axeon  
58Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy  
59Attila Valter (Hun) CCC Development Team  
60Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:01:03 
61Alessandro Covi (Ita) Team Colpack  
62Piotr Brozyna (Pol) CCC Development Team  
63Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles  
64Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team  
65Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team  
66Michal Golas (Pol) Team Sky  
67Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
68Artem Nych (Rus) Gazprom–Rusvelo  
69Carlos Betancur (Col) Movistar Team  
70Sebastian Alexander Castaño Muñoz (Col) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze  
71Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo  
72Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita-Prodir  
73Davide Botta (Ita) Team Colpack  
74Robert Stannard (Aus) Mitchelton-Scott  
75Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
76Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy  
77Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
78Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles  
79Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon0:01:33 
80Thomas Pesenti (Ita) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze0:01:40 
81Dario Puccioni (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis  
82Filippo Baroncini (Ita) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze  
83Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
84Filippo Conca (Ita) Biesse Carrera  
85Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF  
86Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita-Prodir  
87El Mehdi Chokri (Mar) Dimension Data Continental  
88André Rodrigues Carvalho (Por) Hagens Berman Axeon  
89Gianni Pugi (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis  
90Sean Bennett (USA) EF Education First  
91Jon Irisarri Ricon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
92James Whelan (Aus) EF Education First0:01:46 
93Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria0:01:50 
94Simone Sterbini (Ita) Giotti Victoria  
95Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
96Filippo Rocchetti (Ita) Team Colpack0:05:35 
97Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
98Patryk Stosz (Pol) CCC Development Team  
99Alexander Evtushenko (Rus) Gazprom–Rusvelo  
100Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita-Prodir  
101Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze  
102Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
103Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon  
104Kenny Elissonde (Fra) Team Sky  
105Alberto Amici (Ita) Biesse Carrera0:06:54 
106Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
107Jacopo Mosca (Ita) Italy  
108Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis  
109Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles0:09:16 
110Clément Russo (Fra) Arkéa Samsic  
111Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles  
112Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team  
113Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF0:11:17 
114Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF  
115Daniel Crista (Rom) Giotti Victoria  
116Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott  
117Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott  
118Jalel Duranti (Ita) Team Colpack  
119Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles0:12:54 
120Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
121Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural-Seguros RGA  
122Mauricio Moreira (Uru) Caja Rural-Seguros RGA  
123Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane  
124Michel Piccot (Ita) Biesse Carrera  
125Thibault Guernalec (Fra) Arkéa Samsic  
126Emil Dima (Rom) Giotti Victoria  
127Antonio Di Sante (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis  
128Giulio Masotto (Ita) Team Colpack  
129Million Beza Ejgu (Eth) Dimension Data Continental  
130Natnael Tesfazion Ocbit (Eri) Dimension Data Continental  
131Szymon Tracz (Pol) CCC Development Team  
132Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles  
133Marino Kobayashi (Jpn) Giotti Victoria  
134Giovanni Pedretti (Ita) Biesse Carrera  
135Wilson Estiben Pena Molano (Col) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze  
136Alexander Konychev (Ita) Dimension Data Continental  
137Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Riwal Readynez Cycling Team  
138Andrea Toniatti (Ita) Team Colpack  
139Matteo Bellia (Ita) Biesse Carrera  
140Lorenzo Delcó (Swi) Biesse Carrera  
141Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
142Matti Breschel (Den) EF Education First  
143William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
144Victor Alejandro Ocampo Giraldo (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
145Alex Howes (USA) EF Education First  
146Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo  
147Liam Bertazzo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
148Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
149Davide Plebani (Ita) Italy  
150Matteo Furlan (Ita) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze  
151Richard Holec (Cze) Team Colpack  
152Riccardo Stacchiotti (Ita) Giotti Victoria  
153Davide Ferrari (Ita) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze  
154Riccardo Minali (Ita) Israel Cycling Academy  
155Carlo Alberto Giordani (Ita) Italy  
156Lachlan Morton (Aus) EF Education First  
DNFRomain Le Roux (Fra) Arkéa Samsic  
DNFRobert Thomas Wagner (Ger) Arkéa Samsic  
DNFRasmus Christian Quaade (Den) Riwal Readynez Cycling Team  
DNFSamuel Mugisha (Rwa) Dimension Data Continental  
DNFKaspars Sergis (Lat) Amore & Vita-Prodir  
DNFFederico Nicolas Vivas (Arg) Amore & Vita-Prodir  
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott10:25:23 
2Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott0:00:16 
3Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton-Scott  
4Mikel Landa (Spa) Movistar Team0:00:22 
5David de la Cruz (Spa) Team Sky0:00:26 
6Dylan van Baarle (Ned) Team Sky  
7Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom–Rusvelo0:00:37 
8Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
9Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:00:42 
10Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
11Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
12Winner Anacona (Col) Movistar Team0:00:43 
13Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team  
14Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team  
15Davide Gabburo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:00:45 
16Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM  
17Lawson Craddock (USA) EF Education First0:00:47 
18Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:00:48 
19Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles0:00:51 
20Mauro Finetto (Ita) Italy0:00:55 
21Edoardo Zardini (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:00:57 
22Elie Gesbert (Fra) Arkéa Samsic0:00:59 
23Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:01:10 
24Diego Rosa (Ita) Team Sky0:01:16 
25Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF0:01:17 
26Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy0:01:21 
27Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy  
28Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec0:01:34 
29Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:01:37 
30Jérémy Maison (Fra) Arkéa Samsic0:01:51 
31Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman0:02:03 
32Robert Stannard (Aus) Mitchelton-Scott0:02:04 
33Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
34Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman0:02:06 
35Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF  
36Carlos Betancur (Col) Movistar Team0:02:40 
37Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team  
38Kevin Vermaerke (USA) Hagens Berman Axeon0:02:44 
39Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles0:02:48 
40Simone Ravanelli (Ita) Biesse Carrera0:02:51 
41Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita-Prodir0:03:33 
42Alessandro Fedeli (Ita) Italy0:04:01 
43Attila Valter (Hun) CCC Development Team0:04:04 
44Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy0:04:50 
45João Almeida (Por) Hagens Berman Axeon0:04:54 
46Stefano Oldani (Ita) Italy0:05:00 
47Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott0:05:43 
48Artem Nych (Rus) Gazprom–Rusvelo0:06:18 
49Piotr Brozyna (Pol) CCC Development Team0:06:36 
50Michal Paluta (Pol) CCC Development Team0:06:53 
51Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane0:07:38 
52Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:08:11 
53Marco Tizza (Ita) Amore & Vita-Prodir0:08:16 
54Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane0:08:41 
55Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane0:08:54 
56Luca Covili (Ita) Bardiani CSF0:08:56 
57Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy0:09:04 
58Michal Golas (Pol) Team Sky0:10:02 
59Kenny Elissonde (Fra) Team Sky  
60Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon0:10:16 
61Edward Dunbar (Irl) Team Sky0:10:28 
62Kamil Malecki (Pol) CCC Development Team0:10:32 
63Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy0:10:42 
64Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:10:56 
65Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF0:11:19 
66Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF0:11:25 
67Gianni Pugi (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis0:11:30 
68Filippo Conca (Ita) Biesse Carrera0:11:38 
69Jon Irisarri Ricon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:11:43 
70Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo0:12:02 
71Davide Botta (Ita) Team Colpack0:12:11 
72Federico Zurlo (Ita) Giotti Victoria0:12:22 
73Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team0:13:27 
74Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon0:13:50 
75Paolo Totò (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis0:13:55 
76Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team0:14:10 
77Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:14:14 
78Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane0:14:16 
79Sean Bennett (USA) EF Education First0:14:38 
80Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:14:40 
81Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita-Prodir0:14:47 
82Sebastian Alexander Castaño Muñoz (Col) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze0:15:04 
83André Rodrigues Carvalho (Por) Hagens Berman Axeon0:15:14 
84Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles0:16:42 
85Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman0:17:17 
86Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane0:18:01 
87Alessandro Covi (Ita) Team Colpack0:18:15 
88Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon0:18:26 
89Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles0:18:29 
90Matteo Sobrero (Ita) Dimension Data Continental0:18:32 
91James Whelan (Aus) EF Education First0:18:38 
92Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:18:50 
93Dario Puccioni (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis0:19:08 
94Filippo Baroncini (Ita) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze0:19:36 
95Thomas Pesenti (Ita) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze0:19:41 
96Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF0:19:42 
97Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:20:15 
98Karel Vacek (Cze) Hagens Berman Axeon0:21:27 
99Alex Howes (USA) EF Education First0:22:03 
100Filippo Zana (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis0:22:35 
101Patryk Stosz (Pol) CCC Development Team0:22:45 
102Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita-Prodir0:23:11 
103Lachlan Morton (Aus) EF Education First0:23:21 
104Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria0:23:43 
105Jacopo Mosca (Ita) Italy0:24:12 
106Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane0:24:13 
107Niccolo' Salvietti (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis0:24:22 
108El Mehdi Chokri (Mar) Dimension Data Continental0:24:36 
109Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo0:25:36 
110Simone Sterbini (Ita) Giotti Victoria0:25:37 
111Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles0:25:47 
112Alberto Amici (Ita) Biesse Carrera0:26:04 
113Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott0:27:38 
114Ludovic Robeet (Bel) Wallonie Bruxelles0:28:33 
115Francesco Romano (Ita) Bardiani CSF0:28:34 
116Alexander Evtushenko (Rus) Gazprom–Rusvelo0:28:55 
117Filippo Rocchetti (Ita) Team Colpack0:29:20 
118Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze0:30:14 
119Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane0:30:28 
120Matti Breschel (Den) EF Education First0:30:53 
121Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo0:30:59 
122Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott0:31:48 
123Szymon Tracz (Pol) CCC Development Team0:32:11 
124Clément Russo (Fra) Arkéa Samsic0:32:53 
125Natnael Tesfazion Ocbit (Eri) Dimension Data Continental0:34:14 
126Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:34:17 
127Alexander Konychev (Ita) Dimension Data Continental0:34:18 
128Jalel Duranti (Ita) Team Colpack0:35:02 
129Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles0:36:17 
130Emil Dima (Rom) Giotti Victoria0:36:18 
131Davide Plebani (Ita) Italy0:36:32 
132William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman0:36:49 
133Victor Alejandro Ocampo Giraldo (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
134Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman  
135Mauricio Moreira (Uru) Caja Rural-Seguros RGA0:37:05 
136Michel Piccot (Ita) Biesse Carrera0:37:07 
137Matteo Bellia (Ita) Biesse Carrera0:37:21 
138Carlo Alberto Giordani (Ita) Italy0:37:30 
139Giulio Masotto (Ita) Team Colpack0:38:14 
140Andrea Toniatti (Ita) Team Colpack0:38:16 
141Liam Bertazzo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM0:38:18 
142Riccardo Minali (Ita) Israel Cycling Academy0:38:24 
143Riccardo Stacchiotti (Ita) Giotti Victoria0:38:29 
144Antonio Di Sante (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis0:38:49 
145Wilson Estiben Pena Molano (Col) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze0:39:08 
146Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural-Seguros RGA0:39:10 
147Richard Holec (Cze) Team Colpack0:40:18 
148Giovanni Pedretti (Ita) Biesse Carrera0:40:34 
149Lorenzo Delcó (Swi) Biesse Carrera0:40:39 
150Marino Kobayashi (Jpn) Giotti Victoria0:40:40 
151Daniel Crista (Rom) Giotti Victoria0:41:53 
152Thibault Guernalec (Fra) Arkéa Samsic0:45:44 
153Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:47:20 
154Matteo Furlan (Ita) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze0:49:24 
155Million Beza Ejgu (Eth) Dimension Data Continental0:49:42 
156Davide Ferrari (Ita) Beltramitsa Hoppla' Petroli Firenze0:52:18 
Back to top