Hassan wins from five-man break

McCann maintains GC leadership after penultimate stage

Full Results
1Suhardi Hassan (Mas) Wilayah Persekutuan State Team2:06:36 
2Parno (Ina) Customs Cycling Club Team  
3Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysian National Cyclilng Team  
4Mohd Shahrul Afiza Fauizan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team  
5Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team  
6Lange Malcolm (RSA) Team Medscheme0:02:53 
7Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice  
8Mohd Harrif Salleh (Mas) Malaysian National Cyclilng Team  
9Arran Brown (RSA) Team Medscheme  
10Hanco Kachelhoffer (RSA) Team Medscheme  
11Mohd Zamri Salleh (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team  
12Muhamad Firdaus Daud (Mas) Johor State Team  
13Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team  
14Roman Krasilnikov (Rus) Polygon Sweet Nice  
15Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team  
16W. Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) Wilayah Persekutuan State Team  
17Ahmad Fakrullah Alias (Mas) Pahang Stage Team  
18Vincent Ang (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
19Arin Iswana (Ina) Indonesian National Cycling Team  
20P. Heksa Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Team  
21Mohamad Aim Mohamad Fauzi (Mas) Pahang Stage Team  
22Nunung Burhanudin (Ina) Indonesian National Cycling Team  
23David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team  
24Sarham Miswan (Mas) Selangor State Team  
25Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
26Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team  
27Mohd Razif Mohd. Salleh (Mas) Letua Cycling Team  
28Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team  
29Mohd Shahidan Shariff (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan  
30Muaz Abd Rahim (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan  
31Mohamad Akmal Amrun (Mas) Malaysian National Cyclilng Team  
32Mohad Shawal Mohd Shafee (Mas) Pahang Stage Team  
33M. Fakhruddin Daud (Mas) Johor State Team  
34Reduan Yusop (Bru) Brunei National Cycling Team  
35Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali Asr Kerman Team  
36Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team  
37Mohd Shahelmie Abd Karim (Mas) Johor State Team  
38Mat Senan Mohd Saufie (Mas) Terengganu State Team  
39Mohd Faiz Syarifuddin Abd Kadir (Mas) Terengganu State Team  
40Khairul Naim Azhar (Mas) Johor State Team  
41Yusrizal Yusof (Mas) Terengganu State Team  
42Mohd Nazri Muhamad (Mas) Johor State Team  
43A. Agung Syahbana (Ina) Customs Cycling Club Team  
44Ahmad Fallanie Ali (Mas) Wilayah Persekutuan State Team  
45Syed Mohd Hussaini Syed Mazlan (Mas) Terengganu State Team  
46Seyed Moezeddin Seyedrezaei (IRI) Vali Asr Kerman Team  
47Saied Nateghi (IRI) Vali Asr Kerman Team  
48Johann Rabie (RSA) Team Medscheme  
49Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Cyclilng Team  
50Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team  
51Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team  
52Nicklos Minol (Mas) Sabah State Team  
53Muhammad Azmi Mohmad Ali (Mas) Selangor State Team  
54Abdullah Mohd Shobry (Mas) Terengganu State Team  
55Adrian Wye Kit Chuah (Mas) Letua Cycling Team  
56Dadi Suryadi (Ina) Indonesian National Cycling Team  
57Jalil Eslami (IRI) Vali Asr Kerman Team  
58Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club Team  
59Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice  
60Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team  
61Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
62Seyed Mostafa Seyedrezaei (IRI) Vali Asr Kerman Team  
63Alireza Asgharzadeh (IRI) Vali Asr Kerman Team  
64Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
65Mohd Halid Sata (Bru) Brunei National Cycling Team  
66Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team  
67Endra Wisaya (Ina) Customs Cycling Club Team  
68Aeliff Mohd Amin Alimen (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan  
69Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team  
70Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
71Waylon Woolcock (RSA) Team Medscheme  
72Mohd Khuzairi Abu Bakar (Mas) Wilayah Persekutuan State Team  
73Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team  
74Muhamad Taufik (Ina) Indonesian National Cycling Team  
75Md Arbe Shadatul Farrani Zainul Ariffin (Bru) Brunei National Cycling Team  
76Luthando Kaka (RSA) Team Medscheme  
77Rosdi Mohd Nor Umardi (Mas) Terengganu State Team  
78Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice  
79Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
80Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:04:20 
81Mohd Hafiz Mohd Zarawi (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:04:52 
82Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team0:05:13 
83Mohd Anaz Norman (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:07:08 
84Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:09:03 
85Eng Hou Chai (Mas) Sabah State Team  
DNFLemnel Lee Yun Jie (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
DNSMohamad Zulkifli Mohamad Rosejati (Mas) Sabah State Team  
DNSIwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club Team  
Sprint 1 - Padang Serai, 48.5km
1Suhardi Hassan (Mas) Wilayah Persekutuan State Team5pts
2Parno (Ina) Customs Cycling Club Team3 
3Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysian National Cyclilng Team2 
4Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team1 
Teams
1Malaysian National Cycling Team6:25:34 
2Wilayah Persekutuan State Team  
3Angkatan Tentera Malaysia Team  
4Le Tua Cycling Team  
5Customs Cycling Club Team  
6Team Medscheme0:02:53 
7Pahang State Team  
8Johor State Team  
9MSN Pelapis Kebangsaan  
10Giant Asia Racing Team  
11Vali ASR Kerman  
12Polygon Sweet Nice  
13Indonesian National Cycling Team  
14Aisan Racing Team  
15Terengganu State Team  
16Brunei National Cycling Team  
17OCBC Singapore Cycling Team0:09:03 
General classification after stage 4
1David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team14:18:10 
2Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team0:00:20 
3Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Cyclilng Team0:01:01 
4Dadi Suryadi (Ina) Indonesian National Cycling Team0:03:30 
5Lange Malcolm (RSA) Team Medscheme0:03:31 
6Alireza Asgharzadeh (IRI) Vali Asr Kerman Team0:04:11 
7Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysian National Cyclilng Team0:04:13 
8Parno (Ina) Customs Cycling Club Team0:04:46 
9Saied Nateghi (IRI) Vali Asr Kerman Team0:05:22 
10Adrian Wye Kit Chuah (Mas) Letua Cycling Team0:06:21 
11Yusrizal Yusof (Mas) Terengganu State Team0:06:24 
12Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:06:53 
13Rasoul Barati (IRI) Giant Asia Racing Team0:06:54 
14Suhardi Hassan (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:06:57 
15Mohd Zamri Salleh (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:07:08 
16Sarham Miswan (Mas) Selangor State Team0:07:17 
17Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team  
18Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:07:19 
19Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team0:07:33 
20W. Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:07:43 
21Nunung Burhanudin (Ina) Indonesian National Cycling Team0:07:46 
22Waylon Woolcock (RSA) Team Medscheme0:07:47 
23Hanco Kachelhoffer (RSA) Team Medscheme0:07:49 
24Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team  
25Ahmad Fallanie Ali (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:09:42 
26Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team0:09:52 
27Mohd Shahrul Afiza Fauizan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:09:56 
28A. Agung Syahbana (Ina) Customs Cycling Club Team0:10:01 
29Mohamad Akmal Amrun (Mas) Malaysian National Cyclilng Team0:10:02 
30Ahmad Fakrullah Alias (Mas) Pahang Stage Team0:10:03 
31Khairul Naim Azhar (Mas) Johor State Team  
32Mat Senan Mohd Saufie (Mas) Terengganu State Team  
33Reduan Yusop (Bru) Brunei National Cycling Team  
34Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:10:10 
35Mohd Razif Mohd. Salleh (Mas) Letua Cycling Team0:10:12 
36Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:10:15 
37Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
38Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice0:10:20 
39Roman Krasilnikov (Rus) Polygon Sweet Nice  
40Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice0:10:21 
41Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team0:10:32 
42Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:10:34 
43Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali Asr Kerman Team0:10:40 
44Arran Brown (RSA) Team Medscheme0:12:07 
45P. Heksa Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Team0:12:25 
46Mohad Shawal Mohd Shafee (Mas) Pahang Stage Team0:12:49 
47Seyed Moezeddin Seyedrezaei (IRI) Vali Asr Kerman Team0:12:51 
48Abdullah Mohd Shobry (Mas) Terengganu State Team0:13:16 
49Vincent Ang (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:13:31 
50Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team0:13:42 
51Muaz Abd Rahim (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:14:00 
52Muhammad Azmi Mohmad Ali (Mas) Selangor State Team0:14:02 
53Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice0:14:15 
54Mohd Halid Sata (Bru) Brunei National Cycling Team0:14:59 
55Muhamad Firdaus Daud (Mas) Johor State Team0:15:01 
56Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:15:04 
57Aeliff Mohd Amin Alimen (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:15:39 
58Mohamad Aim Mohamad Fauzi (Mas) Pahang Stage Team0:16:14 
59Mohd Nazri Muhamad (Mas) Johor State Team0:16:17 
60Mohd Shahelmie Abd Karim (Mas) Johor State Team  
61M. Fakhruddin Daud (Mas) Johor State Team0:16:21 
62Mohd Faiz Syarifuddin Abd Kadir (Mas) Terengganu State Team0:16:23 
63Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club Team0:16:35 
64Mohd Khuzairi Abu Bakar (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:16:39 
65Mohd Harrif Salleh (Mas) Malaysian National Cyclilng Team0:16:46 
66Rosdi Mohd Nor Umardi (Mas) Terengganu State Team0:17:01 
67Syed Mohd Hussaini Syed Mazlan (Mas) Terengganu State Team0:17:04 
68Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice0:17:41 
69Mohd Hafiz Mohd Zarawi (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:18:16 
70Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:18:47 
71Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team0:19:17 
72Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:22:39 
73Johann Rabie (RSA) Team Medscheme0:23:22 
74Arin Iswana (Ina) Indonesian National Cycling Team0:25:15 
75Mohd Shahidan Shariff (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:25:53 
76Muhamad Taufik (Ina) Indonesian National Cycling Team0:27:30 
77Md Arbe Shadatul Farrani Zainul Ariffin (Bru) Brunei National Cycling Team0:28:08 
78Luthando Kaka (RSA) Team Medscheme  
79Endra Wisaya (Ina) Customs Cycling Club Team0:28:25 
80Nicklos Minol (Mas) Sabah State Team0:30:11 
81Seyed Mostafa Seyedrezaei (IRI) Vali Asr Kerman Team0:31:46 
82Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team0:34:24 
83Jalil Eslami (IRI) Vali Asr Kerman Team0:36:18 
84Mohd Anaz Norman (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:44:06 
85Eng Hou Chai (Mas) Sabah State Team0:49:10 
Points classification
1Lange Malcolm (RSA) Team Medscheme42pts
2Suhardi Hassan (Mas) Wilayah Persekutuan State Team37 
3Mohd Zamri Salleh (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team37 
4Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Cyclilng Team32 
5Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team24 
6W. Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) Wilayah Persekutuan State Team23 
7Arran Brown (RSA) Team Medscheme21 
8Ahmad Fallanie Ali (Mas) Wilayah Persekutuan State Team20 
9Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice20 
10Mohd Harrif Salleh (Mas) Malaysian National Cyclilng Team20 
11Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team19 
12Parno (Ina) Customs Cycling Club Team17 
13Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team17 
14Johann Rabie (RSA) Team Medscheme15 
15Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysian National Cyclilng Team15 
16David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team14 
17Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team13 
18Mohd Shahrul Afiza Fauizan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team12 
19Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team12 
20Yusrizal Yusof (Mas) Terengganu State Team11 
21Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice11 
22Nunung Burhanudin (Ina) Indonesian National Cycling Team10 
23Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team9 
24Mohd Razif Mohd. Salleh (Mas) Letua Cycling Team9 
25Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team9 
26Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice9 
27Ahmad Fakrullah Alias (Mas) Pahang Stage Team8 
28Dadi Suryadi (Ina) Indonesian National Cycling Team7 
29Adrian Wye Kit Chuah (Mas) Letua Cycling Team6 
30Hanco Kachelhoffer (RSA) Team Medscheme6 
31Abdullah Mohd Shobry (Mas) Terengganu State Team6 
32Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team5 
33M. Fakhruddin Daud (Mas) Johor State Team5 
34A. Agung Syahbana (Ina) Customs Cycling Club Team4 
35Mohamad Akmal Amrun (Mas) Malaysian National Cyclilng Team4 
36Mat Senan Mohd Saufie (Mas) Terengganu State Team4 
37P. Heksa Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Team4 
38Muhamad Firdaus Daud (Mas) Johor State Team4 
39Alireza Asgharzadeh (IRI) Vali Asr Kerman Team3 
40Waylon Woolcock (RSA) Team Medscheme3 
41Mohad Shawal Mohd Shafee (Mas) Pahang Stage Team3 
42Roman Krasilnikov (Rus) Polygon Sweet Nice2 
43Saied Nateghi (IRI) Vali Asr Kerman Team1 
Mountains classification
1Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice8pts
2Johann Rabie (RSA) Team Medscheme7 
3Suhardi Hassan (Mas) Wilayah Persekutuan State Team4 
4Yusrizal Yusof (Mas) Terengganu State Team4 
5Muaz Abd Rahim (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan2 
6Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team1 
7Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team1 
Asian rider classification
1Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Cyclilng Team14:19:11 
2Dadi Suryadi (Ina) Indonesian National Cycling Team0:02:29 
3Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysian National Cyclilng Team0:03:12 
4Parno (Ina) Customs Cycling Club Team0:03:45 
5Adrian Wye Kit Chuah (Mas) Letua Cycling Team0:05:20 
6Yusrizal Yusof (Mas) Terengganu State Team0:05:23 
7Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:05:52 
8Suhardi Hassan (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:05:56 
9Mohd Zamri Salleh (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:06:07 
10Sarham Miswan (Mas) Selangor State Team0:06:16 
11Prajak Mahawong (Tha) Giant Asia Racing Team  
12Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team0:06:32 
13W. Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:06:42 
14Nunung Burhanudin (Ina) Indonesian National Cycling Team0:06:45 
15Ahmad Fallanie Ali (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:08:41 
16Mohd Shahrul Afiza Fauizan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:08:55 
17A. Agung Syahbana (Ina) Customs Cycling Club Team0:09:00 
18Mohamad Akmal Amrun (Mas) Malaysian National Cyclilng Team0:09:01 
19Ahmad Fakrullah Alias (Mas) Pahang Stage Team0:09:02 
20Khairul Naim Azhar (Mas) Johor State Team  
21Mat Senan Mohd Saufie (Mas) Terengganu State Team  
22Reduan Yusop (Bru) Brunei National Cycling Team  
23Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:09:09 
24Mohd Razif Mohd. Salleh (Mas) Letua Cycling Team0:09:11 
25Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:09:14 
26Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice0:09:20 
27Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:09:33 
28P. Heksa Prasetya (Ina) Customs Cycling Club Team0:11:24 
29Mohad Shawal Mohd Shafee (Mas) Pahang Stage Team0:11:48 
30Abdullah Mohd Shobry (Mas) Terengganu State Team0:12:15 
31Vincent Ang (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:12:30 
32Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team0:12:41 
33Muaz Abd Rahim (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:12:59 
34Muhammad Azmi Mohmad Ali (Mas) Selangor State Team0:13:01 
35Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice0:13:14 
36Mohd Halid Sata (Bru) Brunei National Cycling Team0:13:58 
37Muhamad Firdaus Daud (Mas) Johor State Team0:14:00 
38Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:14:03 
39Aeliff Mohd Amin Alimen (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:14:38 
40Mohamad Aim Mohamad Fauzi (Mas) Pahang Stage Team0:15:13 
41Mohd Nazri Muhamad (Mas) Johor State Team0:15:16 
42Mohd Shahelmie Abd Karim (Mas) Johor State Team  
43M. Fakhruddin Daud (Mas) Johor State Team0:15:20 
44Mohd Faiz Syarifuddin Abd Kadir (Mas) Terengganu State Team0:15:22 
45Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club Team0:15:34 
46Mohd Khuzairi Abu Bakar (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:15:38 
47Mohd Harrif Salleh (Mas) Malaysian National Cyclilng Team0:15:45 
48Rosdi Mohd Nor Umardi (Mas) Terengganu State Team0:16:00 
49Syed Mohd Hussaini Syed Mazlan (Mas) Terengganu State Team0:16:03 
50Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice0:16:40 
51Mohd Hafiz Mohd Zarawi (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:17:15 
52Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:21:38 
53Arin Iswana (Ina) Indonesian National Cycling Team0:24:14 
54Mohd Shahidan Shariff (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:24:52 
55Muhamad Taufik (Ina) Indonesian National Cycling Team0:26:29 
56Md Arbe Shadatul Farrani Zainul Ariffin (Bru) Brunei National Cycling Team0:27:07 
57Endra Wisaya (Ina) Customs Cycling Club Team0:27:24 
58Nicklos Minol (Mas) Sabah State Team0:29:10 
59Mohd Anaz Norman (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:43:05 
60Eng Hou Chai (Mas) Sabah State Team0:48:09 
Malaysian rider classification
1Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysian National Cyclilng Team14:19:11 
2Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysian National Cyclilng Team0:03:12 
3Adrian Wye Kit Chuah (Mas) Letua Cycling Team0:05:20 
4Yusrizal Yusof (Mas) Terengganu State Team0:05:23 
5Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:05:52 
6Suhardi Hassan (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:05:56 
7Mohd Zamri Salleh (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:06:07 
8Sarham Miswan (Mas) Selangor State Team0:06:16 
9Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team0:06:32 
10W. Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:06:42 
11Ahmad Fallanie Ali (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:08:41 
12Mohd Shahrul Afiza Fauizan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:08:55 
13Mohamad Akmal Amrun (Mas) Malaysian National Cyclilng Team0:09:01 
14Ahmad Fakrullah Alias (Mas) Pahang Stage Team0:09:02 
15Khairul Naim Azhar (Mas) Johor State Team  
16Mat Senan Mohd Saufie (Mas) Terengganu State Team  
17Mohd Razif Mohd. Salleh (Mas) Letua Cycling Team0:09:11 
18Zainal Mohd Nur Rizuan (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:09:14 
19Mohad Shawal Mohd Shafee (Mas) Pahang Stage Team0:11:48 
20Abdullah Mohd Shobry (Mas) Terengganu State Team0:12:15 
21Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team0:12:41 
22Muaz Abd Rahim (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:12:59 
23Muhammad Azmi Mohmad Ali (Mas) Selangor State Team0:13:01 
24Muhamad Firdaus Daud (Mas) Johor State Team0:14:00 
25Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Angkatan Tentera Malaysia Team0:14:03 
26Aeliff Mohd Amin Alimen (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:14:38 
27Mohamad Aim Mohamad Fauzi (Mas) Pahang Stage Team0:15:13 
28Mohd Nazri Muhamad (Mas) Johor State Team0:15:16 
29Mohd Shahelmie Abd Karim (Mas) Johor State Team  
30M. Fakhruddin Daud (Mas) Johor State Team0:15:20 
31Mohd Faiz Syarifuddin Abd Kadir (Mas) Terengganu State Team0:15:22 
32Mohd Khuzairi Abu Bakar (Mas) Wilayah Persekutuan State Team0:15:38 
33Mohd Harrif Salleh (Mas) Malaysian National Cyclilng Team0:15:45 
34Rosdi Mohd Nor Umardi (Mas) Terengganu State Team0:16:00 
35Syed Mohd Hussaini Syed Mazlan (Mas) Terengganu State Team0:16:03 
36Mohd Hafiz Mohd Zarawi (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:17:15 
37Mohd Shahidan Shariff (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:24:52 
38Nicklos Minol (Mas) Sabah State Team0:29:10 
39Mohd Anaz Norman (Mas) MSN Pelapis Kebangsaan0:43:05 
40Eng Hou Chai (Mas) Sabah State Team0:48:09 
Teams classification
1Letua Cycling Team43:03:14 
2Team Medscheme0:03:49 
3Giant Asia Racing Team0:05:33 
4Malaysian National Cycling Team0:06:43 
5Aisan Racing Team0:09:10 
6Vali ASR Kerman0:10:59 
7Polygon Sweet Nice0:12:12 
8Angkatan Tentera Malaysia Team0:12:46 
9Customs Cycling Club Team0:13:30 
10Wilayah Persekutuan State Team0:16:07 
11Terengganu State Team0:20:47 
12Indonesian National Cycling Team0:21:37 
13Pahang State Team0:29:47 
14Johor State Team0:32:37 
15OCBC Singapore Cycling Team0:36:42 
16MSN Pelapis Kebangsaan0:37:12 
17Brunei National Cycling Team0:42:06 
Asian teaams classification
1Letua Cycling Team43:03:14 
2Malaysian National Cycling Team0:06:43 
3Polygon Sweet Nice0:12:12 
4Angkatan Tentera Malaysia Team0:12:46 
5Customs Cycling Club Team0:13:30 
6Wilayah Persekutuan State Team0:16:07 
7Terengganu State Team0:20:47 
8Indonesian National Cycling Team0:21:37 
9Pahang State Team0:29:47 
10Johor State Team0:32:37 
11OCBC Singapore Cycling Team0:36:42 
12MSN Pelapis Kebangsaan0:37:12 
13Brunei National Cycling Team0:42:06 
Malaysian teams classification
1Letua Cycling Team43:03:14 
2Malaysian National Cycling Team0:06:43 
3Angkatan Tentera Malaysia Team0:12:46 
4Wilayah Persekutuan State Team0:16:07 
5Terengganu State Team0:20:47 
6Pahang State Team0:29:47 
7Johor State Team0:32:37 
8MSN Pelapis Kebangsaan0:37:12 
Back to top