TechPowered By

More tech

Fontana 2012

Date range:
March 24-25, 2012

March 24, Super D:

Lopes speeds to super D win in Fontana

By:
Cycling News
Published:
March 27, 2012, 19:41 BST,
Updated:
March 27, 2012, 20:41 BST

Petterson victorious in women's contest

Full Results

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Brian Lopes (Ibes) 0:09:11  
2 Waylon Smith (Hyper) 0:00:08  
3 Jon Buckell (Odi/Trek Satellite) 0:00:11  
4 Ryan Egusquiza (Cycle World) 0:00:29  
5 Miguel Ramos (Bear Valley Bikes) 0:00:32  
6 Tom Obrien (Slo To The Bone) 0:00:34  
7 Joe Lawwill (Shimano) 0:00:34  
8 Ryan Gardner (Kona/Odi/Maxxis) 0:00:36  
9 Arthur Babcock (One Ghost Industried) 0:00:51  
10 Romolo Forcino (Chains Required Bike) 0:01:35  
11 Casey Coffman (Felt Bicycles) 0:01:41  
12 Derek Hermon (Bear Valley Bikes) 0:02:02  
13 John Clark (X-Fusion/Hayes Bicycle) 0:02:43  
14 Matt Condrashoff (Ht Novatech/Oakland) 0:02:48  
15 Ian Odom 0:03:03  
16 Craig Harvey (Incycle) 0:03:32  
Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Joanna Petterson (Nema/Maxiss) 0:11:38  
2 Mary Moncorge (Santa Cruz Bikes) 0:00:15  
3 Christina Probert-Turner (The Team-Socalcross) 0:00:30  
4 Carolynn Romaine (Bicycleworldtv.com) 0:00:54  
5 Olivia Harkness 0:01:42  
6 Vanessa Humic (Stans No Tubes/Kenda) 0:02:02  
Men open 19-29
# Rider Name (Country) Team Result
1 Dennis Yuroshek 0:10:21  
2 Daniel Brisbon (Slo To The Bone) 0:00:22  
3 Scott Ender 0:00:22  
4 Matthew Cork 0:00:27  
5 Corey Pond (Mtnbikeriders.com) 0:00:47  
6 Kevin Anderson (Incycle) 0:00:50  
7 Max Frank 0:00:52  
8 Andrew Curchessi (San Clemente Cyclery) 0:00:59  
9 Kyle Ireton (Acqua Al 2 / SDBC) 0:01:10  
10 Bobby Boka (Block Bikes) 0:01:31  
11 Mike Yartzoff (Incycle) 0:01:35  
12 Derek Donaldson (La Habra Cyclery) 0:02:26  
13 Nicolas Patricio (Tribe) 0:03:49  
14 Garrett Ong 0:04:07  
15 Justin Gore (Cycleworld Bicylces) 0:04:15  
Men open 30-39
# Rider Name (Country) Team Result
1 Ron Huber 0:11:38  
2 Andrew Kempe (Shimano Pro Peral) 0:00:00  
3 Brian Sanchez (Pivot/Usmc) 0:00:29  
4 Adam Croft 0:00:36  
5 David Langran 0:01:02  
6 Ryan White (Bear Valley Bikes) 0:01:08  
7 Priit Umbsaar (Bear Valley Bikes) 0:01:16  
8 Shane Scrimager 0:01:29  
DNF Bob Vigil (Block Bikes)    
DNF Omar Estrada (Acqua Al 2/Sdbc)    
DNF Jerry Gonzalez    
DNF Matthew Barela    
DNF Jose Partida    
Men open 40-49
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jeff Burcar (Fullerton Bikes) 0:10:28  
2 Russ Le Barron (Southridge) 0:00:20  
3 Andrew Mcsorley (Oakley) 0:00:37  
4 Joe Simpson (Incycle) 0:00:48  
5 Mario Correa (Socal Endurance) 0:01:17  
6 Jason Simpson (Incycle) 0:01:21  
7 Vale Aivazian 0:02:00  
8 Darren Casden (Acqua Al 2 / SDBC) 0:02:03  
9 Jason Ranoa (So Cal Endurance) 0:02:11  
10 Michael Darnley 0:02:22  
11 Brett Peart 0:03:04  
12 Michael Yartzoff 0:06:19  
13 Mike West 0:06:32  
Men open 50-59
# Rider Name (Country) Team Result
1 Edwin Brown (Open Air Bicycles) 0:12:08  
2 Walter Malzahn 0:03:45  
DNF Rich Fersch    
DNF Jeff Turk (Choiceappraisals.com)    
DNF Larry Russell    
Men open 60+
# Rider Name (Country) Team Result
1 Bill Valleroy (So Cal Endurance) 0:13:01  
2 Mark Blakeslee (Bear Valley Bikes) 0:02:54  
Women open 19-29
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jessica Brunner 0:15:32  
Women open 40+
# Rider Name (Country) Team Result
1 Heidi Volpe 0:13:41  
2 Nancy Harris 0:01:21