Roux wins for FDJ

Frenchman closes in on De Gendt in overall

Elite Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Roux (Fra) FDJ4:06:14 
2Rui Faria Da Costa (Por) Movistar Team  
3Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale  
4Marco Marcato (Ita) Vacansoleil  
5Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano  
6Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale  
7Nacer Bouhanni (Fra) FDJ  
8Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp  
9Frederico Rocchetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
10Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil  
11Fabio Felline (Ita) Geox TMC  
12Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale  
13Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen  
14Jeremie Galland (Fra) Saur Sojasun  
15Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar  
16Florian Le Corre (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
17Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
18Julien Guay (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
19Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen  
20Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller  
21Romain Hardy (Fra) Bretagne Schuller  
22Anthony Delaplace (Fra) Saur Sojasun  
23Arthur Vichot (Fra) FDJ  
24Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
25Kevin Reza (Fra) Team Europcar  
26Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
27Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale  
28Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil  
29Julien Simon (Fra) Saur Sojasun  
30Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen  
31Ruben Reig (Spa) Caja Rural  
32Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural  
33Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
34Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen  
35David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale  
36Jonathan Tierman-Lock (GBr) Rapha Condor - Sharp  
37Sylvain Georges (Fra) Bigmat - Auber 93  
38Andrey Amador (Crc) Movistar Team  
39Guillaume Levarlet (Fra) Saur Sojasun  
40Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale  
41Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
42Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano  
43Johan Mombaerts (Fra) Bigmat - Auber 93  
44Pierre Rolland (Fra) Team Europcar  
45Angel Madrazo (Spa) Movistar Team  
46Laurent Mangel (Fra) Saur Sojasun  
47Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
48Arnaud Gerard (Fra) FDJ  
49Johann Bagot (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
50Francis Mourey (Fra) FDJ  
51Eric Berthou (Fra) Bretagne Schuller  
52Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller  
53Francisco Perez (Spa) Movistar Team  
54Maxime Mederel (Fra) Bigmat - Auber 93  
55Anthony Charteau (Fra) Team Europcar  
56Daniele Rato (Ita) Geox TMC  
57Damiano Margutti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:02:18 
58Dimitri Le Boulch (Fra) Bigmat - Auber 93  
59Mathieu Drujon (Fra) Bigmat - Auber 93  
60Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen  
61Igor Romero Etxebarria (Spa) Caja Rural  
62Steven Tronet (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
63Armindo Fonseca (Fra) Bretagne Schuller  
64Guillaume Lefloch (Fra) Team Europcar  
65Sebastien Duret (Fra) Bretagne Schuller  
66Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli  
67Jean-Marc Marino (Fra) Saur Sojasun  
68Marco Corti (Ita) Geox TMC  
69Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar  
70Stéphane Poulhies (Fra) Saur Sojasun  
71Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
72Romain Feillu (Fra) Vacansoleil  
73Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
74Yohann Gene (Fra) Team Europcar  
75David Veilleux (Can) Team Europcar  
76Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
77Jose Garcia Acosta (Spa) Movistar Team  
78Javier Iriartefrancisco (Spa) Movistar Team  
79Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale  
80Loïc Desriac (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
81Arnaud Courteille (Fra) FDJ  
82Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli  
83Guillermo Lana Baquedana (Spa) Caja Rural  
84Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil  
85Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp  
86Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano  
87Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale0:03:14 
88David Gutierrez (Spa) Geox TMC  
89Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone0:05:41 
90Wouter Poels (Ned) Vacansoleil  
91Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano0:07:47 
92Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano  
93Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp  
94Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil  
95Nicolas Bazin (Fra) Bigmat - Auber 93  
96Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen  
97Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team  
98Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural  
99Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
100Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
101Geoffrey Soupe (Fra) FDJ  
102Morgan Kneisky (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
103Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural  
104Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural  
105Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp  
106Jonathan Hivert (Fra) Saur Sojasun  
107Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen0:11:27 
108Gregory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen  
109Santo Anza (Ita) Vacansoleil  
110Guillaume Faucon (Fra) Bigmat - Auber 930:11:31 
111Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli0:11:34 
112Sylvain Calzati (Fra) Bretagne Schuller  
113Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli  
114Noé Gianetti (Sui) Geox TMC  
115Cheng Ji (Chn) Skil - Shimano  
116Graham Briggs (GBr) Rapha Condor - Sharp  
117Matthias Brandle (Aut) Geox TMC  
118Michele Merlo (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
119Guillaume Blot (Fra) Bretagne Schuller  
120Anthony Colin (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
121Feng Han (Chn) Skil - Shimano  
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil16:50:44 
2Julien Simon (Fra) Saur Sojasun0:00:05 
3Anthony Roux (Fra) FDJ0:00:06 
4Pierre Rolland (Fra) Team Europcar0:00:07 
5Rui Faria Da Costa (Por) Movistar Team0:00:18 
6Laurent Mangel (Fra) Saur Sojasun0:00:22 
7David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale0:00:23 
8Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone0:00:24 
9Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
10Marco Marcato (Ita) Vacansoleil0:00:25 
11Jeremie Galland (Fra) Saur Sojasun0:00:26 
12Fabio Felline (Ita) Geox TMC  
13Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen  
14Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar  
15Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller  
16Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen  
17Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
18Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale  
19Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil  
20Arthur Vichot (Fra) FDJ  
21Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen  
22Frederico Rocchetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
23Ruben Reig (Spa) Caja Rural  
24Anthony Delaplace (Fra) Saur Sojasun  
25Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural  
26Julien Guay (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
27Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano  
28Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano  
29Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen  
30Steve Houanard (Fra) AG2R La Mondiale  
31Eric Berthou (Fra) Bretagne Schuller  
32Florian Le Corre (Fra) Roubaix-Lille Métropole  
33Arnaud Gerard (Fra) FDJ  
34Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
35Guillaume Levarlet (Fra) Saur Sojasun  
36Johann Bagot (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone  
37Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia  
38Jonathan Tierman-Lock (GBr) Rapha Condor - Sharp  
39Johan Mombaerts (Fra) Bigmat - Auber 93  
40Maxime Mederel (Fra) Bigmat - Auber 93  
41Francis Mourey (Fra) FDJ  
42Sylvain Georges (Fra) Bigmat - Auber 93  
43Francisco Perez (Spa) Movistar Team  
44Anthony Charteau (Fra) Team Europcar  
45Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale0:00:46 
46Andrey Amador (Crc) Movistar Team  
47Steven Tronet (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:02:44 
48Jean-Marc Marino (Fra) Saur Sojasun  
49Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli  
50Marco Corti (Ita) Geox TMC  
51Sebastien Duret (Fra) Bretagne Schuller  
52Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil  
53Jose Garcia Acosta (Spa) Movistar Team  
54Damiano Margutti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:05:55 
55Nicolas Bazin (Fra) Bigmat - Auber 930:08:13 
56Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:08:23 
57David Gutierrez (Spa) Geox TMC0:09:00 
58Nacer Bouhanni (Fra) FDJ0:09:33 
59Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller  
60Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale0:10:27 
61Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone0:11:51 
62Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale  
63Guillermo Lana Baquedana (Spa) Caja Rural  
64Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil0:12:05 
65Santo Anza (Ita) Vacansoleil0:12:21 
66Mathieu Drujon (Fra) Bigmat - Auber 930:13:09 
67Morgan Kneisky (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:13:33 
68Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano0:14:39 
69Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone0:15:14 
70Kevin Reza (Fra) Team Europcar0:15:47 
71Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale0:15:48 
72Romain Hardy (Fra) Bretagne Schuller  
73Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen0:16:33 
74Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp  
75Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp0:16:40 
76Igor Romero Etxebarria (Spa) Caja Rural0:17:22 
77Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp0:17:48 
78Romain Feillu (Fra) Vacansoleil0:17:53 
79Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen0:18:02 
80Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli0:18:06 
81Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano0:18:18 
82Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural  
83Stéphane Poulhies (Fra) Saur Sojasun0:19:13 
84Wouter Poels (Ned) Vacansoleil0:21:29 
85Dimitri Le Boulch (Fra) Bigmat - Auber 930:21:58 
86Javier Iriartefrancisco (Spa) Movistar Team  
87Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Crédit par Téléphone0:22:46 
88Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural0:23:35 
89Angel Madrazo (Spa) Movistar Team0:23:44 
90Armindo Fonseca (Fra) Bretagne Schuller0:23:45 
91Guillaume Lefloch (Fra) Team Europcar0:25:04 
92Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano0:25:14 
93David Veilleux (Can) Team Europcar0:25:53 
94Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team0:25:54 
95Yohann Gene (Fra) Team Europcar0:26:02 
96Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar0:26:09 
97Noé Gianetti (Sui) Geox TMC0:26:56 
98Loïc Desriac (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:27:25 
99Gregory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen  
100Daniele Rato (Ita) Geox TMC0:28:25 
101Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp0:29:24 
102Arnaud Courteille (Fra) FDJ0:29:35 
103Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen0:31:07 
104Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:31:53 
105Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli  
106Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale0:32:14 
107Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural0:34:07 
108Michele Merlo (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:34:20 
109Matthias Brandle (Aut) Geox TMC0:35:42 
110Guillaume Faucon (Fra) Bigmat - Auber 930:36:02 
111Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:36:11 
112Sylvain Calzati (Fra) Bretagne Schuller0:38:12 
113Guillaume Blot (Fra) Bretagne Schuller  
114Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia0:38:31 
115Feng Han (Chn) Skil - Shimano0:38:47 
116Cheng Ji (Chn) Skil - Shimano0:39:59 
117Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli0:42:18 
118Jonathan Hivert (Fra) Saur Sojasun0:45:51 
119Geoffrey Soupe (Fra) FDJ0:47:06 
120Graham Briggs (GBr) Rapha Condor - Sharp0:47:22 
121Anthony Colin (Fra) Roubaix-Lille Métropole0:49:41 
Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Roux (Fra) FDJ65 pts
2Romain Feillu (Fra) Vacansoleil36 
3Rui Faria Da Costa (Por) Movistar Team34 
4Fabio Felline (Ita) Geox TMC29 
5Julien Simon (Fra) Saur Sojasun28 
6Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp28 
7Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil27 
8Marco Marcato (Ita) Vacansoleil27 
9Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale27 
10Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar25 
11Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano22 
12Laurent Mangel (Fra) Saur Sojasun19 
13Jeremie Galland (Fra) Saur Sojasun19 
14Nacer Bouhanni (Fra) FDJ18 
15Pierre Rolland (Fra) Team Europcar16 
16Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale16 
17Frederico Rocchetti (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia14 
18Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen12 
19Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller12 
20Mathieu Drujon (Fra) Bigmat - Auber 9312 
21Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil9 
22Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar8 
23Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano8 
24Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen7 
25Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural7 
26Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale6 
27Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil6 
28Steven Tronet (Fra) Roubaix-Lille Métropole6 
29Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano6 
30Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen5 
31Arthur Vichot (Fra) FDJ4 
32Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale4 
33Wouter Poels (Ned) Vacansoleil4 
34Arnaud Gerard (Fra) FDJ1 
35Michele Merlo (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia1 
36Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano-5 
37Andrey Amador (Crc) Movistar Team-10 
Mountains Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil99 pts
2Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Crédit par Téléphone35 
3Wouter Poels (Ned) Vacansoleil30 
4Anthony Charteau (Fra) Team Europcar29 
5Guillaume Faucon (Fra) Bigmat - Auber 9323 
6Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia20 
7Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil19 
8Pierre Rolland (Fra) Team Europcar18 
9Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural18 
10Matteo Fedi (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia15 
11Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale10 
12Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller10 
13Jonathan Hivert (Fra) Saur Sojasun8 
14Julien Simon (Fra) Saur Sojasun8 
15Laurent Mangel (Fra) Saur Sojasun8 
16Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen8 
17Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa - Cermaica Flaminia7 
18Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller6 
19Stéphane Poulhies (Fra) Saur Sojasun6 
20Arthur Vichot (Fra) FDJ3 
21David Veilleux (Can) Team Europcar3 
22Matthias Brandle (Aut) Geox TMC3 
Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Vacansoleil (NED)50:33:15 
2Saur Sojasun (FRA)  
3Team Europcar (FRA)  
4AG2R La Mondiale (FRA)0:00:15 
5FDJ (FRA)  
6Bretagne Schuller (FRA)  
7Caja Rural (ESP)  
8Topsport Vlaanderen (BEL)  
9Cofidis, Le Crédit par Téléphone (FRA)  
10Movistar Team (ESP)  
11Bigmat - Auber 93 (FRA)  
12Roubaix-Lille Métropole (FRA)0:02:33 
13De Rosa - Cermaica Flaminia (IRL)  
14Geox TMC (ESP)0:07:53 
15Skil - Shimano (NED)0:12:38 
16Rapha Condor - Sharp (GBR)0:25:29 
17Androni Giocattoli (ITA)0:47:09 

Related Articles

Back to top