Casper sprints to stage win

Barbosa in overall lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jimmy Casper (Fra) Saur Sojasun4:22:02 
2Candido Barbosa (Por) Palmeiras Resort - Tavira  
3Juan Jose Lobato (Spa) Andalucia Cajasur  
4Bruno Sancho (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis  
5Daniele Ratto (Ita) Carmiooro - NGC  
6Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural  
7Sergio Ribeiro (Por) Barbot Siper  
8Pedro Soeiro (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow  
9Marco Cunha (Por) Madeinox Boavista  
10Denys Kostyuk (Ukr) ISD - Neri  
11Dmytro Krivtsov (Ukr) ISD - Neri  
12Andre Cardoso (Por) Palmeiras Resort - Tavira  
13David Bernabeu (Spa) Barbot Siper  
14Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - Farnese Vini  
15Virgilio Santos (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis  
16Victor Rodrigues (Por) Caja Rural  
17Joao Benta (Por) Madeinox Boavista  
18Constantino Zaballa (Spa) CC Loulé – Louletano - Aquashow  
19Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural  
20Gustavo Domingez (Spa) Xacobeo Galicia  
21Danail Petrov (Bul) Madeinox Boavista  
22Cesar Fonte (Por) Barbot Siper  
23Jesus Rosendo (Spa) Andalucia Cajasur  
24Marco Coelho (Por) Portugal National Team  
25Rui Sousa (Por) Barbot Siper  
26Sergio Sousa (Por) Madeinox Boavista  
27David Blanco (Spa) Palmeiras Resort - Tavira  
28Edgar Pinto (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis  
29Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team  
30Sergio Pardilla (Spa) Carmiooro - NGC  
31Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri  
32Ricardo Vilela (Por) Madeinox Boavista  
33Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira  
34Jimmy Engoulvent (Fra) Saur Sojasun  
35Bruno Pires (Por) Barbot Siper  
36Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre - Farnese Vini  
37Joao Pereira (Por) Portugal National Team  
38Aketza Peña (Spa) Caja Rural  
39Rodrigo Garcia (Spa) Xacobeo Galicia  
40Nelson Oliveira (Por) Xacobeo Galicia  
41Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia  
42Luis Pinheiro (Por) Madeinox Boavista  
43Hugo Sabido (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis  
44Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri  
45Marco Marzano (Ita) Lampre - Farnese Vini  
46Hernani Broco (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis  
47Pablo Lechuga (Spa) Andalucia Cajasur  
48Gustavo Rodriguez (Spa) Xacobeo Galicia  
49Jose Mendes (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis  
50Hugo Sancho (Por) Portugal National Team  
51Santiago Perez (Spa) CC Loulé – Louletano - Aquashow  
52Ruben Reig (Spa) Caja Rural  
53Alejandro Marque (Spa) Palmeiras Resort - Tavira  
54Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri  
55Pedro Lopes (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow  
56Egoitz Garcia (Spa) Caja Rural  
57Celio Sousa (Por) Madeinox Boavista  
58Fabio Palma (Por) Portugal National Team  
59Nelson Vitorino (Por) Palmeiras Resort - Tavira  
60Remco Broers (Ned) Rabobank Continental Team  
61Angel Vicioso (Spa) Andalucia Cajasur  
62Daniel Silva (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow  
63Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
64Joaquim Sampaio (Por) Madeinox Boavista  
65Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita - Conad  
66Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team  
67Jesus Del Nero (Spa) CC Loulé – Louletano - Aquashow  
68Jose Luis Cano (Spa) Andalucia Cajasur  
69Rui Vinhas (Por) Portugal National Team  
70Antonio Amorim (Por) Barbot Siper  
71Perrig Quemeneur (Fra) BBOX Bouygues Telecom  
72Joni Brandao (Por) Portugal National Team  
73Edgar Anselmo (Por) Portugal National Team  
74Bruno Pinto (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow  
75Yannick Talabardon (Fra) Saur Sojasun  
76Helder Oliveira (Por) Barbot Siper  
77Tom-Jelte Slagter (Ned) Rabobank Continental Team  
78Helder Leal (Por) Portugal National Team  
79Laurent Beuret (Swi) Carmiooro - NGC  
80Alfredo Balloni (Ita) Lampre - Farnese Vini  
81Javier Ramirez (Spa) Andalucia Cajasur  
82Vasco Pereira (Por) Portugal National Team  
83Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD - Neri  
84Samuel Caldeira (Por) Palmeiras Resort - Tavira  
85Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - Conad  
86Guillermo Lana (Spa) Caja Rural  
87Miguel Candil (Spa) LA Aluminios – Rota dos Móveis  
88Jose Herrada (Spa) Caja Rural  
89Alberto Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia  
90Diego Tamayo (Col) Carmiooro - NGC  
91Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri  
92Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita - Conad  
93Eric Berthou (Fra) Carmiooro - NGC0:00:34 
94Alexandre Pichot (Fra) BBOX Bouygues Telecom0:00:40 
95Matteo Rbottini (Ita) Lampre - Farnese Vini0:00:45 
96David Livramento (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:00:49 
97Andrea Tonti (Ita) Carmiooro - NGC  
98Luis Silva (Por) Palmeiras Resort - Tavira  
99Rony Martias (Fra) Saur Sojasun0:00:51 
100Enrico Magazzini (Ita) Lampre - Farnese Vini0:00:53 
101Andrea Grendene (Ita) Lampre - Farnese Vini  
102Carlos Baltazar (Por) Barbot Siper0:00:54 
103Marcio Barbosa (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis  
104Simone Ponzi (Ita) Lampre - Farnese Vini  
105Joaquin Ortega (Spa) Barbot Siper0:00:59 
106Cyril Lemoine (Fra) Saur Sojasun0:01:18 
107Daniele Righi (Ita) Lampre - Farnese Vini0:01:35 
108Bernardo Colex (Mex) Amore & Vita - Conad0:01:49 
109Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team0:01:50 
110Yuri Metlushenko (Ukr) Amore & Vita - Conad  
111Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team  
112Brian Bulgac (Ned) Rabobank Continental Team  
113Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri  
114Filipe Cardoso (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis  
115William Bonnet (Fra) BBOX Bouygues Telecom0:02:01 
116Yohann Gene (Fra) BBOX Bouygues Telecom  
117Boy Van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team  
118César Quiterio (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow  
119Francesco Tizza (Ita) Carmiooro - NGC0:03:30 
120Emanuele Sella (Ita) Carmiooro - NGC  
121Enrico Peruffo (Ita) Carmiooro - NGC  
122Antonio Cabello (Spa) Andalucia Cajasur0:04:35 
123Alberto Morras (Spa) Madeinox Boavista  
124Vincent Jerome (Fra) BBOX Bouygues Telecom  
125Jean Marc Marino (Fra) Saur Sojasun  
126Jakub Novak (Svk) Amore & Vita - Conad  
127Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad0:04:38 
128Julien Simon (Fra) Saur Sojasun0:07:24 
129Laurent Lefevre (Fra) BBOX Bouygues Telecom  
130Juan Estrada (Spa) Andalucia Cajasur  
131Celestino Pinho (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow  
132Jose De Segovia (Spa) Xacobeo Galicia0:09:30 
133Francisco Pacheco (Spa) Xacobeo Galicia  
134Freddy Bichot (Fra) BBOX Bouygues Telecom0:12:09 
Mountain 1 - Portela Do Vade (Cat. 3), 62.4km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri5 pts
2Helder Oliveira (Por) Barbot Siper3 
3Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad2 
4Emanuele Sella (Ita) Carmiooro - NGC1 
Mountain 2 - Extremo (Cat. 2), 101.7km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Helder Oliveira (Por) Barbot Siper10 pts
2Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri8 
3Emanuele Sella (Ita) Carmiooro - NGC6 
4Juan Estrada (Spa) Andalucia Cajasur4 
5Jose De Segovia (Spa) Xacobeo Galicia2 
6Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad1 
Sprint 1 - Vila Verde, 52.1km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri3 pts
2Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad2 
3Emanuele Sella (Ita) Carmiooro - NGC1 
Sprint 2 - Paredes De Coura, 111.4km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad3 pts
2Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri2 
3Helder Oliveira (Por) Barbot Siper1 
Sprint 3 - Meadela, 154.1km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad3 pts
2Emanuele Sella (Ita) Carmiooro - NGC2 
3Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri1 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jimmy Casper (Fra) Saur Sojasun25 pts
2Candido Barbosa (Por) Palmeiras Resort - Tavira20 
3Juan Jose Lobato (Spa) Andalucia Cajasur16 
4Bruno Sancho (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis13 
5Daniele Ratto (Ita) Carmiooro - NGC10 
6Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural8 
7Sergio Ribeiro (Por) Barbot Siper6 
8Pedro Soeiro (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow4 
9Marco Cunha (Por) Madeinox Boavista2 
10Denys Kostyuk (Ukr) ISD - Neri1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Palmeiras Resort - Tavira13:06:06 
2Caja Rural  
3Barbot-Siper  
4La-Rota dos Moveis  
5Madeinox-Boavista  
6ISD-Neri  
7Andalucia-Cajasur  
8C.C. Loule-Louletano  
9Lampre-Farnese Vini  
10Xacobeo-Galicia  
11Saur-Sojasun  
12Sel. Nac. Portugal  
13Carmiooro-NGC  
14Rabobank Continental  
15Amore & Vita - Conad  
16BBOX Bouygues Telecom0:00:40 
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Candido Barbosa (Por) Palmeiras Resort - Tavira13:29:35 
2Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural0:00:03 
3David Blanco (Spa) Palmeiras Resort - Tavira0:00:08 
4Sergio Ribeiro (Por) Barbot Siper0:00:16 
5Sergio Pardilla (Spa) Carmiooro - NGC0:00:21 
6Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri0:00:22 
7David Bernabeu (Spa) Barbot Siper0:00:30 
8Hugo Sabido (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis  
9Santiago Perez (Spa) CC Loulé – Louletano - Aquashow0:00:32 
10Danail Petrov (Bul) Madeinox Boavista0:00:34 
11Edgar Pinto (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis0:00:35 
12Hernani Broco (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis0:00:38 
13Rui Sousa (Por) Barbot Siper0:00:47 
14Victor Rodrigues (Por) Caja Rural  
15Bruno Pires (Por) Barbot Siper0:00:49 
16Marco Marzano (Ita) Lampre - Farnese Vini0:00:50 
17Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri  
18Joao Benta (Por) Madeinox Boavista0:00:51 
19Virgilio Santos (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis0:00:52 
20Aketza Peña (Spa) Caja Rural0:00:55 
21Ruben Reig (Spa) Caja Rural0:00:57 
22Andre Cardoso (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:01:02 
23Joni Brandao (Por) Portugal National Team  
24Rui Vinhas (Por) Portugal National Team0:01:03 
25Sergio Sousa (Por) Madeinox Boavista0:01:04 
26Angel Vicioso (Spa) Andalucia Cajasur0:01:11 
27Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:01:13 
28Ricardo Vilela (Por) Madeinox Boavista0:01:16 
29Constantino Zaballa (Spa) CC Loulé – Louletano - Aquashow0:01:19 
30Cesar Fonte (Por) Barbot Siper0:01:26 
31Denys Kostyuk (Ukr) ISD - Neri0:01:27 
32Nelson Vitorino (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:01:28 
33Joao Pereira (Por) Portugal National Team0:01:34 
34Gustavo Rodriguez (Spa) Xacobeo Galicia0:01:35 
35Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team0:01:36 
36Yannick Talabardon (Fra) Saur Sojasun0:01:37 
37Celio Sousa (Por) Madeinox Boavista  
38Jose Herrada (Spa) Caja Rural0:01:38 
39Jose Luis Cano (Spa) Andalucia Cajasur0:01:40 
40Boy Van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team0:01:42 
41Tom-Jelte Slagter (Ned) Rabobank Continental Team0:01:46 
42Alfredo Balloni (Ita) Lampre - Farnese Vini0:01:55 
43Daniel Silva (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow0:02:01 
44Filipe Cardoso (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis0:02:03 
45Eric Berthou (Fra) Carmiooro - NGC0:02:04 
46Helder Oliveira (Por) Barbot Siper0:02:10 
47Andrey Kashechkin (Kaz) Lampre - Farnese Vini0:02:18 
48Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - Farnese Vini0:02:20 
49Nelson Oliveira (Por) Xacobeo Galicia0:02:21 
50Hugo Sancho (Por) Portugal National Team0:02:25 
51Helder Leal (Por) Portugal National Team0:02:27 
52Jose Mendes (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis0:02:28 
53Alejandro Marque (Spa) Palmeiras Resort - Tavira0:02:46 
54Perrig Quemeneur (Fra) BBOX Bouygues Telecom  
55Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - Conad0:02:52 
56Gustavo Domingez (Spa) Xacobeo Galicia0:03:00 
57Vasco Pereira (Por) Portugal National Team0:03:13 
58Javier Ramirez (Spa) Andalucia Cajasur0:03:32 
59Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri0:03:35 
60Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita - Conad0:03:47 
61Jesus Rosendo (Spa) Andalucia Cajasur0:04:04 
62Diego Tamayo (Col) Carmiooro - NGC0:04:08 
63Marco Coelho (Por) Portugal National Team0:04:12 
64Jesus Del Nero (Spa) CC Loulé – Louletano - Aquashow0:04:14 
65Bruno Pinto (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow0:04:15 
66Fabio Palma (Por) Portugal National Team0:04:19 
67David Livramento (Por) Palmeiras Resort - Tavira  
68Remco Broers (Ned) Rabobank Continental Team0:04:26 
69Daniele Ratto (Ita) Carmiooro - NGC0:04:30 
70Luis Pinheiro (Por) Madeinox Boavista0:04:35 
71César Quiterio (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow0:04:44 
72Guillermo Lana (Spa) Caja Rural0:04:49 
73Pedro Lopes (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow  
74Miguel Candil (Spa) LA Aluminios – Rota dos Móveis0:04:51 
75Volodymyr Bileka (Ukr) Amore & Vita - Conad0:05:02 
76Joaquim Sampaio (Por) Madeinox Boavista0:05:05 
77Pedro Soeiro (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow0:05:22 
78Andrea Tonti (Ita) Carmiooro - NGC0:05:29 
79Bernardo Colex (Mex) Amore & Vita - Conad0:05:48 
80Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team0:06:43 
81Rodrigo Garcia (Spa) Xacobeo Galicia0:06:53 
82Antonio Amorim (Por) Barbot Siper0:07:23 
83Emanuele Sella (Ita) Carmiooro - NGC0:08:43 
84Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia0:08:46 
85Egoitz Garcia (Spa) Caja Rural0:08:48 
86Vincent Jerome (Fra) BBOX Bouygues Telecom0:08:53 
87Francesco Tizza (Ita) Carmiooro - NGC0:08:59 
88Alberto Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia0:09:04 
89Juan Jose Lobato (Spa) Andalucia Cajasur  
90Laurent Beuret (Swi) Carmiooro - NGC0:09:11 
91Enrico Magazzini (Ita) Lampre - Farnese Vini0:09:20 
92Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural0:09:21 
93Pablo Lechuga (Spa) Andalucia Cajasur0:09:37 
94Simone Ponzi (Ita) Lampre - Farnese Vini0:09:58 
95Matteo Rbottini (Ita) Lampre - Farnese Vini0:10:23 
96Celestino Pinho (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow0:10:35 
97Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri  
98Marcio Barbosa (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis0:10:36 
99Julien Simon (Fra) Saur Sojasun0:10:58 
100Brian Bulgac (Ned) Rabobank Continental Team0:11:07 
101Bruno Sancho (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis0:11:36 
102Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri0:11:58 
103Juan Estrada (Spa) Andalucia Cajasur0:12:05 
104Yohann Gene (Fra) BBOX Bouygues Telecom0:12:11 
105Alexandre Pichot (Fra) BBOX Bouygues Telecom0:12:48 
106Rony Martias (Fra) Saur Sojasun0:12:57 
107Jimmy Engoulvent (Fra) Saur Sojasun0:13:11 
108Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad0:13:18 
109Marco Cunha (Por) Madeinox Boavista0:13:32 
110Alberto Morras (Spa) Madeinox Boavista0:14:15 
111Jean Marc Marino (Fra) Saur Sojasun0:14:19 
112Antonio Cabello (Spa) Andalucia Cajasur0:14:24 
113William Bonnet (Fra) BBOX Bouygues Telecom0:14:34 
114Cyril Lemoine (Fra) Saur Sojasun0:14:47 
115Laurent Lefevre (Fra) BBOX Bouygues Telecom0:14:58 
116Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD - Neri0:15:07 
117Andrea Grendene (Ita) Lampre - Farnese Vini0:16:09 
118Freddy Bichot (Fra) BBOX Bouygues Telecom0:16:38 
119Samuel Caldeira (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:17:29 
120Dmytro Krivtsov (Ukr) ISD - Neri0:17:32 
121Edgar Anselmo (Por) Portugal National Team0:17:57 
122Francisco Pacheco (Spa) Xacobeo Galicia0:18:23 
123Carlos Baltazar (Por) Barbot Siper0:18:50 
124Enrico Peruffo (Ita) Carmiooro - NGC0:19:15 
125Jose De Segovia (Spa) Xacobeo Galicia0:19:57 
126Joaquin Ortega (Spa) Barbot Siper0:20:52 
127Yuri Metlushenko (Ukr) Amore & Vita - Conad0:23:08 
128Daniele Righi (Ita) Lampre - Farnese Vini0:23:34 
129Jimmy Casper (Fra) Saur Sojasun0:23:39 
130Luis Silva (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:24:18 
131Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural0:24:35 
132Jakub Novak (Svk) Amore & Vita - Conad0:25:45 
133Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team0:26:58 
134Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team0:28:46 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Helder Oliveira (Por) Barbot Siper13 pts
2Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri13 
3Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural11 
4Sergio Ribeiro (Por) Barbot Siper10 
5David Blanco (Spa) Palmeiras Resort - Tavira8 
6Carlos Baltazar (Por) Barbot Siper8 
7Emanuele Sella (Ita) Carmiooro - NGC7 
8Candido Barbosa (Por) Palmeiras Resort - Tavira6 
9Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team6 
10Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD - Neri5 
11Sergio Pardilla (Spa) Carmiooro - NGC4 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Candido Barbosa (Por) Palmeiras Resort - Tavira52 pts
2Sergio Ribeiro (Por) Barbot Siper51 
3Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural35 
4Jimmy Casper (Fra) Saur Sojasun27 
5David Blanco (Spa) Palmeiras Resort - Tavira24 
6Juan Jose Lobato (Spa) Andalucia Cajasur22 
7Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia17 
8Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri14 
9Sergio Pardilla (Spa) Carmiooro - NGC13 
10Danail Petrov (Bul) Madeinox Boavista13 
11Bruno Sancho (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis13 
12Daniele Ratto (Ita) Carmiooro - NGC11 
13Jimmy Engoulvent (Fra) Saur Sojasun10 
14Victor Rodrigues (Por) Caja Rural10 
15Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad8 
16David Bernabeu (Spa) Barbot Siper8 
17Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - Farnese Vini8 
18Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural8 
19Alejandro Marque (Spa) Palmeiras Resort - Tavira7 
20Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri6 
21Hernani Broco (Por) LA Aluminios – Rota dos Móveis6 
22Rui Sousa (Por) Barbot Siper4 
23Pedro Soeiro (Por) CC Loulé – Louletano - Aquashow4 
24Carlos Baltazar (Por) Barbot Siper4 
25Emanuele Sella (Ita) Carmiooro - NGC3 
Best young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joni Brandao (Por) Portugal National Team  
2Ricardo Vilela (Por) Madeinox Boavista  
3Joao Pereira (Por) Portugal National Team  
4Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team  
5Jose Luis Cano (Spa) Andalucia Cajasur  
6Tom-Jelte Slagter (Ned) Rabobank Continental Team  
7Alfredo Balloni (Ita) Lampre - Farnese Vini  
8Nelson Oliveira (Por) Xacobeo Galicia  
9Vasco Pereira (Por) Portugal National Team  
10Marco Coelho (Por) Portugal National Team  
11Fabio Palma (Por) Portugal National Team  
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Caja Rural40:29:21 
2Palmeiras Resort - Tavira0:00:21 
3La-Rota dos Moveis0:00:42 
4Barbot - Siper0:01:00 
5Boavista0:01:34 
6ISD - Neri0:02:00 
7Centro Ciclismo De Loule - Louletano0:02:45 
8Sel.Nac.Portugal0:02:50 
9Lampre-Farnese Vini0:03:45 
10Rabobank Continental0:04:26 
11Carmiooro NGC0:05:04 
12Andalucia - Cajasur0:05:22 
13Xacobeo Galicia0:05:45 
14Amore & Vita - Conad0:09:01 
15Saur - Sojasun0:11:04 
16BBox Bouygues Telecom0:11:21 
Back to top