It's Equipo Une... again

Lopez the stage, Ortega the overall

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Juan Carlos Lopez Marin (Col) Equipo Une0:31:47 
2Rafael Infantino Abreu (Col) Equipo Une0:00:08 
3Israel Ochoa (Col) Boyacá Orgullo de América0:00:13 
4Fredy Montaña (Col) Boyacá Orgullo de América0:00:37 
5Jaime Suaza Lopez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:00:43 
6Oscar Sevilla (Spa) Enerca – Gobernación De Casanare0:00:44 
7Mauricio Ortega Ramirez (Col) Equipo Une0:00:46 
8Iván Ramiro Parra (Col) Boyacá Orgullo de América0:01:00 
9Giovanni Baez Alvarez (Col) Equipo Une0:01:02 
10Arles Castro Laverde (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín0:01:07 
11Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Equipo Une0:01:13 
12Luis Felipe Laverde (Col) Colombia es Pasión0:01:15 
13Víctor H Peña (Col) Enerca – Gobernación De Casanare0:01:20 
14Elder Herrera Cortes (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:01:28 
15Oscar Eduardo Sanchez (Col) Colombia es Pasión  
16Javier Gonzalez (Col) Boyacá Orgullo de América0:01:29 
17Carlos Ospina Hernandez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:01:33 
18Julián Rodas Ramírez (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín0:01:40 
19Edwin Sanchez (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá0:01:44 
20Diego Quintero (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:01:45 
21John Darwin Atapuma (Col) Colombia es Pasión0:01:47 
22Jarlinson Pantano (Col) Colombia es Pasión0:02:01 
23Didier Chaparro (Col) Liga de Ciclismo de Antioquia – Chaoyang – Coordinadora0:02:02 
24Fernando Camargo (Col) Boyacá Orgullo de América0:02:05 
25Miguel Niño (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:02:07 
26Rafael Acevedo (Col) Enerca – Gobernación De Casanare  
27Javier Zapata Villada (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín  
28Francisco Colorado Hernandez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:02:10 
29Diego Mauricio Calderón (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín0:02:11 
30Víctor Niño (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:02:12 
31Wilson Cepeda (Col) Lotería – Indeportes Boyacá0:02:14 
32Jhon Edilberto Martinez Montero (Col) Equipo Une0:02:15 
33Juan Pablo Forero (Col) Colombia es Pasión0:02:20 
34Juan Alejandro Garcia Rivera (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:02:30 
35Félix Cardenas (Col) Enerca – Gobernación De Casanare  
36Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes  
37Santiago Botero Echeverry (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín0:02:38 
38Flober Peña (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA  
39Libardo Niño (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA  
40Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes0:02:41 
41Camilo Andrés Suarez (Col) Colombia es Pasión  
42Robinson Chalapud (Col) Colombia es Pasión0:02:42 
43Edwin Parra (Col) Boyacá Orgullo de América0:02:43 
44Miguel Cendales (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá  
45Santiago Ojeda (Col) Lotería – Indeportes Boyacá0:02:44 
46Germán Leon (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:02:46 
47Héctor Leonardo Paez (Col) Colombia es Pasión0:02:49 
48Julián Atehortua Bedoya (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín0:02:55 
49Jorge Enrique Duarte (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha0:02:57 
50Norberto Wilches Rodriguez (Col) Ciclo Ases0:03:01 
51Oscar Alvarez Paniagua (Col) Equipo Une0:03:02 
52Iván Malpica (Col) Enerca – Gobernación De Casanare0:03:03 
53Alexis Castro Rodríguez (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín  
54Gerardo Rodriguez (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá0:03:07 
55Jaime Alberto Castañeda Ortega (Col) Equipo Une0:03:13 
56Edgar Fonseca (Col) Lotería – Indeportes Boyacá0:03:16 
57Ferney Bello (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha0:03:19 
58Fernando Silva (Col) Lotería – Indeportes Boyacá0:03:21 
59Camilo Gomez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:03:22 
60Henry Cardenas (Col) Duitama – Club Omni0:03:27 
61Juan Carlos Torres Garcia (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes0:03:38 
62Alvaro Gomez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:03:39 
63Edgar David Restrepo (Col) San Bernardo del Viento0:03:41 
64Jorge H Martinez Correa (Col) Equipo Une  
65Fabio Arenas (Col) Duitama – Club Omni0:03:47 
66Nicolás Castro Laverde (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín0:03:51 
67Iván Mauricio Casas (Col) Enerca – Gobernación De Casanare0:03:52 
68Carlos Esteban Pulgarin (Col) Liga de Ciclismo de Antioquia – Chaoyang – Coordinadora0:03:55 
69Hernán Darío Muñoz Giraldo (Col) Equipo Une0:03:57 
70Jahir Perez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:03:58 
71Duban Agudelo (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá0:04:02 
72Samuel Cabrera Pinilla (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes  
73Juan Alejandro Botero (Col) Enerca – Gobernación De Casanare0:04:06 
74Didier Sastoque (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá0:04:11 
75Arley Montoya (Col) Liga de Ciclismo de Antioquia – Chaoyang – Coordinadora0:04:15 
76Darwin José Gonzalez Palomino (Col) Ciclo Ases0:04:16 
77Graciano Fonseca (Col) Boyacá Orgullo de América  
78Yeferson Vargas (Col) Lotería – Indeportes Boyacá0:04:19 
79Stiver Ortiz Caro (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:04:20 
80Olmedo Capacho (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha0:04:22 
81Fabio Montenegro (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes0:04:27 
82Jhon Guzman (Col) Nariño – Alkosto – Tolima  
83Wilmar Ferney Baena (Col) San Bernardo del Viento0:04:29 
84Alexander Benavides (Col) Duitama – Club Omni0:04:50 
85Edson Arturo Calderon Erazo (Col) Nariño – Alkosto – Tolima0:04:51 
86Vladimir Lopez (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá0:04:52 
87Alejandro Serna (Col) Lotería – Indeportes Boyacá0:04:56 
88Carlos Blanco (Col) Duitama – Club Omni0:04:57 
89Jiovany Lopez (Col) Lotería – Indeportes Boyacá0:05:01 
90Remberto Jaramillo (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha0:05:07 
91Wilson Zambrano (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha0:05:12 
92Jaime Vergara (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:05:19 
93Santo Alvarez (Col) San Bernardo del Viento0:05:21 
94Yerson Eduardo Sanchez Escobar (Col) Ciclo Ases0:05:23 
95Juan Diego Ramirez Calderon (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:05:24 
96Elver Garay (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá0:05:25 
97Jaime Chaparro (Col) Duitama – Club Omni0:05:26 
98Julián Cardona (Col) Liga de Ciclismo de Antioquia – Chaoyang – Coordinadora0:05:29 
99Edwin Orozco Toro (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:05:31 
100Lorenzo Carlos Arguello (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha0:05:33 
101Oscar Weimar Giraldo (Col) San Bernardo del Viento0:05:38 
102Jhon Jairo Montaño (Col) Nariño – Alkosto – Tolima0:05:44 
103Víctor Becerra (Col) Lotería – Indeportes Boyacá0:05:49 
104Alvaro Leon Montoya Giraldo (Col) San Bernardo del Viento0:05:55 
105Manuel Arnulfo Martinez (Col) Duitama – Club Omni0:06:08 
106Weimar Roldan Ortiz (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:06:12 
107Alex Yesid Atapuma Hurtado (Col) Nariño – Alkosto – Tolima0:06:14 
108Jefferson Vargas (Col) Nariño – Alkosto – Tolima0:06:22 
109Dairo Rodriguez (Col) Nariño – Alkosto – Tolima0:06:53 
110Aldo Valero (Col) Lotería – Indeportes Boyacá0:06:59 
111Robinson Oyola (Col) Nariño – Alkosto – Tolima0:07:17 
Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mauricio Ortega Ramirez (Col) Equipo Une31:10:45 
2Francisco Colorado Hernandez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:04:12 
3Giovanni Baez Alvarez (Col) Equipo Une0:05:09 
4Fredy Montaña (Col) Boyacá Orgullo de América0:05:20 
5Luis Felipe Laverde (Col) Colombia es Pasión0:05:33 
6John Darwin Atapuma (Col) Colombia es Pasión0:05:42 
7Rafael Infantino Abreu (Col) Equipo Une0:05:47 
8Javier Gonzalez (Col) Boyacá Orgullo de América0:06:51 
9Víctor Niño (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:08:28 
10Iván Ramiro Parra (Col) Boyacá Orgullo de América0:09:08 
11Flober Peña (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:09:24 
12Fernando Camargo (Col) Boyacá Orgullo de América0:10:46 
13Julián Rodas Ramírez (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín0:12:33 
14Diego Quintero (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:13:28 
15Oscar Sevilla (Spa) Enerca – Gobernación De Casanare0:13:29 
16Libardo Niño (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:13:58 
17Fabio Montenegro (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes0:15:18 
18Edwin Parra (Col) Boyacá Orgullo de América0:18:01 
19Santiago Ojeda (Col) Lotería – Indeportes Boyacá0:19:24 
20Israel Ochoa (Col) Boyacá Orgullo de América0:19:31 
21Alvaro Gomez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:21:28 
22Iván Mauricio Casas (Col) Enerca – Gobernación De Casanare0:21:43 
23Jaime Alberto Castañeda Ortega (Col) Equipo Une0:25:10 
24Wilson Cepeda (Col) Lotería – Indeportes Boyacá0:25:30 
25Diego Mauricio Calderón (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín0:26:48 
26Héctor Leonardo Paez (Col) Colombia es Pasión0:27:25 
27Oscar Alvarez Paniagua (Col) Equipo Une0:28:12 
28Alvaro Leon Montoya Giraldo (Col) San Bernardo del Viento0:31:22 
29Arley Montoya (Col) Liga de Ciclismo de Antioquia – Chaoyang – Coordinadora0:32:23 
30Elder Herrera Cortes (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:32:59 
31Graciano Fonseca (Col) Boyacá Orgullo de América0:33:27 
32Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes0:33:43 
33Jarlinson Pantano (Col) Colombia es Pasión0:36:36 
34Didier Chaparro (Col) Liga de Ciclismo de Antioquia – Chaoyang – Coordinadora0:36:56 
35Carlos Ospina Hernandez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq0:37:39 
36Julián Atehortua Bedoya (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín0:39:32 
37Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Equipo Une0:39:37 
38Jahir Perez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA0:45:15 
39Víctor Becerra (Col) Lotería – Indeportes Boyacá0:47:48 
40Alexis Castro Rodríguez (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín0:50:08 
41Jorge H Martinez Correa (Col) Equipo Une0:50:16 
42Robinson Chalapud (Col) Colombia es Pasión0:50:30 
43Samuel Cabrera Pinilla (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes0:53:17 
44Remberto Jaramillo (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha0:55:05 
45Javier Zapata Villada (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín0:55:40 
46Juan Carlos Torres Garcia (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes0:56:31 
47Edwin Sanchez (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá1:00:02 
48Félix Cardenas (Col) Enerca – Gobernación De Casanare1:05:16 
49Oscar Weimar Giraldo (Col) San Bernardo del Viento1:07:10 
50Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes1:08:29 
51Stiver Ortiz Caro (Col) Gw Shimano – Chec Edeq1:08:45 
52Juan Diego Ramirez Calderon (Col) Gw Shimano – Chec Edeq1:08:55 
53Camilo Gomez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA1:11:27 
54Edgar Fonseca (Col) Lotería – Indeportes Boyacá1:13:12 
55Hernán Darío Muñoz Giraldo (Col) Equipo Une1:17:33 
56Edwin Orozco Toro (Col) Gw Shimano – Chec Edeq1:18:25 
57Jaime Vergara (Col) Gw Shimano – Chec Edeq1:22:26 
58Jhon Edilberto Martinez Montero (Col) Equipo Une1:27:12 
59Aldo Valero (Col) Lotería – Indeportes Boyacá1:29:21 
60Víctor H Peña (Col) Enerca – Gobernación De Casanare1:29:40 
61Wilson Zambrano (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha1:29:55 
62Alex Yesid Atapuma Hurtado (Col) Nariño – Alkosto – Tolima1:31:29 
63Miguel Niño (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA1:33:45 
64Jorge Enrique Duarte (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha1:33:57 
65Juan Alejandro Garcia Rivera (Col) Gw Shimano – Chec Edeq1:35:03 
66Alejandro Serna (Col) Lotería – Indeportes Boyacá1:36:07 
67Juan Carlos Lopez Marin (Col) Equipo Une1:36:53 
68Olmedo Capacho (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha1:37:33 
69Germán Leon (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA1:38:01 
70Weimar Roldan Ortiz (Col) Gw Shimano – Chec Edeq1:39:47 
71Carlos Esteban Pulgarin (Col) Liga de Ciclismo de Antioquia – Chaoyang – Coordinadora1:39:49 
72Carlos Blanco (Col) Duitama – Club Omni1:41:17 
73Norberto Wilches Rodriguez (Col) Ciclo Ases1:43:52 
74Ferney Bello (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha1:47:19 
75Santiago Botero Echeverry (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín1:47:38 
76Arles Castro Laverde (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín1:48:06 
77Edson Arturo Calderon Erazo (Col) Nariño – Alkosto – Tolima1:48:36 
78Vladimir Lopez (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá1:50:07 
79Jaime Chaparro (Col) Duitama – Club Omni1:50:44 
80Lorenzo Carlos Arguello (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha1:51:37 
81Camilo Andrés Suarez (Col) Colombia es Pasión1:51:47 
82Jaime Suaza Lopez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq1:54:23 
83Edgar David Restrepo (Col) San Bernardo del Viento1:55:41 
84Nicolás Castro Laverde (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín1:55:52 
85Oscar Eduardo Sanchez (Col) Colombia es Pasión1:56:45 
86Jhon Guzman (Col) Nariño – Alkosto – Tolima1:58:37 
87Yeferson Vargas (Col) Lotería – Indeportes Boyacá1:58:48 
88Jiovany Lopez (Col) Lotería – Indeportes Boyacá1:59:31 
89Didier Sastoque (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá2:02:48 
90Rafael Acevedo (Col) Enerca – Gobernación De Casanare2:04:17 
91Wilmar Ferney Baena (Col) San Bernardo del Viento2:05:28 
92Fernando Silva (Col) Lotería – Indeportes Boyacá2:05:35 
93Darwin José Gonzalez Palomino (Col) Ciclo Ases2:08:27 
94Juan Pablo Forero (Col) Colombia es Pasión2:16:33 
95Robinson Oyola (Col) Nariño – Alkosto – Tolima2:17:43 
96Henry Cardenas (Col) Duitama – Club Omni2:21:59 
97Gerardo Rodriguez (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá2:23:07 
98Dairo Rodriguez (Col) Nariño – Alkosto – Tolima2:24:26 
99Julián Cardona (Col) Liga de Ciclismo de Antioquia – Chaoyang – Coordinadora2:33:48 
100Juan Alejandro Botero (Col) Enerca – Gobernación De Casanare2:39:29 
101Miguel Cendales (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá2:41:44 
102Jhon Jairo Montaño (Col) Nariño – Alkosto – Tolima2:42:17 
103Fabio Arenas (Col) Duitama – Club Omni2:43:40 
104Jefferson Vargas (Col) Nariño – Alkosto – Tolima2:47:29 
105Yerson Eduardo Sanchez Escobar (Col) Ciclo Ases2:47:59 
106Manuel Arnulfo Martinez (Col) Duitama – Club Omni2:50:20 
107Alexander Benavides (Col) Duitama – Club Omni2:50:40 
108Iván Malpica (Col) Enerca – Gobernación De Casanare2:55:06 
109Duban Agudelo (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá2:55:24 
110Santo Alvarez (Col) San Bernardo del Viento3:01:16 
111Elver Garay (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá3:12:04 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Juan Alejandro Garcia Rivera (Col) Gw Shimano – Chec Edeq70 pts
2Mauricio Ortega Ramirez (Col) Equipo Une68 
3Rafael Infantino Abreu (Col) Equipo Une60 
4Jaime Alberto Castañeda Ortega (Col) Equipo Une53 
5Giovanni Baez Alvarez (Col) Equipo Une47 
6Libardo Niño (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA46 
7Oscar Sevilla (Spa) Enerca – Gobernación De Casanare44 
8John Darwin Atapuma (Col) Colombia es Pasión44 
9Francisco Colorado Hernandez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq42 
10Israel Ochoa (Col) Boyacá Orgullo de América33 
11Carlos Ospina Hernandez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq33 
12Luis Felipe Laverde (Col) Colombia es Pasión32 
13Edgar Fonseca (Col) Lotería – Indeportes Boyacá31 
14Didier Chaparro (Col) Liga de Ciclismo de Antioquia – Chaoyang – Coordinadora30 
15Juan Pablo Forero (Col) Colombia es Pasión29 
16Fabio Montenegro (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes29 
17Flober Peña (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA27 
18Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes26 
19Julián Rodas Ramírez (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín24 
20Javier Gonzalez (Col) Boyacá Orgullo de América20 
21Fredy Montaña (Col) Boyacá Orgullo de América19 
22Julián Atehortua Bedoya (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín19 
23Iván Ramiro Parra (Col) Boyacá Orgullo de América17 
24Fernando Camargo (Col) Boyacá Orgullo de América17 
25Robinson Oyola (Col) Nariño – Alkosto – Tolima17 
26Robinson Chalapud (Col) Colombia es Pasión16 
27Alvaro Leon Montoya Giraldo (Col) San Bernardo del Viento15 
28Elder Herrera Cortes (Col) Gw Shimano – Chec Edeq14 
29Diego Quintero (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA12 
30Jahir Perez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA12 
31Yeferson Vargas (Col) Lotería – Indeportes Boyacá11 
32Juan Carlos Lopez Marin (Col) Equipo Une10 
33Iván Mauricio Casas (Col) Enerca – Gobernación De Casanare10 
34Didier Sastoque (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá10 
35Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Equipo Une9 
36Alvaro Gomez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA9 
37Javier Zapata Villada (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín9 
38Félix Cardenas (Col) Enerca – Gobernación De Casanare8 
39Jarlinson Pantano (Col) Colombia es Pasión8 
40Víctor Niño (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA8 
41Wilson Cepeda (Col) Lotería – Indeportes Boyacá8 
42Jaime Vergara (Col) Gw Shimano – Chec Edeq7 
43Jiovany Lopez (Col) Lotería – Indeportes Boyacá7 
44Jaime Suaza Lopez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq7 
45Oscar Eduardo Sanchez (Col) Colombia es Pasión6 
46Weimar Roldan Ortiz (Col) Gw Shimano – Chec Edeq6 
47Germán Leon (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA5 
48Camilo Gomez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA4 
49Edwin Sanchez (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá4 
50Fernando Silva (Col) Lotería – Indeportes Boyacá3 
51Duban Agudelo (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá3 
52Jorge H Martinez Correa (Col) Equipo Une2 
53Remberto Jaramillo (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha2 
54Olmedo Capacho (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha2 
56Carlos Blanco (Col) Duitama – Club Omni1 
57Santiago Ojeda (Col) Lotería – Indeportes Boyacá1 
58Arles Castro Laverde (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín1 
59Edwin Orozco Toro (Col) Gw Shimano – Chec Edeq1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes62 pts
2Mauricio Ortega Ramirez (Col) Equipo Une56 
3Libardo Niño (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA37 
4Fernando Camargo (Col) Boyacá Orgullo de América31 
5Francisco Colorado Hernandez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq27 
6Fabio Montenegro (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes26 
7Santiago Ojeda (Col) Lotería – Indeportes Boyacá24 
8Jarlinson Pantano (Col) Colombia es Pasión21 
9Rafael Infantino Abreu (Col) Equipo Une20 
10John Darwin Atapuma (Col) Colombia es Pasión20 
11Alvaro Gomez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA20 
12Flober Peña (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA19 
13Javier Zapata Villada (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín18 
14Giovanni Baez Alvarez (Col) Equipo Une17 
15Fredy Montaña (Col) Boyacá Orgullo de América17 
16Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes17 
17Graciano Fonseca (Col) Boyacá Orgullo de América16 
18Israel Ochoa (Col) Boyacá Orgullo de América15 
19Félix Cardenas (Col) Enerca – Gobernación De Casanare14 
20Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Equipo Une11 
21Oscar Eduardo Sanchez (Col) Colombia es Pasión10 
22Germán Leon (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA10 
23Arley Montoya (Col) Liga de Ciclismo de Antioquia – Chaoyang – Coordinadora9 
24Fernando Silva (Col) Lotería – Indeportes Boyacá8 
25Iván Ramiro Parra (Col) Boyacá Orgullo de América7 
26Wilson Cepeda (Col) Lotería – Indeportes Boyacá7 
27Juan Alejandro Garcia Rivera (Col) Gw Shimano – Chec Edeq6 
28Edson Arturo Calderon Erazo (Col) Nariño – Alkosto – Tolima6 
29Jaime Alberto Castañeda Ortega (Col) Equipo Une5 
30Javier Gonzalez (Col) Boyacá Orgullo de América5 
31Elder Herrera Cortes (Col) Gw Shimano – Chec Edeq5 
32Jaime Vergara (Col) Gw Shimano – Chec Edeq5 
33Yeferson Vargas (Col) Lotería – Indeportes Boyacá5 
34Jorge H Martinez Correa (Col) Equipo Une4 
35Edwin Orozco Toro (Col) Gw Shimano – Chec Edeq4 
36Víctor Niño (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA4 
37Edgar Fonseca (Col) Lotería – Indeportes Boyacá4 
38Remberto Jaramillo (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha4 
39Luis Felipe Laverde (Col) Colombia es Pasión3 
40Robinson Chalapud (Col) Colombia es Pasión3 
41Edwin Parra (Col) Boyacá Orgullo de América3 
42Weimar Roldan Ortiz (Col) Gw Shimano – Chec Edeq3 
43Julián Atehortua Bedoya (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín3 
44Oscar Sevilla (Spa) Enerca – Gobernación De Casanare2 
45Carlos Ospina Hernandez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq2 
46Santiago Botero Echeverry (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín2 
47Norberto Wilches Rodriguez (Col) Ciclo Ases2 
48Diego Quintero (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA1 
49Jahir Perez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA1 
50Jiovany Lopez (Col) Lotería – Indeportes Boyacá1 
Metas Volante classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Juan Alejandro Garcia Rivera (Col) Gw Shimano – Chec Edeq76 pts
2Edgar Fonseca (Col) Lotería – Indeportes Boyacá32 
3Juan Pablo Forero (Col) Colombia es Pasión29 
4Elder Herrera Cortes (Col) Gw Shimano – Chec Edeq20 
5Yeferson Vargas (Col) Lotería – Indeportes Boyacá17 
6Mauricio Ortega Ramirez (Col) Equipo Une13 
7Javier Zapata Villada (Col) Indeportes Antioquia – FLA – Idea – Lotería de Medellín13 
8Jarlinson Pantano (Col) Colombia es Pasión11 
9Carlos Ospina Hernandez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq11 
10Weimar Roldan Ortiz (Col) Gw Shimano – Chec Edeq10 
11Oscar Eduardo Sanchez (Col) Colombia es Pasión9 
12Germán Leon (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA8 
13Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Aguardiente Néctar Cundinamarca Coldeportes7 
14Jahir Perez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA6 
15Jorge H Martinez Correa (Col) Equipo Une5 
16Fernando Silva (Col) Lotería – Indeportes Boyacá5 
17Edwin Sanchez (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá5 
18Remberto Jaramillo (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha5 
19Olmedo Capacho (Col) Indersantander – Parque Nacional del Chicamocha5 
20Robinson Oyola (Col) Nariño – Alkosto – Tolima5 
21Rafael Infantino Abreu (Col) Equipo Une4 
22Jiovany Lopez (Col) Lotería – Indeportes Boyacá4 
23John Darwin Atapuma (Col) Colombia es Pasión3 
24Fernando Camargo (Col) Boyacá Orgullo de América3 
25Diego Quintero (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA3 
26Wilson Cepeda (Col) Lotería – Indeportes Boyacá3 
27Félix Cardenas (Col) Enerca – Gobernación De Casanare3 
28Edwin Orozco Toro (Col) Gw Shimano – Chec Edeq2 
29Jaime Suaza Lopez (Col) Gw Shimano – Chec Edeq2 
30Flober Peña (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA2 
31Elver Garay (Col) IDRD – Liga Ciclismo Bogotá2 
32Carlos Blanco (Col) Duitama – Club Omni2 
33Alvaro Leon Montoya Giraldo (Col) San Bernardo del Viento2 
34Oscar Sevilla (Spa) Enerca – Gobernación De Casanare1 
35Robinson Chalapud (Col) Colombia es Pasión1 
36Graciano Fonseca (Col) Boyacá Orgullo de América1 
37Camilo Gomez (Col) Empresa de Energía de Boyacá EBSA1 
38Aldo Valero (Col) Lotería – Indeportes Boyacá1 
39Julián Cardona (Col) Liga de Ciclismo de Antioquia – Chaoyang – Coordinadora1 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Une-EPM92:15:37 
2Boyaca Orgullo De America0:03:17 
3Colombia Es Pasion Café De Colombia0:03:31 
4Empresa Energia Boyaca Ebsa0:08:25 
5Aguardiente Nectar Cundinamarca Coldeportes0:39:59 
6GW Shimano-Chec-Edeq0:44:10 
7Indeportes Antioquia-Aguard Antioqueño-Idea-Fla0:55:12 
8Loteria Indeportes Boyaca0:59:12 
9Liga Antioquia Chaoyang Coordinadora1:04:12 
10Enerca Gobernacion Del Casanare1:10:17 
11Indersantander-Parque Nacional Chicamocha2:34:43 
12Alcaldia San Bernardo Del Viento3:06:43 
13Idrd Liga Ciclismo Bogota3:54:54 
14Tolima-Alkosto Nariño4:31:28 
15Cra Constanza Ramirez Acevedo-Casablanca4:49:18 
16Ciclo Ases - Cundinamarca6:12:11 
Back to top