Zordan takes finale

Sedaboni holds on for overall win

Results
1Andrea Zordan (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto2:38:52 
2Julien Dechesne (Bel) Lotto Predictor VC Ardennes  
3Luca Cingi (Ita) A.S.D.Cycling Team Nial Nizzoli  
4Enrico Dalla Costa (Ita) A.S. Dilettantistica U.S. Montecorona  
5Francesco Sedaboni (Ita) Team Giorgi A.S.D.  
6Lorenzo Del Mastio (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi  
7Andrea Manfredi (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi  
8Davide Fumagalli (Ita) S. C. Brugherio Sportiva Asd  
9Davide Formolo (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina  
10Andrea Crema (Ita) Romanese ASD  
11Giacomo Mossali (Ita) Romanese ASD  
12Gian Luca Remondi (Ita) A.S.D.Cycling Team Nial Nizzoli  
13Andrea Toniatti (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina  
14Florent Serry (Bel) Lotto Predictor VC Ardennes  
15Sebastian Lander (Den) G&M Festina Hobro  
16Marcello Bertossi (Ita) Romanese ASD  
17Francois Meurisse (Bel) Team Wallonie  
18Andrea Poli (Ita) Gs Berti Mobili Benassi  
19Quentin Borcy (Bel) Team Wallonie  
20Luca Ferrario (Ita) Cicl.Biringhello  
21Giacomo Berlato (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio  
22Davide Gennari (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio  
23Johan Van Zyl (RSA) South African Team  
24Fabio Motalli (Ita) A.S.D. Gore-Tex B.Gaiga C.A.M.P.I.0:00:13 
25Mikhail Akimov (Rus) Russian Federation  
26Raffaello Bonusi (Ita) CC Cremonese 1891 Gruppo Arvedi0:00:15 
27Simone Chioda (Ita) Mazzano Team A.S.D.0:00:17 
28Marco Gasparella (Ita) S.C.Utensilnord Schio0:00:19 
29Mattia De Marchi (Ita) Team La Torre0:00:21 
30Manuel Carrà (Ita) S. C. Brugherio Sportiva Asd0:01:00 
31Gaetan Pons (Bel) Lotto Predictor VC Ardennes  
32Iuri Filosi (Ita) A.S. Dilettantistica U.S. Montecorona  
33Simon Pellaud (Swi) Suisse Romande  
34Nicola Dalli Cani (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid  
35Matteo Piazza (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto  
36Luca Loner (Ita) A.S. Dilettantistica U.S. Montecorona  
37Pietro Osele (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio  
38Stefano Moretti (Ita) Team Giorgi A.S.D.  
39Nicola Franzoni (Ita) Gs Berti Mobili Benassi  
40Daniele Largoni (Ita) S.C.Utensilnord Schio0:01:45 
41Nikolai Kournov (Rus) Russian Federation  
42Alberto Cornelio (Ita) Team Giorgi A.S.D.  
43Christian Mathiesen (Den) G&M Festina Hobro0:01:49 
44Nick Bester Shaun (RSA) South African Team  
45David Michael Mazzon (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio  
46Degn Larsen Casper (Den) G&M Festina Hobro0:01:57 
47Michael Iannetta (Swi) Suisse Romande  
48Alessio De Michele (Ita) Gs Bottegone  
49Leonardo Cerquetti (Ita) Ciclimontanini Telligraf Frw  
50Quentin Van Heuverswijn (Bel) Team Wallonie  
51Matteo Perazzolo (Ita) Gs Bottegone0:02:04 
52Roberto Tiefenthaler (Ita) A.S. Dilettantistica U.S. Montecorona  
53Angelo Raffaele (Ita) Gs Berti Mobili Benassi  
54Maxim Kondrashov (Rus) Russian Federation  
55Giacomo Guido Grazzini (Ita) Cicl.Biringhello  
56Daniele Turnaturi (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina0:03:04 
57Daniele De Danieli (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid0:03:06 
58Luca Ferrante (Ita) Mazzano Team A.S.D.0:03:13 
59Simone Costardi (Ita) Aspiratori Otelli-Cas.Zani A.S.D.  
60Patrik Rassega (Ita) Mazzano Team A.S.D.  
61Jacopo Purgato (Ita) A.S.D. Gore-Tex B.Gaiga C.A.M.P.I.0:03:24 
62Daniele Greco (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid0:03:29 
63Alberto Volpato (Ita) Team La Torre0:03:58 
64Andrea Verzaglia (Ita) S. C. Brugherio Sportiva Asd0:04:16 
65Antonio Scorpo (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi  
66Jouri Tchoupakhin (Rus) Russian Federation0:04:21 
67Andrea Cordioli (Ita) CC Cremonese 1891 Gruppo Arvedi  
68Marco Giacomin (Ita) Team La Torre0:04:36 
69Alessandro De Beni (Ita) A.S.D. Gore-Tex B.Gaiga C.A.M.P.I.0:04:59 
70Eduard Stoianov (Ita) A.S.D.Cycling Team Nial Nizzoli0:05:57 
71Gabriele Patti (Ita) CC Cremonese 1891 Gruppo Arvedi0:06:04 
72Jones Erzer (Swi) Suisse Romande  
73Benoit Servotte (Bel) Team Wallonie  
74Liam Bertazzo (Ita) Team La Torre  
75Jeppe Likke Nielsen (Den) G&M Festina Hobro  
76Federico Pisoni (Ita) Aspiratori Otelli-Cas.Zani A.S.D.  
77Michele Tonelli (Ita) Romanese ASD  
78Davide Bardelloni (Ita) Aspiratori Otelli-Cas.Zani A.S.D.  
79Carmelo Deni (Ita) Aspiratori Otelli-Cas.Zani A.S.D.0:07:21 
80Ivan Belotti (Ita) Team Giorgi A.S.D.  
81Giacomo Manenti (Ita) Mazzano Team A.S.D.  
82Nicola Toffali (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto  
83Andrea Meggiorini (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto  
84Stefano Girelli (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina  
85Samuele Bertoldo (Ita) S.C.Utensilnord Schio  
86Stefano Roncalli (Ita) S. C. Brugherio Sportiva Asd  
87Ciriaco Paoletta (Ita) A.S.D. Gore-Tex B.Gaiga C.A.M.P.I.  
DNFMarco Ceglia (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi  
DNFElia Donello (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid  
DNFDavide Onetti (Ita) CC Cremonese 1891 Gruppo Arvedi  
DNFStefano Antonio Maiorana (RSA) South African Team  
DNFPietro Sabadin (Ita) S.C.Utensilnord Schio  
DNFFabrizio Aloi (Ita) Ciclimontanini Telligraf Frw  
DNFLorenzo Calanca (Ita) Ciclimontanini Telligraf Frw  
DNFAlessandro Valerio Lenti (Ita) Ciclimontanini Telligraf Frw  
DNFDavide Avitabile (Ita) Cicl.Biringhello  
DNFMattia Landini (Ita) Cicl.Biringhello  
DNFStefano Burbi (Ita) Gs Bottegone  
DNFRoberto Borghesi (Ita) U.C. Valle Di Non  
DNFAndrea Concini (Ita) U.C. Valle Di Non  
DNFErmes Pasquin (Ita) U.C. Valle Di Non  
DNFMarcel Erlicher (Ita) U.C. Valle Di Non  
Final general classification
1Francesco Sedaboni (Ita) Team Giorgi A.S.D.7:11:23 
2Andrea Toniatti (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina0:00:24 
3Giacomo Berlato (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio0:00:31 
4Quentin Borcy (Bel) Team Wallonie0:01:28 
5Gian Luca Remondi (Ita) A.S.D.Cycling Team Nial Nizzoli0:01:30 
6Enrico Dalla Costa (Ita) A.S. Dilettantistica U.S. Montecorona0:01:31 
7Andrea Poli (Ita) Gs Berti Mobili Benassi0:01:34 
8Lorenzo Del Mastio (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi0:01:35 
9Andrea Crema (Ita) Romanese ASD0:01:41 
10Matteo Piazza (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto0:01:43 
11Julien Dechesne (Bel) Lotto Predictor VC Ardennes0:01:54 
12Andrea Manfredi (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi0:01:59 
13Andrea Zordan (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto0:02:02 
14Johan Van Zyl (RSA) South African Team0:02:05 
15Mattia De Marchi (Ita) Team La Torre0:02:18 
16Luca Ferrario (Ita) Cicl.Biringhello0:02:20 
17Davide Fumagalli (Ita) S. C. Brugherio Sportiva Asd0:02:36 
18Francois Meurisse (Bel) Team Wallonie0:02:48 
19Davide Formolo (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina0:02:49 
20Raffaello Bonusi (Ita) CC Cremonese 1891 Gruppo Arvedi0:02:54 
21Simone Chioda (Ita) Mazzano Team A.S.D.0:02:58 
22Marcello Bertossi (Ita) Romanese ASD0:03:01 
23Luca Cingi (Ita) A.S.D.Cycling Team Nial Nizzoli0:03:12 
24Florent Serry (Bel) Lotto Predictor VC Ardennes0:03:26 
25Pietro Osele (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio0:03:32 
26Fabio Motalli (Ita) A.S.D. Gore-Tex B.Gaiga C.A.M.P.I.0:03:44 
27Simon Pellaud (Swi) Suisse Romande0:03:48 
28Mikhail Akimov (Rus) Russian Federation0:04:24 
29Nicola Franzoni (Ita) Gs Berti Mobili Benassi0:04:42 
30Alberto Cornelio (Ita) Team Giorgi A.S.D.0:04:44 
31Sebastian Lander (Den) G&M Festina Hobro0:04:49 
32Marco Gasparella (Ita) S.C.Utensilnord Schio0:04:53 
33Iuri Filosi (Ita) A.S. Dilettantistica U.S. Montecorona0:05:12 
34Nicola Dalli Cani (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid0:05:15 
35Alessio De Michele (Ita) Gs Bottegone0:05:40 
36Gaetan Pons (Bel) Lotto Predictor VC Ardennes0:05:56 
37Maxim Kondrashov (Rus) Russian Federation0:06:16 
38Stefano Moretti (Ita) Team Giorgi A.S.D.0:06:18 
39Daniele Turnaturi (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina0:06:32 
40Christian Mathiesen (Den) G&M Festina Hobro0:06:55 
41Nick Bester Shaun (RSA) South African Team0:07:01 
42Davide Gennari (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio0:07:11 
43Daniele Largoni (Ita) S.C.Utensilnord Schio0:07:45 
44Manuel Carrà (Ita) S. C. Brugherio Sportiva Asd0:07:55 
45Luca Loner (Ita) A.S. Dilettantistica U.S. Montecorona0:07:56 
46Andrea Verzaglia (Ita) S. C. Brugherio Sportiva Asd0:08:09 
47Angelo Raffaele (Ita) Gs Berti Mobili Benassi0:08:10 
48Leonardo Cerquetti (Ita) Ciclimontanini Telligraf Frw0:08:12 
49Matteo Perazzolo (Ita) Gs Bottegone0:08:18 
50Michael Iannetta (Swi) Suisse Romande0:08:19 
51Luca Ferrante (Ita) Mazzano Team A.S.D.0:08:22 
52Antonio Scorpo (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi0:08:34 
53Giacomo Mossali (Ita) Romanese ASD0:08:37 
54David Michael Mazzon (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio0:08:47 
55Quentin Van Heuverswijn (Bel) Team Wallonie0:09:14 
56Roberto Tiefenthaler (Ita) A.S. Dilettantistica U.S. Montecorona0:09:45 
57Andrea Cordioli (Ita) CC Cremonese 1891 Gruppo Arvedi0:10:23 
58Daniele Greco (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid0:10:52 
59Nikolai Kournov (Rus) Russian Federation0:11:07 
60Eduard Stoianov (Ita) A.S.D.Cycling Team Nial Nizzoli0:11:19 
61Degn Larsen Casper (Den) G&M Festina Hobro0:11:43 
62Jeppe Likke Nielsen (Den) G&M Festina Hobro0:11:45 
63Davide Bardelloni (Ita) Aspiratori Otelli-Cas.Zani A.S.D.0:12:23 
64Simone Costardi (Ita) Aspiratori Otelli-Cas.Zani A.S.D.0:12:24 
65Jouri Tchoupakhin (Rus) Russian Federation0:12:47 
66Gabriele Patti (Ita) CC Cremonese 1891 Gruppo Arvedi0:13:27 
67Carmelo Deni (Ita) Aspiratori Otelli-Cas.Zani A.S.D.0:13:46 
68Alberto Volpato (Ita) Team La Torre0:14:03 
69Liam Bertazzo (Ita) Team La Torre0:14:39 
70Federico Pisoni (Ita) Aspiratori Otelli-Cas.Zani A.S.D.0:14:40 
71Jacopo Purgato (Ita) A.S.D. Gore-Tex B.Gaiga C.A.M.P.I.0:14:42 
72Marco Giacomin (Ita) Team La Torre0:15:09 
73Daniele De Danieli (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid0:15:42 
74Patrik Rassega (Ita) Mazzano Team A.S.D.0:15:48 
75Giacomo Guido Grazzini (Ita) Cicl.Biringhello0:15:55 
76Alessandro De Beni (Ita) A.S.D. Gore-Tex B.Gaiga C.A.M.P.I.0:17:21 
77Ciriaco Paoletta (Ita) A.S.D. Gore-Tex B.Gaiga C.A.M.P.I.0:17:22 
78Michele Tonelli (Ita) Romanese ASD0:18:09 
79Benoit Servotte (Bel) Team Wallonie0:18:31 
80Andrea Meggiorini (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto0:18:37 
81Ivan Belotti (Ita) Team Giorgi A.S.D.0:18:55 
82Stefano Girelli (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina0:19:48 
83Samuele Bertoldo (Ita) S.C.Utensilnord Schio0:19:50 
84Stefano Roncalli (Ita) S. C. Brugherio Sportiva Asd0:20:02 
85Nicola Toffali (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto0:20:03 
86Giacomo Manenti (Ita) Mazzano Team A.S.D.0:22:47 
87Jones Erzer (Swi) Suisse Romande0:22:53 
Points classification
1Francesco Sedaboni (Ita) Team Giorgi A.S.D.28pts
2Sebastian Lander (Den) G&M Festina Hobro27 
3Enrico Dalla Costa (Ita) A.S. Dilettantistica U.S. Montecorona25 
4Andrea Toniatti (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina23 
5Lorenzo Del Mastio (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi19 
6Andrea Zordan (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto16 
7Gian Luca Remondi (Ita) A.S.D.Cycling Team Nial Nizzoli16 
8Christian Mathiesen (Den) G&M Festina Hobro15 
9Mattia De Marchi (Ita) Team La Torre15 
10Nicola Toffali (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto15 
11Giacomo Berlato (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio12 
12Matteo Piazza (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto12 
13Julien Dechesne (Bel) Lotto Predictor VC Ardennes12 
14Andrea Manfredi (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi10 
15Luca Cingi (Ita) A.S.D.Cycling Team Nial Nizzoli10 
16Liam Bertazzo (Ita) Team La Torre10 
17Alberto Cornelio (Ita) Team Giorgi A.S.D.8 
18Quentin Borcy (Bel) Team Wallonie6 
19Andrea Crema (Ita) Romanese ASD6 
20Quentin Van Heuverswijn (Bel) Team Wallonie6 
21Degn Larsen Casper (Den) G&M Festina Hobro6 
22David Michael Mazzon (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio5 
23Luca Ferrario (Ita) Cicl.Biringhello4 
24Jeppe Likke Nielsen (Den) G&M Festina Hobro4 
25Michele Tonelli (Ita) Romanese ASD4 
26Andrea Poli (Ita) Gs Berti Mobili Benassi3 
27Johan Van Zyl (RSA) South African Team3 
28Davide Fumagalli (Ita) S. C. Brugherio Sportiva Asd3 
29Davide Formolo (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina2 
30Simon Pellaud (Swi) Suisse Romande1 
31Davide Gennari (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio1 
Sprint classification
1Manuel Carrà (Ita) S. C. Brugherio Sportiva Asd18pts
2Eduard Stoianov (Ita) A.S.D.Cycling Team Nial Nizzoli13 
3Johan Van Zyl (RSA) South African Team10 
4Angelo Raffaele (Ita) Gs Berti Mobili Benassi6 
5Sebastian Lander (Den) G&M Festina Hobro4 
6Andrea Toniatti (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina3 
7David Michael Mazzon (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio3 
8Stefano Moretti (Ita) Team Giorgi A.S.D.1 
9Davide Gennari (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio1 
10Andrea Cordioli (Ita) CC Cremonese 1891 Gruppo Arvedi1 
11Davide Bardelloni (Ita) Aspiratori Otelli-Cas.Zani A.S.D.1 
12Giacomo Manenti (Ita) Mazzano Team A.S.D.1 
Mountains classification
1Francesco Sedaboni (Ita) Team Giorgi A.S.D.59pts
2Lorenzo Del Mastio (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi44 
3Johan Van Zyl (RSA) South African Team40 
4Gian Luca Remondi (Ita) A.S.D.Cycling Team Nial Nizzoli36 
5Giacomo Berlato (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio32 
6Andrea Toniatti (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina20 
7Davide Fumagalli (Ita) S. C. Brugherio Sportiva Asd15 
8Andrea Manfredi (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi13 
9Andrea Poli (Ita) Gs Berti Mobili Benassi12 
10Matteo Piazza (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto10 
11Enrico Dalla Costa (Ita) A.S. Dilettantistica U.S. Montecorona8 
12Nick Bester Shaun (RSA) South African Team8 
13Antonio Scorpo (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi8 
14Alberto Volpato (Ita) Team La Torre8 
15Davide Bardelloni (Ita) Aspiratori Otelli-Cas.Zani A.S.D.6 
16Andrea Crema (Ita) Romanese ASD4 
17Luca Ferrante (Ita) Mazzano Team A.S.D.4 
18Federico Pisoni (Ita) Aspiratori Otelli-Cas.Zani A.S.D.4 
19Ivan Belotti (Ita) Team Giorgi A.S.D.4 
20Nicola Dalli Cani (Ita) Assali Stefen G.S. Cadidavid2 
Combination classification
1Francesco Sedaboni (Ita) Team Giorgi A.S.D.3pts
2Andrea Toniatti (Ita) A.S.D. Us Ausonia Csi Pescantina12 
3Lorenzo Del Mastio (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi15 
4Gian Luca Remondi (Ita) A.S.D.Cycling Team Nial Nizzoli16 
5Giacomo Berlato (Ita) A.D.Fdb-Car Diesel-V.C Schio19 
6Enrico Dalla Costa (Ita) A.S. Dilettantistica U.S. Montecorona20 
7Matteo Piazza (Ita) Gcd Contri Autozai Liotto32 
8Andrea Manfredi (Ita) Team Ambra Cavallini Vangi34 
9Andrea Poli (Ita) Gs Berti Mobili Benassi42 
10Andrea Crema (Ita) Romanese ASD44 
11Johan Van Zyl (RSA) South African Team44 
12Davide Fumagalli (Ita) S. C. Brugherio Sportiva Asd52 
Back to top