Skip to main content

Hutarovich opens FDJ's season account

For the second year in a row Yauheni Hutarovich (Française des Jeux) claimed the opening stage of the Tour Méditerranéen Cycliste Professionnel with a sprint win into the southern French city of Sauvain on Wednesday afternoon.

With temperatures anchored below zero throughout the 95 kilometre stage, Hutarovich defeated Frenchman William Bonnet (Bbox Bouygues Telecom) and Maxim Iglinskiy (Astana) to claim his and Française des Jeux's first win of the season.

The trio led a group of 16 riders into the finish, with four other riders scattered throughout an almost two minute gap to the majority of the peloton. Strong winds caused a number of splits to form in the run into the finish, with significant portions of the peloton losing massive chunks of time by days end.

Both Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) and Alexandre Vinokourov (Astana) were present in the main selection on the opening day  of the tour and are now poised for strong performances overall of the five-day race.

In-form Dutchman Johnny Hoogerland (Vacansoleil) was another to find himself in the front group. His win at the only mountains sprint of the day gave him the leader's jersey in that competition.

Hutarovich, who claimed two stages at the 2009 Tour Méditerranéen, also assumed the race lead by virtue of his stage win. The 26-year-old also leads the points classification.

Hutarovich will carry a four second advantage over Bonnet into stage two on Thursday. Iglinskiy sits a further two seconds back, in third overall. Valverde and Vinokourov are part of a thirteen rider group now placed 10 seconds behind the leader.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux1:45:05
2William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
3Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
4Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
5Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale
6Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne
7Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne
8Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
9Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
10Jean-Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun
11Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
12Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun
13Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne
14Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
15Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
16Floris Goesinnen (Ned) Skil - Shimano
17Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom0:00:06
18Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne0:00:39
19Rick Flens (Ned) Rabobank0:01:00
20Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
21Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux0:01:58
22Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions
23Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team
24Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
25Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
26Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun
27Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux
28Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93
29Koen De Kort (Ned) Skil - Shimano
30Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano
31Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
32Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93
33Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
34Roberto Cesaro (Ita) Miche
35Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
36Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
37Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun
38Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
39Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
40Sébastien Joly (Fra) Saur - Sojasun
41Dominique Cornu (Bel) Skil - Shimano
42Juan-Jose Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne
43Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
44Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
45Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
46Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
47Rémy Di Gregoria (Fra) Française Des Jeux
48Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
49Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller
50Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
51Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux
52Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
53Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
54Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
55Pasquale Muto (Ita) Miche
56Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano
57Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
58Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
59Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93
60Gorazd Stangelj (Slo) Astana
61Assan Bazayev (Kaz) Astana
62Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole
63Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
64Mirko Selvaggi (Ita) Astana
65Enrico Gasparotto (Ita) Astana
66Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
67Pieter Weening (Ned) Rabobank
68Thomas Peterson (USA) Garmin - Transitions
69Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
70Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93
71Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne
72David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne
73Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
74Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
75Thomas Danielson (USA) Garmin - Transitions
76Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone
77Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
78Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
79Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team
80Robert Gesink (Ned) Rabobank
81Olivier Bonnaire (Fra) Française Des Jeux
82Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
83Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
84Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
85Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche0:03:34
86Jos Van Emden (Ned) Rabobank
87Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing
88Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller0:04:26
89Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone0:06:17
90Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano
91Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
92Robert Partridge (GBr) Endura Racing
93Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone
94Leonardo-Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
95Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano
96Mickael Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
97Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
98Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole
99Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun
100Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
101Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions
102Fortunato Baliani (Ita) Miche
103Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom
104Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale
105Allan Davis (Aus) Astana
106Trent Lowe (Aus) Garmin - Transitions
107Michael Rasmussen (Den) Miche
108Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
109Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
110Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
111James Maccallum (GBr) Endura Racing0:09:56
112Paul Martens (Ger) Rabobank
113Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions
114Evan Oliphant (GBr) Endura Racing
115Stef Clement (Ned) Rabobank
116Han Feng (Chn) Skil - Shimano
117Timothy Duggan (USA) Garmin - Transitions
118Simone Campagnaro (Ita) Miche
119Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
120Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team
121Luigi Gitto (Ita) Miche
122Christian Meier (Can) Garmin - Transitions
123Eduardo Gonzalo (Spa) Bretagne - Schuller
124Anthony Charteau (Fra) BBox Bouygues Telecom
125Noan Lelarge (Fra) Bretagne - Schuller
126Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:13:13
127Gary Hand (GBr) Endura Racing
128Ross Creber (GBr) Endura Racing
129Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93
130Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun
131James Moss (GBr) Endura Racing
132Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93
133Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
134Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun
135Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNFArnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux25pts
2William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom20
3Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana16
4Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale14
5Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale12
6Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne10
7Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne9
8Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller8
9Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team7
10Jean-Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun6
11Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale5
12Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun4
13Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne3
14Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana2
15Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux1

Mountain 1 - Cat. 3
#Rider Name (Country) Team
1Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
2Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
3Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne

Best young rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale1:45:05
2Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux0:01:58
3Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions
4Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
5Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux
6Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano
7Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
8Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93
9Roberto Cesaro (Ita) Miche
10Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
11Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun
12Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
13Dominique Cornu (Bel) Skil - Shimano
14Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
15Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
16Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
17Rémy Di Gregoria (Fra) Française Des Jeux
18Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux
19Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano
20Mirko Selvaggi (Ita) Astana
21Thomas Peterson (USA) Garmin - Transitions
22Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
23Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
24Robert Gesink (Ned) Rabobank
25Jos Van Emden (Ned) Rabobank0:03:34
26Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone0:06:17
27Robert Partridge (GBr) Endura Racing
28Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
29Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole
30Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun
31Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
32Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions
33Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom
34Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions0:09:56
35Han Feng (Chn) Skil - Shimano
36Simone Campagnaro (Ita) Miche
37Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
38Luigi Gitto (Ita) Miche
39Christian Meier (Can) Garmin - Transitions
40Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:13:13
41Ross Creber (GBr) Endura Racing
42Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun
43James Moss (GBr) Endura Racing
44Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93
DNFArnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1AG2R La Mondiale5:15:15
2Caisse d'Epargne
3Française Des Jeux0:01:58
4Saur - Sojasun
5Astana
6BBox Bouygues Telecom0:02:04
7Skil - Shimano0:03:56
8Vacansoleil Pro Cycling Team
9Bretagne - Schuller
10Rabobank0:04:56
11Roubaix Lille Metropole0:05:54
12Big Mat - Auber 93
13Miche
14Cofidis, Le Credit En Ligne
15Garmin - Transitions
16Acqua & Sapone
17Endura Racing0:11:49

General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux1:44:55
2William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom0:00:04
3Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana0:00:06
4Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale0:00:10
5Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale
6Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne
7Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne
8Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
9Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
10Jean-Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun
11Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
12Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun
13Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne
14Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
15Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
16Floris Goesinnen (Ned) Skil - Shimano
17Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom0:00:16
18Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne0:00:49
19Rick Flens (Ned) Rabobank0:01:10
20Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
21Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux0:02:08
22Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions
23Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team
24Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
25Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
26Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun
27Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux
28Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93
29Koen De Kort (Ned) Skil - Shimano
30Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano
31Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
32Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93
33Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
34Roberto Cesaro (Ita) Miche
35Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
36Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
37Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun
38Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
39Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
40Sébastien Joly (Fra) Saur - Sojasun
41Dominique Cornu (Bel) Skil - Shimano
42Juan-Jose Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne
43Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
44Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom
45Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
46Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
47Rémy Di Gregoria (Fra) Française Des Jeux
48Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
49Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller
50Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
51Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux
52Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
53Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
54Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
55Pasquale Muto (Ita) Miche
56Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano
57Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
58Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
59Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93
60Gorazd Stangelj (Slo) Astana
61Assan Bazayev (Kaz) Astana
62Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole
63Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
64Mirko Selvaggi (Ita) Astana
65Enrico Gasparotto (Ita) Astana
66Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
67Pieter Weening (Ned) Rabobank
68Thomas Peterson (USA) Garmin - Transitions
69Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
70Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93
71Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne
72David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne
73Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
74Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
75Thomas Danielson (USA) Garmin - Transitions
76Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone
77Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
78Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
79Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team
80Robert Gesink (Ned) Rabobank
81Olivier Bonnaire (Fra) Française Des Jeux
82Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
83Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
84Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
85Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche0:03:44
86Jos Van Emden (Ned) Rabobank
87Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing
88Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller0:04:36
89Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone0:06:27
90Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano
91Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
92Robert Partridge (GBr) Endura Racing
93Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone
94Leonardo-Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
95Yukihiro Doi (Jpn) Skil - Shimano
96Mickael Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
97Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
98Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole
99Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun
100Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
101Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions
102Fortunato Baliani (Ita) Miche
103Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom
104Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale
105Allan Davis (Aus) Astana
106Trent Lowe (Aus) Garmin - Transitions
107Michael Rasmussen (Den) Miche
108Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
109Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
110Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
111James Maccallum (GBr) Endura Racing0:10:06
112Paul Martens (Ger) Rabobank
113Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions
114Evan Oliphant (GBr) Endura Racing
115Stef Clement (Ned) Rabobank
116Han Feng (Chn) Skil - Shimano
117Timothy Duggan (USA) Garmin - Transitions
118Simone Campagnaro (Ita) Miche
119Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
120Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team
121Luigi Gitto (Ita) Miche
122Christian Meier (Can) Garmin - Transitions
123Eduardo Gonzalo (Spa) Bretagne - Schuller
124Anthony Charteau (Fra) BBox Bouygues Telecom
125Noan Lelarge (Fra) Bretagne - Schuller
126Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:13:23
127Gary Hand (GBr) Endura Racing
128Ross Creber (GBr) Endura Racing
129Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93
130Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun
131James Moss (GBr) Endura Racing
132Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93
133Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
134Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun
135Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux25pts
2William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom20
3Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana16
4Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale14
5Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale12
6Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne10
7Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne9
8Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller8
9Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team7
10Jean-Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun6
11Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale5
12Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun4
13Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne3
14Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana2
15Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team4pts
2Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux2
3Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne1

Best young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale1:45:05
2Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux0:01:58
3Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions
4Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
5Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux
6Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano
7Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
8Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93
9Roberto Cesaro (Ita) Miche
10Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
11Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun
12Julien El Fares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
13Dominique Cornu (Bel) Skil - Shimano
14Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
15Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
16Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
17Rémy Di Gregoria (Fra) Française Des Jeux
18Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux
19Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano
20Mirko Selvaggi (Ita) Astana
21Thomas Peterson (USA) Garmin - Transitions
22Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
23Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
24Robert Gesink (Ned) Rabobank
25Jos Van Emden (Ned) Rabobank0:03:34
26Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone0:06:17
27Robert Partridge (GBr) Endura Racing
28Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
29Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole
30Jonathan Hivert (Fra) Saur - Sojasun
31Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
32Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions
33Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom
34Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions0:09:56
35Han Feng (Chn) Skil - Shimano
36Simone Campagnaro (Ita) Miche
37Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
38Luigi Gitto (Ita) Miche
39Christian Meier (Can) Garmin - Transitions
40Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:13:13
41Ross Creber (GBr) Endura Racing
42Cyril Bessy (Fra) Saur - Sojasun
43James Moss (GBr) Endura Racing
44Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93

Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1AG2R La Mondiale5:15:15
2Caisse d'Epargne
3Française Des Jeux0:01:58
4Saur - Sojasun
5Astana
6BBox Bouygues Telecom0:02:04
7Skil - Shimano0:03:56
8Vacansoleil Pro Cycling Team
9Bretagne - Schuller
10Rabobank0:04:56
11Roubaix Lille Metropole0:05:54
12Big Mat - Auber 93
13Miche
14Cofidis, Le Credit En Ligne
15Garmin - Transitions
16Acqua & Sapone
17Endura Racing0:11:49

 

Thank you for reading 5 articles this month*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

after your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews