Ubeto wins afternoon stage

Loteria rider also rewarded with overall lead

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Miguel Ubeto (Ven) Loteria Tachira-Drodi2:11:12 
2Xavier Quevedo (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil  
3Gil Cordoves (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
4Artur Garcia (Ven) Kino Tachira-C.Guayan  
5Frederyk Segura (Ven) Alcaldia De Valencia  
6Jorge Abreu (Ven) Gobern. Del Tachira  
7Carlos Linares (Ven) Gobierno De Carabobo  
8Fredy Gonzalez (Col) Movistar Team  
9Ralf Monsalve (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil  
10Jose Castillo (Ven) F.Ci. Olinto Silva  
11Daniel Abreu (Col) Trecolli-Gober. Bono.  
12Yasmani Martinez (Cub) Seleccion Cuba  
13Camilo Moyano (Col) Boyaca Orgullo De  
14Leonardo Delgado (Ven) Cafetin La Mina-Portu  
15Arnold Alcolea (Cub) Seleccion Cuba  
16Lizardo Benitez (Cub) Seleccion Cuba  
17Manuel Medina (Ven) Gobierno Del Zulia  
18Yosuang Rojas (Ven) Alcaldia De Valencia  
19Fernando Ureña (Pan) Movistar Team  
20Julio Herrera (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel  
21Felix Garcia (Ven) F.Ci. Olinto Silva  
22Tomas Gil (Ven) Loteria Tachira-Drodi  
23Freddy Vargas (Ven) Loteria Tachira-Drodi  
24Andres Soto (Ven) Seleccion Zulia  
25Rodolfo Torres (Col) Boyaca Orgullo De Ame  
26Juan Torres (Ven) Gob.Bol.De Aragua  
27Richard Ochoa (Ven) Alcaldia De Valencia  
28Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Tachira-Drodi  
29Pedro Gutierrez (Ven) Gobierno Del Zulia  
30Juan Murillo (Ven) Gobierno Del Zulia  
31Elio Beltran (Ven) S.Andres-G.Monagas  
32Marvin Angarita (Col) Movistar Team  
33Jose Mujica (Cub) Seleccion Cuba  
34Darwin Urrea (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel  
35Maki Roman (Ven) Gobern. Del Tachira  
36Jaime Rivas (Ven) Cafetin La Mina-Portu  
37Jose Velazquez (Ven) Fu.Dijogreca-Nva. Esp  
38Jose Contreras (Ven) Loteria Tachira-Drodi  
39Franklin Chacon (Ven) Alcaldia De Valencia  
40Jose Diaz (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel  
41Adelso Valero (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
42Honorio Machado (Ven) Alcaldia De Valencia  
43Jose Arroyo (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel  
44Yorman Fuentes (Ven) Gobern. Del Tachira  
45Jose Chacon (Ven) Loteria Tachira-Drodi  
46Herberth Rivas (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
47Jhon Nava (Ven) Kino Tachira-C.Guayan  
48Andris Hernandez (Ven) Gobierno De Carabobo  
49Enrique Diaz (Ven) Gobern. Del Tachira  
50Jose Alarcon (Ven) Movistar Team  
51Ricardo Ginaldo (Col) Movistar Team  
52Hector Gonzalez (Ven) Tomas Teresen-Monagas  
53Carlos Galviz (Ven) Movistar Team  
54Maximo Rojas (Ven) Alcaldia De Valencia  
55Jose Rujano (Ven) Gobierno Del Zulia  
56Manuel Guevara (Ven) Gob.Bol.De Aragua  
57Yennifer Lopez (Cub) Seleccion Cuba  
58Carlos Figuera (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel  
59Jose Piñero (Ven) Seleccion Zulia  
60Armando Nelasquez (Ven) Fu.Dijogreca-Nva. Esp  
61Drilio Martinez (Ven) F.Ci. Olinto Silva  
62Alexander Gomez (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep  
63Edgar Fonseca (Col) Boyaca Orgullo De Ame  
64Francesco Rocaforte (Ven) Gobierno De Carabobo  
65Jorge Montenegro Eci19880926 Panavial-Ecuador  
66Carlos Gonzalez (Ven) Fu.Dijogreca-Nva. Esp  
67Edwin Becerra (Ven) Gobierno Del Zulia  
68Ruben Flores (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
69Edilio Campos (Ven) Gobierno Rev.Guarico0:00:15 
70Camilo Ulloa (Col) Boyaca Orgullo De Ame  
71Nelson Herrera (Ven) Gobern. Del Tachira  
72Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
73Jonathan Camargo (Ven) Gobierno Del Zulia0:00:18 
74Paul Torres (Ven) Gobierno De Carabobo0:00:19 
75Danny Diaz (Ven) Seleccion Yaracuy  
76Leonel Jardine (Ven) F.Gob.Policia De Boli  
77Rodolfo Camacho (Ven) Kino Tachira-C.Guayan  
78Carlos Becerra (Ven) Kino Tachira-C.Guayan  
79Jonathan Colina (Ven) Seleccion Zulia  
80Yohendry Bermudez (Ven) Seleccion Zulia  
81Tomas Teresen (Ven) Tomas Teresen-Monagas0:00:23 
82Pedro Sequera (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep  
83Victor Oquendo (Ven) Seleccion Zulia0:00:31 
84Victor Marval (Ven) Fu.Dijogreca-Nva. Esp0:00:37 
85Noel Vazquez (Ven) Kino Tachira-C.Guayan  
86Jose Pantaleon (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep  
87Johan Sanchez (Ven) Gob.Bol.De Aragua0:00:42 
88Manuel Briceño (Ven) Gobierno De Carabobo0:00:52 
89Juan Pozo (Ecu) Panavial-Ecuador0:00:56 
90Emiro Matta (Col) Boyaca Orgullo De Ame  
91Rolando Trujillo (Col) Trecolli-Gober. Bono.  
92Juan Linares (Ven) F.Ci. Olinto Silva  
93Edison Paredes (Col) Trecolli-Gober. Bono.  
94Enrique Nieves (Ven) Lara-Bco.Industrial V  
95Randal Figueroa (Ven) Fundadeporte-Carabobo0:01:18 
96Reinaldo Figuera (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel0:01:28 
97Gustavo Garcia (Ven) Tomas Teresen-Monagas  
98Jose Garcia (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil  
99Wilmen Bravo (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil0:01:29 
100Julio Medina (Ven) Fundadeporte-Carabobo0:01:35 
101Luis Diaz (Ven) Gobern. Del Tachira  
102Jeferson Vargas (Col) Boyaca Orgullo De Ame  
103Manuel Perez (Ven) Gob.Bol.De Aragua  
104Kevin Rincon (Col) Trecolli-Gober. Bono.  
105Wladimir Briceño (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep  
106Denis Henriquez (Ven) Seleccion Yaracuy  
107Wendy Cruz (Dom) Selec. Rep.Dominicana  
108Yordali Hernandez (Dom) Selec. Rep.Dominicana  
109Pablo Caicedo (Ecu) Panavial-Ecuador  
110Eduardo Millan (Ven) Fu.Dijogreca-Nva. Esp  
111Nelson Sanchez (Dom) Selec. Rep.Dominicana  
112Jose Malave (Ven) Tool R.Servis-Is.Fund  
113Qngel Gimont (Ven) Tomas Teresen-Monagas0:01:51 
114Eduar Fajardo (Ven) Gobierno Rev.Guarico  
115Giorgio Landaeta (Ven) Gobierno Rev.Guarico  
116Douglas Gonzalez (Ven) Seleccion Yaracuy  
117Jose Duarte (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep  
118Roberto Nava (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
119Jesus Hernandez (Ven) Fu.Dijogreca-Nva. Esp  
120Dany Laya (Ven) Gobierno Rev.Guarico0:01:59 
121Robert Silva (Ven) F.Gob.Policia De Boli  
122Anthony Rodriguez (Dom) Selec. Rep.Dominicana  
123Gino Mota (Ven) S.Andres-G.Monagas  
124Jose Aponte (Col) Trecolli-Gober. Bono.  
125Braulio Garcia (Dom) Selec. Rep.Dominicana  
126Jaiker Manzano (Ven) Lara-Bco.Industrial V  
127Alvaro Torres (Ven) Gob.Bol.De Aragua  
128Pedro Lopez (Ven) Cafetin La Mina-Portu  
129Victor Leon (Ven) Lara-Bco.Industrial V  
130Jose Rojas (Ven) Fundadeporte-Carabobo  
131Fernando Nieves (Ven) Gobierno Rev.Guarico  
132Jorge Perez (Dom) Selec. Rep.Dominicana0:02:08 
133Frenklin Molina (Ven) Gobierno De Carabobo0:02:13 
134Henry Mendoza (Ven) F.Gob.Policia De Boli  
135Nelson Baron (Ven) Cafetin La Mina-Portu  
136Luis Restrepo (Ven) Seleccion Yaracuy  
137Yenderxon Villalobos (Ven) Seleccion Zulia0:02:17 
138Simon Marin (Ven) Tool R.Servis-Is.Fund0:02:36 
139Carlos Teran (Ven) Fundadeporte-Carabobo0:03:04 
140Alvin Velasquez (Ven) S.Andres-G.Monagas  
141Neomar Cedeño (Ven) S.Andres-G.Monagas  
142Jose Ramos (Ven) F.Ci. Olinto Silva  
143Cleber Cuasquer (Ecu) Panavial-Ecuador0:03:30 
144Jose Bruno (Ven) Seleccion Yaracuy0:04:33 
145Angel Rivas (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil  
146Pedro Portuondo (Cub) Seleccion Cuba0:05:41 
147Manuel Palencia (Ven) Seleccion Yaracuy  
148Alberto Ortega (Ven) Tomas Teresen-Monagas0:06:23 
149Wiston Camargo (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil0:08:53 
150Martin Gomez (Ven) F.Gob.Policia De Boli  
151Luis Villarreal (Ecu) Panavial-Ecuador  
152Fernando Briceño (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep  
153Jose Ibarra (Ecu) Panavial-Ecuador0:18:52 
Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Miguel Ubeto (Ven) Loteria Tachira-Drodi25 pts
2Xavier Quevedo (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil20 
3Gil Cordoves (Ven) Alcaldia De Maracaibo16 
4Artur Garcia (Ven) Kino Tachira-C.Guayan14 
5Frederyk Segura (Ven) Alcaldia De Valencia12 
6Jorge Abreu (Ven) Gobern. Del Tachira10 
7Carlos Linares (Ven) Gobierno De Carabobo9 
8Fredy Gonzalez (Col) Movistar Team8 
9Ralf Monsalve (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil7 
10Jose Castillo (Ven) F.Ci. Olinto Silva6 
11Daniel Abreu (Col) Trecolli-Gober. Bono.5 
12Yasmani Martinez (Cub) Seleccion Cuba4 
13Camilo Moyano (Col) Boyaca Orgullo De3 
14Leonardo Delgado (Ven) Cafetin La Mina-Portu2 
15Arnold Alcolea (Cub) Seleccion Cuba1 
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wilmen Bravo (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil4 pts
2Darwin Urrea (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel2 
3Honorio Machado (Ven) Alcaldia De Valencia1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Angel Rivas (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil4 pts
2Wilmen Bravo (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil2 
3Fernando Ureña (Pan) Movistar Team1 
Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Seleccion Cuba6:33:36 
2Loteria Tachira-Drodinica  
3Alcaldia De Valencia  
4Movistar Team  
5Gobierno Del Zulia  
6Gobern. Del Tachira  
7Alcaldia De Maracaibo  
8Olinto Silva-B.I.T.V.  
9T.Hnos.Moya-Al.Barcelona  
10Boyaca Orgullo De Ame.  
11Gobierno De Carabobo  
12Fu.Dijogreca-Nva. Esp  
13Kino Tachira-C.Guayana0:00:19 
14Seleccion Zulia  
15Gob.Bol.De Aragua0:00:42 
16Minis. Ambiente-F.Repeca0:01:00 
17F.N.Cabrera-Gb.Trujillo0:01:28 
18Tomas Teresen-Monagas0:01:51 
19Trecolli-Gober. Bono.0:01:52 
20Cafetin La Mina-Portugues0:01:59 
21Panavial-Ecuador0:02:31 
22Seleccion Yaracuy0:03:45 
23Gobierno Rev.Guarico0:03:57 
24F.Gob.Policia De Bolivar0:04:31 
25Selec. Rep.Dominicana0:04:45 
26Fundadeporte-Carabobo0:04:52 
27Alcaldia De Iribarre0:04:54 
28S.Andres-G.Monagas0:05:03 
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Miguel Ubeto (Ven) Loteria Tachira-Drodi10:51:24 
2Xavier Quevedo (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil0:00:01 
3Honorio Machado (Ven) Alcaldia De Valencia0:00:03 
4Gil Cordoves (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:00:05 
5Marvin Angarita (Col) Movistar Team0:00:07 
6Artur Garcia (Ven) Kino Tachira-C.Guayan0:00:10 
7Carlos Linares (Ven) Gobierno De Carabobo0:00:13 
8Jose Chacon (Ven) Loteria Tachira-Drodi  
9Darwin Urrea (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel0:00:15 
10Camilo Moyano (Col) Boyaca Orgullo De  
11Fernando Ureña (Pan) Movistar Team0:00:16 
12Tomas Gil (Ven) Loteria Tachira-Drodi  
13Frederyk Segura (Ven) Alcaldia De Valencia0:00:17 
14Ralf Monsalve (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil  
15Jose Castillo (Ven) F.Ci. Olinto Silva  
16Yasmani Martinez (Cub) Seleccion Cuba  
17Jose Velazquez (Ven) Fu.Dijogreca-Nva. Esp  
18Manuel Medina (Ven) Gobierno Del Zulia  
19Yosuang Rojas (Ven) Alcaldia De Valencia  
20Rodolfo Torres (Col) Boyaca Orgullo De Ame  
21Pedro Gutierrez (Ven) Gobierno Del Zulia  
22Jose Rujano (Ven) Gobierno Del Zulia  
23Felix Garcia (Ven) F.Ci. Olinto Silva  
24Freddy Vargas (Ven) Loteria Tachira-Drodi  
25Jose Mujica (Cub) Seleccion Cuba  
26Yorman Fuentes (Ven) Gobern. Del Tachira  
27Franklin Chacon (Ven) Alcaldia De Valencia  
28Richard Ochoa (Ven) Alcaldia De Valencia  
29Jose Arroyo (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel  
30Andres Soto (Ven) Seleccion Zulia  
31Maki Roman (Ven) Gobern. Del Tachira  
32Jose Contreras (Ven) Loteria Tachira-Drodi  
33Jaime Rivas (Ven) Cafetin La Mina-Portu  
34Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Tachira-Drodi  
35Juan Murillo (Ven) Gobierno Del Zulia  
36Carlos Figuera (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel  
37Yennifer Lopez (Cub) Seleccion Cuba  
38Ricardo Ginaldo (Col) Movistar Team  
39Jhon Nava (Ven) Kino Tachira-C.Guayan  
40Andris Hernandez (Ven) Gobierno De Carabobo0:00:28 
41Leonardo Delgado (Ven) Cafetin La Mina-Portu0:00:31 
42Maximo Rojas (Ven) Alcaldia De Valencia  
43Camilo Ulloa (Col) Boyaca Orgullo De Ame0:00:32 
44Carlos Gonzalez (Ven) Fu.Dijogreca-Nva. Esp0:00:45 
45Julio Herrera (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel0:00:51 
46Adelso Valero (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:00:59 
47Herberth Rivas (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
48Wilmen Bravo (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil0:01:37 
49Jose Garcia (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil0:01:58 
50Pedro Portuondo (Cub) Seleccion Cuba0:05:58 
51Lizardo Benitez (Cub) Seleccion Cuba0:06:12 
52Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:08:09 
53Carlos Teran (Ven) Fundadeporte-Carabobo0:10:05 
54Fredy Gonzalez (Col) Movistar Team0:10:11 
55Rodolfo Camacho (Ven) Kino Tachira-C.Guayan0:10:39 
56Roberto Nava (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:10:51 
57Wendy Cruz (Dom) Selec. Rep.Dominicana0:11:15 
58Randal Figueroa (Ven) Fundadeporte-Carabobo0:11:21 
59Noel Vazquez (Ven) Kino Tachira-C.Guayan0:12:15 
60Jorge Abreu (Ven) Gobern. Del Tachira0:12:17 
61Jose Diaz (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel  
62Daniel Abreu (Col) Trecolli-Gober. Bono.  
63Enrique Diaz (Ven) Gobern. Del Tachira  
64Manuel Guevara (Ven) Gob.Bol.De Aragua  
65Jose Piñero (Ven) Seleccion Zulia  
66Juan Torres (Ven) Gob.Bol.De Aragua  
67Arnold Alcolea (Cub) Seleccion Cuba  
68Armando Nelasquez (Ven) Fu.Dijogreca-Nva. Esp  
69Edwin Becerra (Ven) Gobierno Del Zulia  
70Jose Ramos (Ven) F.Ci. Olinto Silva  
71Jorge Perez (Dom) Selec. Rep.Dominicana  
72Elio Beltran (Ven) S.Andres-G.Monagas0:12:27 
73Hector Gonzalez (Ven) Tomas Teresen-Monagas0:12:31 
74Ruben Flores (Ven) Alcaldia De Maracaibo  
75Jonathan Camargo (Ven) Gobierno Del Zulia0:12:35 
76Paul Torres (Ven) Gobierno De Carabobo0:12:36 
77Pedro Sequera (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep0:12:37 
78Carlos Becerra (Ven) Kino Tachira-C.Guayan0:12:50 
79Tomas Teresen (Ven) Tomas Teresen-Monagas0:12:54 
80Edilio Campos (Ven) Gobierno Rev.Guarico  
81Johan Sanchez (Ven) Gob.Bol.De Aragua0:12:59 
82Edison Paredes (Col) Trecolli-Gober. Bono.0:13:12 
83Yenderxon Villalobos (Ven) Seleccion Zulia0:13:17 
84Jonathan Colina (Ven) Seleccion Zulia0:13:18 
85Yohendry Bermudez (Ven) Seleccion Zulia0:13:35 
86Victor Oquendo (Ven) Seleccion Zulia0:13:39 
87Juan Pozo (Ecu) Panavial-Ecuador0:13:50 
88Wladimir Briceño (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep0:13:52 
89Jeferson Vargas (Col) Boyaca Orgullo De Ame  
90Nelson Herrera (Ven) Gobern. Del Tachira0:14:05 
91Giorgio Landaeta (Ven) Gobierno Rev.Guarico0:14:08 
92Jose Duarte (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep0:14:22 
93Gustavo Garcia (Ven) Tomas Teresen-Monagas0:14:27 
94Henry Mendoza (Ven) F.Gob.Policia De Boli0:14:30 
95Manuel Perez (Ven) Gob.Bol.De Aragua0:14:34 
96Pablo Caicedo (Ecu) Panavial-Ecuador  
97Nelson Sanchez (Dom) Selec. Rep.Dominicana0:14:43 
98Frenklin Molina (Ven) Gobierno De Carabobo0:14:44 
99Pedro Lopez (Ven) Cafetin La Mina-Portu0:14:47 
100Jose Malave (Ven) Tool R.Servis-Is.Fund0:14:49 
101Jose Pantaleon (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep0:14:53 
102Simon Marin (Ven) Tool R.Servis-Is.Fund0:15:07 
103Jorge Montenegro Eci19880926 Panavial-Ecuador0:15:24 
104Danny Diaz (Ven) Seleccion Yaracuy0:15:29 
105Cleber Cuasquer (Ecu) Panavial-Ecuador0:16:18 
106Angel Rivas (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil0:16:50 
107Luis Restrepo (Ven) Seleccion Yaracuy0:16:53 
108Reinaldo Figuera (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel0:17:03 
109Francesco Rocaforte (Ven) Gobierno De Carabobo0:17:08 
110Jaiker Manzano (Ven) Lara-Bco.Industrial V0:17:09 
111Enrique Nieves (Ven) Lara-Bco.Industrial V0:19:09 
112Jose Rojas (Ven) Fundadeporte-Carabobo0:19:30 
113Leonel Jardine (Ven) F.Gob.Policia De Boli0:19:58 
114Luis Diaz (Ven) Gobern. Del Tachira0:20:15 
115Drilio Martinez (Ven) F.Ci. Olinto Silva0:20:19 
116Alberto Ortega (Ven) Tomas Teresen-Monagas0:21:33 
117Wiston Camargo (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil0:21:52 
118Manuel Briceño (Ven) Gobierno De Carabobo0:23:03 
119Rolando Trujillo (Col) Trecolli-Gober. Bono.0:23:05 
120Dany Laya (Ven) Gobierno Rev.Guarico  
121Kevin Rincon (Col) Trecolli-Gober. Bono.0:23:46 
122Fernando Nieves (Ven) Gobierno Rev.Guarico0:24:10 
123Jose Aponte (Col) Trecolli-Gober. Bono.  
124Juan Linares (Ven) F.Ci. Olinto Silva0:24:19 
125Eduardo Millan (Ven) Fu.Dijogreca-Nva. Esp0:25:20 
126Fernando Briceño (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep0:25:58 
127Julio Medina (Ven) Fundadeporte-Carabobo0:26:06 
128Jose Bruno (Ven) Seleccion Yaracuy0:26:26 
129Douglas Gonzalez (Ven) Seleccion Yaracuy0:26:55 
130Eduar Fajardo (Ven) Gobierno Rev.Guarico  
131Braulio Garcia (Dom) Selec. Rep.Dominicana0:27:03 
132Nelson Baron (Ven) Cafetin La Mina-Portu0:27:17 
133Victor Marval (Ven) Fu.Dijogreca-Nva. Esp0:27:58 
134Edgar Fonseca (Col) Boyaca Orgullo De Ame0:30:41 
135Alexander Gomez (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep  
136Emiro Matta (Col) Boyaca Orgullo De Ame0:31:37 
137Yordali Hernandez (Dom) Selec. Rep.Dominicana0:32:16 
138Qngel Gimont (Ven) Tomas Teresen-Monagas0:32:32 
139Jesus Hernandez (Ven) Fu.Dijogreca-Nva. Esp  
140Alvaro Torres (Ven) Gob.Bol.De Aragua0:32:40 
141Gino Mota (Ven) S.Andres-G.Monagas  
142Alvin Velasquez (Ven) S.Andres-G.Monagas0:33:45 
143Manuel Palencia (Ven) Seleccion Yaracuy0:34:56 
144Denis Henriquez (Ven) Seleccion Yaracuy0:35:09 
145Anthony Rodriguez (Dom) Selec. Rep.Dominicana0:35:33 
146Luis Villarreal (Ecu) Panavial-Ecuador0:39:34 
147Victor Leon (Ven) Lara-Bco.Industrial V0:40:02 
148Robert Silva (Ven) F.Gob.Policia De Boli0:42:55 
149Neomar Cedeño (Ven) S.Andres-G.Monagas0:44:00 
150Martin Gomez (Ven) F.Gob.Policia De Boli0:49:49 
151Jose Ibarra (Ecu) Panavial-Ecuador0:52:26 
152Carlos Galviz (Ven) Movistar Team1:18:41 
153Jose Alarcon (Ven) Movistar Team  
Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Miguel Ubeto (Ven) Loteria Tachira-Drodi58 pts
2Xavier Quevedo (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil54 
3Artur Garcia (Ven) Kino Tachira-C.Guayan44 
4Frederyk Segura (Ven) Alcaldia De Valencia43 
5Wilmen Bravo (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil41 
6Marvin Angarita (Col) Movistar Team38 
7Gil Cordoves (Ven) Alcaldia De Maracaibo38 
8Randal Figueroa (Ven) Fundadeporte-Carabobo32 
9Carlos Linares (Ven) Gobierno De Carabobo31 
10Honorio Machado (Ven) Alcaldia De Valencia29 
11Ralf Monsalve (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil25 
12Felix Garcia (Ven) F.Ci. Olinto Silva20 
13Jose Castillo (Ven) F.Ci. Olinto Silva20 
14Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo17 
15Darwin Urrea (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel15 
Mountains Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rolando Trujillo (Col) Trecolli-Gober. Bono.8 pts
2Jhon Nava (Ven) Kino Tachira-C.Guayan6 
3Fernando Ureña (Pan) Movistar Team4 
4Pedro Sequera (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep4 
5Pedro Gutierrez (Ven) Gobierno Del Zulia2 
6Edison Paredes (Col) Trecolli-Gober. Bono.2 
7Manuel Medina (Ven) Gobierno Del Zulia1 
8Carlos Galviz (Ven) Movistar Team1 
Sprints Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wilmen Bravo (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil14 pts
2Miguel Ubeto (Ven) Loteria Tachira-Drodi13 
3Pedro Sequera (Ven) Minis. Ambiente-F.Rep10 
4Darwin Urrea (Ven) T.Hnos.Moya-Al.Barcel6 
5Felix Garcia (Ven) F.Ci. Olinto Silva6 
6Honorio Machado (Ven) Alcaldia De Valencia5 
7Andris Hernandez (Ven) Gobierno De Carabobo4 
8Angel Rivas (Ven) F.N.Cabrera-Gb.Trujil4 
Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Seleccion Cuba32:35:03 
2Alcaldia De Valencia  
3T.Hnos.Moya-Al.Barcelona  
4Loteria Tachira-Drodinica  
5Gobierno Del Zulia  
6Boyaca Orgullo De Ame.  
7Alcaldia De Maracaibo0:00:14 
8Kino Tachira-C.Guayana0:00:33 
9F.N.Cabrera-Gb.Trujillo0:01:28 
10Gobern. Del Tachira0:08:29 
11Olinto Silva-B.I.T.V.0:12:00 
12Gobierno De Carabobo0:12:14 
13Cafetin La Mina-Portugues0:14:44 
14Seleccion Zulia0:22:53 
15Gob.Bol.De Aragua0:36:42 
16Selec. Rep.Dominicana0:36:51 
17Minis. Ambiente-F.Repeca0:37:14 
18Tomas Teresen-Monagas0:39:01 
19Panavial-Ecuador0:39:53 
20Gobierno Rev.Guarico0:46:15 
21Trecolli-Gober. Bono.0:47:46 
22Seleccion Yaracuy0:54:37 
23Alcaldia De Iribarre1:07:27 
24S.Andres-G.Monagas1:17:51 
Back to top