TechPowered By

More tech

Tour du Poitou Charentes 2011

Date range:
August 23-26, 2011

August 23, Stage 1: Sugeres - Cognac 184.2km

Appollonio tops Chavanel in opening stage sprint

By:
Cycling News
Published:
August 23, 2011, 16:13 BST,
Updated:
August 23, 2011, 21:41 BST

Team Sky rider takes early race lead

Davide Appollonio took his second victory of the season, sprinting his way into the race leader's jersey at the Tour du Poitou Charentes in Cognac.

The 22-year-old handily bested Sebastien Chavanel (Europcar) and FDJ trainee Arnaud Demare to win the stage and take the race lead by four seconds over Chavanel thanks to time bonuses.

"We controlled the race all day, for GC and for the stage. The team was perfect in the lead out," Appollonio said to TeamSky.com.

"They did the last five or six kilometres just with four guys with me on the front. They were really strong. It was a tricky last 2km but we were at the front in a perfect position and we managed to get the best result."

The victory follows several top 10 results in the Giro d'Italia by the young Italian, whose confidence grew more with a subsequent win in the Tour de Luxembourg.

"In the Giro I saw that I can be really good. I didn’t think that I could be this fast but when I have good shape, I think I have shown I have the speed. The team believes in me and race by race I think I am growing. I am young, but if you have no stress and feel good within the team, I think I can show my pace. I am really happy with this victory."

The day's 182km stage began with a series of attacks that eventually resulted in a nine-rider breakaway escaping before the 20km mark. Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun), Joost Posthuma (Leopard-Trek), Anthony Roux (FDJ), Peter Kennaugh (Team Sky), Damien Gaudin (Team Europcar), Arkimedes Arguelyes Rodriges (Katusha), Luis Pasamontes (Movistar), Fumiyuki Beppu (Team RadioShack) and Loic Desriac (Roubaix-Lille Métropole) made up the move, which gained little more than a minute before being brought back at km 83.

Gaudin, Rodriges and new attacker Nicolas Bazin (Big Mat-Auber 93) then slipped away and were allowed a longer leash. The trio gained a maximum 3:30 before being slowly reeled in by the chase of Team Sky and FDJ.

Gaudin claimed two of the three intermediate sprints on offer to ride into the yellow jersey of best sprinter, while Rodriges took all three mountain sprints to take the polka dot jersey.

All that was left was for the teams of the sprinters to pull back the trio in time for the dash to the line, and they did just that with the help of Saur Sojasun and Movistar, capturing Rodriges last inside the 10km mark.

Johan Mombaerts (BigMat-Auber93) countered the catch, lasting until 4km to go when he was brought back. Gaël Malacarne (Bretagne-Schuller) was next to go, but Sky and the Rabobank Continental team upped the pace, bringing the race back together for the sprint.

Appollonio was delivered expertly to the win by Alex Dowsett and Kennaugh, with Greg Henderson giving the final boost of speed the Italian needed to finish with a comfortable margin over his foes.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 4:19:25  
2 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar    
3 Arnaud Demare (Fra) FDJ    
4 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi    
5 Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun    
6 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team    
7 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale    
8 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team    
9 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team    
10 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team    
11 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93    
12 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
13 Robert Hunter (RSA) Team RadioShack 0:00:03  
14 Greg Henderson (NZl) Sky Procycling    
15 Bon Johan Le (Fra) Bretagne - Schuller    
16 Barry Markus (Ned) Rabobank Continental Team    
17 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ    
18 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller    
19 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team    
20 Grégory Rast (Swi) Team RadioShack    
21 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi    
22 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole    
23 Michal Kwiatkowski (Pol) Team RadioShack    
24 Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun    
25 Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek    
26 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team    
27 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team    
28 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale    
29 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole    
30 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team    
31 Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack    
32 Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale    
33 Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi    
34 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar    
35 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team    
36 Nairo Quintana Rojas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
37 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling    
38 Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
39 Robin Stenuit (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
40 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun    
41 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team    
42 Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller    
43 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale    
44 Alexander Mironov (Rus) Katusha Team    
45 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93    
46 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar    
47 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar    
48 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team    
49 Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team    
50 Armentia Pello Bilbao Lopez De (Spa) Euskaltel-Euskadi    
51 Kevin Ista (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
52 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller    
53 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek    
54 Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team    
55 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi    
56 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling    
57 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar    
58 Rudger Selig (Ger) Leopard Trek    
59 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar    
60 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93    
61 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ    
62 Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun    
63 Jonas Vangenechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
64 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole    
65 Sam Bewley (NZl) Team RadioShack    
66 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun    
67 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
68 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
69 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
70 Anthony Roux (Fra) FDJ    
71 Iván Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi    
72 Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet    
73 Gregory Barteau (Fra) Landbouwkrediet    
74 Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team    
75 Evgeni Shalunov (Rus) Team RadioShack    
76 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93    
77 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale    
78 Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
79 David Veilleux (Can) Team Europcar    
80 Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek    
81 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team    
82 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale    
83 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller    
84 Boris Zimine (Fra) Roubaix Lille Metropole    
85 Johan Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
86 Rui Alberto Faria Costa (Por) Movistar Team    
87 Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
88 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team    
89 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller    
90 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller    
91 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling    
92 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93    
93 Romain Delalot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
94 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
95 Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack    
96 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93    
97 Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun    
98 Yohann Gene (Fra) Team Europcar    
99 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun    
100 Florent Barle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
101 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team    
102 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole    
103 Rubén Plaza Molina (Spa) Movistar Team    
104 Matti Helminen (Fin) Landbouwkrediet    
105 Nicolas Rousseau (Fra) Big Mat - Auber 93    
106 Michael Barry (Can) Sky Procycling    
107 Dominique Rollin (Can) FDJ    
108 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale    
109 Brice Feillu (Fra) Leopard Trek    
110 Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team    
111 Christophe Premont (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
112 Mickaël Delage (Fra) FDJ    
113 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
114 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling    
115 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93    
116 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet    
117 Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet    
118 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ    
119 Rudy Rouet (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
120 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
121 Florent Mallégol (Fra) Bretagne - Schuller    
122 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet    
123 Yaroslav Popovych (Ukr) Team RadioShack    
124 Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team 0:00:24  
125 Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team 0:00:46  
126 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi    
127 Carlos Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:00:55  
128 Julio Alexis Camacho (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
129 Jonathan Dewitte (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
130 William Valencia (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
131 Michael Rodriguez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
132 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek 0:00:58  
133 William Clarke (Aus) Leopard Trek 0:01:20  
134 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi 0:01:36  
135 Gaëtan Bille (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
136 Steve Chainel (Fra) FDJ    
137 Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole    
138 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 0:01:57  
139 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet 0:02:06  
140 Jonathan Breyne (Bel) Landbouwkrediet 0:02:54  
141 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:04:31  
142 Martin Pedersen (Den) Leopard Trek 0:05:12  
DNF Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun    
La Garbadelière
# Rider Name (Country) Team Result
1 Anthony Roux (Fra) FDJ 4  pts
2 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 2  
3 Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack 1  
Surgères
# Rider Name (Country) Team Result
1 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 4  pts
2 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 2  
3 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 1  
Ebéon
# Rider Name (Country) Team Result
1 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 4  pts
2 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 2  
3 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 1  
Cognac
# Rider Name (Country) Team Result
1 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 25  pts
2 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 20  
3 Arnaud Demare (Fra) FDJ 16  
4 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 14  
5 Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun 12  
6 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team 10  
7 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale 9  
8 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team 8  
9 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team 7  
10 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 6  
11 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93 5  
12 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 4  
13 Robert Hunter (RSA) Team RadioShack 3  
14 Greg Henderson (NZl) Sky Procycling 2  
15 Bon Johan Le (Fra) Bretagne - Schuller 1  
Landes
# Rider Name (Country) Team Result
1 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 4  pts
2 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 2  
3 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 1  
Torxe
# Rider Name (Country) Team Result
1 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 4  pts
2 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 2  
3 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 1  
Bourg Charente
# Rider Name (Country) Team Result
1 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 4  pts
2 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 2  
3 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 1  
Young riders
# Rider Name (Country) Team Result
1 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 4:19:25  
2 Arnaud Demare (Fra) FDJ    
3 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team    
4 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team    
5 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team    
6 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
7 Bon Johan Le (Fra) Bretagne - Schuller 0:00:03  
8 Barry Markus (Ned) Rabobank Continental Team    
9 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team    
10 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi    
11 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole    
12 Michal Kwiatkowski (Pol) Team RadioShack    
13 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team    
14 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole    
15 Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi    
16 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team    
17 Nairo Quintana Rojas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
18 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling    
19 Robin Stenuit (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
20 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team    
21 Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team    
22 Armentia Pello Bilbao Lopez De (Spa) Euskaltel-Euskadi    
23 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek    
24 Rudger Selig (Ger) Leopard Trek    
25 Sam Bewley (NZl) Team RadioShack    
26 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun    
27 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
28 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
29 Anthony Roux (Fra) FDJ    
30 Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet    
31 Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team    
32 Evgeni Shalunov (Rus) Team RadioShack    
33 Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
34 David Veilleux (Can) Team Europcar    
35 Boris Zimine (Fra) Roubaix Lille Metropole    
36 Johan Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
37 Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
38 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team    
39 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller    
40 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93    
41 Romain Delalot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
42 Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack    
43 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93    
44 Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team    
45 Christophe Premont (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
46 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
47 Florent Mallégol (Fra) Bretagne - Schuller    
48 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet    
49 Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team 0:00:24  
50 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:46  
51 Carlos Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:00:55  
52 Julio Alexis Camacho (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
53 Jonathan Dewitte (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
54 William Valencia (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
55 Michael Rodriguez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
56 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi 0:01:36  
57 Gaëtan Bille (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
58 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 0:01:57  
59 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet 0:02:06  
60 Jonathan Breyne (Bel) Landbouwkrediet 0:02:54  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Rabobank Continental Team 12:58:15  
2 Sky Procycling 0:00:06  
3 Movistar Team    
4 Euskaltel-Euskadi    
5 AG2R La Mondiale    
6 Saur - Sojasun    
7 FDJ    
8 Team Europcar    
9 Big Mat - Auber 93    
10 Cofidis, Le Credit En Ligne    
11 Team RadioShack 0:00:09  
12 Bretagne - Schuller    
13 Roubaix Lille Metropole    
14 Katusha Team    
15 Leopard Trek    
16 Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
17 Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
18 Landbouwkrediet    
General classification after stage 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 4:19:15  
2 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 0:00:04  
3 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 0:00:05  
4 Arnaud Demare (Fra) FDJ 0:00:06  
5 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 0:00:09  
6 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:10  
7 Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun    
8 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team    
9 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale    
10 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team    
11 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team    
12 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team    
13 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93    
14 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
15 Anthony Roux (Fra) FDJ    
16 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 0:00:11  
17 Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack 0:00:12  
18 Robert Hunter (RSA) Team RadioShack 0:00:13  
19 Greg Henderson (NZl) Sky Procycling    
20 Bon Johan Le (Fra) Bretagne - Schuller    
21 Barry Markus (Ned) Rabobank Continental Team    
22 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ    
23 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller    
24 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team    
25 Grégory Rast (Swi) Team RadioShack    
26 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi    
27 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole    
28 Michal Kwiatkowski (Pol) Team RadioShack    
29 Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun    
30 Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek    
31 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team    
32 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team    
33 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale    
34 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole    
35 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team    
36 Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale    
37 Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi    
38 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar    
39 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team    
40 Nairo Quintana Rojas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
41 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling    
42 Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
43 Robin Stenuit (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
44 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun    
45 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team    
46 Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller    
47 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale    
48 Alexander Mironov (Rus) Katusha Team    
49 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93    
50 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar    
51 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team    
52 Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team    
53 Armentia Pello Bilbao Lopez De (Spa) Euskaltel-Euskadi    
54 Kevin Ista (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
55 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller    
56 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek    
57 Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team    
58 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi    
59 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling    
60 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar    
61 Rudger Selig (Ger) Leopard Trek    
62 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar    
63 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93    
64 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ    
65 Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun    
66 Jonas Vangenechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
67 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole    
68 Sam Bewley (NZl) Team RadioShack    
69 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun    
70 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
71 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
72 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
73 Iván Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi    
74 Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet    
75 Gregory Barteau (Fra) Landbouwkrediet    
76 Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team    
77 Evgeni Shalunov (Rus) Team RadioShack    
78 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93    
79 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale    
80 Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
81 David Veilleux (Can) Team Europcar    
82 Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek    
83 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team    
84 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale    
85 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller    
86 Boris Zimine (Fra) Roubaix Lille Metropole    
87 Johan Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
88 Rui Alberto Faria Costa (Por) Movistar Team    
89 Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
90 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller    
91 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller    
92 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling    
93 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93    
94 Romain Delalot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
95 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
96 Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack    
97 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93    
98 Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun    
99 Yohann Gene (Fra) Team Europcar    
100 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun    
101 Florent Barle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
102 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team    
103 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole    
104 Rubén Plaza Molina (Spa) Movistar Team    
105 Matti Helminen (Fin) Landbouwkrediet    
106 Nicolas Rousseau (Fra) Big Mat - Auber 93    
107 Michael Barry (Can) Sky Procycling    
108 Dominique Rollin (Can) FDJ    
109 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale    
110 Brice Feillu (Fra) Leopard Trek    
111 Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team    
112 Christophe Premont (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
113 Mickaël Delage (Fra) FDJ    
114 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
115 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling    
116 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet    
117 Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet    
118 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ    
119 Rudy Rouet (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
120 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
121 Florent Mallégol (Fra) Bretagne - Schuller    
122 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet    
123 Yaroslav Popovych (Ukr) Team RadioShack    
124 Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team 0:00:34  
125 Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team 0:00:56  
126 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi    
127 Carlos Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:01:05  
128 Julio Alexis Camacho (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
129 Jonathan Dewitte (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
130 William Valencia (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
131 Michael Rodriguez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
132 Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek 0:01:08  
133 William Clarke (Aus) Leopard Trek 0:01:30  
134 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi 0:01:46  
135 Gaëtan Bille (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
136 Steve Chainel (Fra) FDJ    
137 Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole    
138 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 0:02:07  
139 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet 0:02:16  
140 Jonathan Breyne (Bel) Landbouwkrediet 0:03:04  
141 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:04:41  
142 Martin Pedersen (Den) Leopard Trek 0:05:22  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 25  pts
2 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 20  
3 Arnaud Demare (Fra) FDJ 16  
4 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 14  
5 Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun 12  
6 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 10  
7 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team 10  
8 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale 9  
9 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team 8  
10 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team 7  
11 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 6  
12 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93 5  
13 Anthony Roux (Fra) FDJ 4  
14 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 4  
15 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 4  
16 Robert Hunter (RSA) Team RadioShack 3  
17 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 2  
18 Greg Henderson (NZl) Sky Procycling 2  
19 Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack 1  
20 Bon Johan Le (Fra) Bretagne - Schuller 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 12  pts
2 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 5  
3 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 4  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 10  pts
2 Anthony Roux (Fra) FDJ 4  
3 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 4  
4 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 2  
5 Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack 1  
Combination classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 13  pts
2 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 13  
3 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 10  
4 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 6  
5 Anthony Roux (Fra) FDJ 6  
6 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93 6  
7 Arnaud Demare (Fra) FDJ 3  
Young rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 4:19:15  
2 Arnaud Demare (Fra) FDJ 0:00:06  
3 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 0:00:09  
4 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team 0:00:10  
5 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team    
6 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team    
7 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
8 Anthony Roux (Fra) FDJ    
9 Bon Johan Le (Fra) Bretagne - Schuller 0:00:13  
10 Barry Markus (Ned) Rabobank Continental Team    
11 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team    
12 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi    
13 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole    
14 Michal Kwiatkowski (Pol) Team RadioShack    
15 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team    
16 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole    
17 Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi    
18 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team    
19 Nairo Quintana Rojas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
20 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling    
21 Robin Stenuit (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
22 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team    
23 Alexandr Pliuschin (Mda) Katusha Team    
24 Armentia Pello Bilbao Lopez De (Spa) Euskaltel-Euskadi    
25 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek    
26 Rudger Selig (Ger) Leopard Trek    
27 Sam Bewley (NZl) Team RadioShack    
28 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun    
29 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne    
30 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
31 Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet    
32 Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team    
33 Evgeni Shalunov (Rus) Team RadioShack    
34 Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
35 David Veilleux (Can) Team Europcar    
36 Boris Zimine (Fra) Roubaix Lille Metropole    
37 Johan Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
38 Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
39 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller    
40 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93    
41 Romain Delalot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
42 Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack    
43 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93    
44 Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team    
45 Christophe Premont (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
46 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
47 Florent Mallégol (Fra) Bretagne - Schuller    
48 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet    
49 Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team 0:00:34  
50 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:56  
51 Carlos Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:01:05  
52 Julio Alexis Camacho (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
53 Jonathan Dewitte (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
54 William Valencia (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
55 Michael Rodriguez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
56 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi 0:01:46  
57 Gaëtan Bille (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
58 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 0:02:07  
59 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet 0:02:16  
60 Jonathan Breyne (Bel) Landbouwkrediet 0:03:04  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Rabobank Continental Team 12:58:15  
2 Sky Procycling 0:00:06  
3 Movistar Team    
4 Euskaltel-Euskadi    
5 AG2R La Mondiale    
6 Saur - Sojasun    
7 FDJ    
8 Team Europcar    
9 Big Mat - Auber 93    
10 Cofidis, Le Credit En Ligne    
11 Team RadioShack 0:00:09  
12 Bretagne - Schuller    
13 Roubaix Lille Metropole    
14 Katusha Team    
15 Leopard Trek    
16 Wallonie Bruxelles - Credit Agricole    
17 Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
18 Landbouwkrediet