Iglinsky doubles up in Serbie

Kazakh closes GC deficit to Torosantucci

Results
1Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team4:53:53 
2Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team  
3Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
4Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta  
5Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar  
6Tom Meeusen (Bel) Fidea Cycling Team  
7Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team  
8Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura  
9Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team  
10Esad Hasanovic (Srb) Centri Della Calzatura  
11Stefan Cohnen (Ned) Betonexpressz 2000 - Limonta  
12Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team  
13Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team  
14Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura  
15Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896  
16Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team  
17Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team  
18Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor  
19Tomislav Danculovic (Cro) Loborika  
20Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor  
21Anton Kaniuk (Ukr) Ukraine National Team  
22Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team  
23Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team  
24Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
25Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team  
26Georgios Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar  
27Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896  
28Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
29Domenico Agosta (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
30Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura  
31Dean Podgornik (Slo) Loborika  
32Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
33David Mclean (GBr) East of England  
34Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg  
35Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika  
36Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
37Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida  
38Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team  
39Darko Blaževic (Cro) Loborika  
40Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team  
41Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team  
42Hassen Ben Nasr (Tun) Tunisia National Team  
43Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
44Nicola D'andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
45Borislav Ivanov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
46Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
47Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team  
48Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896  
49Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor  
50Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta  
51Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team  
52Kemal Kucukbay (Tur) Brisaspor  
53Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
54Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team  
55Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura  
56Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida  
57Matej Vyšna (Svk) Dukla Trencin Merida  
58Vid Ogris (Slo) Loborika  
59Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
60Maroš Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida  
61Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896  
62Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida  
63Mert Mutlu (Tur) Brisaspor  
64Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg  
65Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg  
66Zdenek Stybar (Cze) Fidea Cycling Team  
67Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
68Massimo Demarin (Cro) Loborika  
69Robert Nagy (Svk) Arbo Denzel Cliff Wien  
70Jan Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida  
71Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar  
72Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896  
73Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg  
74Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team0:06:26 
75Karlo Fister (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien0:06:39 
76Slobodan Pajic (Srb) Serbia Mladi Festina  
77Dejan Vidakovic (Srb) Serbia Mladi Festina  
78Georgios Melas (Gre) Heraklion - Nessebar  
79Jovan Rajkovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
80Dmytro Golumbovskyi (Ukr) Ukraine National Team  
81Andy Hastings (GBr) East of England  
82Karim Jendoubi (Tun) Tunisia National Team0:06:49 
83Behcet Usta (Tur) Brisaspor0:26:20 
84Milanko Petrovic (Srb) Serbia Mladi Festina  
85Lee Tunnicliffe (GBr) East of England0:26:40 
86Marko Stankovic (Srb) Serbia Mladi Festina  
87Ðorðe Jovanovic (Srb) Serbia Regional Team  
88Milan Marjanovic (Srb) Serbia Regional Team  
89Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team  
90Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar  
91Thomas Taubel (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
92Igor Pajovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
93Soufane Harrouch Tourki (Mar) Morocco National Team  
94Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar  
95Markus Gollmann (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
96Marko Vuleta Ðukanov (Srb) Serbia Regional Team  
97Wouter Van Mechelen (Bel) Fidea Cycling Team  
98Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
99Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team  
100Youssef Boundi (Mar) Morocco National Team  
101Wolfgang Tenor (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
102Dušan Ganic (Srb) Serbia Mladi Festina  
103Dmytro Ratushnyy (Ukr) Ukraine National Team  
104Zakhar Nebaba (Ukr) Ukraine National Team  
105Goran Šmelcerovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
106Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura  
107Aymn Ben Hassine (Tun) Tunisia National Team  
108Aleksandar Milivojevic (Srb) Serbia National Team  
110Srðan Omakovic (Srb) Serbia Mladi Festina0:27:56 
DNFJohn Heaton-Armstron (GBr) East of England  
Sprint 1 - Arilje
1Dean Podgornik (Slo) Loborika5pts
2Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team3 
3Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg2 
4Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg1 
Sprint 2 - Ivanjica
1Dean Podgornik (Slo) Loborika5pts
2Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg3 
3Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika2 
4Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg1 
Sprint 3 - Sjenica
1Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18965pts
2Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg3 
3Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg2 
4Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg1 
Mountain 1 - Javor
1Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18965pts
2Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team3 
3Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team2 
4Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team1 
Teams
1Betonexpressz 2000 - Limonta14:41:39 
2Centri Della Calzatura  
3Dukla Trencin Merida  
4Fidea Cycling Team  
5Hemus 1896  
6Kazakhstan National Team  
7Meridiana - Kalev Chocolate Team  
8LKT Team Brandenburg  
9Loborika  
10Serbia National Team  
11Brisaspor  
12Heraklion - Nessebar  
13Tunisia National Team  
14Morocco National Team0:06:26 
15Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:06:39 
16Ukraine National Team  
17Arbo Denzel Cliff Wien0:33:19 
18East of England  
19Serbia Mladi Festina0:39:38 
20Serbia Regional Team1:20:00 
General classification after stage 3
1Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura10:23:38 
2Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:10 
3Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg  
4Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura0:00:22 
5Dean Podgornik (Slo) Loborika0:00:24 
6Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:00:26 
7Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:27 
8Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika0:00:28 
9Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura0:00:29 
10Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar0:00:30 
11Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team  
12Stefan Cohnen (Ned) Betonexpressz 2000 - Limonta  
13Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor  
14Tomislav Danculovic (Cro) Loborika  
15Domenico Agosta (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
16Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team  
17Esad Hasanovic (Srb) Centri Della Calzatura  
18Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta  
19Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team  
20Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team  
21Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team  
22Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
23Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
24Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896  
25Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
26Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
27Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida0:01:44 
28Darko Blaževic (Cro) Loborika0:07:11 
29Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta  
30Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team0:08:46 
31Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura0:08:47 
32Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18960:09:19 
33Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team0:09:20 
34Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg  
35Tom Meeusen (Bel) Fidea Cycling Team0:09:22 
36Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team  
37Anton Kaniuk (Ukr) Ukraine National Team  
38David Mclean (GBr) East of England  
39Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
40Zdenek Stybar (Cze) Fidea Cycling Team  
41Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896  
42Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team  
43Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
44Kemal Kucukbay (Tur) Brisaspor  
45Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor  
46Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team  
47Maroš Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida  
48Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg  
49Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
50Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar  
51Nicola D'andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:09:42 
52Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team0:10:40 
53Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida  
54Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team0:16:03 
55Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:16:09 
56Massimo Demarin (Cro) Loborika  
57Vid Ogris (Slo) Loborika0:16:11 
58Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team0:17:22 
59Rino Zampilli (Ita) Hemus 18960:17:24 
60Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team0:17:28 
61Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor  
62Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
63Hassen Ben Nasr (Tun) Tunisia National Team  
64Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896  
65Robert Nagy (Svk) Arbo Denzel Cliff Wien  
66Mert Mutlu (Tur) Brisaspor0:18:46 
67Matej Vyšna (Svk) Dukla Trencin Merida0:18:52 
68Jan Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida0:22:38 
69Georgios Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar0:24:03 
70Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team0:24:09 
71Borislav Ivanov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
72Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida0:24:17 
73Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team  
74Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team0:25:12 
75Karim Jendoubi (Tun) Tunisia National Team0:25:35 
76Andy Hastings (GBr) East of England0:29:17 
77Georgios Melas (Gre) Heraklion - Nessebar0:30:45 
78Jovan Rajkovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
79Karlo Fister (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
80Dmytro Golumbovskyi (Ukr) Ukraine National Team0:30:48 
81Slobodan Pajic (Srb) Serbia Mladi Festina  
82Dejan Vidakovic (Srb) Serbia Mladi Festina  
83Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:33:46 
84Dušan Ganic (Srb) Serbia Mladi Festina0:42:43 
85Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura0:44:08 
86Behcet Usta (Tur) Brisaspor0:50:26 
87Milanko Petrovic (Srb) Serbia Mladi Festina0:50:29 
88Marko Stankovic (Srb) Serbia Mladi Festina0:50:46 
89Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar  
90Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar  
91Lee Tunnicliffe (GBr) East of England  
92Ðorðe Jovanovic (Srb) Serbia Regional Team  
93Soufane Harrouch Tourki (Mar) Morocco National Team  
94Aleksandar Milivojevic (Srb) Serbia National Team  
95Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team  
96Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team0:50:49 
97Zakhar Nebaba (Ukr) Ukraine National Team  
98Wolfgang Tenor (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
99Youssef Boundi (Mar) Morocco National Team  
100Aymn Ben Hassine (Tun) Tunisia National Team  
101Wouter Van Mechelen (Bel) Fidea Cycling Team  
102Marko Vuleta Ðukanov (Srb) Serbia Regional Team  
103Dmytro Ratushnyy (Ukr) Ukraine National Team  
104Goran Šmelcerovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
105Thomas Taubel (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
106Milan Marjanovic (Srb) Serbia Regional Team  
107Igor Pajovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:50:57 
108Markus Gollmann (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
109Srðan Omakovic (Srb) Serbia Mladi Festina0:52:05 
Sprint classification
1Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg26pts
2Dean Podgornik (Slo) Loborika10 
3Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS8 
4Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg6 
5Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg5 
6Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika5 
7Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18965 
8Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura3 
9Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team3 
10Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team3 
11Massimo Demarin (Cro) Loborika3 
12Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura2 
13Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida2 
14Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura2 
15Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team1 
16Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor1 
17Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg1 
18Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS1 
19Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team1 
Mountains classification
1Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura6pts
2Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18965 
3Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura4 
4Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team3 
5Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team3 
6Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team1 
7Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg1 
Teams classification
1Centri Della Calzatura31:11:36 
2Meridiana - Kalev Chocolate Team0:00:48 
3Betonexpressz 2000 - Limonta  
4Loborika  
5LKT Team Brandenburg  
6Kazakhstan National Team0:09:04 
7Serbia National Team0:09:40 
8Hemus 18960:18:32 
9Brisaspor  
10Dukla Trencin Merida0:21:05 
11Morocco National Team0:25:30 
12Fidea Cycling Team0:27:24 
13Heraklion - Nessebar0:33:13 
14Tunisia National Team0:36:48 
15Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:37:44 
16Ukraine National Team0:39:58 
17East of England1:28:43 
18Arbo Denzel Cliff Wien1:38:20 
19Serbia Mladi Festina1:43:14 
20Serbia Regional Team2:31:42 
Back to top