Rodriguez Guede tops junior field

Lastra Martinez nabs silver

Juniors
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pablo Rodriguez Guede (Sel. Galicia)0:37:40 
2Jonathan Lastra Martinez (Sel. Euskadi)0:01:14 
3Marcos Altur Boronat (Sel. Com. Valenciana)0:01:34 
4Abel Garcia Garcia (Sel. Asturias)0:01:36 
5Jose Maria Cristobal Mediavilla (Bicicletas Salchi)0:01:48 
6Ruben Pacios Minguez (Sel. Madrid)0:02:16 
7Peio Olaberria Arruabarrena (Sel. Euskadi)0:02:30 
8Kevin Suarez Fernandez (Sel. Cantabria)0:02:43 
9Gonzalo Andres Rodriguez (Sel. Asturias)0:02:50 
10Jose Manuel Ribera Frances (Sel. Com. Valenciana)0:02:53 
11Joan Aguilera Huget (Sel. Catalunya)0:03:09 
12Gerard Alvarez Ortega (Sel. Catalunya)0:03:20 
13Jonathan Bilbao Garaizar (Sel. Euskadi)0:03:25 
14Xabier Rodriguez Perez (Sel. Euskadi)0:03:28 
15Mikel Aristi Gardoki (Sel. Euskadi)0:03:53 
16Jacobo Ucha Rodriguez (Sel. Galicia)0:04:25 
17Jaime Llorens Lloret (Sel. Com. Valenciana)0:04:39 
18Daniel Lopez Parada (Sel. Galicia)0:04:53 
19Jon Mikel Kareaga Iturrate (Sel. Euskadi)0:04:54 
20Francisco Castro Bello (Padrones Aluminios - Cortizo)0:05:00 
21Ivan Losada Varela (Sel. Galicia)0:05:11 
22Francesc Pascual Llinares (Sel. Com. Valenciana)0:05:15 
23Ander Ibarguren Sasturain (Sel. Euskadi)0:05:17 
24Santiago Raposo Moreno (Sel. Asturias)0:05:19 
25Jaime Campo Pernia (Sel. Cantabria)0:05:25 
26Xabier Goikoetxea Goiogana (Sel. Euskadi)0:05:29 
27Kevin Lastra Martinez (Mendiz Mendi Mtb)0:05:38 
28Anxo Lorenzo Segade (Padrones Aluminios - Cortizo)0:05:59 
29Iker Garcia Revuelta (Sel. Cantabria)0:06:06 
30Cristian Plagaro Cerezo (Opel Ibaigane)0:06:08 
31David Seage Danza (Padrones Aluminios - Cortizo)0:06:11 
32Mikel Llamosas Angulo (Fonara- Fonor)0:06:19 
33Javier Romero Viana (Sel. Madrid)0:06:31 
34Pablo Fernandez Gomez (Sel. Cantabria)0:06:37 
35Luis Malkorra Rodrigo0:07:01 
36Miguel Angel Benito Diez0:07:14 
37Borja Cuenca Iborra  
38Aitor Jimenez Poveda (Sel. Reg. De Murcia)0:07:33 
39Iker Urreta Fernandez0:07:41 
40Unai Uriarte Goicoechea (Opel Ibaigane)0:07:49 
41Mario Gomez Feito0:08:09 
42Manuel Gonzalez Lomba (Sel. Galicia)0:08:17 
43Daniel Garcia Hernando (Sel. Castilla Y León)  
44Aitor Molina De Los Bueis (Sel. Asturias)0:08:35 
45Alen Trevilla Martin (Fonara- Fonor)0:08:52 
46Mikel Arbeloa Eguiarte (Fonara- Fonor)0:09:10 
47Josu Urrestarazu Garcia0:09:20 
48 (-1 lap)Jorge Morais Acevedo (Banco Mediolanum)  
49Miguel Angel Carrera Gonzalez (Pielagos)  
50Roberto Corral Ruiz (Fiat Autoan)  
51Vicent Ferrando Pla (Ccn Valencia Terra I Mar)  
52Jorge Rodriguez San Jose (Mendiz Mendi Mtb)  
53Pablo Gonzalez Cabero  
54 (-2 laps)David Rodriguez Guede (Academia Postal Action)  
55Julen Quintano Portillo (Fonara- Fonor)  
56 (-4 laps)Adrian Huerga Fernandez (Sel. Castilla Y León)  
Newcomers
#Rider Name (Country) TeamResult
1Victor Aguado Rodriguez (Sel. Madrid)0:31:51 
2Marcos Villar Perez (Sel. Galicia)0:00:27 
3Eneko Corrales Elosegui (Sel. Euskadi)0:00:38 
4Angel Diz Oya (Sel. Galicia)0:00:47 
5Javier Sancho Conejero (Sel. Com. Valenciana)0:00:50 
6Felipe Orts Lloret (Sel. Com. Valenciana)0:01:03 
7Alvaro Carral Fernandez (Sel. Cantabria)0:01:16 
8Alexander Aramburu Deba (Sel. Euskadi)0:01:32 
9Oscar Linares Misioner (Sel. Cantabria)0:01:40 
10Vicent Martinez Ribes (Sel. Com. Valenciana)0:01:56 
11Diego Pablo Sevilla Lopez (Sel. Madrid)0:02:05 
12Fernando Menendez Soberon (Sel. Asturias)0:02:21 
13Adrian Garcia Montes (Sel. Cantabria)0:02:25 
14Antonio Portela Rodriguez (Sel. Galicia)0:02:33 
15Gorka Uriarte Torrealdai (Sel. Euskadi)0:02:34 
16Aritz Hernandez Fernandez (Sel. Euskadi)0:02:40 
17Raul Fernandez Lorenzo (Sel. Galicia)0:02:41 
18Josep Llinares Perez (Sel. Com. Valenciana)0:03:18 
19Alvaro Lobato Matias (Sel. Castilla Y León)0:03:22 
20Javier Gonzalez Simon (Sel. Galicia)  
21Patxi Aldanondo Iturbe (Sel. Euskadi)0:04:14 
22Marçal Martorell Bou (Sel. Catalunya)0:04:23 
23Enaitz Palacio Portillo (Sel. Euskadi)0:04:38 
24Iker Alberdi Zabaleta (Sel. Euskadi)0:04:45 
25Sergio Sierra Garrido (Sel. Madrid)0:05:02 
26Senen Landaburu Martino (Sel. Cantabria)0:05:16 
27Ot Doniga Masnou (Sel. Catalunya)0:05:25 
28Francisco Perez Solorzano (Sel. Cantabria)0:05:42 
29Iñaki Marquinez Zurutuza (Lan Mobel)0:05:57 
30Miguel Calatayud Feo0:06:03 
31Alan Isla Gonzalo0:06:24 
32Christian Perez Lago (Sel. Asturias)0:06:37 
33David Payet Miro0:06:44 
34Cristobal Coimbra Piñeiro (Sel. Galicia)0:06:52 
35Marcos Elicegui Bravo (Fonara- Fonor)0:06:59 
36Sergio Martinez Hernandez (Sel. Castilla Y León)0:07:01 
37Aitzol Onaindia Alberdi (S.C.Gernikesa)0:07:15 
38Ivan Conde Fernandez (Academia Postal Action)0:08:00 
39Alfonso Ayestaran Arce (P. Incera El -Capricho)0:08:11 
40Juan Gomez Garrido (Sel. Castilla Y León)0:08:33 
41Joseba Aguirre Laserna (Fonara- Fonor)0:08:48 
42Jokin Cifuentes Antxia0:09:01 
43Mikel Erauzkin Iturriotz0:09:39 
44Jonathan Garcia Garcia (Sel. Madrid)0:10:34 
45Ivan Molina Llano (Sel. Asturias)0:12:07 
46 (-1 lap)Asier Zamora Oraa  
47José Eduardo Santander Zatón (P. Incera El -Capricho)  
48Carlos Martin Hernandez (Arinas Herm Sanchez Maldonado)  
49Luis Maria Fernandez Sanchez (Ibaigane Opel)  
50 (-3 laps)Ruben Garcia Garcia (Academia Postal Action)  
51 (-4 laps)Carlos Centeno Moya (Arinas Herm Sanchez Maldonado 51Cadete)  
52Daniel Marquinez Fuenteurbel (52Cadete)  
Back to top