McCann resumes winning ways on stage 2

Reijnen holds onto 15 second overall lead

Full Results
1David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team4:07:51 
2Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team  
3Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team  
4Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team  
5Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team  
6Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System  
7Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing  
8Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team  
9Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team  
10Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing  
11Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team  
12Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies  
13Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team  
14Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team  
15Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club  
16Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club  
17Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team  
18Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team  
19Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
20Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
21Fredborg Jonas (Den) Designabrookers  
22Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team  
23Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman Team  
24Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN  
25Gang Xu (Chn) Max Success Sports  
26Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team  
27Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies  
28Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club  
29Khayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team  
30Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team  
31Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club  
32White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team  
33Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies  
34Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System  
35Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies  
36Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team  
37Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System  
38Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team  
39Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team  
40Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing  
41Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN  
42Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
43Tomoya Kanoh (Jpn) Bridgestone Anchor  
44Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team  
45Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team  
46Jaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team  
47Hammer Martin (Den) Designabrookers  
48Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team  
49Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team  
50Tivers Brett (NZl) Plan B Racing  
51Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team  
52Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team  
53Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team  
54Parno (Ina) Custom Cycling Club  
55Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia  
56Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team  
57Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team  
58Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team  
59Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team  
60Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing Team  
61Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team  
62Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team  
63Khalid Bounida (Ned) Marco Polo Cycling Team  
64Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor  
65Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team  
66Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor  
67Mikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team  
68Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team  
69Wells Elliott (Aus) Plan B Racing  
70Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
71Jiang Kun (Chn) Max Success Sports  
72Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:00:19 
73Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team0:02:27 
74Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team  
75Dor Ming Dormino Chau (HKg) CS Racing  
76Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team  
77Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team  
78Ting Pong Lam (HKg) CS Racing  
79Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team  
80Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team0:02:45 
81Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team  
82Hao Liu (Chn) Max Success Sports  
83Sherwin Carrera (Phi) 7-Eleven Racing Team  
84Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team0:02:53 
85Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7-Eleven Racing Team  
86Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports  
87Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team  
88Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team  
89Jiong Wang (Chn) Max Success Sports  
90Ericson Obosa (Phi) 7-Eleven Racing Team  
91Nikko Cortez (Phi) 7-Eleven Racing Team  
92Chun Woh Cheung (HKg) CS Racing  
93Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN  
94Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System  
95Amin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team  
96Stephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN  
97Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team  
98Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team  
99Yoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing  
100Wai Man Chau (HKg) CS Racing  
101Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda  
102Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
103Macdonald Neil (RSA) Medscheme Cycling Team  
104Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team  
105Jonathan Lovelock (Aus) Marco Polo Cycling Team  
106Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team  
107Lilholt Guytan (Den) Designabrookers  
108Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing  
109William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda  
110Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor  
111Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor  
112Fadzli Mohamed (Sin) Fuji Asia0:04:03 
113Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN  
114Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team  
115Han Yu Lin (Tpe) Fuji Asia0:04:55 
116Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:06:41 
117Doyle Rob (Aus) Plan B Racing  
118Rasmussen Jack (Den) Designabrookers  
119Higuma Yusuke (Jpn) Fuji Asia0:09:55 
120Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:11:25 
121Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team  
122David John Tonks (GBr) CS Racing  
123Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:12:55 
124Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team0:14:17 
125Lauge Mike (Den) Designabrookers0:17:43 
DNFFurmston Daniel (Aus) Plan B Racing  
DNFDavis Sam (Aus) Plan B Racing  
Sprint 1
1Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor3pts
2Furmston Daniel (Aus) Plan B Racing2 
3Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team1 
Sprint 2
1Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team3pts
2Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda2 
3Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team1 
Points
1David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team16pts
2Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team14 
3Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team13 
4Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team12 
5Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team11 
6Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System10 
7Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing9 
8Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team9 
9Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team7 
10Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing6 
11Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team5 
12Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies4 
13Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team4 
14Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team3 
15Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor3 
16Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team2 
17Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda2 
18Furmston Daniel (Aus) Plan B Racing2 
19Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club1 
Teams
1Medscheme Cycling Team (MCT)12:23:33 
2CKT TMIT - Champion System  
3Kelly Benefit Strategies (KBS)  
4Shimano Racing Team (SMN)  
5Thailand National Team (THA)  
6Giant Asia Racing (GNT)  
7Vali ASR Kerman Team (VAK)  
8Bridgestone Anchor (BGT)  
9Japan National Team (JPN)  
10Aisan Racing Team (AIS)  
11Malaysia National Team (MAS)  
12Marco Polo Cycling Team (MPC)  
13Kazakhstan National Team (KAZ)  
14Custom Cycling Club (CCC)  
15Polygon Sweet Nice Team (PSN)  
16Champion System - Max Success Pro Cycling Team (MSS)0:02:45 
17Cycling Team CCN (CCN)0:02:53 
18Vietnam National Team (VIE)0:02:27 
19Uzbekistan National Team (UZB)0:02:53 
20Designabrookers (DSB)  
21Mongolia National Team (MGL)  
22Jelly Belly Cycling P/B Kenda (JBC)0:05:46 
237-Eleven Racing Team (CRT)0:05:38 
24Plan B Racing (PBR)0:06:41 
25CS Racing (CSR)0:07:47 
26Fuji Asia (FUJ)0:08:58 
General classification after stage 2
1Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda4:14:31 
2White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team0:00:15 
3David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team0:00:16 
4Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System0:00:20 
5Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia0:00:21 
6Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:23 
7Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:24 
8Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System  
9Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN0:00:25 
10Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing0:00:31 
11Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System0:00:32 
12Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team  
13Hammer Martin (Den) Designabrookers  
14Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team  
15Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team  
16Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team0:00:33 
17Tivers Brett (NZl) Plan B Racing0:00:34 
18Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team0:00:35 
19Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team  
20Jiang Kun (Chn) Max Success Sports  
21Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team0:00:36 
22Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team  
23Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies  
24Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman Team0:00:37 
25Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies  
26Gang Xu (Chn) Max Success Sports0:00:38 
27Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN  
28Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club0:00:39 
29Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team  
30Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team0:00:40 
31Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team  
32Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing0:00:41 
33Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team  
34Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team0:00:43 
35Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team  
36Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team0:00:44 
37Jaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team  
38Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team  
39Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing0:00:45 
40Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:00:46 
41Tomoya Kanoh (Jpn) Bridgestone Anchor  
42Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team  
43Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team0:00:49 
44Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team  
45Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor  
46Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team0:00:50 
47Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team  
48Parno (Ina) Custom Cycling Club  
49Fredborg Jonas (Den) Designabrookers0:00:51 
50Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing Team  
51Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
52Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team0:00:52 
53Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team  
54Mikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team  
55Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:00:53 
56Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:54 
57Khalid Bounida (Ned) Marco Polo Cycling Team  
58Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor  
59Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:56 
60Khayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team0:00:57 
61Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team  
62Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team0:00:59 
63Wells Elliott (Aus) Plan B Racing0:01:00 
64Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club0:01:01 
65Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team  
66Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club0:01:06 
67Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team0:01:07 
68Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club0:01:10 
69Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team0:01:11 
70Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team  
71Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:01:18 
72Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team0:01:19 
73Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:02:56 
74Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda0:03:02 
75William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda0:03:06 
76Dor Ming Dormino Chau (HKg) CS Racing0:03:09 
77Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team0:03:14 
78Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team0:03:18 
79Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team0:03:19 
80Hao Liu (Chn) Max Success Sports  
81Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing0:03:23 
82Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor0:03:24 
83Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team  
84Yoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing0:03:29 
85Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team0:03:32 
86Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports0:03:34 
87Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team0:03:37 
88Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team0:03:39 
89Jonathan Lovelock (Aus) Marco Polo Cycling Team0:03:40 
90Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team0:03:41 
91Ting Pong Lam (HKg) CS Racing  
92Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor0:03:42 
93Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:03:45 
94Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team0:03:48 
95Stephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN0:03:49 
96Wai Man Chau (HKg) CS Racing0:03:50 
97Sherwin Carrera (Phi) 7-Eleven Racing Team0:03:52 
98Lilholt Guytan (Den) Designabrookers  
99Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7-Eleven Racing Team0:03:54 
100Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System  
101Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:03:57 
102Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team0:04:00 
103Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team0:04:02 
104Chun Woh Cheung (HKg) CS Racing0:04:04 
105Amin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team0:04:05 
106Ericson Obosa (Phi) 7-Eleven Racing Team0:04:09 
107Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team0:04:10 
108Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team0:04:11 
109Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN  
110Nikko Cortez (Phi) 7-Eleven Racing Team0:04:22 
111Macdonald Neil (RSA) Medscheme Cycling Team0:04:24 
112Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN0:05:02 
113Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team  
114Fadzli Mohamed (Sin) Fuji Asia0:05:21 
115Han Yu Lin (Tpe) Fuji Asia0:06:05 
116Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:07:24 
117Doyle Rob (Aus) Plan B Racing0:07:26 
118Rasmussen Jack (Den) Designabrookers0:07:37 
119Higuma Yusuke (Jpn) Fuji Asia0:11:01 
120Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:11:39 
121David John Tonks (GBr) CS Racing0:12:11 
122Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team0:12:29 
123Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:14:05 
124Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team0:15:43 
125Lauge Mike (Den) Designabrookers0:18:35 
Points classification
1Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda18pts
2David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team18 
3Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team14 
4Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda14 
5Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team13 
6Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda13 
7Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team12 
8William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda12 
9Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team11 
10Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda11 
11Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System10 
12Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies10 
13White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team10 
14Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing9 
15Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team9 
16Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System9 
17Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team8 
18Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team7 
19Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia7 
20Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing6 
21Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team5 
22Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies5 
23Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team4 
24Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System4 
25Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team3 
26Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor3 
27Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN3 
28Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team2 
29Furmston Daniel (Aus) Plan B Racing2 
30Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club1 
31Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing1 
Teams classification
1Medscheme Cycling Team (MCT)12:44:41 
2CKT TMIT - Champion System0:00:08 
3Kelly Benefit Strategies (KBS)0:00:15 
4Shimano Racing Team (SMN)0:00:29 
5Thailand National Team (THA)0:00:44 
6Giant Asia Racing (GNT)0:00:52 
7Vali ASR Kerman Team (VAK)0:00:53 
8Bridgestone Anchor (BGT)0:01:01 
9Japan National Team (JPN)0:01:03 
10Aisan Racing Team (AIS)0:01:05 
11Malaysia National Team (MAS)0:01:06 
12Marco Polo Cycling Team (MPC)  
13Kazakhstan National Team (KAZ)0:01:14 
14Custom Cycling Club (CCC)0:01:22 
15Polygon Sweet Nice Team (PSN)0:01:39 
16Champion System - Max Success Pro Cycling Team (MSS)0:03:24 
17Cycling Team CCN (CCN)0:03:44 
18Vietnam National Team (VIE)0:03:46 
19Uzbekistan National Team (UZB)0:03:59 
20Designabrookers (DSB)0:04:00 
21Mongolia National Team (MGL)0:04:18 
22Jelly Belly Cycling P/B Kenda (JBC)0:04:52 
237-Eleven Racing Team (CRT)0:07:37 
24Plan B Racing (PBR)0:07:39 
25CS Racing (CSR)0:09:04 
26Fuji Asia (FUJ)0:10:27 
Back to top