TechPowered By

More tech

MTB World Cup Cross Country #8 & Downhill & Four Cross #8 2009

Date range:
September 18-20, 2009

September 18, Downhill qualifying:

Hill qualifies fastest ahead of Barel,Fairclough

By:
Cycling News
Published:
September 18, 2009, 19:47 BST,
Updated:
September 18, 2009, 20:49 BST

Three Frenchwomen - Pugin, Jonnier, Ragot - lead women

Results

Elite men
# Rider Name (Country) Team Result
1 Samuel Hill (Aus) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 0:04:04.82  
2 Fabien Barel (Fra) Subaru Mountain Bike Pro Team 0:00:03.05  
3 Brendan Fairclough (GBr) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 0:00:03.16  
4 Nick Beer (Swi) Scott 11 0:00:05.78  
5 Samuel Blenkinsop (NZl) Yeti Fox Shox Factory Race Team 0:00:07.56  
6 Gee Atherton (GBr) Animal Commencal 0:00:09.06  
7 Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate 0:00:10.94  
8 Ben Reid (Irl) Just Reid Race Team 0:00:11.27  
9 Mickael Pascal (Fra) MSC Bikes 0:00:11.34  
10 Luke Strobel (USA) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 0:00:12.84  
11 Joseph Smith (GBr) Kona 0:00:13.03  
12 Aaron Gwin (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team 0:00:13.25  
13 Marc Beaumont (GBr) GT Bicycles 0:00:13.85  
14 Justin Leov (NZl) Trek World Racing 0:00:13.91  
15 Steve Smith (Can) MS Evil Racing 0:00:13.94  
16 Joris Bigoni (Fra) 0:00:14.57  
17 Boris Tetzlaff (Aut) Solid Aclass Factory Team 0:00:14.93  
18 Michael Hannah (Aus) GT Bicycles 0:00:15.69  
19 Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate 0:00:16.20  
20 Dan Atherton (GBr) Animal Commencal 0:00:16.31  
21 Chris Kovarik (Aus) Chain Reaction Cycles/Intense 0:00:16.82  
22 Fabien Pedemanaud (Fra) Scott 11 0:00:17.01  
23 Dan Stanbridge (GBr) 0:00:17.15  
24 Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate 0:00:17.63  
25 Damien Spagnolo (Fra) Subaru Mountain Bike Pro Team 0:00:17.67  
26 Markus Pekoll (Aut) Solid Aclass Factory Team 0:00:18.75  
27 Wyn Masters (NZl) Ancillotti Doganaccia Racing Team 0:00:19.06  
28 Sam Dale (GBr) 0:00:19.37  
29 Cameron Cole (NZl) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 0:00:19.79  
30 Duncan Riffle (USA) Duncan Riffle Racing 0:00:19.89  
31 Gareth Brewin* (GBr) 0:00:20.08  
32 Nico Vink (Bel) 0:00:20.16  
33 Cesar Rojo Vidal (Spa) 0:00:20.42  
34 Danny Hart* (GBr) Lapierre Powered By Saab Salomon 0:00:20.78  
35 Thomas Braithwaite (GBr) 0:00:20.83  
36 Joe Barnes (GBr) 0:00:20.88  
37 Simon Cardon (Fra) 0:00:21.38  
38 Bernat Guardia Pascual (Spa) Massi 0:00:21.43  
39 Cyrille Kurtz (Fra) Team Sunn 0:00:21.56  
40 Mitch Ropelato* (USA) 0:00:21.81  
41 Curtis Keene (USA) 0:00:21.86  
42 Romain Paulhan (Fra) 0:00:22.18  
43 Mitchell Delfs (Aus) Kenda Morewood 0:00:22.26  
44 Kim Petersson* (Swe) 0:00:22.37  
45 Robin Wallner (Swe) 0:00:22.73  
46 Bernard Kerr* (GBr) 0:00:22.81  
47 Thibaut Ruffin (Fra) 0:00:22.87  
48 Shaun O'Connor* (Aus) Iron Horse-Kenda-Playbiker 0:00:23.27  
49 Toni Berg (Fin) 0:00:23.41  
50 Ralph Jones (GBr) 0:00:23.53  
51 Marco Bugnone (Ita) Argentina Bike Gravity Team 0:00:23.59  
52 Marcus Klausmann (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team 0:00:23.63  
53 Antonio Ferreiro Pajuelo (Spa) XMS-Devinci World Cup Team 0:00:23.70  
54 Marcel Beer (Swi) 0:00:23.77  
55 Oscar Harnstrom (Swe) 0:00:24.05  
56 Herman Olund (Swe) 0:00:24.10  
57 Maciej Jodko (Pol) 0:00:24.21  
58 Matej Charvat (Cze) 0:00:24.46  
59 Andrew Neethling (RSA) Trek World Racing 0:00:24.73  
60 David Eme (Fra) 0:00:24.74  
61 Richard Thomas (GBr) 0:00:24.75  
62 Joshua Button (Aus) 0:00:24.78  
63 Ivan Oulego Moreno (Spa) Massi 0:00:24.91  
64 Adam Vagner (Cze) 0:00:24.98  
65 Pierre Charles Georges (Fra) Solid Aclass Factory Team 0:00:25.02  
66 Georg Sieder (Aut) Solid Aclass Factory Team 0:00:25.19  
67 Scott Mears (GBr) 0:00:26.18  
68 Ruaridh Cunningham (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 0:00:26.73  
69 Remi Thirion (Fra) Team Sunn 0:00:26.85  
70 Kyle Strait (USA) Specialized Team America 0:00:26.91  
71 Nejc Rutar (Slo) MBK Orbea 0:00:26.94  
72 Maxime Remy (Fra) Suspension Center 0:00:27.45  
72 Bertrand Gilles* (Bel)    
74 Felix Groizard* (Fra) Team Sport Bike 0:00:27.46  
75 Will Rischbieth (Aus) 0:00:27.48  
76 Vlastimil Hyncica (Cze) 0:00:27.53  
77 Dominik Gspan (Swi) 0:00:27.58  
78 David Vazquez Lopez (Spa) Lapierre Powered By Saab Salomon 0:00:27.98  
79 Alexander Kangas (Swe) 0:00:28.02  
80 Benny Strasser (Ger) 0:00:28.04  
81 Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 0:00:28.25  
82 Patrik Kotrla (Cze) 0:00:29.41  
83 Andrea Gamenara* (Ita) Argentina Bike Gravity Team 0:00:29.78  
84 Ashley Maller (GBr) 0:00:29.88  
85 Marco Milivinti (Ita) Dytech DH 0:00:29.90  
86 Lars Peyer (Swi) Suspension Center 0:00:29.94  
87 Mathieu Troquier (Fra) Solid Aclass Factory Team 0:00:30.11  
88 Nathan Rankin (NZl) Iron Horse-Kenda-Playbiker 0:00:30.16  
89 Erik Irmisch (Ger) 0:00:30.48  
90 Matti Lehikoinen (Fin) MS Evil Racing 0:00:30.64  
91 Brook Macdonald* (NZl) Ancillotti Doganaccia Racing Team 0:00:30.71  
92 Martin Frei (Swi) 0:00:30.80  
93 Miran Vauh (Slo) 0:00:30.97  
94 Mario Sieder (Aut) Solid Aclass Factory Team 0:00:31.03  
95 Benjamin Verrier (Fra) 0:00:31.08  
96 Esteban Deronzier (Fra) Morzine-Avoriaz 74 0:00:31.73  
97 Martin Mikulenka (Cze) 0:00:32.00  
98 David Smith (GBr) 0:00:32.34  
99 Olivier Nicole (Fra) 0:00:32.49  
100 Janick Lieberherr (Swi) 0:00:33.16  
101 Arkadiusz Perin (Pol) 0:00:33.45  
102 Xavier Simo Cervera (Spa) 0:00:33.60  
103 Florian Arthus* (Fra) 0:00:33.64  
104 Michal Sliwa (Pol) 0:00:33.96  
105 Loic Delteil (Fra) 0:00:34.58  
106 Ben Cathro (GBr) 0:00:34.70  
107 Pavel Cep (Cze) 0:00:34.95  
108 Manuel Gruber* (Aut) 0:00:35.05  
109 Mathieu Gallean (Fra) Team Sunn 0:00:35.41  
110 Matthieu Carnino (Fra) 0:00:35.52  
111 Arran Gannicott* (GBr) 0:00:36.01  
112 Bradley Benedict (USA) Duncan Riffle Racing 0:00:36.06  
113 Rene Schmidt (Ger) 0:00:36.10  
114 Geoffrey Cholley* (Fra) 0:00:36.29  
114 Marco Fernandez Garcia* (Spa) Motril-Sierra Nevada    
116 Joerg Neuhart (Aut) 0:00:36.64  
117 Thomas Jeandin (Swi) 0:00:36.86  
118 Sebastien Muller (Swi) 0:00:37.06  
119 Davide Sottocornola (Ita) 0:00:37.27  
120 Marius Paccolat* (Swi) 0:00:37.60  
121 Tim Hammar (Swe) 0:00:37.85  
122 Harry Molloy* (GBr) 0:00:38.15  
123 Clement Benoit* (Fra) Team Sport Bike 0:00:38.23  
124 Johannes Sutter (Ger) 0:00:38.36  
125 Ziga Pandur* (Slo) 0:00:39.04  
126 Karlis Kisuro (Lat) 0:00:39.08  
127 Felix Beckeman* (Swe) 0:00:39.19  
128 Jan Cestnik (Slo) 0:00:39.73  
129 Arthur Racaud* (Fra) Team Sport Bike 0:00:39.93  
130 Jared Rando (Aus) Giant Mountain Bike Team 0:00:40.60  
130 Patrick Thome* (Fra) Team Sport Bike    
132 Scott Laughland (Irl) 0:00:40.63  
133 Dennis Dertell (Swe) 0:00:40.71  
134 Oliwer Kangas* (Swe) 0:00:40.74  
135 Filip Polc (Svk) MS Evil Racing 0:00:40.79  
136 Philipp Inselsbacher (Aut) 0:00:41.41  
137 Martin Hanak* (Cze) 0:00:41.84  
138 Gundars Osis (Lat) 0:00:41.98  
139 Josua Hein (Ger) 0:00:42.03  
140 Florian Wilhelm* (Aut) 0:00:42.48  
141 Andreas Sieber (Ger) Solid Aclass Factory Team 0:00:42.71  
142 Antti Lampen* (Fin) 0:00:42.98  
143 Greg Williamson* (GBr) 0:00:43.02  
144 Nic Hadley* (USA) 0:00:43.13  
145 Harry Heath* (GBr) 0:00:43.60  
146 Lukas Ucen (Svk) 0:00:44.60  
147 Rudiger Jahnel (Aut) 0:00:44.77  
148 James Hughes (GBr) 0:00:44.89  
149 Daniele Cosseta* (Ita) 0:00:45.02  
150 Kristjan Vrecek (Slo) 0:00:45.29  
151 Erik Kimmel* (Cze) 0:00:46.71  
152 Tadej Humar (Slo) 0:00:47.12  
153 Attila Liszi* (Hun) 0:00:47.35  
154 Jan Javornik (Svk) 0:00:47.47  
155 Falco Ruppert (Ger) 0:00:48.82  
156 Pietro Caire* (Ita) Argentina Bike Gravity Team 0:00:48.83  
157 Tomas Liska* (Svk) 0:00:49.45  
158 Marcus Fairbanks* (Aus) 0:00:50.48  
159 Laurie Dinham* (Aus) Suspension Center 0:00:50.98  
160 Ian Schaad* (Swi) 0:00:51.65  
161 Thibaud Radermecker (Bel) 0:00:51.78  
162 Benjamin Oluoch* (Ger) 0:00:51.92  
163 Edoardo Franco (Ita) 0:00:52.16  
164 Fabrice Tirefort (Swi) 0:00:52.59  
165 James Stock (GBr) 0:00:53.13  
166 Emyr Davies (GBr) 0:00:55.04  
167 Joseph Allen (NZl) 0:00:55.06  
168 Ondrej Barta (Cze) 0:00:55.33  
169 Endre Szabo (Hun) 0:00:55.35  
169 Alex Couture* (USA)    
171 Timo Burgler* (Aut) 0:00:55.44  
172 Petr Kantorek (Cze) 0:00:56.10  
173 Niklas Wallner (Swe) 0:00:56.87  
174 Zakarias Blom Johansen* (Nor) 0:00:56.94  
175 Kevin Setzer* (Ger) 0:00:57.17  
176 Bastien Andreu* (Fra) Team Sport Bike 0:00:59.26  
177 Andraz Jersin (Slo) 0:00:59.80  
178 Andy Zehentner (Aut) 0:01:00.90  
179 Andrew Cavaletto (USA) 0:01:02.43  
180 Tomas Weiss* (Cze) 0:01:02.81  
181 Amado Stachenfeld (USA) 0:01:04.46  
182 Raffael Maltrovsky (Aut) 0:01:05.32  
183 David Hosang* (Swi) 0:01:07.28  
184 Santo Tessari (Cro) 0:01:08.46  
185 Berislav Topol* (Cro) Mammoth Racing Team 0:01:14.26  
186 Martins Sprogis (Lat) 0:01:15.07  
187 Nikolay Pukhir (Rus) 0:01:15.74  
188 Tommaso Ilardi* (Ita) Dytech DH 0:01:17.73  
189 Joey Van Veghel (Ned) 0:01:19.66  
190 Petr Matyas* (Cze) 0:01:20.50  
191 Alex Powell* (GBr) 2Stagefactory 0:01:20.94  
192 Andreas Krieger (Ger) 0:01:26.21  
193 Dave Trumpore (USA) 0:01:29.46  
194 Robert Nagl (Aut) 0:01:38.04  
195 Patrik Wachal* (Svk) 0:01:38.81  
196 Erik Kallstrom (Swe) 0:01:40.23  
197 Ivan Brajkovic (Cro) Mammoth Racing Team 0:01:41.99  
198 Krisjanis Lejnieks (Lat) 0:01:44.14  
199 Marton Vitez Veres* (Hun) 0:01:46.92  
200 Nikola Klacinski* (Cro) Mammoth Racing Team 0:01:49.23  
201 Martin Markov (Bul) 0:01:52.14  
202 Tamas Tarr* (Hun) 0:01:54.88  
203 Rudolfs Skarulis* (Lat) 0:02:00.26  
204 Leon Prelogovic* (Cro) Mammoth Racing Team 0:02:14.65  
205 Matej Vitko (Svk) 0:02:44.92  
206 Kevin Kontschieder (Aut) 0:04:45.75  
207 Lorenzo Suding (Ita) Dytech DH 0:05:45.70  
208 Dave Goris (Bel) 0:05:47.77  
DNF Ludovic May (Swi)    
DSQ Jurg Meijer (Ned)    
DSQ Joost Wichman (Ned)    
DNS Bryn Atkinson (Aus)    
DNS Fabien Cousinie (Fra) Kenda Morewood    
DNS Maximilian Bender (Ger)    
DNS Mario Reinbacher (Aut)    
DNS Marcel Illetschko* (Aut)    
DNS Jonas Simon* (Fra) Team Sport Bike    
DNS Freddie King* (NZl)    
DNS Alexander Mikowitsch (Aut)    
DNS Mads Weidemann (Den)    
DNS Fabian Fader* (Ger)    
Elite women
# Rider Name (Country) Team Result
1 Floriane Pugin (Fra) Iron Horse-Kenda-Playbiker 0:05:01.08  
2 Sabrina Jonnier (Fra) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 0:00:03.34  
3 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center 0:00:04.03  
4 Mio Suemasa (Jpn) 0:00:07.28  
5 Céline Gros (Fra) Morzine-Avoriaz 74 0:00:07.41  
6 Petra Bernhard (Aut) Ancillotti Doganaccia Racing Team 0:00:12.71  
7 Tracy Moseley (GBr) Trek World Racing 0:00:15.02  
8 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team 0:00:19.37  
9 Harriet Rucknagel (Ger) 0:00:19.72  
10 Anita Molcik (Aut) Yeti Fox Shox Factory Race Team 0:00:20.62  
11 Claire Buchar (Can) Chain Reaction Cycles/Intense 0:00:21.08  
12 Miriam Ruchti (Swi) Team Vario Racing 0:00:24.98  
13 Anita Ager-Wick (Nor) 0:00:28.41  
14 Katy Curd (GBr) 0:00:32.15  
15 Anais Pajot* (Fra) Team Sunn 0:00:35.68  
16 Helen Gaskell (GBr) 0:00:36.27  
17 Darian Harvey (USA) 0:00:39.54  
18 Caroline Sax (Fra) 0:00:41.89  
19 Jessica Stone (GBr) 2Stagefactory 0:00:42.05  
20 Nicole Beege (Ger) 0:00:47.23  
21 Emily Horridge (GBr) 0:00:49.57  
22 Elisa Canepa (Ita) Iron Horse-Kenda-Playbiker 0:00:56.01  
23 Alia Marcellini* (Ita) 0:00:59.86  
24 Helene Valerie Fruhwirth (Aut) 0:01:00.22  
25 Fanny Lombard* (Fra) 0:01:03.15  
26 Sophie Borderes (Fra) 0:01:03.64  
27 Carina Cappellari* (Swi) 0:01:06.19  
28 Sandra Rubesam (Ger) 0:01:17.68  
29 Sarah Newman (GBr) 0:01:19.72  
30 Leoni-Caro. Dickerhoff* (Ger) 0:01:36.93  
31 Federica Perardi (Ita) Dytech DH 0:02:02.69  
32 Kristina Kodrnja (Cro) 0:02:40.62  
33 Kerry Wrigglesworth (GBr) 0:03:09.87  
DNF Harriet Latchem (GBr)    
DNS Jaymie Mart (Bar)