Armstrong tops Hughes in women's prologue

Team Rio Grande teammates Haga and Tietzel finish 1-2 in men's opener

Elite men - 2.9km prologue
1Chad Haga (Team Rio Grande)0:06:29.68 
2Scott Tietzel (Team Rio Grande)0:00:04.05 
3Daniel Harm (Keller Rohrback Cycling)0:00:05.62 
4David Stephens (Garneau Evolution)0:00:05.87 
5Cameron Mackinnon (Team H&R Block)0:00:06.76 
6Mike Olheiser (Juwi Solar/First Solar)0:00:07.62 
7Garrett McLeod (Team H&R Block)0:00:08.29 
8Zack Garland (Team H&R Block)0:00:09.72 
9Michael Mathis (Rideclean p/b PatenIt.com)0:00:09.73 
10Nathaniel English (Yahoo! Cycling Team)0:00:10.12 
11Tim Abercombie (Garneau Evolution)0:00:10.68 
12Frank Spiteri (Marc Pro - Strava)0:00:10.85 
13Chris Carr (NewHope360/Trek/GS Boulder)0:00:11.27 
14Sebastian Salas (Team H&R Block)0:00:12.28 
15Travis McCabe (Landis/Trek)0:00:12.58 
16Chistian Parrett (Chemstar p/b United Healthcare)0:00:13.64 
17Rory Kelly (NewHope360/Trek/GS Boulder)0:00:13.69 
18Christopher Stastny (California Giant / Specialized)0:00:13.81 
19Dan Bechtold (Hagens Berman Domestic Elite)0:00:13.88 
20Jonathan Teeter (Echelon Racing Development)0:00:14.89 
21Drew Christopher (Team Rio Grande)0:00:15.24 
22Dave Vukets (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)0:00:15.80 
23Justin Kerr (Team H&R Block)0:00:16.30 
24Jason Thompson (Garneau Evolution)0:00:16.53 
25Kris Lunning (Marc Pro - Strava)0:00:17.22 
26David Glick (Rideclean p/b PatenIt.com)0:00:17.31 
27Evan Hyde (RealCyclist.com)0:00:18.28 
28Chris Parrish (Hagens Berman Domestic Elite)0:00:18.43 
29Brian Buchholz (Webcor/Alto Velo)0:00:19.31 
30Louis Crosby (Pure Black Racing)0:00:19.83 
31David Brockbank (Canyon Bicycles)0:00:20.75 
32Justin Rossi (Marc Pro - Strava)0:00:21.10 
33Stefano Barberi (Team Stefano Barberi p/b Barberi)0:00:21.92 
34Chase Pinkham (Bissell)0:00:22.12 
35James Wingert (Yahoo! Cycling Team)0:00:21.53 
36Nathan Wilson (California Giant / Specialized)0:00:21.74 
37Jesse Miller-Smith (Marc Pro - Strava)0:00:22.07 
38Ian Crane (Hagens Berman Domestic Elite)0:00:22.19 
39Trevor Connor (Team Rio Grande)0:00:23.02 
40Dan Skinner (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)0:00:22.93 
41Ian Boswell (Trek-Livestrong U23)0:00:24.07 
42Michael Margraf (Webcor/Alto Velo)0:00:24.62 
43Craig Logan (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)0:00:24.81 
44Chris Gruber (Kallisto/Wheels of Bloor)0:00:24.83 
45Coulton Hartrich (Chemstar p/b United Healthcare)0:00:24.98 
46Aaron Schooler (Team H&R Block)0:00:24.99 
47Bailey McKnight (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)0:00:25.79 
48Jake Hansen (Team WORD-RCB)0:00:26.61 
49Jason Anderson (NewHope360/Trek/GS Boulder)0:00:26.76 
50Brandon Troufton (California Giant / Specialized)  
51Sean Crooks (Rundle Mountain Cycling Club)0:00:26.78 
52James Mattis (California Giant / Specialized)0:00:27.24 
53Gabe Varela (Yahoo! Cycling Team)0:00:28.22 
54Spencer Smitheman (Hagens Berman Domestic Elite)0:00:27.77 
55Shane Braley (Chemstar p/b United Healthcare)0:00:28.49 
56Kennett Peterson (Hagens Berman Domestic Elite)0:00:28.74 
57Chris Hillier (Team Rio Grande)0:00:29.05 
58Brian Hitchcock (Garage Racing)0:00:29.66 
59Cody Canning (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)0:00:29.92 
60Austin Allison (Horizon Organic / Panache Elite Cycling)0:00:30.54 
61Keith Hillier (Marc Pro - Strava)0:00:31.56 
62Colin Gibson (Hagens Berman Domestic Elite)0:00:31.68 
63Carl Decker (Giant MTB)0:00:31.77 
64Nathan West (NewHope360/Trek/GS Boulder)0:00:32.15 
65Brian Williams (Northern Rockies Orthopaedic)0:00:32.48 
66Benny Swedberg (California Giant / Specialized)0:00:33.31 
67Bryson Bowers (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)0:00:33.93 
68Dan Macdonald (Rideokanagan.com pb Norco)0:00:34.01 
69Andy Goessling (Firefighters Cycling Team)0:00:34.42 
70Taylor Gunman (Pure Black Racing)0:00:34.66 
71Orion Berryman (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)0:00:35.06 
72Nate Geoffrion (Firefighters Cycling Team)0:00:36.02 
73Alex Brookhouse (Echelon Racing Development)0:00:36.22 
74Nathan King (Canyon Bicycles)0:00:36.03 
75Jared Gilard (Rideclean p/b PatenIt.com)0:00:36.24 
76Colter Young (Rideokanagan.com pb Norco)0:00:36.46 
77Lang Reynolds (Hagens Berman Domestic Elite)0:00:37.73 
78Jacob Turner (Team Bobs-bicycles.com)0:00:38.12 
79Logan Owen (Hagens Berman Domestic Elite)0:00:38.24 
80Scott Gray (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)0:00:38.70 
81Ben Rathkamp (Fanatik Bike Co.)0:00:39.93 
82Brian Bailey (Primal Racing P/B 1st Bank)0:00:40.48 
83Steven Beardsely (Gentle Lovers)0:00:41.51 
84Ian Moir (Yahoo! Cycling Team)  
85Connor McCutcheon (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)0:00:41.63 
86Adam Wisseman (Team Rio Grande)0:00:42.03 
87Chris Aten (Landis/Trek)0:00:42.42 
88Jonathan McCoy (Ironclad Performance Wear)0:00:43.11 
89Brad Winn (Team S+M/Kona)0:00:43.13 
90Daniel Farinha (Firefighters Cycling Team)0:00:43.45 
91Sean Passage (Byrne Invent)0:00:44.30 
92Mark McConnell (Synergy Racing)0:00:45.22 
93Luis-Alejandro Zamudio (Herbalife LaGrange)0:00:44.72 
94Nathan Freed (Marc Pro - Strava)0:00:45.14 
95Michael Booth (Ski Utah-MarketStar)0:00:45.27 
96Jesse Moore (California Giant / Specialized)0:00:45.96 
97Dustin Andrews (Team H&R Block)  
98Spencer Paxson (Kona Factory Team)0:00:46.17 
99Gordon Jewett (RMCC Express)0:00:46.83 
100Stephen Ushy (Balance Point Racing)0:00:47.02 
101John Phillips (Team Rio Grande)0:00:47.29 
102Josh Howard (Bob's-Bicycles.com)0:00:47.60 
103Zachary Jones (Garage Racing)0:00:48.64 
104Dustin Hahn (Velo Reno)0:00:48.76 
105Matthew Karre (River City Bicycles)0:00:49.25 
106Josh Tack (Northern Rockies Orthopaedic)0:00:49.87 
107David Albrecht (Chico Corsa/Sierra Nevada)0:00:50.03 
108Jeffrey Galland (Chico Corsa/Sierra Nevada)0:00:51.24 
109Christopher Dubois (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)0:00:51.86 
110Anthony Ferretti (Chico Corsa/Sierra Nevada)0:00:52.10 
111James McCoy (Pure Black Racing)0:00:52.62 
112Eric Riggs (Yahoo! Cycling Team)0:00:52.63 
113James Larmer (Westwood/Cannondale p/b Vision Sport)0:00:53.51 
114Mark Langlands (Pure Black Racing)0:00:53.80 
115Shannon Maris (BikeSale.com)0:00:54.79 
116Tyler Brandt (California Giant / Specialized)0:00:56.45 
117Colby Elliot (Bodfish Bicycles)0:00:56.59 
118Joe Waters (Canyon Bicycles)0:00:57.58 
119Adam Edgerton (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)0:00:58.59 
120Alan Adams (Lake Washington Velo)0:01:00.72 
121Michael Jasinski (Fremont Bank)0:01:01.86 
122Boris Martin (Rideokanagan.com pb Norco)0:01:03.13 
123Spencer Gray (Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles)0:01:04.56 
124J. Michael Lanham (Globalbike presented by Catoma)0:01:04.96 
125Michael Palmer (Veloce Racing)0:01:06.28 
126Joe Baum (Garage Racing)0:01:06.80 
127Garrett Mcallister (GrandStay Hotels)0:01:11.02 
128Michael Painter (Chico Corsa/Sierra Nevada)0:01:11.42 
129Julian Martinez (Fremont Bank)0:01:11.83 
130Jonathan Moskowitz (Taleo Racing)0:01:14.23 
131Patrick Means (Fanatik Bike Co.)0:01:14.99 
132Alex Wentz (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)0:01:15.26 
133Sean Babcock (Team S+M/Kona)0:01:16.18 
134Mark Gyulafia (River City Bicycles)0:01:16.95 
135Will Hansen (Revolution Café Rio)0:01:19.18 
136Jason Kilmartin (Rideokanagan.com pb Norco)0:01:19.51 
137Mike Sohm (Canyon Bicycles)0:01:20.51 
138Art Rand (Marc Pro - Strava)0:01:23.50 
139Pelle Plepp0:01:24.59 
140Michael Cordova (Chico Corsa/Sierra Nevada)0:01:25.99 
141John Salskov (Primal Racing P/B 1st Bank)0:01:50.24 
142Adam Thuss (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)0:02:00.52 
143Scott Inman (Westwood Cannondale)0:02:40.69 
144Scott Heather (Chico Corsa/Sierra Nevada)0:02:40.70 
145Jeff Malnick  
DNSOsvaldo Olmos (California Giant / Specialized)  
DNSShane Buysse (Yahoo! Cycling Team)  
DNSJoseph Iannarelli (Yahoo! Cycling Team)  
DNSMiles Lamon (Yahoo! Cycling Team)  
DNSDave Harward (Canyon Bicycles)  
DNSJordan Cheyne (Team H&R Block)  
DNSArmando Aguilar (Firefighters Cycling Team)  
DNSArmando Pagaza (Firefighters Cycling Team)  
DNSSpencer Collom (Marc Pro - Strava)  
DNSNick Schaffner (Marc Pro - Strava)  
DNSJamiel Danesh (Form Fitness Cycling Team)  
DNSJames Stangeland (Keller Rohrback Cycling)  
DNSNorm Bryner (Ski Utah-MarketStar)  
DNSDavis Shepherd (Gregg's/Trek)  
DNSKenji Fortune (Two Hubs Cycling)  
Elite men - General classification after prologue
1Chad Haga (Team Rio Grande)0:06:29 
2Scott Tietzel (Team Rio Grande)0:00:04 
3Daniel Harm (Keller Rohrback Cycling)0:00:06 
4David Stephens (Garneau Evolution)  
5Cameron Mackinnon (Team H&R Block)0:00:07 
6Mike Olheiser (Juwi Solar/First Solar)0:00:08 
7Garrett McLeod (Team H&R Block)  
8Zack Garland (Team H&R Block)0:00:10 
9Michael Mathis (Rideclean p/b PatenIt.com)  
10Nathaniel English (Yahoo! Cycling Team)  
11Tim Abercombie (Garneau Evolution)0:00:11 
12Frank Spiteri (Marc Pro - Strava)  
13Chris Carr (NewHope360/Trek/GS Boulder)  
14Sebastian Salas (Team H&R Block)0:00:12 
15Travis McCabe (Landis/Trek)0:00:13 
16Chistian Parrett (Chemstar p/b United Healthcare)0:00:14 
17Rory Kelly (NewHope360/Trek/GS Boulder)  
18Christopher Stastny (California Giant / Specialized)  
19Dan Bechtold (Hagens Berman Domestic Elite)  
20Jonathan Teeter (Echelon Racing Development)0:00:15 
21Drew Christopher (Team Rio Grande)  
22Dave Vukets (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)0:00:16 
23Justin Kerr (Team H&R Block)  
24Jason Thompson (Garneau Evolution)0:00:17 
25Kris Lunning (Marc Pro - Strava)  
26David Glick (Rideclean p/b PatenIt.com)  
27Evan Hyde (RealCyclist.com)0:00:18 
28Chris Parrish (Hagens Berman Domestic Elite)0:00:19 
29Brian Buchholz (Webcor/Alto Velo)  
30Louis Crosby (Pure Black Racing)0:00:20 
31David Brockbank (Canyon Bicycles)0:00:21 
32Justin Rossi (Marc Pro - Strava)  
33Stefano Barberi (Team Stefano Barberi p/b Barberi)0:00:22 
34Chase Pinkham (Bissell)  
35James Wingert (Yahoo! Cycling Team)  
36Nathan Wilson (California Giant / Specialized)  
37Jesse Miller-Smith (Marc Pro - Strava)  
38Ian Crane (Hagens Berman Domestic Elite)  
39Trevor Connor (Team Rio Grande)0:00:23 
40Dan Skinner (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)  
41Ian Boswell (Trek-Livestrong U23)0:00:24 
42Michael Margraf (Webcor/Alto Velo)0:00:25 
43Craig Logan (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)  
44Chris Gruber (Kallisto/Wheels of Bloor)  
45Aaron Schooler (Team H&R Block)  
46Bailey McKnight (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)0:00:26 
47Coulton Hartrich (Chemstar p/b United Healthcare)  
48Jake Hansen (Team WORD-RCB)0:00:27 
49Jason Anderson (NewHope360/Trek/GS Boulder)  
50Brandon Troufton (California Giant / Specialized)  
51Sean Crooks (Rundle Mountain Cycling Club)  
52James Mattis (California Giant / Specialized)  
53Gabe Varela (Yahoo! Cycling Team)0:00:28 
54Spencer Smitheman (Hagens Berman Domestic Elite)  
55Shane Braley (Chemstar p/b United Healthcare)0:00:29 
56Kennett Peterson (Hagens Berman Domestic Elite)  
57Chris Hillier (Team Rio Grande)  
58Brian Hitchcock (Garage Racing)0:00:30 
59Austin Allison (Horizon Organic / Panache Elite Cycling)0:00:31 
60Cody Canning (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)  
61Keith Hillier (Marc Pro - Strava)0:00:32 
62Colin Gibson (Hagens Berman Domestic Elite)  
63Carl Decker (Giant MTB)  
64Nathan West (NewHope360/Trek/GS Boulder)  
65Brian Williams (Northern Rockies Orthopaedic)0:00:33 
66Benny Swedberg (California Giant / Specialized)  
67Bryson Bowers (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)0:00:34 
68Dan Macdonald (Rideokanagan.com pb Norco)  
69Andy Goessling (Firefighters Cycling Team)0:00:35 
70Taylor Gunman (Pure Black Racing)  
71Orion Berryman (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)  
72Nate Geoffrion (Firefighters Cycling Team)0:00:36 
73Alex Brookhouse (Echelon Racing Development)  
74Nathan King (Canyon Bicycles)  
75Jared Gilard (Rideclean p/b PatenIt.com)  
76Colter Young (Rideokanagan.com pb Norco)0:00:37 
77Lang Reynolds (Hagens Berman Domestic Elite)0:00:38 
78Jacob Turner (Team Bobs-bicycles.com)  
79Logan Owen (Hagens Berman Domestic Elite)  
80Scott Gray (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)0:00:39 
81Ben Rathkamp (Fanatik Bike Co.)0:00:40 
82Brian Bailey (Primal Racing P/B 1st Bank)0:00:41 
83Steven Beardsely (Gentle Lovers)0:00:42 
84Ian Moir (Yahoo! Cycling Team)  
85Connor McCutcheon (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)  
86Adam Wisseman (Team Rio Grande)  
87Chris Aten (Landis/Trek)0:00:43 
88Jonathan McCoy (Ironclad Performance Wear)  
89Brad Winn (Team S+M/Kona)  
90Daniel Farinha (Firefighters Cycling Team)0:00:44 
91Sean Passage (Byrne Invent)  
92Mark McConnell (Synergy Racing)0:00:45 
93Luis-Alejandro Zamudio (Herbalife LaGrange)  
94Nathan Freed (Marc Pro - Strava)  
95Michael Booth (Ski Utah-MarketStar)  
96Jesse Moore (California Giant / Specialized)0:00:46 
97Dustin Andrews (Team H&R Block)  
98Spencer Paxson (Kona Factory Team)  
99Gordon Jewett (RMCC Express)0:00:47 
100Stephen Ushy (Balance Point Racing)  
101John Phillips (Team Rio Grande)  
102Josh Howard (Bob's-Bicycles.com)0:00:48 
103Zachary Jones (Garage Racing)0:00:49 
104Dustin Hahn (Velo Reno)  
105Matthew Karre (River City Bicycles)  
106Josh Tack (Northern Rockies Orthopaedic)0:00:50 
107David Albrecht (Chico Corsa/Sierra Nevada)  
108Jeffrey Galland (Chico Corsa/Sierra Nevada)0:00:51 
109Christopher Dubois (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)0:00:52 
110Anthony Ferretti (Chico Corsa/Sierra Nevada)  
111James McCoy (Pure Black Racing)0:00:53 
112Eric Riggs (Yahoo! Cycling Team)  
113James Larmer (Westwood/Cannondale p/b Vision Sport)0:00:54 
114Mark Langlands (Pure Black Racing)  
115Shannon Maris (BikeSale.com)0:00:55 
116Tyler Brandt (California Giant / Specialized)0:00:57 
117Colby Elliot (Bodfish Bicycles)  
118Joe Waters (Canyon Bicycles)0:00:58 
119Adam Edgerton (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)0:00:59 
120Alan Adams (Lake Washington Velo)0:01:01 
121Michael Jasinski (Fremont Bank)0:01:02 
122Boris Martin (Rideokanagan.com pb Norco)0:01:04 
123Spencer Gray (Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles)0:01:05 
124J. Michael Lanham (Globalbike presented by Catoma)  
125Michael Palmer (Veloce Racing)0:01:06 
126Joe Baum (Garage Racing)0:01:07 
127Garrett Mcallister (GrandStay Hotels)0:01:11 
128Michael Painter (Chico Corsa/Sierra Nevada)0:01:12 
129Julian Martinez (Fremont Bank)  
130Jonathan Moskowitz (Taleo Racing)0:01:14 
131Patrick Means (Fanatik Bike Co.)0:01:15 
132Alex Wentz (Team Oregon presented by Laurelwood Brewing)  
133Sean Babcock (Team S+M/Kona)0:01:16 
134Mark Gyulafia (River City Bicycles)0:01:17 
135Will Hansen (Revolution Café Rio)0:01:19 
136Jason Kilmartin (Rideokanagan.com pb Norco)0:01:20 
137Mike Sohm (Canyon Bicycles)0:01:21 
138Art Rand (Marc Pro - Strava)0:01:24 
139Pelle Plepp0:01:25 
140Michael Cordova (Chico Corsa/Sierra Nevada)0:01:26 
141John Salskov (Primal Racing P/B 1st Bank)0:01:50 
142Adam Thuss (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes)0:02:01 
143Scott Inman (Westwood Cannondale)0:02:41 
144Scott Heather (Chico Corsa/Sierra Nevada)  
145Jeff Malnick  
Elite women - 2.9km prologue
1Kristen Armstrong (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:06:50.59 
2Clara Hughes (Pactimo Cycling Team)0:00:07.76 
3Alison Starnes (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:00:16.34 
4Rhae Shaw (Keller Rohrback Cycling Team)0:00:17.33 
5Jennifer Wheeler (TIBCO/To the Top)0:00:21.16 
6Jade Wilcoxson (Pactimo Cycling Team)0:00:32.37 
7Tayler Wiles (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:00:34.64 
8Kristin McGrath (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:00:36.88 
9Tricia Bailey (Keller Rohrback Cycling Team)0:00:43.29 
10Molly Van Houweling (Metromint Cycling)0:00:51.03 
11Alisha Welsh (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:00:53.79 
12Jane Robertson (Metromint Cycling)0:00:55.80 
13Kaitie Antonneau (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:00:55.93 
14Ashley Koch (TriSports Cycling / Eclipse Racing)0:00:56.31 
15Jessica Cutler (Keller Rohrback Cycling Team)0:00:58.13 
16Kristine Brynjolfson (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes)0:01:00.58 
17Elizabeth Newell (Metromint Cycling)0:01:05.14 
18Anna Christiansen (Ironclad Performance Wear Cycling)0:01:06.18 
19Natalie Koch (New Hope/GS Boulder/Trek)0:01:07.97 
20Pepper Harlton (Juventus)0:01:09.02 
21Lisa Turnbull (REP Gym/Riverstone)0:01:09.36 
22Cathy Varland (Keller Rohrback Cycling Team)0:01:09.51 
23Giana Roberge (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:01:11.18 
24Brianna Walle (Ironclad Performance Wear Cycling)0:01:11.35 
25Anne Davis Usher (Upper Echelon Fitness)0:01:12.31 
26Rosalyn Rombauer (Keller Rohrback Cycling Team)0:01:11.84 
27Alice Pennington (Upper Echelon Fitness)0:01:13.88 
28Melissa Barker (New Hope/GS Boulder/Trek)0:01:15.24 
29Hilary Billington (Pactimo Cycling Team)0:01:17.60 
30Rebecca Rising (Metromint Cycling)0:01:20.27 
31Kelly Crowley (Metromint Cycling)0:01:20.67 
32Jennifer Burtner (Olympia Orthopaedic Associates)0:01:24.61 
33Mindy Simmons0:01:27.01 
34Anne Fulton (Metromint Cycling)0:01:29.29 
35Amy Campell (River City Bicycles)0:01:31.21 
36Karlee Gendron (Trek Red Truck)0:01:31.64 
37Lina Martensson (Metromint Cycling)0:01:31.72 
38Amy Frykman (GAS/Intrinsik)0:01:31.84 
39Katy Curtis (CMC/Bow Cycle)0:01:35.85 
40Sara Fletcher (Therapuetic Associates & Sagebrush Cycles)0:01:36.33 
41Nik Vogler (Westwood Cycle Cannondale/PB Sport)0:01:37.61 
42Jennie Phillips (Wells Fargo Racing Team)0:01:39.14 
43Patricia Dowd (Team Rep)0:01:42.32 
44Jennifer Schulz (Balance Point/Fresh Air Concept)0:01:42.74 
45Joy Duerksen (Pactimo Cycling Team)0:01:53.30 
46Carrie Eller (Gregg's Trek Racing)0:01:54.90 
47Lindsay Fox (Athletes Lounge)0:01:55.20 
48Anona Whitley (Ironclad Performance Wear Cycling)0:01:57.69 
49Melanie Wong (New Hope/GS Boulder/Trek)0:02:02.67 
50Kimberly Fong (Michael David Winery Cycling Team)0:02:36.83 
DNSAnne Donley (Primal Treads)  
DNSJen Akeroyd (Sorella Forte)  
Elite women - General classification after prologue
1Kristen Armstrong (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:06:50 
2Clara Hughes (Pactimo Cycling Team)0:00:08 
3Alison Starnes (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:00:16 
4Rhae Shaw (Keller Rohrback Cycling Team)0:00:17 
5Jennifer Wheeler (TIBCO/To the Top)0:00:21 
6Jade Wilcoxson (Pactimo Cycling Team)0:00:32 
7Tayler Wiles (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:00:35 
8Kristin McGrath (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:00:37 
9Tricia Bailey (Keller Rohrback Cycling Team)0:00:43 
10Molly Van Houweling (Metromint Cycling)0:00:51 
11Alisha Welsh (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:00:54 
12Jane Robertson (Metromint Cycling)0:00:56 
13Kaitie Antonneau (Peanut Butter & Co. Twenty 12)  
14Ashley Koch (TriSports Cycling / Eclipse Racing)  
15Jessica Cutler (Keller Rohrback Cycling Team)0:00:58 
16Kristine Brynjolfson (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes)0:01:01 
17Elizabeth Newell (Metromint Cycling)0:01:05 
18Anna Christiansen (Ironclad Performance Wear Cycling)0:01:06 
19Natalie Koch (New Hope/GS Boulder/Trek)0:01:08 
20Pepper Harlton (Juventus)0:01:09 
21Lisa Turnbull (REP Gym/Riverstone)  
22Cathy Varland (Keller Rohrback Cycling Team)0:01:10 
23Giana Roberge (Peanut Butter & Co. Twenty 12)0:01:11 
24Brianna Walle (Ironclad Performance Wear Cycling)  
25Anne Davis Usher (Upper Echelon Fitness)0:01:12 
26Rosalyn Rombauer (Keller Rohrback Cycling Team)  
27Alice Pennington (Upper Echelon Fitness)0:01:14 
28Melissa Barker (New Hope/GS Boulder/Trek)0:01:15 
29Hilary Billington (Pactimo Cycling Team)0:01:18 
30Rebecca Rising (Metromint Cycling)0:01:20 
31Kelly Crowley (Metromint Cycling)0:01:21 
32Jennifer Burtner (Olympia Orthopaedic Associates)0:01:25 
33Mindy Simmons0:01:27 
34Anne Fulton (Metromint Cycling)0:01:29 
35Amy Campell (River City Bicycles)0:01:31 
36Karlee Gendron (Trek Red Truck)0:01:32 
37Lina Martensson (Metromint Cycling)  
38Amy Frykman (GAS/Intrinsik)  
39Katy Curtis (CMC/Bow Cycle)0:01:36 
40Sara Fletcher (Therapuetic Associates & Sagebrush Cycles)  
41Nik Vogler (Westwood Cycle Cannondale/PB Sport)0:01:38 
42Jennie Phillips (Wells Fargo Racing Team)0:01:39 
43Patricia Dowd (Team Rep)0:01:42 
44Jennifer Schulz (Balance Point/Fresh Air Concept)0:01:43 
45Joy Duerksen (Pactimo Cycling Team)0:01:53 
46Carrie Eller (Gregg's Trek Racing)0:01:55 
47Lindsay Fox (Athletes Lounge)  
48Anona Whitley (Ironclad Performance Wear Cycling)0:01:58 
49Melanie Wong (New Hope/GS Boulder/Trek)0:02:03 
50Kimberly Fong (Michael David Winery Cycling Team)0:02:37 
Back to top