Gwin brings World Cup form to Snowmass

Harvey wins women's race

Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aaron Gwin (Yeti Fox Factory)0:03:55.62 
2Sam Blenkinsop (Yeti Fox Factory)0:00:05.01 
3Jared Graves (Yeti Fox Factory)0:00:05.13 
4Shawn Neer (Orbit Racing)0:00:12.59 
5Kain Leonard (Crested Butte Mountain Sports Team/TLD)0:00:13.55 
6Waylon Smith (Mongoose)0:00:16.38 
7Mike Kreger (Sol Vista Bike Park)0:00:18.15 
8Logan Binggeli (KHS Bicycles)0:00:19.60 
9John Keep (The Bike Works)0:00:20.01 
10Steven Wentz (Team SolVista / Commencal USA)0:00:21.83 
11Tyler Immer0:00:22.39 
12Billy Delacroix (Orbit Racing)0:00:23.37 
13David Ziegman (Yeti Fox Racing Team)0:00:24.01 
14Brian Buell (Team Geronimo)0:00:24.71 
15Cody Wilderman (Yeti Fox Regional)0:00:26.47 
16Graeme Pitts (Kirt Voris All Ride Academy)0:00:26.56 
17Tim Sharp (Yeti / Dean Optics / Sol Vista)0:00:27.01 
18Heikki Hall (E13)0:00:27.41 
19Phillip Wiering0:00:27.60 
20Chris Heath (Manitou / Hayes Disc Brakes)0:00:28.97 
21Chris Boice (Yeti Fox National)0:00:32.10 
22Frederick Bratschie (Me)0:00:33.37 
23Nick Van Dine (Cannondale Factory Racing)0:00:33.59 
24Charlie Sponsel (Team Robot)0:00:33.84 
25Michael Buell (Team Geronimo)0:00:34.27 
26Philip Wheeler (Team Sol Vista / Commencal USA)0:00:35.00 
27Evan Elliott (E13/Pedal the Peaks)0:00:35.58 
28Matty Komar (Morewood Bike USA)0:00:37.97 
29Scott Mack (Singletrack Factory)0:00:38.00 
30Matthew Russell (Road 34 / Mavic / CBMST)0:00:38.78 
31Trevor Martin (e13)0:00:38.98 
32James Hollibaugh (Mafia Racing)0:00:39.35 
33Ian Estes  
34Gene Hamilton (Betterride.net / Orbit Racing)0:00:40.58 
35Christopher Mari (Rocky Mountain Trade Team / Zeal Optics)0:00:41.29 
36Nick Zuzelski (Santa Cruz/Fox Shox/Spy/661/Royal/Golden)0:00:41.78 
37Tyler Wilson (X-Fusion/Intense)0:00:44.80 
38Mihai Moga (SolVista Bike Park)0:00:45.67 
39Jason Simon (BRAAAP)0:00:45.87 
40Christopher Canfield (Canfield Brothers)0:00:45.91 
41Greg Vogt (Pedal the Peaks)0:00:46.24 
42Alexander Mcguinnis (Team Krunk Shox.)0:00:46.80 
43William Overbagh (Road 34)0:00:47.73 
44Alex Boday (Santa Cruz)0:00:49.49 
45Trevor Hallenbeck (Mojo Wheels)0:00:49.68 
46Damien Anderson (Singletrack Factory)0:00:50.89 
47Aaron Potter (Amp'd Racing)0:00:50.92 
48Michael Johnson0:00:53.40 
49Clifford Pinto (E13/Pedal The Peaks)0:00:57.17 
50Andrew Templin (Canfield/Cafe Rio)0:01:01.34 
51Brian Peters0:01:03.98 
52Jeff Jackson (Yeti / Fox)0:01:07.01 
53Michael Johnson (CBMP)0:01:27.32 
54William Mclamb (Thug Mansion Racing)0:01:46.64 
55Marshall Roach (Mafia Racing)0:02:15.48 
56Blair Reed (Orbit Racing)0:02:33.44 
57Quinton Spaulding (KHS BICYCLES)0:04:26.96 
58Dante Harmony (All Mountain Cyclery/Hayes)0:10:46.26 
DNSJoey Schusler (Yeti Fox National)  
DNSRoss Milan (Yeti Fox National)  
DNSBrian Ballard (Mojo Wheels)  
DNSJordan Rupe (Team Totally Wired)  
DNSCaleb Cambern (Transition Factory / Deity / MRP / Caden)  
DNSJames (Todd) Koskinen  
DNSDavid Klaassenvanoorschot (ODI Southridge / Intense)  
DNSWylie Robinson (Zeal Optics / 661 / Sunline / Royal / Fu)  
DNSPreston Moore (Commencal)  
DNSTasso Koch (Thug Mansion Racing / Habilis Downhill)  
DNFTaylor Borucki (Chumba Racing)  
DNFNathaniel Hills (Wolf Rock Racing)  
DNFNaish Ulmer (KHS / Spy Optics)  
DNFKeith Mott  
DNFTj Fisker (Mafia Racing)  
DNFDaniel Goss (Yer Mom!)  
Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Darian Harvey (Cannondale Factory Racing)0:04:47.18 
2Jacqueline Harmony (Vixen Racing/Loeka/All Mountain Cyclery/)0:00:12.76 
3Addie Stewart (Go-Ride/Hayes/Harlot Wear/Amys)0:00:34.33 
4Rachel Bauer (Banshee / Poison Spider Bikes)0:00:43.82 
5Martha Renn0:01:30.00 
6Lisa Reinhard (Amp'd Racing)0:01:30.90 
DNSSage Wilderman (Team Totally Wired)  
DNSNeven Steinmetz (Ellsworth)  
Cat. 1 Junior men 15-18
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mitch Ropelato (Cafe Rio / Canfield Brothers)0:04:17.69 
2Derek Teel (Yeti Fox Regional)0:00:02.89 
3Andy Proctor (RPM / Yeti)0:00:04.97 
4Nate Furbee (WTB / Fox / Baywood / Gamut)0:00:05.63 
5Teddy Benge (RPM / Yeti)0:00:06.09 
6Logan James (Pedal the Peaks / E13)0:00:06.31 
7Dustin Belcher (Yeti Fox Regional)0:00:08.09 
8Evan Gilsdorf (Downhill Zone / Elka Suspension)0:00:08.54 
9Colin Pickett (Crested Butte Mountain Sports Team)0:00:10.06 
10Trevor Trinkino (Mojo Wheels)0:00:13.80 
11Evan Powell (Yeti Fox Regional)0:00:14.14 
12Trevor Haley (Mojo Wheels)0:00:17.77 
13Bergen Tjossem (RPM / Yeti)0:00:26.51 
14Matt Lees (Mojo Wheels)0:00:34.45 
15Kyle Horn (Durango Devo)0:00:34.78 
16Jeff Witten (Dad)0:00:34.82 
17Craig Lange (Mojo Wheels)0:00:36.08 
18Harrison Ory (Mojo Wheels)0:00:38.87 
19Nic Hadley (Go-Ride)0:00:41.16 
20David Renne (Mojo Wheels)0:01:06.63 
21Traver Joehnck (Michelin/661)0:01:35.36 
22Zach Johnson (Terminal Velocity Racing)0:01:52.97 
23Sam Powers (Redstone Cyclery)0:20:15.11 
DNSDustin Coker (RPM/Yeti)  
DNSBrad White (Team Kozos)  
Cat. 1 Men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Chris Hadley (Go-Ride)0:04:26.07 
2Phil Ott (Hayes Bicycle Group / QSBS)0:00:08.37 
3Sergio Reynoso0:00:16.50 
4John Kelly0:00:21.16 
5Kelley Kurtz (Transition Bike Co / Green Mtn Sports)0:00:22.46 
6Craig Carlson (Terminal Velocity Racing)0:00:29.64 
7Daniel Godard (Mojo Wheels)0:00:31.43 
8Travis Elquist (Duke Speed)0:00:35.78 
9Max Beard (Yeti / RPM)0:00:43.11 
10Brent Carter0:00:49.77 
11Travis Elmblad (Secret Cyclery)0:00:50.76 
12Yosei Ikeda (Terminal Velocity Racing)0:00:59.30 
13Jordan Hill (Giant Bicycles / Stroker Industries)0:01:12.15 
14Ned Kajko (Steamboat Gravity Team)0:01:19.13 
15Parker Moore (Mafia Racing)0:01:53.94 
16Matthew Layne (Monster Drop Shop)0:02:19.65 
DNFPaul Komatz (Canyon Cycles)  
Cat. 1 Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alisha Gibson0:05:40.61 
2Margaret Gregory (Dons Bikes)0:00:00.31 
3Christen Boyer (One Ghost Industries)0:00:20.18 
4Katy Monger (Mojo Wheels)0:02:17.87 
Cat. 1 Master men 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Leland Turner (Breck Velo)0:04:35.48 
2Jason Wilber (Monster Drop Shop/Rock Garden)0:00:02.14 
3Shawnee Mcgovern (Orbit Racing)0:00:03.00 
4Billy Mantle (Colorado Bike Service)0:00:03.35 
5Stan Guerrero (Splitrock Suspension Concepts)0:00:07.76 
6Jason Foy (Mongoos Tribe / ODI / SDG / Azonic / 661)0:00:16.23 
7Scott Spangler0:00:19.08 
8Matt Robb (CBMP)0:00:21.03 
9Jeff Kegu (Motor Tabs/SDG/ODI/E13/661/Crank Bros)0:00:21.50 
10Eric Landis (Grass Roots Cycles / All Sound Designs)0:00:24.31 
11Jorge Andino (Splitrock)0:00:24.37 
12Ethan Trembley (Second Avenue Sports)0:00:25.51 
13Glen Lehigh (Summit Honda/Monster Drop Shop)0:00:31.03 
14James Gillespie (Mojo Wheels)0:00:39.14 
15Gary Dye (Arbutus)0:00:40.05 
16Aaron Gilliland (ONeal/Azonic/GT Designs)0:00:43.42 
DNSEvan Chute (RPM/Yeti)  
DNSWesley Bennett (Colorado Bike Service / E-13 / Dvision 2)  
DNSRyan Knipe (Canyon Cycles / Nema)  
DNSJake Anderson (Telluride Sports / Oakley)  
DNSPhilip Bice (Boulder MTB Racing)  
DNSChris Webb (Monster Drop Shop)  
Cat. 1 Master men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Darrell Jamieson (Project 529)0:04:52.68 
2Curt Clemetson (Dead Bros)0:00:05.53 
3Robert Garcia (Wolf Rock Racing)0:00:05.57 
4Neal Pederson (Bike-n-Sport)0:00:05.86 
5Scott Hackett (Team Body Sync / Leading Edge Sports)0:00:22.60 
6Brian Bailey (Team Geronimo)0:00:25.58 
7Chris Conroy (Yeti Cycles)0:00:29.67 
Cat. 2 Junior men 15-18
#Rider Name (Country) TeamResult
1Madison Bailey (RPM / Yeti)0:04:45.23 
2Alec Toney (Team Geronimo)0:00:05.99 
3Gus Berg (Team Geronimo)0:00:10.18 
4Michael Malone (Team Kozos)0:00:11.24 
5Benjamin Pederson (Bike-n-Sport)0:00:11.70 
6Chase Demeulenaere (Team Nine7Zero)0:00:12.10 
7Kyle Mooday (Bikeworks Albuquerque)0:00:14.36 
8Austin Hackett Klaube (Wolf Rock Racing)0:00:14.63 
9Dillon Lemarr (One Ghost Industries)0:00:17.25 
10Ty Brooks (Bikeworks Albuquerque)0:00:17.43 
11Robbie Brooks (Bikeworks Albuquerque)0:00:18.37 
12Matson Hunter (Bikeworks Albuquerque)0:00:20.40 
13Ausitn Chipman (Team Kozos)0:00:22.34 
14Gino Pastore (Durango Devo)0:00:25.55 
15Jon Lindner0:00:26.90 
16Jesse George (Wolf Rock Racing)0:00:28.29 
17Rory Eastman0:00:28.75 
18Marcus Kates0:00:29.05 
19Paul Mcsparin (Wolf Rock Racing / Trek / Maxxis / 661 /)0:00:29.85 
20Hayden Kast (Mojo Wheels)0:00:31.57 
21Dakota Lassalette0:00:33.28 
22Andrew Dunlap0:00:33.96 
23Wiley Kaupas (Wolf Rock Racing)0:00:34.93 
24Joshua Wilcox (High Desert Bicycles)0:00:36.28 
25Daniel Waltermire (Mojo Wheels)0:00:48.45 
26Luke Cutler (Crested Butte Mountain Sports Team)0:00:50.00 
27Josh Conroy (Yeti Cycles)0:00:54.07 
28Ben Siegel0:00:58.86 
29Josh Gonzales0:01:08.21 
30Mitchell Hodge (Bitterbrush Cycles)0:01:18.96 
31Max Maison (Team Geronimo)0:01:21.47 
32Brendan Smith (Terminal Velocity Racing)0:01:28.61 
33Douglas Harris (Mojo Wheels)0:02:15.87 
34Joe Hickey (Orbit Racing)0:03:19.50 
35Cody Costa (Redstone Cyclery)0:31:52.83 
DNSJacob Branney (Terminal Velocity Racing)  
DNSJohn Macmurray (Mongoose Tribe / 661 / Freelap Timing Sy)  
DNSBoston Cleek (Team Kozos)  
DNSWilliam Lees (Mojo Wheels)  
Cat. 2 Senior men 19-29
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ryan Harter0:04:58.59 
2Peter Paterson-Maiman0:00:04.55 
3Jesse Townsend (Grassroots Cyclery)0:00:08.12 
4Corey Carlson (Adventurecycle.net)0:00:09.54 
5Bailey Peeso (Grassroots Cycles)0:00:14.52 
6Ben Conroy (Yeti Cycles)0:00:19.83 
7Richie Fiscus0:00:19.85 
8Brian Negele (Mojo Wheels)0:00:23.67 
9Adam Chapman0:00:23.75 
10Matt Parke (Canyon Cycles)0:00:23.82 
11Andrew Miller0:00:24.95 
12Micah Hoogeveen (Grassroots Cycles)0:00:26.16 
13Patryk Matecki0:00:27.58 
14Patrick Mcdonnell (Mojo Wheels)0:00:28.11 
15Andrew Kirk (Canyon Cycles)0:00:37.03 
16Matthew Cole (970)0:00:43.06 
17Ryland Mauck-Duff0:00:56.00 
18Nathan Hadden0:00:57.04 
19Brett Tetzloff0:01:00.97 
20Peter Haile (Lees McCrae College)0:01:19.64 
21Travis Butler0:01:44.89 
DNSAnsel Schimpff  
DNSPrice Seliger (Dirt Labs / Thug Mansion Racing / Dean O)  
DNSMatt Ripley (Terminal Velocity Racing)  
DNSJosh Cuzzone  
DNSJames Otto  
DNSChris Rupinski (970)  
DNFChristoph Hurley (CSM Cycling)  
DNFTravis Histed (Lees Cyclery)  
DNFMichael Vandamme (Papa Grows Funk)  
DNFSean Shepard (Wicked Impulse)  
DNFKendall Williams  
Cat. 2 Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jesse Kirkpatrick (Grassroots Cycles)0:05:44.92 
2Amber Price0:00:40.64 
3Kristin Buell0:00:42.81 
4Lauren Heitzman0:00:47.29 
5Kyra Alexander0:00:56.69 
6Lana Lawson (Canyon Cycles)0:03:37.42 
DNSMichelle Tamayo  
Cat. 2 Master men 30-39
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pete Noroian (Trek Bikestore Boulder / Boulder MTN Rac)0:04:53.58 
2Jess Fowler (Absolute Bikes)0:00:06.32 
3Blake Treadway (Grassroots Cycles)0:00:08.06 
4Rob Stevenson0:00:15.40 
5Keith D'angelico (Mojo Wheels)0:00:28.13 
6Scott Richards (Orbit Racing)0:00:30.93 
7Thomas Rodriguez (Mec Tech Services)0:00:34.72 
8Kazzy Saito (Me - Fool!)0:00:36.63 
9Georgee Kidder (High Society)0:00:40.67 
10Seth Strickland (Great Adventure Sports / Empire Burger)0:00:46.17 
11Adam Lavender (Me Myself and I)0:00:47.63 
12Darcy Tieulie (Orbit Racing)0:01:10.35 
13Christopher Taylor0:12:28.54 
DNSBrian Rief (Mojo Wheels)  
DNSChris Bowles (PCL Construction)  
DNSMatthew Dingmon  
DNFJeff Yeiser  
Cat. 2 Master men 40+
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joe Graham (CBMP)0:05:52.58 
2Michael Lees (Mojo Wheels)0:00:12.32 
3Sean Smith0:00:14.22 
4Steve King (Mojo Wheels)0:00:27.61 
5Ben Sokolski (Team Evergreen Racing)0:00:39.20 
6Rick Emshwiller0:00:53.31 
7Michael Kast0:00:58.56 
8James Wenger0:01:37.70 
9Stephen Dojcak0:03:16.88 
10Scott Branney (RPM / Yeti)0:04:24.65 
DNSMike Haley  
Cat. 3 Junior men 12 & under
#Rider Name (Country) TeamResult
1Devon Mcdade (Mojo Wheels)0:06:14.12 
2Sawyer Cousineau (Totally Wired Cyclery)0:00:05.49 
3Tyler Spence (Team Geronimo)0:00:30.59 
4Jack Vanderbeek (Steamboat Springs Gravity Team)0:00:47.26 
5Wyatt Freier0:00:56.21 
6Chase Jamieson (Project 529 Legion)0:08:10.06 
Cat. 3 Junior men 13-14
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roy Benge (Team Geronimo)0:04:45.40 
2Kellen Lutz (Totally Wired Cyclery)0:00:21.87 
3Teo Bradbury (Crested Butte Mountain Sports Team)0:00:27.00 
4Matthew Branney (RPM / Yeti)0:00:30.81 
5Robert Pettit (Team Geronimo)0:00:32.43 
6Max Kaupas (Wolf Rock Racing)0:00:39.95 
7Chase Nelson0:00:42.82 
8Jacob Fedel0:00:52.74 
9Zachary Proctor (Mojo Wheels)0:00:57.37 
10Oliver Vowel (Monster Drop Shop)0:01:12.46 
11Noah Wenger0:01:22.02 
12Collin Hudson (Team Kozos)0:01:26.12 
13Gabe Neymark0:01:55.93 
14Cody Rewinkel0:02:04.83 
15Connor Tieulie (Orbit Racing)0:02:09.89 
16Austin Schneider0:02:10.69 
17Riley Farrar0:02:32.08 
18Michael Hendry (Mojo Wheels)0:02:42.02 
19Jamie Erhart0:02:59.49 
20Jim Vanderbeek (Steamboat Springs Gravity Team)0:03:22.82 
21Tanner Spence (Team Geronimo)0:06:45.38 
DNSJayce Heatley (Oneghost Industries)  
DNFHunter Mcclean (Steamboat Gravity Team)  
Cat. 3 Junior men 15-18
#Rider Name (Country) TeamResult
1Russell Hardesty0:05:00.58 
2Adam Fox (Team Kozos)0:00:09.88 
3Alex Kates0:00:11.40 
4Robert Hendry (Mojo Wheels)0:00:19.49 
5William Beilke (Mojo Wheels)0:00:20.75 
6Ben Weger (Mojo Wheels)0:00:20.98 
7Jeff Surdo0:00:24.85 
8Kyle Ogren0:00:27.41 
9Dillon Haley0:00:40.15 
10Logan Duhnkrack (SMBA)0:00:46.53 
11Kole Sharp (Sharps Motorsports)0:00:47.60 
12Wylie Brownell0:00:49.89 
13Kevin Bogard0:00:56.30 
14Ben Robinson (Mojo Wheels)0:00:59.87 
15Jacob Jiacoletti0:01:00.00 
16Cole Decrow0:01:02.09 
17Peter Wampler (Aspen Velo Bike Shop)0:01:10.01 
18Conner Manning0:01:27.05 
19Sean Orr0:01:27.84 
20Hunter Stewart0:01:53.95 
21Ryan Dumais (Mojo Wheels)0:02:25.54 
22Evan Hobrock Schroeder0:02:33.01 
23Brady Heatley0:04:26.62 
24Jayce Tabor (Mom and Dad)0:04:52.18 
DNSCade Haley  
DNSChris Yurgartis  
DNSNick Smith  
DNFKyle Berry (661/Royal Racing/Spy Optic/E13)  
Cat. 3 Senior men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Justin Segall (Bike Works)0:05:11.39 
2Austin Prince0:00:06.35 
3Austin Isaac0:00:26.37 
4Erich Ward (Hybrosec)0:00:27.69 
5Austen Bailey0:00:34.81 
6Nick Hansch (Utopia Sock Guy)0:00:40.58 
7Matthew Halley0:00:44.13 
8Josh Cook0:01:01.90 
9Jerry Doughty0:01:05.67 
10Mark Hild0:02:31.25 
11Zachary Hill0:02:54.75 
12Scott Polly0:03:28.53 
DNSJustin White  
DNSRussell Miskulin  
DNSDaniel Bopeley  
DNSMarc Spier  
DNSDaniel Davis  
DNSTrek Krabill  
Cat. 3 Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rachel Baxter0:07:48.92 
DNSCourtney Papa (Chumba Racing)  
DNSStephanie Smith  
Back to top