Mclay takes opening stage

British rider gets early overall lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Mclay (Great Britain)2:34:22 
2Danny van Poppel (TWC Pijnenburg)  
3Mario Vogt (Germany)0:00:05 
4Jasper Stuyven (AVIA Cycling Team)0:00:20 
5Jasha Sütterlin (Germany)  
6Gert-Jan Bosman (WRV de Peddelaars)  
7Alexey Lutsenko (Kazakhstan)  
8Dylan van Baarle (Restore Cycling Team)  
9Ike Groen (Zuid-Oost Netherlands)  
10Elmar Reinders (Midden Netherlands)  
11Daan Olivier (De Jonge Renner)  
12Michiel Janssen (Koninklijke Balen BC)  
13Tim Kerkhof (Midden Netherlands)0:00:50 
14Dylan Groenewegen (AVIA Cycling Team)  
15Martijn Degreve (AVIA Cycling Team)0:01:15 
16Andrey Slokotovich (Kazakhstan)0:01:27 
17Arne Van Snick (Koninklijke Balen BC)  
18Jeff Peelaers (AVIA Cycling Team)0:01:46 
19Maxat Yazbayev (Kazakhstan)  
20Mads Christiansen (Glud & Marstrand)  
21Simon Yates (Great Britain)  
22Thomas Moses (Great Britain)  
23Kenny Kastelijn (TWC Pijnenburg)  
24Sjoerd van Ginneken (Kumasol Vacansoleil)0:02:28 
25Kay Welten (TWC Pijnenburg)  
26Dawid Nowatkowski (Poland)  
27Paul Moerland (Kumasol Vacansoleil)  
28Friso Roscam Abbing (De Jonge Renner)  
29Pawet Kister (Poland)  
30Rob Leemans (Koninklijke Balen BC)  
31Joost van der Burg (Restore Cycling Team)  
32Didier Caspers (Noord Holland)  
33Adrik Elzing (WRV de Peddelaars)  
34Dieter Bouvry (AVIA Cycling Team)  
35Wout Franssen (Lotto-Bodysol C.T.)0:02:41 
36Jonas Ovaere (Koninklijke Balen BC)  
37Toshoni Van Craen (Koninklijke Balen BC)0:03:12 
38Niklas Runliden (Glud & Marstrand)0:03:15 
39Eddy Daams (Zuid-Oost Netherlands)  
40Frederik Geerts (Lotto-Bodysol C.T.)  
41Gabriel Chavanne (Switzerland)  
42Dominik Oborski (Poland)0:03:29 
43Damian Poskart (Poland)  
44Jesper Schipper (Restore Cycling Team)  
45Alexander Aerts (Lotto-Bodysol C.T.)  
46Stef Arends (Zuid-Oost Netherlands)0:03:40 
47Stefan Wolffenbuttel (Midden Netherlands)0:03:51 
48Jeroen Keizer (Noord Netherlands)  
49Willem Klein Tijssink (Oost Netherlands)  
50Timothy Claeys (Lotto-Bodysol C.T.)  
51Ian Kastelijn (Zuid-Oost Netherlands)  
52Hette Cornelisse (Noord Netherlands)  
53Bart Troost (Noord Holland)  
54Wim Kleiman (AWV De Zwaluwen)  
55Felix Baur (Switzerland)  
56Ask Norgaard (Glud & Marstrand)  
57Fabio Nappa (Germany)  
58Maarten Craeghs (AVIA Cycling Team)  
59Sagyndyk Myrzakhozhayev (Kazakhstan)  
60Eric Eisma (Noord Netherlands)  
61Simon Pellaud (Switzerland)  
62Adam Yates (Great Britain)  
63Justin Wolf (Germany)  
64Jens Coppens (Kumasol Vacansoleil)  
65Dennis van Iersel (TWC Pijnenburg)  
66Jeroen Meijers (De Jonge Renner)  
67Andrzej Pawlaczyk (Poland)  
68Martijn Dijkstra (WRV de Peddelaars)  
69Martijn Tusveld (De Jonge Renner)  
70Daan van den Esschert (Oost Netherlands)0:03:56 
71Timo Roosen (TWC Pijnenburg)  
72Loïc Hugentobler (Switzerland)  
73Dennis Eikelenboom (RWC Ahoy / DRC de Mol)  
74Rutger Roelandts (Koninklijke Balen BC)  
75Koen Bouwman (Oost Netherlands)  
76Roman Semyonov (Kazakhstan)  
77Lucas Udby (Glud & Marstrand)  
78Rens Pyfferoen (ZRTC Theo Middelkamp)0:04:06 
79Martin Reinert (Germany)0:04:11 
80Joan Eversdijk (ZRTC Theo Middelkamp)0:04:42 
81Fatih Keles (Turkey)0:08:18 
82Simon Decoster (RABC/Oostende Noordzee)  
83Brend van der Horst (Noord Netherlands)0:08:20 
84Michael Kormann (Nordrhein-Westfalen)  
85Jasper van Noort (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:08:22 
86Joshua Edmondson (Great Britain)0:08:26 
87Grzegorz Haba (Poland)  
88Jelle van der Marel (Westland Wil Vooruit)  
89Gijs Schefferlie (Midden Netherlands)  
90Bob van den Enden (Westland Wil Vooruit)  
91Dmitriy Lukyanov (Kazakhstan)0:08:29 
92Thomas Zwinkels (Westland Wil Vooruit)0:08:31 
93Michiel Gielis (RABC/Oostende Noordzee)0:08:41 
94Florian Otto (Nordrhein-Westfalen)0:08:55 
95Joel Peter (Switzerland)  
96Salih Yerli (Turkey)0:08:57 
97Kevin Van Staeyen (RABC/Oostende Noordzee)0:09:05 
98Teun Goedhart (Noord Holland)  
99Joakim Zuidema (Noord Netherlands)  
100Robin Bakker (Noord Holland)  
101Fausto Hofland (Kumasol Vacansoleil)  
102Alex van Ruijven (Westland Wil Vooruit)0:09:08 
103Martijn Don (Noord Holland)  
104Bart Schipper (AWV De Zwaluwen)0:09:11 
105Brian Takasc (Germany)0:09:14 
106Mattias Vierstraete (RABC/Oostende Noordzee)  
107Ivan Versteeg (WRV de Peddelaars)  
108Kim-Simon Nottebohm (Nordrhein-Westfalen)  
109George van Koeveringe (ZRTC Theo Middelkamp)  
110Constantin Jux (Nordrhein-Westfalen)  
111Joeri Franssen (Lotto-Bodysol C.T.)  
112Sven Göttlicher (Nordrhein-Westfalen)  
113Dennis Heering (RWC Ahoy / DRC de Mol)  
114Tristan Sint Nicolaas (RWC Ahoy / DRC de Mol)  
115André Krüger (Nordrhein-Westfalen)0:09:21 
116Martijn van den Belt (Oost Netherlands)  
117Rudy Botter (WRV de Peddelaars)  
118Viktor van den Branden (RABC/Oostende Noordzee)  
119Nils Beukers (Westland Wil Vooruit)  
120Steven Lammertink (Oost Netherlands)  
121Danny van der Sman (Restore Cycling Team)  
122Mathijs Buzeijn (ZRTC Theo Middelkamp)0:10:29 
123Stefan Boeve (Oost Netherlands)0:13:12 
124Nick van Dijke (Zuid-Oost Netherlands)  
125Jack de Koning (Restore Cycling Team)  
126Rochéz Harbers (RWC Ahoy / DRC de Mol)  
127Timo de Vrijer (AWV De Zwaluwen)  
128Dennis Haanstra (Noord Netherlands)0:13:17 
129Eddo Meeken (Noord Holland)  
130Erwin Poldervaart (Midden Netherlands)0:13:22 
131Jochem Hoekstra (WRV de Peddelaars)  
132Jaap Kooijman (De Jonge Renner)0:14:00 
133Robbie Gevers (Zuid-Oost Netherlands)  
134Bart Vermue (ZRTC Theo Middelkamp)0:15:27 
135Quido Berrens (Kumasol Vacansoleil)0:15:55 
136Ahmet Aydogdu (Turkey)0:16:06 
137Lex Meerman (ZRTC Theo Middelkamp)0:16:21 
138Jelle Donders (Lotto-Bodysol C.T.)0:16:23 
139Timur Tascan (Turkey)0:18:09 
140Leon Hofman (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:18:30 
141Robert de Jong (Midden Netherlands)  
DNFGaël Suter (Switzerland)  
DNFHan van de Poppe (AWV De Zwaluwen)  
DNFPhilip Kootstra (AWV De Zwaluwen)  
DNFKristian Lammertink (AWV De Zwaluwen)  
DNFMevlut Erkan (Turkey)  
DNFUgur Tiras (Turkey)  
DNFKoen Hofstede (Westland Wil Vooruit)  
DNFRicky Smit (Restore Cycling Team)  
DNFTwan Brusselman (Kumasol Vacansoleil)  
DNFTaco van der Hoorn (De Jonge Renner)  
General Classification after Stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Mclay (Great Britain)2:34:22 
2Danny van Poppel (TWC Pijnenburg)  
3Mario Vogt (Germany)0:00:05 
4Jasper Stuyven (AVIA Cycling Team)0:00:20 
5Jasha Sütterlin (Germany)  
6Gert-Jan Bosman (WRV de Peddelaars)  
7Alexey Lutsenko (Kazakhstan)  
8Dylan van Baarle (Restore Cycling Team)  
9Ike Groen (Zuid-Oost Netherlands)  
10Elmar Reinders (Midden Netherlands)  
11Daan Olivier (De Jonge Renner)  
12Michiel Janssen (Koninklijke Balen BC)  
13Tim Kerkhof (Midden Netherlands)0:00:50 
14Dylan Groenewegen (AVIA Cycling Team)  
15Martijn Degreve (AVIA Cycling Team)0:01:15 
16Andrey Slokotovich (Kazakhstan)0:01:27 
17Arne Van Snick (Koninklijke Balen BC)  
18Jeff Peelaers (AVIA Cycling Team)0:01:46 
19Maxat Yazbayev (Kazakhstan)  
20Mads Christiansen (Glud & Marstrand)  
21Simon Yates (Great Britain)  
22Thomas Moses (Great Britain)  
23Kenny Kastelijn (TWC Pijnenburg)  
24Sjoerd van Ginneken (Kumasol Vacansoleil)0:02:28 
25Kay Welten (TWC Pijnenburg)  
26Dawid Nowatkowski (Poland)  
27Paul Moerland (Kumasol Vacansoleil)  
28Friso Roscam Abbing (De Jonge Renner)  
29Pawet Kister (Poland)  
30Rob Leemans (Koninklijke Balen BC)  
31Joost van der Burg (Restore Cycling Team)  
32Didier Caspers (Noord Holland)  
33Adrik Elzing (WRV de Peddelaars)  
34Dieter Bouvry (AVIA Cycling Team)  
35Wout Franssen (Lotto-Bodysol C.T.)0:02:41 
36Jonas Ovaere (Koninklijke Balen BC)  
37Toshoni Van Craen (Koninklijke Balen BC)0:03:12 
38Niklas Runliden (Glud & Marstrand)0:03:15 
39Eddy Daams (Zuid-Oost Netherlands)  
40Frederik Geerts (Lotto-Bodysol C.T.)  
41Gabriel Chavanne (Switzerland)  
42Dominik Oborski (Poland)0:03:29 
43Damian Poskart (Poland)  
44Jesper Schipper (Restore Cycling Team)  
45Alexander Aerts (Lotto-Bodysol C.T.)  
46Stef Arends (Zuid-Oost Netherlands)0:03:40 
47Stefan Wolffenbuttel (Midden Netherlands)0:03:51 
48Jeroen Keizer (Noord Netherlands)  
49Willem Klein Tijssink (Oost Netherlands)  
50Timothy Claeys (Lotto-Bodysol C.T.)  
51Ian Kastelijn (Zuid-Oost Netherlands)  
52Hette Cornelisse (Noord Netherlands)  
53Bart Troost (Noord Holland)  
54Wim Kleiman (AWV De Zwaluwen)  
55Felix Baur (Switzerland)  
56Ask Norgaard (Glud & Marstrand)  
57Fabio Nappa (Germany)  
58Maarten Craeghs (AVIA Cycling Team)  
59Sagyndyk Myrzakhozhayev (Kazakhstan)  
60Eric Eisma (Noord Netherlands)  
61Simon Pellaud (Switzerland)  
62Adam Yates (Great Britain)  
63Justin Wolf (Germany)  
64Jens Coppens (Kumasol Vacansoleil)  
65Dennis van Iersel (TWC Pijnenburg)  
66Jeroen Meijers (De Jonge Renner)  
67Andrzej Pawlaczyk (Poland)  
68Martijn Dijkstra (WRV de Peddelaars)  
69Martijn Tusveld (De Jonge Renner)  
70Daan van den Esschert (Oost Netherlands)0:03:56 
71Timo Roosen (TWC Pijnenburg)  
72Loïc Hugentobler (Switzerland)  
73Dennis Eikelenboom (RWC Ahoy / DRC de Mol)  
74Rutger Roelandts (Koninklijke Balen BC)  
75Koen Bouwman (Oost Netherlands)  
76Roman Semyonov (Kazakhstan)  
77Lucas Udby (Glud & Marstrand)  
78Rens Pyfferoen (ZRTC Theo Middelkamp)0:04:06 
79Martin Reinert (Germany)0:04:11 
80Joan Eversdijk (ZRTC Theo Middelkamp)0:04:42 
81Fatih Keles (Turkey)0:08:18 
82Simon Decoster (RABC/Oostende Noordzee)  
83Brend van der Horst (Noord Netherlands)0:08:20 
84Michael Kormann (Nordrhein-Westfalen)  
85Jasper van Noort (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:08:22 
86Joshua Edmondson (Great Britain)0:08:26 
87Grzegorz Haba (Poland)  
88Jelle van der Marel (Westland Wil Vooruit)  
89Gijs Schefferlie (Midden Netherlands)  
90Bob van den Enden (Westland Wil Vooruit)  
91Dmitriy Lukyanov (Kazakhstan)0:08:29 
92Thomas Zwinkels (Westland Wil Vooruit)0:08:31 
93Michiel Gielis (RABC/Oostende Noordzee)0:08:41 
94Florian Otto (Nordrhein-Westfalen)0:08:55 
95Joel Peter (Switzerland)  
96Salih Yerli (Turkey)0:08:57 
97Kevin Van Staeyen (RABC/Oostende Noordzee)0:09:05 
98Teun Goedhart (Noord Holland)  
99Joakim Zuidema (Noord Netherlands)  
100Robin Bakker (Noord Holland)  
101Fausto Hofland (Kumasol Vacansoleil)  
102Alex van Ruijven (Westland Wil Vooruit)0:09:08 
103Martijn Don (Noord Holland)  
104Bart Schipper (AWV De Zwaluwen)0:09:11 
105Brian Takasc (Germany)0:09:14 
106Mattias Vierstraete (RABC/Oostende Noordzee)  
107Ivan Versteeg (WRV de Peddelaars)  
108Kim-Simon Nottebohm (Nordrhein-Westfalen)  
109George van Koeveringe (ZRTC Theo Middelkamp)  
110Constantin Jux (Nordrhein-Westfalen)  
111Joeri Franssen (Lotto-Bodysol C.T.)  
112Sven Göttlicher (Nordrhein-Westfalen)  
113Dennis Heering (RWC Ahoy / DRC de Mol)  
114Tristan Sint Nicolaas (RWC Ahoy / DRC de Mol)  
115André Krüger (Nordrhein-Westfalen)0:09:21 
116Martijn van den Belt (Oost Netherlands)  
117Rudy Botter (WRV de Peddelaars)  
118Viktor van den Branden (RABC/Oostende Noordzee)  
119Nils Beukers (Westland Wil Vooruit)  
120Steven Lammertink (Oost Netherlands)  
121Danny van der Sman (Restore Cycling Team)  
122Mathijs Buzeijn (ZRTC Theo Middelkamp)0:10:29 
123Stefan Boeve (Oost Netherlands)0:13:12 
124Nick van Dijke (Zuid-Oost Netherlands)  
125Jack de Koning (Restore Cycling Team)  
126Rochéz Harbers (RWC Ahoy / DRC de Mol)  
127Timo de Vrijer (AWV De Zwaluwen)  
128Dennis Haanstra (Noord Netherlands)0:13:17 
129Eddo Meeken (Noord Holland)  
130Erwin Poldervaart (Midden Netherlands)0:13:22 
131Jochem Hoekstra (WRV de Peddelaars)  
132Jaap Kooijman (De Jonge Renner)0:14:00 
133Robbie Gevers (Zuid-Oost Netherlands)  
134Bart Vermue (ZRTC Theo Middelkamp)0:15:27 
135Quido Berrens (Kumasol Vacansoleil)0:15:55 
136Ahmet Aydogdu (Turkey)0:16:06 
137Lex Meerman (ZRTC Theo Middelkamp)0:16:21 
138Jelle Donders (Lotto-Bodysol C.T.)0:16:23 
139Timur Tascan (Turkey)0:18:09 
140Leon Hofman (RWC Ahoy / DRC de Mol)0:18:30 
141Robert de Jong (Midden Netherlands)  

Related Articles

Back to top