Novak claims time trial

Cattaneo continues in race lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli0:15:47 
2Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:00:06 
3Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named0:00:12 
4Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club0:00:13 
5Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:13 
6Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:14 
7Santo Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana0:00:15 
8Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team0:00:15 
9Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:00:17 
10Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club0:00:18 
11Matteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone0:00:19 
12Romain Beney (Swi) Switzerland0:00:19 
13Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team0:00:20 
14Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:00:22 
15Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:00:23 
16Alessio Marchetti (Ukr) Team Cerone Rodman Leone0:00:24 
17Claudio De Benedictis (Ita) Team Casati Named0:00:26 
18Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp0:00:27 
19Fabio Aru (Ita) Team Palazzago0:00:27 
20Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert0:00:29 
21Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:00:30 
22Elia Zanon (Ita) ASD Mantovani Fontana0:00:32 
23Davide Orrico (Ita) Team Colpack0:00:32 
24Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club0:00:34 
25Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:34 
26Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:37 
27Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana0:00:37 
28Marco D'urbano (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:00:38 
29Patrick Kos (Ned) Team Casati Named0:00:39 
30Igor Merino (Spa) Equipe Nationale Basque0:00:40 
31Artunduaga Quintero (Col) Gallina S.Inox Tonoli0:00:41 
32Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team0:00:43 
33Ilnur Zakarin (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:00:43 
34Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack0:00:47 
35Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named0:00:47 
36Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:00:48 
37Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:00:48 
38Davide Villella (Ita) Team Colpack0:00:49 
39Lorenzo Rossi (Swi) Switzerland0:00:49 
40Unai Iparragirre (Spa) Equipe Nationale Basque0:00:49 
41Marco Bonan (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:00:50 
42Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:00:55 
43Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:00:56 
44Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack0:00:57 
45Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack0:00:57 
46Andrea Menapace (Ita) ASD Mantovani Fontana0:00:57 
47Dominik Stucki (Swi) Switzerland0:00:58 
48Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:01:00 
49Alexandr Prishpetnyy (Rus) Russian National Team0:01:01 
50Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:01:02 
51Antonio Marchiori (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:01:02 
52Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:02 
53Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago0:01:03 
54Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago0:01:03 
55Ettore Carlini (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:01:04 
56Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago0:01:05 
57Emanuel Roberti (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:01:05 
58Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:01:05 
59Lukasz Owsian (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:01:05 
60Patrick Turrin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:01:06 
61Vincenzo Bernardelli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:01:08 
62Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:01:09 
63Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:01:09 
64Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan0:01:09 
65Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:01:12 
66Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team0:01:14 
67Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:01:15 
68Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:19 
69Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago0:01:19 
70Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:01:20 
71Vitalii Brychak (Ukr) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:01:20 
72Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:01:22 
73Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack0:01:22 
74Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:01:23 
75Eugenio Bani (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:01:27 
76Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:01:27 
77Simone Bernardini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:01:31 
78Gennady Tatarinov (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:01:31 
79Carmelo Consola Panto' (Ita) Gragnano Sporting Club0:01:32 
80Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:01:33 
81Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:01:34 
82Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:01:35 
83Thomas Tiozzo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:01:35 
84Michele Simoni (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:01:36 
85Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:01:36 
86Enrico Barbin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:01:38 
87Rino Maestrini (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:01:38 
88Antonino Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:01:39 
89Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan0:01:39 
90Anatoliy Kashtan (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:01:41 
91Giorgio Cecchinel (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:01:41 
92Maurizio Anzalone (Ita) Team Palazzago0:01:42 
93Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:01:43 
94Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana0:01:43 
95Isaia Modena (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:01:43 
96Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:01:44 
97Andrea Fedi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:01:46 
98Luca Vaccari (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:01:47 
99Pietro Tedesco (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:01:48 
100Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:01:49 
101Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:50 
102Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:01:53 
103Ivan Balykin (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:01:55 
104Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:01:58 
105Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone0:01:59 
106Grandi Teo Prado (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:01:59 
107Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:02:00 
108Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:02:02 
109Mattia Marcelli (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:02:03 
110Roberto Giacobazzi (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:02:04 
111Aldo Ghiron (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:02:04 
112Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan0:02:04 
113Nello Fiengo (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:02:04 
114Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan0:02:04 
115Marino Pavan (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:02:05 
116Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:02:05 
117Daniele Bettinsoli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:02:05 
118Viacheslav Kuznetsov (Rus) Russian National Team0:02:06 
119Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:02:07 
120Nicolo' Rocchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:02:08 
121Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana0:02:08 
122Luca Greco (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:02:08 
123Viktor Pechkarev (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:02:15 
124Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:02:18 
125Sergio Ruiz (Spa) Equipe Nationale Basque0:02:20 
126Francesco Piazza (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:02:21 
127Alessandro Vannacci (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:02:21 
128Federico Farinotti (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:02:22 
129Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:02:23 
130Michele Nodari (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:02:32 
131Francesco Pagone (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:02:32 
132Jon Oria (Spa) Equipe Nationale Basque0:02:33 
133Matteo Gozzi (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:02:37 
134Mattia Moresco (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:02:37 
135Marco Ceglia (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:02:40 
136Ilya Gorodnichev (Rus) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:02:41 
137Davide Gani (Ita) Generali-Ballan0:02:42 
138Francesco Flora (Ita) Generali-Ballan0:02:45 
139Corrado Lampa (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:03:01 
140Ibai Salas (Spa) Equipe Nationale Basque0:03:05 
141Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club0:03:08 
DNSGiovanni Petroni (Ita) Gragnano Sporting Club  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli25 pts
2Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski20 
3Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named16 
4Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club14 
5Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior12 
6Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli10 
7Santo Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana9 
8Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team8 
9Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp7 
10Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club6 
11Matteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone5 
12Romain Beney (Swi) Switzerland4 
13Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team3 
14Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina2 
15Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Trevigiani Dynamon Bottoli0:47:55 
2Gragnano Sporting Club0:00:28 
3Team Casati Named0:00:41 
4Russian National Team0:00:43 
5Asd Mantovani Fontana0:00:47 
6G.S. Zalf Desiree Fior0:00:48 
7Team Brilla Pasta Montegrapp0:00:57 
8Suisse0:01:29 
9Team Colpack0:01:32 
10Gallina S.Inox Tonoli0:01:36 
11Monturano-Civitanova-Cascina0:01:43 
12Team Palazzago0:01:56 
13Team Lucchini Maniva Ski Tre Co0:01:59 
14Caparrini Le Village Vibert Ital0:02:15 
15Aran - D'angelo & Antenucci -F0:02:27 
16Mastromarco Chianti Sensi Ben0:02:43 
17Mgkvis Norda Pacific  
18Hoppla' Truck It. Mavo Valdarn0:03:11 
19Equipe Nationale Basque0:03:14 
20Team Cerone Rodman0:03:18 
21Vejus-Tmf-Euroservicegroup-B0:03:51 
22Bedogni Grassi Natalini0:04:05 
23Generali-Ballan0:04:17 
24U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:04:29 
25Gavardo Tecmor A.S.D.0:04:34 
26S.C. F.W.R. Bata Ciclismo (A.S.D.)0:04:35 
General classification after stage 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli19:25:32 
2Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago0:00:57 
3Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert0:01:06 
4Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:01:18 
5Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:33 
6Fabio Aru (Ita) Team Palazzago0:01:34 
7Matteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone0:01:42 
8Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:43 
9Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named0:01:51 
10Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:02:00 
11Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team0:02:23 
12Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:02:34 
13Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:02:54 
14Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:02:56 
15Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack  
16Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:02:59 
17Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana0:03:31 
18Ilnur Zakarin (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:03:49 
19Ettore Carlini (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:04:34 
20Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:04:42 
21Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:05:17 
22Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack0:05:20 
23Giorgio Cecchinel (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:05:42 
24Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:06:19 
25Alessio Marchetti (Ukr) Team Cerone Rodman Leone0:06:38 
26Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:06:43 
27Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago0:06:46 
28Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:07:37 
29Gennady Tatarinov (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:08:16 
30Lukasz Owsian (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:10:10 
31Luca Vaccari (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:10:15 
32Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:10:36 
33Antonino Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:11:04 
34Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack0:11:40 
35Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:12:19 
36Davide Villella (Ita) Team Colpack0:13:52 
37Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:14:19 
38Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago0:14:32 
39Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:15:01 
40Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:16:36 
41Pietro Tedesco (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:16:40 
42Marco D'urbano (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:16:50 
43Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:16:51 
44Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club0:16:59 
45Ilya Gorodnichev (Rus) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:17:05 
46Artunduaga Quintero (Col) Gallina S.Inox Tonoli0:17:44 
47Enrico Barbin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:17:56 
48Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:18:18 
49Grandi Teo Prado (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:18:46 
50Davide Orrico (Ita) Team Colpack0:19:25 
51Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:20:40 
52Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club0:20:53 
53Igor Merino (Spa) Equipe Nationale Basque0:20:58 
54Roberto Giacobazzi (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:21:42 
55Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli0:21:56 
56Viacheslav Kuznetsov (Rus) Russian National Team0:22:03 
57Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana0:23:01 
58Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan0:23:36 
59Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:24:03 
60Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:24:05 
61Romain Beney (Swi) Switzerland0:24:06 
62Carmelo Consola Panto' (Ita) Gragnano Sporting Club0:24:43 
63Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini  
64Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack0:25:10 
65Isaia Modena (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:25:37 
66Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:25:58 
67Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club0:28:11 
68Maurizio Anzalone (Ita) Team Palazzago0:28:25 
69Patrick Kos (Ned) Team Casati Named0:28:42 
70Anatoliy Kashtan (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:28:59 
71Andrea Fedi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:31:14 
72Michele Simoni (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:32:23 
73Alexandr Prishpetnyy (Rus) Russian National Team0:33:41 
74Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team0:35:13 
75Corrado Lampa (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:36:29 
76Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana0:37:55 
77Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:39:11 
78Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:39:43 
79Emanuel Roberti (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:39:51 
80Vitalii Brychak (Ukr) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:40:11 
81Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:40:59 
82Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team0:41:03 
83Francesco Piazza (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:42:31 
84Thomas Tiozzo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:42:56 
85Patrick Turrin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:43:15 
86Santo Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana0:43:38 
87Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:44:21 
88Mattia Moresco (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:45:06 
89Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named0:45:09 
90Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:45:11 
91Viktor Pechkarev (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:45:34 
92Antonio Marchiori (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:46:11 
93Alessandro Vannacci (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:47:33 
94Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago0:49:18 
95Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club0:51:30 
96Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan0:52:08 
97Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:52:15 
98Eugenio Bani (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:54:58 
99Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:55:06 
100Nicolo' Rocchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:55:30 
101Daniele Bettinsoli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:56:03 
102Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:56:13 
103Francesco Flora (Ita) Generali-Ballan0:56:25 
104Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team0:57:58 
105Unai Iparragirre (Spa) Equipe Nationale Basque0:58:33 
106Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp0:59:11 
107Jon Oria (Spa) Equipe Nationale Basque0:59:51 
108Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:00:15 
109Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:01:44 
110Sergio Ruiz (Spa) Equipe Nationale Basque1:01:56 
111Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo1:02:21 
112Dominik Stucki (Swi) Switzerland1:03:20 
113Andrea Menapace (Ita) ASD Mantovani Fontana1:03:28 
114Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone  
115Matteo Gozzi (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:04:31 
116Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1:04:34 
117Rino Maestrini (Ita) Caparrini Le Village Vibert1:05:02 
118Marco Bonan (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp  
119Davide Gani (Ita) Generali-Ballan1:05:54 
120Vincenzo Bernardelli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:06:08 
121Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1:06:13 
122Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi1:07:52 
123Simone Bernardini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti1:09:17 
124Aldo Ghiron (Ita) Team Cerone Rodman Leone1:10:25 
125Ivan Balykin (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:11:37 
126Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan1:13:01 
127Michele Nodari (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:13:09 
128Claudio De Benedictis (Ita) Team Casati Named1:14:31 
129Marco Ceglia (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:16:20 
130Nello Fiengo (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup1:17:34 
131Lorenzo Rossi (Swi) Switzerland1:20:38 
132Ibai Salas (Spa) Equipe Nationale Basque1:21:13 
133Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:22:17 
134Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:22:19 
135Elia Zanon (Ita) ASD Mantovani Fontana1:23:06 
136Federico Farinotti (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:26:30 
137Francesco Pagone (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:26:51 
138Luca Greco (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1:36:40 
139Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan1:43:35 
140Marino Pavan (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:48:09 
141Mattia Marcelli (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini1:48:10 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski88 pts
2Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior47 
3Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert45 
4Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior44 
5Matteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone38 
6Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named32 
7Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan30 
8Fabio Aru (Ita) Team Palazzago30 
9Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named29 
10Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior28 
11Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli26 
12Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli25 
13Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago25 
14Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack22 
15Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana22 
16Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp21 
17Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp20 
18Santo Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana18 
19Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi16 
20Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli16 
21Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli14 
22Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club14 
23Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi14 
24Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti12 
25Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club12 
26Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa12 
27Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina10 
28Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup10 
29Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack10 
30Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team9 
31Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina9 
32Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana9 
33Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup8 
34Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team8 
35Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior7 
36Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone7 
37Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski7 
38Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club6 
39Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini6 
40Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli5 
41Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.5 
42Romain Beney (Swi) Switzerland4 
43Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo3 
44Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior3 
45Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack2 
46Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina2 
47Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp2 
48Ilnur Zakarin (Rus) MGKVIS Norda Pacific1 
49Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli1 
50Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team1 
51Ivan Balykin (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1 
52Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi-5 
53Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi-5 
54Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana-5 
55Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team-5 
56Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.-5 
57Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina-5 
58Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago-5 
59Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli-5 
60Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone-5 
61Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan-5 
62Mattia Marcelli (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini-5 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior18 pts
2Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert14 
3Matteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone9 
4Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi6 
5Fabio Aru (Ita) Team Palazzago5 
6Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone5 
7Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina4 
8Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup3 
9Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan3 
10Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior2 
11Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1 
12Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert1 
13Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club8 pts
2Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert6 
3Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior4 
4Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti4 
5Matteo Di Serafino (Ita) Vega Prefabbricati Montappone3 
6Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior3 
7Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp3 
8Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack3 
9Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan3 
10Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team3 
11Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini3 
12Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert2 
13Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi2 
14Davide Villella (Ita) Team Colpack2 
15Davide Orrico (Ita) Team Colpack2 
16Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo2 
17Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone2 
18Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named1 
19Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi1 
20Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan1 
21Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team1 
22Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific1 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli19:25:32 
2Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago0:00:57 
3Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert0:01:06 
4Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:01:18 
5Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:33 
6Fabio Aru (Ita) Team Palazzago0:01:34 
7Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:01:43 
8Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:02:00 
9Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:02:54 
10Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:02:56 
11Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack  
12Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:02:59 
13Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana0:03:31 
14Ilnur Zakarin (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:03:49 
15Ettore Carlini (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:04:34 
16Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:04:42 
17Matteo Mammini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:05:17 
18Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack0:05:20 
19Giorgio Cecchinel (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:05:42 
20Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:06:19 
21Alessio Marchetti (Ukr) Team Cerone Rodman Leone0:06:38 
22Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:06:43 
23Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago0:06:46 
24Gennady Tatarinov (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:08:16 
25Lukasz Owsian (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:10:10 
26Luca Vaccari (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:10:15 
27Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:10:36 
28Antonino Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:11:04 
29Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack0:11:40 
30Davide Villella (Ita) Team Colpack0:13:52 
31Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago0:14:32 
32Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:15:01 
33Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:16:36 
34Pietro Tedesco (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:16:40 
35Marco D'urbano (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:16:50 
36Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:16:51 
37Ilya Gorodnichev (Rus) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:17:05 
38Artunduaga Quintero (Col) Gallina S.Inox Tonoli0:17:44 
39Enrico Barbin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:17:56 
40Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:18:18 
41Grandi Teo Prado (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:18:46 
42Davide Orrico (Ita) Team Colpack0:19:25 
43Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:20:40 
44Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club0:20:53 
45Igor Merino (Spa) Equipe Nationale Basque0:20:58 
46Roberto Giacobazzi (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:21:42 
47Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli0:21:56 
48Viacheslav Kuznetsov (Rus) Russian National Team0:22:03 
49Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana0:23:01 
50Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan0:23:36 
51Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:24:05 
52Romain Beney (Swi) Switzerland0:24:06 
53Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:24:43 
54Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack0:25:10 
55Isaia Modena (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:25:37 
56Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:25:58 
57Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club0:28:11 
58Anatoliy Kashtan (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:28:59 
59Andrea Fedi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:31:14 
60Michele Simoni (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:32:23 
61Alexandr Prishpetnyy (Rus) Russian National Team0:33:41 
62Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team0:35:13 
63Corrado Lampa (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:36:29 
64Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana0:37:55 
65Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:39:11 
66Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:39:43 
67Emanuel Roberti (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:39:51 
68Vitalii Brychak (Ukr) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:40:11 
69Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:40:59 
70Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team0:41:03 
71Francesco Piazza (Ita) Bedogni Grassi Natalini0:42:31 
72Thomas Tiozzo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:42:56 
73Patrick Turrin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:43:15 
74Santo Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana0:43:38 
75Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:44:21 
76Mattia Moresco (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:45:06 
77Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named0:45:09 
78Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:45:11 
79Viktor Pechkarev (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:45:34 
80Antonio Marchiori (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:46:11 
81Alessandro Vannacci (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:47:33 
82Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago0:49:18 
83Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club0:51:30 
84Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan0:52:08 
85Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:52:15 
86Eugenio Bani (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:54:58 
87Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:55:06 
88Nicolo' Rocchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:55:30 
89Daniele Bettinsoli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:56:03 
90Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:56:13 
91Francesco Flora (Ita) Generali-Ballan0:56:25 
92Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team0:57:58 
93Unai Iparragirre (Spa) Equipe Nationale Basque0:58:33 
94Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp0:59:11 
95Jon Oria (Spa) Equipe Nationale Basque0:59:51 
96Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:00:15 
97Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:01:44 
98Sergio Ruiz (Spa) Equipe Nationale Basque1:01:56 
99Fabio Chinello (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo1:02:21 
100Dominik Stucki (Swi) Switzerland1:03:20 
101Andrea Menapace (Ita) ASD Mantovani Fontana1:03:28 
102Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone  
103Matteo Gozzi (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:04:31 
104Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1:04:34 
105Rino Maestrini (Ita) Caparrini Le Village Vibert1:05:02 
106Marco Bonan (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp  
107Davide Gani (Ita) Generali-Ballan1:05:54 
108Vincenzo Bernardelli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:06:08 
109Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1:06:13 
110Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi1:07:52 
111Simone Bernardini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti1:09:17 
112Aldo Ghiron (Ita) Team Cerone Rodman Leone1:10:25 
113Ivan Balykin (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:11:37 
114Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan1:13:01 
115Claudio De Benedictis (Ita) Team Casati Named1:14:31 
116Marco Ceglia (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:16:20 
117Nello Fiengo (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup1:17:34 
118Lorenzo Rossi (Swi) Switzerland1:20:38 
119Ibai Salas (Spa) Equipe Nationale Basque1:21:13 
120Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:22:17 
121Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:22:19 
122Elia Zanon (Ita) ASD Mantovani Fontana1:23:06 
123Federico Farinotti (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:26:30 
124Francesco Pagone (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:26:51 
125Luca Greco (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1:36:40 
126Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan1:43:35 
127Marino Pavan (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:48:09 
128Mattia Marcelli (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini1:48:10 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1G.S. Zalf Desiree Fior58:20:33 
2Team Palazzago0:05:26 
3Team Colpack0:08:15 
4Hoppla' Truck It. Mavo Valdarn0:15:03 
5Mgkvis Norda Pacific0:18:18 
6Mastromarco Chianti Sensi Ben0:23:20 
7Trevigiani Dynamon Bottoli0:30:16 
8Gallina S.Inox Tonoli0:30:55 
9Monturano-Civitanova-Cascina0:35:13 
10S.C. F.W.R. Bata Ciclismo (A.S.D.)0:41:20 
11Caparrini Le Village Vibert Ital0:45:30 
12Russian National Team0:45:50 
13Team Cerone Rodman0:46:41 
14Asd Mantovani Fontana0:50:51 
15Aran - D'angelo & Antenucci -F0:53:02 
16Gragnano Sporting Club0:56:32 
17Team Casati Named1:11:35 
18Team Lucchini Maniva Ski Tre Co1:19:35 
19Bedogni Grassi Natalini1:27:23 
20Vejus-Tmf-Euroservicegroup-B1:28:55 
21U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:30:36 
22Team Brilla Pasta Montegrapp1:55:48 
23Gavardo Tecmor A.S.D.2:00:08 
24Equipe Nationale Basque2:00:20 
25Generali-Ballan2:07:43 
26Suisse2:26:32 
Back to top