Kittel wins stage 2

German rider takes over race lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Marcel Kittel (Ger) Thüringer Energie Team4:49:37 
2Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:01 
3Bert-Jan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:04 
4Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies  
5Patrik Morén (Swe) Team Stockholm0:00:06 
6Kristian Engen Forbord (Nor) CK Nor-Melhus0:00:09 
7Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley0:00:10 
8Mads Christensen (Den) Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning  
9Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
10Stian Remme (Nor) Joker Bianchi0:00:11 
11Troels Vinther (Den) Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning0:00:12 
12Beer Pim De (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:13 
13Peter Schulting (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:14 
14Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland SK0:00:17 
15Theo Reinhardt (Ger) German National Team  
16Lorents Ola Aasvold (Nor) Trondhjems VK  
17Marius Andre Hafsås (Nor) Eidsvoll SK0:00:19 
18Ralf Matzka (Ger) German National Team  
19Michael Olsson (Swe) Team Götaland0:00:20 
20Erik Kasa Jarlseth (Nor) Team Ringeriks-Kraft0:00:21 
21Lars Andersson (Swe) Team Stockholm  
22Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:29 
23Andreas Landa (Nor) IF Frøy0:00:31 
24Arne Gunnar Ensrud (Nor) Lillehammer CK0:00:34 
25Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Drammen CK0:00:35 
26Pål Ødegård (Nor) Team Østfold KF  
27Bjørn Tore Hoem (Nor) CK Nor-Melhus0:00:37 
28Marc Goos (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:38 
29Mattias Hjärtström (Swe) Team Götaland  
30Alexander Hervåg (Nor) Eidsvoll SK  
31Alexander Gingsjö (Swe) Team Stockholm0:00:40 
32Endre Lunåshaug (Nor) Eidsvoll SK0:00:41 
33Ola Inge Drøpping (Nor) Nesset CK0:00:42 
34Simon Nuber (Ger) Thüringer Energie Team  
35Audun Brekke Fløtten (Nor) Team Ringeriks-Kraft0:00:43 
36Johim Ariesen (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:44 
37Ola Elfmark (Nor) Asker CK0:00:45 
38Nils Penton (Swe) Team Stockholm  
39Kristoffer Aase Vabø (Nor) Region Hordaland0:00:46 
40Øystein Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo  
41Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi0:00:47 
42Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks-Kraft  
43Ole Jørgen Braaten (Nor) Bærum og Omegn CK0:00:51 
44Kjetil Andreas Ertsås (Nor) Trondhjems VK0:00:52 
45Vegard Nyhus (Nor) Drammen CK  
46Aslak Sørensen Værnes (Nor) Team Ringeriks-Kraft0:00:53 
47Fredrik Frykberg (Swe) Team Götaland0:00:55 
48Håvard Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:00:58 
49Vidar Mehl (Nor) Lillehammer CK0:00:59 
50Stian Lie Håkenrud (Nor) Asker CK  
51Jørn Fjeldavlie (Nor) Grenland SK  
52Jakob Steigmiller (Ger) Thüringer Energie Team0:01:00 
53Ingar Stokstad (Nor) Joker Bianchi0:01:01 
54Ole-Christian Ringnes (Nor) Bærum og Omegn CK0:01:03 
55Sebastian Kvålsvoll (Nor) CK Nor-Melhus0:01:04 
56Børge Godejord (Nor) Nesset CK  
57Johan Frederik Ziesler (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:01:09 
58Mikael Johansen (Nor) Region Hordaland  
59Ole Martin Ølmheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
60Daniel Slaatto Gomnes (Nor) Team Ringeriks-Kraft0:01:10 
61Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team  
62Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies  
63Kristian Løberg (Nor) CK Nor-Melhus0:01:11 
64Tore Bjelland (Nor) Sandnes SK  
65Kristoffer Sommer Wormsen (Nor) Asker CK0:01:12 
66Joakim Prestmo (Nor) Trondhjems VK  
67Stian Slemdal (Nor) Lillehammer CK  
68Espen Halvorsen Bjørgan (Nor) Trondhjems VK  
69Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies0:01:13 
70Tord Sundhagen (Nor) IF Frøy0:01:14 
71Olav Alekander Benjaminsen (Nor) CK Nor-Melhus0:01:15 
72Alexander Randin (Nor) Eidsvoll SK0:01:17 
73Magnus Nordahl (Nor) Asker CK0:01:18 
74Dagfinn Seglem (Nor) Sandnes SK0:01:22 
75Vegard Fredheim (Nor) Lillehammer CK  
76Jakob Södergrann (Swe) Team Stockholm0:01:25 
77Linus Dahlberg (Swe) Team Stockholm0:01:27 
78Thomas Rem (Nor) IF Frøy0:01:29 
79Rick Andersson (Swe) Team Götaland0:01:34 
80Steffen Karstoft (Den) Team Østfold KF0:01:39 
81Torgeir Strandberg (Nor) Plussbank Cervelo0:01:40 
82Anders Tombre Pettersen (Nor) CK Nor-Melhus0:01:44 
83Morten Mørland (Nor) Plussbank Cervelo  
84Mats Lohne (Nor) Nesset CK0:01:46 
85Marcus Johansson (Swe) Team Götaland0:01:50 
86Anders Liverød (Nor) Grenland SK0:01:54 
87Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi0:02:00 
88Lars Erik Granly (Nor) Team Østfold KF0:02:35 
89Sverre Solheim Eckhoff (Nor) Bærum og Omegn CK0:02:57 
90Mike William (Ger) Thüringer Energie Team0:02:58 
91Kasper Linde (Den) Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning0:03:00 
92Thomas Juhas (Ger) German National Team0:03:01 
93Ricky Enø (Den) Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning  
94Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning  
95Johannes Kahra (Ger) German National Team0:03:02 
96Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team0:03:03 
97Oscar Schjerven Grylling (Nor) Drammen CK0:03:05 
98Marius Ness Haave (Nor) Drammen CK0:03:06 
99Lars Stensløkken (Nor) Lillehammer CK0:03:33 
100Franz Schiewer (Ger) German National Team0:04:34 
101Krister Hagen (Nor) Nesset CK0:10:53 
102Jo Kogstad Ringheim (Nor) Asker CK0:11:15 
General Classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marcel Kittel (Ger) Thüringer Energie Team7:55:33 
2Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:01 
3Bert-Jan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:04 
4Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies  
5Patrik Morén (Swe) Team Stockholm0:00:06 
6Kristian Engen Forbord (Nor) CK Nor-Melhus0:00:09 
7Mads Christensen (Den) Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning  
8Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley  
9Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
10Troels Vinther (Den) Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning0:00:10 
11Stian Remme (Nor) Joker Bianchi0:00:11 
12Beer Pim De (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:13 
13Peter Schulting (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:14 
14Lorents Ola Aasvold (Nor) Trondhjems VK0:00:17 
15Jon Einar Bergsland (Nor) Grenland SK  
16Theo Reinhardt (Ger) German National Team  
17Marius Andre Hafsås (Nor) Eidsvoll SK0:00:19 
18Ralf Matzka (Ger) German National Team  
19Erik Kasa Jarlseth (Nor) Team Ringeriks-Kraft0:00:20 
20Lars Andersson (Swe) Team Stockholm  
21Michael Olsson (Swe) Team Götaland  
22Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:29 
23Andreas Landa (Nor) IF Frøy0:00:31 
24Pål Ødegård (Nor) Team Østfold KF0:00:34 
25Alexander Hervåg (Nor) Eidsvoll SK0:00:38 
26Marc Goos (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
27Alexander Gingsjö (Swe) Team Stockholm0:00:40 
28Ola Inge Drøpping (Nor) Nesset CK0:00:41 
29Simon Nuber (Ger) Thüringer Energie Team  
30Audun Brekke Fløtten (Nor) Team Ringeriks-Kraft0:00:43 
31Johim Ariesen (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:44 
32Kristoffer Aase Vabø (Nor) Region Hordaland0:00:45 
33Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks-Kraft  
34Øystein Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo  
35Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi  
36Nils Penton (Swe) Team Stockholm  
37Vegard Nyhus (Nor) Drammen CK0:00:51 
38Aslak Sørensen Værnes (Nor) Team Ringeriks-Kraft  
39Jørn Fjeldavlie (Nor) Grenland SK0:00:58 
40Vidar Mehl (Nor) Lillehammer CK  
41Håvard Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
42Ingar Stokstad (Nor) Joker Bianchi0:01:00 
43Jakob Steigmiller (Ger) Thüringer Energie Team  
44Ole-Christian Ringnes (Nor) Bærum og Omegn CK0:01:03 
45Sebastian Kvålsvoll (Nor) CK Nor-Melhus0:01:04 
46Daniel Slaatto Gomnes (Nor) Team Ringeriks-Kraft0:01:09 
47Ole Martin Ølmheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
48Johan Frederik Ziesler (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
49Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team  
50Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies  
51Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies  
52Olav Alekander Benjaminsen (Nor) CK Nor-Melhus0:01:14 
53Alexander Randin (Nor) Eidsvoll SK0:01:17 
54Jakob Södergrann (Swe) Team Stockholm0:01:25 
55Linus Dahlberg (Swe) Team Stockholm0:01:27 
56Torgeir Strandberg (Nor) Plussbank Cervelo0:01:39 
57Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Drammen CK0:01:42 
58Bjørn Tore Hoem (Nor) CK Nor-Melhus0:01:44 
59Mattias Hjärtström (Swe) Team Götaland0:01:57 
60Svein Erik Vold (Nor) Joker Bianchi0:02:00 
61Ola Elfmark (Nor) Asker CK0:02:05 
62Ole Jørgen Braaten (Nor) Bærum og Omegn CK0:02:10 
63Kjetil Andreas Ertsås (Nor) Trondhjems VK0:02:13 
64Fredrik Frykberg (Swe) Team Götaland0:02:15 
65Mikael Johansen (Nor) Region Hordaland0:02:16 
66Stian Slemdal (Nor) Lillehammer CK0:02:17 
67Stian Lie Håkenrud (Nor) Asker CK0:02:18 
68Børge Godejord (Nor) Nesset CK0:02:23 
69Kristian Løberg (Nor) CK Nor-Melhus0:02:27 
70Kristoffer Sommer Wormsen (Nor) Asker CK  
71Espen Halvorsen Bjørgan (Nor) Trondhjems VK0:02:28 
72Tore Bjelland (Nor) Sandnes SK0:02:29 
73Vegard Fredheim (Nor) Lillehammer CK0:02:31 
74Tord Sundhagen (Nor) IF Frøy0:02:35 
75Magnus Nordahl (Nor) Asker CK0:02:40 
76Dagfinn Seglem (Nor) Sandnes SK0:02:42 
77Rick Andersson (Swe) Team Götaland0:02:52 
78Thomas Rem (Nor) IF Frøy0:02:53 
79Mike William (Ger) Thüringer Energie Team0:02:57 
80Lasse Bøchmann (Den) Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning0:03:00 
81Ricky Enø (Den) Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning  
82Kasper Linde (Den) Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning  
83Thomas Kristiansen (Nor) Region Hordaland0:03:02 
84Anders Tombre Pettersen (Nor) CK Nor-Melhus0:03:04 
85Morten Mørland (Nor) Plussbank Cervelo  
86Marius Ness Haave (Nor) Drammen CK0:03:06 
87Anders Liverød (Nor) Grenland SK0:03:13 
88Marcus Johansson (Swe) Team Götaland0:03:16 
89Tommy Frengen Evensen (Nor) Trondhjems VK0:03:19 
90Mats Lohne (Nor) Nesset CK0:03:20 
91Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team0:03:44 
92Arne Gunnar Ensrud (Nor) Lillehammer CK0:04:00 
93Thomas Juhas (Ger) German National Team0:04:25 
94Johannes Kahra (Ger) German National Team0:04:27 
95Steffen Karstoft (Den) Team Østfold KF0:05:05 
96Endre Lunåshaug (Nor) Eidsvoll SK0:05:35 
97Franz Schiewer (Ger) German National Team0:06:14 
98Joakim Prestmo (Nor) Trondhjems VK0:07:51 
99Lars Erik Granly (Nor) Team Østfold KF0:09:17 
100Krister Hagen (Nor) Nesset CK0:10:53 
101Jo Kogstad Ringheim (Nor) Asker CK0:11:15 
102Henrik Alpers (Nor) Bærum og Omegn CK0:11:29 
103Oscar Schjerven Grylling (Nor) Drammen CK0:12:33 
104Sverre Solheim Eckhoff (Nor) Bærum og Omegn CK0:13:41 
105Lars Stensløkken (Nor) Lillehammer CK0:15:43 
Young Riders (U23) Classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marcel Kittel (Ger) Thüringer Energie Team7:55:33 
2Bert-Jan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:04 
3Kristian Engen Forbord (Nor) CK Nor-Melhus0:00:09 
4Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
5Lorents Ola Aasvold (Nor) Trondhjems VK0:00:17 
6Theo Reinhardt (Ger) German National Team  
7Marius Andre Hafsås (Nor) Eidsvoll SK0:00:19 
8Ralf Matzka (Ger) German National Team  
9Erik Kasa Jarlseth (Nor) Team Ringeriks-Kraft0:00:20 
10Lars Andersson (Swe) Team Stockholm  
11Andreas Landa (Nor) IF Frøy0:00:31 
12Pål Ødegård (Nor) Team Østfold KF0:00:34 
13Alexander Hervåg (Nor) Eidsvoll SK0:00:38 
14Marc Goos (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
15Simon Nuber (Ger) Thüringer Energie Team0:00:41 
16Audun Brekke Fløtten (Nor) Team Ringeriks-Kraft0:00:43 
17Johim Ariesen (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:44 
18Kristoffer Aase Vabø (Nor) Region Hordaland0:00:45 
19Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks-Kraft  
20Øystein Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo  
21Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi  
22Vegard Nyhus (Nor) Drammen CK0:00:51 
23Aslak Sørensen Værnes (Nor) Team Ringeriks-Kraft  
24Håvard Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley0:00:58 
25Ingar Stokstad (Nor) Joker Bianchi0:01:00 
26Jakob Steigmiller (Ger) Thüringer Energie Team  
27Sebastian Kvålsvoll (Nor) CK Nor-Melhus0:01:04 
28Daniel Slaatto Gomnes (Nor) Team Ringeriks-Kraft0:01:09 
29Ole Martin Ølmheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
30Johan Frederik Ziesler (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
31Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team  
32Olav Alekander Benjaminsen (Nor) CK Nor-Melhus0:01:14 
33Alexander Randin (Nor) Eidsvoll SK0:01:17 
34Jakob Södergrann (Swe) Team Stockholm0:01:25 
35Torgeir Strandberg (Nor) Plussbank Cervelo0:01:39 
36Bjørn Tore Hoem (Nor) CK Nor-Melhus0:01:44 
37Ola Elfmark Asker CK0:02:05 
38Stian Lie Håkenrud (Nor) Asker CK0:02:18 
39Børge Godejord (Nor) Nesset CK0:02:23 
40Kristian Løberg (Nor) CK Nor-Melhus0:02:27 
41Kristoffer Sommer Wormsen (Nor) Asker CK  
42Espen Halvorsen Bjørgan (Nor) Trondhjems VK0:02:28 
43Magnus Nordahl (Nor) Asker CK0:02:40 
44Dagfinn Seglem (Nor) Sandnes SK0:02:42 
45Rick Andersson (Swe) Team Götaland0:02:52 
46Thomas Rem (Nor) IF Frøy0:02:53 
47Mike William (Ger) Thüringer Energie Team0:02:57 
48Ricky Enø (Den) Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning0:03:00 
49Thomas Kristiansen (Nor) Region Hordaland0:03:02 
50Anders Tombre Pettersen (Nor) CK Nor-Melhus0:03:04 
51Anders Liverød (Nor) Grenland SK0:03:13 
52Tommy Frengen Evensen (Nor) Trondhjems VK0:03:19 
53Mats Lohne (Nor) Nesset CK0:03:20 
54Thomas Juhas (Ger) German National Team0:04:25 
55Johannes Kahra (Ger) German National Team0:04:27 
56Endre Lunåshaug (Nor) Eidsvoll SK0:05:35 
57Franz Schiewer (Ger) German National Team0:06:14 
58Krister Hagen (Nor) Nesset CK0:10:53 
59Jo Kogstad Ringheim (Nor) Asker CK0:11:15 
60Oscar Schjerven Grylling (Nor) Drammen CK0:12:33 
61Sverre Solheim Eckhoff (Nor) Bærum og Omegn CK0:13:41 
Back to top