TechPowered By

More tech

Copenhagen 6-days 2012

Date range:
February 2- 7, 2012

February 06, Day 5: Copenhagen, DEN

Rasmussen/Mørkøv regain lead

By:
Cycling News
Published:
February 07, 2012, 15:32 GMT,
Updated:
February 07, 2012, 15:40 GMT

Keisse/Hester only 4 points down entering final day

UIV Talents Cup
1 Casper Folsach / Mathias Møller Nielsen (Den)    
2 Dominik Stücki / Lionel Wüst (Swi) 27pts   -2laps
3 Casper Degn / Frederik Schwartz (Den) 21  
4 Michel Sandstød / Elias Helleskov Busk (Den) 14  
5 Emil Wang / Stefan Linne Jørgensen (Den) 8  
6 Mathias Krigbaum / Jonas Poulsen (Den) 6  
7 Steffen Thomsen / Nicklas E. Sørensen (Den) 5  
8 Andreas Rifsdal Jedig / Patrick Olesen (Den) 3  
9 Jacob Mørkøv / Rasmus Roesgarth (Den) 2  
10 Barry Miller / Colin Barry (USA) 2  
11 Patrick Clausen / Alexander Lander (Den)    
12 Michal Mracek / Ondrej Tkadlec (Cze)    
Sprint 1
1 Alex Rasmussen / Michael Mørkøv (Den) Lundbæk og Hansen 5 pts
2 Christian Grasmann (Ger) / Lasse Norman (Den) 6dagesløb 2013 3  
3 Kenny de Ketele / Tim Mertens (Bel) AB copenhagen 2  
4 Iljo Keisse (Bel) / Marc Hester (Den) Sydbank 1  
Sprint 2
1 Danny Stam / Wim Stroetinga (Ned) DSS Security 5 pts
2 Franco Marvulli (Swi) / Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 3  
3 Andreas Müller (Aut) / Sebastian Lander (Den) Telebilling 2  
4 Robert Bartko / Leif Lampater (Ger) Loxam Rental 1  
Sprint 3
1 Iljo Keisse (Bel) / Marc Hester (Den) Sydbank 5 pts
2 Kenny de Ketele / Tim Mertens (Bel) AB copenhagen 3  
3 Christian Grasmann (Ger) / Lasse Norman (Den) 6dagesløb 2013 2  
4 Alex Rasmussen / Michael Mørkøv (Den) Lundbæk og Hansen 1  
Sprint 4
1 Shane Archbold (NZl) / Claudio Imhof (Swi) P.O. Nielsen 5 pts
2 Franco Marvulli (Swi) / Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 3  
3 Alexander Aeschbach (Swi) / Christian Ranneries (Den) Feltet.dk 2  
4 Christian Grasmann (Ger) / Lasse Norman (Den) 6dagesløb 2013 1  
Sprint 5
1 Leon van Bon (Ned) / Michael Smith Larsen (Den) Bindernæs Efterskole 5 pts
2 Marcel Barth (Ger) / Martin Blaha (Cze) Jensen Skilte 3  
3 Kenny de Ketele / Tim Mertens (Bel) AB copenhagen 2  
4 Robert Bartko / Leif Lampater (Ger) Loxam Rental 1  
Sprint 6
1 Franco Marvulli (Swi) / Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 5 pts
2 Björn Schröder (Ger) / Jack Simes IV (USA) Claus Dalsgaard & 2test 3  
3 Shane Archbold (NZl) / Claudio Imhof (Swi) P.O. Nielsen 2  
4 Christian Grasmann (Ger) / Lasse Norman (Den) 6dagesløb 2013 1  
Flying Lap
1 Robert Bengsch / Marcel Kalz (Ger) Fog 0:00:13.028  
2 Christian Grasmann (Ger) / Lasse Norman (Den) 6dagesløb 2013 0:00:13.033  
3 Alex Rasmussen / Michael Mørkøv (Den) Lundbæk og Hansen 0:00:13.174  
4 Robert Bartko / Leif Lampater (Ger) Loxam Rental 0:00:13.217  
5 Shane Archbold (NZl) / Claudio Imhof (Swi) P.O. Nielsen 0:00:13.223  
6 Iljo Keisse (Bel) / Marc Hester (Den) Sydbank 0:00:13.432  
7 Kenny de Ketele / Tim Mertens (Bel) AB copenhagen 0:00:13.476  
8 Danny Stam / Wim Stroetinga (Ned) DSS Security 0:00:13.574  
9 Leon van Bon (Ned) / Michael Smith Larsen (Den) Bindernæs Efterskole 0:00:13.585  
10 Franco Marvulli (Swi) / Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 0:00:13.689  
11 Marcel Barth (Ger) / Martin Blaha (Cze) Jensen Skilte 0:00:13.708  
12 Alexander Aeschbach (Swi) / Christian Ranneries (Den) Feltet.dk 0:00:13.779  
13 Björn Schröder (Ger) / Jack Simes IV (USA) Claus Dalsgaard & 2test 0:00:13.910  
14 Andreas Müller (Aut) / Sebastian Lander (Den) Telebilling 0:00:14.094  
Derny
1 Franco Marvulli (Swi) / Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 10 pts
2 Alex Rasmussen / Michael Mørkøv (Den) Lundbæk og Hansen 8  
3 Iljo Keisse (Bel) / Marc Hester (Den) Sydbank 6  
4 Robert Bartko / Leif Lampater (Ger) Loxam Rental 4  
5 Danny Stam / Wim Stroetinga (Ned) DSS Security 2  
500m Team Time Trial
1 Robert Bartko / Leif Lampater (Ger) Loxam Rental 0:00:27.393  
2 Robert Bengsch / Marcel Kalz (Ger) Fog 0:00:27.398  
3 Shane Archbold (NZl) / Claudio Imhof (Swi) P.O. Nielsen 0:00:27.808  
4 Franco Marvulli (Swi) / Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 0:00:28.475  
5 Kenny de Ketele / Tim Mertens (Bel) AB copenhagen 0:00:28.750  
6 Christian Grasmann (Ger) / Lasse Norman (Den) 6dagesløb 2013 0:00:28.791  
7 Marcel Barth (Ger) / Martin Blaha (Cze) Jensen Skilte 0:00:29.270  
8 Björn Schröder (Ger) / Jack Simes IV (USA) Claus Dalsgaard & 2test 0:00:29.370  
9 Alexander Aeschbach (Swi) / Christian Ranneries (Den) Feltet.dk 0:00:29.547  
10 Danny Stam / Wim Stroetinga (Ned) DSS Security 0:00:29.579  
11 Leon van Bon (Ned) / Michael Smith Larsen (Den) Bindernæs Efterskole 0:00:29.590  
12 Andreas Müller (Aut) / Sebastian Lander (Den) Telebilling 0:00:30.261  
Giant Sprint
1 Marcel Barth (Ger) / Martin Blaha (Cze) Jensen Skilte 13 pts
2 Franco Marvulli (Swi) / Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 6  
3 Björn Schröder (Ger) / Jack Simes IV (USA) Claus Dalsgaard & 2test 5  
4 Kenny de Ketele / Tim Mertens (Bel) AB copenhagen 4  
5 Iljo Keisse (Bel) / Marc Hester (Den) Sydbank 2  
Handicap Madison
1 Robert Bengsch / Marcel Kalz (Ger) Fog 20 pts
2 Alex Rasmussen / Michael Mørkøv (Den) Lundbæk og Hansen 12   -1lap
3 Marcel Barth (Ger) / Martin Blaha (Cze) Jensen Skilte 10  
4 Franco Marvulli (Swi) / Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 8  
5 Alexander Aeschbach (Swi) / Christian Ranneries (Den) Feltet.dk 6  
6 Iljo Keisse (Bel) / Marc Hester (Den) Sydbank 4  
7 Danny Stam / Wim Stroetinga (Ned) DSS Security    
8 Björn Schröder (Ger) / Jack Simes IV (USA) Claus Dalsgaard & 2test    
9 Christian Grasmann (Ger) / Lasse Norman (Den) 6dagesløb 2013    
10 Kenny de Ketele / Tim Mertens (Bel) AB copenhagen    
11 Leon van Bon (Ned) / Michael Smith Larsen (Den) Bindernæs Efterskole     -2laps
12 Andreas Müller (Aut) / Sebastian Lander (Den) Telebilling    
13 Robert Bartko / Leif Lampater (Ger) Loxam Rental    
14 Shane Archbold (NZl) / Claudio Imhof (Swi) P.O. Nielsen     -3laps
UIV Talents Cup standings after day 5
1 Casper Degn / Frederik Schwartz (Den) 89 pts
2 Dominik Stücki / Lionel Wüst (Swi) 85  
3 Michel Sandstød / Elias Helleskov Busk (Den) 54  
4 Mathias Krigbaum / Jonas Poulsen (Den) 47  
5 Steffen Thomsen / Nicklas E. Sørensen (Den) 19  
6 Emil Wang / Stefan Linne Jørgensen (Den) 13  
7 Jacob Mørkøv / Rasmus Roesgarth (Den) 9  
8 Michal Mracek / Ondrej Tkadlec (Cze) 9  
9 Barry Miller / Colin Barry (USA) 8  
10 Andreas Rifsdal Jedig / Patrick Olesen (Den) 7  
11 Casper Folsach / Mathias Møller Nielsen (Den) 4  
12 Patrick Clausen / Alexander Lander (Den) 8   -1lap
Elite men standings after day 5
1 Alex Rasmussen / Michael Mørkøv (Den) Lundbæk og Hansen 208 pts
2 Iljo Keisse (Bel) / Marc Hester (Den) Sydbank 204  
3 Danny Stam / Wim Stroetinga (Ned) DSS Security 143   -1lap
4 Robert Bartko / Leif Lampater (Ger) Loxam Rental 170   -2laps
5 Franco Marvulli (Swi) / Jesper Mørkøv (Den) Watergroup 177   -3laps
6 Kenny de Ketele / Tim Mertens (Bel) AB copenhagen 124  
7 Marcel Barth (Ger) / Martin Blaha (Cze) Jensen Skilte 118   -4laps
8 Robert Bengsch / Marcel Kalz (Ger) Fog 99   -5laps
9 Andreas Müller (Aut) / Sebastian Lander (Den) Telebilling 66   -10laps
10 Alexander Aeschbach (Swi) / Christian Ranneries (Den) Feltet.dk 107   -12laps
11 Christian Grasmann (Ger) / Lasse Norman (Den) 6dagesløb 2013 121   -16laps
12 Leon van Bon (Ned) / Michael Smith Larsen (Den) Bindernæs Efterskole 55   -18laps
13 Shane Archbold (NZl) / Claudio Imhof (Swi) P.O. Nielsen 85   -24laps
14 Björn Schröder (Ger) / Jack Simes IV (USA) Claus Dalsgaard & 2test 39   -31laps