Ongarato wins in the Netherlands

Cappelle, Golas round out top three

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team4:48:32 
2Andy Cappelle (Bel) Verandas Willems0:00:02 
3Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:04 
4Stefan Van Dijk (Ned) Verandas Willems  
5Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia  
6Andrea Piechele (Ita) Carmiooro NGC  
7Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet  
8Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank  
9Enrico Peruffo (Ita) Carmiooro NGC  
10David Kopp (Ger) Team Kuota - Indeland  
11Barry Markus (Ned) Rabobank  
12Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
13Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
14Michael Tronborg Kristensen (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning  
15James Vanlandschoot (Bel) Verandas Willems  
16Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
17David Boucher (Fra) Landbouwkrediet  
18Piergiorgio Camussa (Ita) Vorarlberg - Corratec  
19Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec  
20Egidijus Juodvalkis (Ltu) Palmans - Cras  
21Steffen Radochla (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
22Maarten De Jonge (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
23Geert Omloop (Bel) Palmans - Cras  
24Vitaliy Popkov (Ukr) ISD Continental Team  
25Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet  
26Wesley Kreder (Ned) Rabobank  
27Bastien Delrot (Fra) Team Netapp0:00:07 
28Bart Van Haaren (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
29Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
30Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Team Kuota - Indeland  
31Arnoud Van Groen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:14 
32Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO Radgivning  
33Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:15 
34Jan Barta (Cze) Team Netapp0:00:17 
35Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp0:00:18 
36Sander Oostlander (Ned) Van Vliet Ebh Elshof0:00:25 
37Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:38 
38Jetse Bol (Ned) Rabobank0:02:24 
39Pim De Beer (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
40Timon Seubert (Ger) Team Netapp  
41Luc Hagenaars (Ned) Team Kuota - Indeland  
42Jaroslaw Rebiewski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
43Bertjan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:03:46 
44Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
45Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp  
46Frank Dressler-Lehnhof (Ger) Continental Team Differdange0:03:48 
47Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia  
48Matheus Pronk (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
49Steven Caethoven (Bel) Landbouwkrediet  
50Angel Vicioso Arcos (Spa) Andalucia - Cajasur  
51Tom Van Den Haute (Bel) Landbouwkrediet0:04:30 
52Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank  
53Denis Flahaut (Fra) ISD Continental Team  
54Cornelius Van Ooijen (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:05:58 
55Marco Bos (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
56Edoardo Girardi (Ita) Ceramica Flaminia  
57Bram Schmitz (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
58Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water  
59Alexandre Usov (Blr) ISD Continental Team  
60Alex Meenhorst (NZl) Team Netapp  
61Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia - Cajasur  
62Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team  
63Michael Kurth (Ger) Team Kuota - Indeland  
64Jeffrey Wiersma (Ned) Van Vliet Ebh Elshof  
65Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
66René Obst (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
67Benjamin Sydlik (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse  
68René Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec  
69Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia - Cajasur  
70Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank  
71Johim Ariesen (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
72Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator  
73Boy Van Poppel (Ned) Rabobank  
Back to top