Beuret solos to stage win

Swiss rider overtakes Eichler on GC

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal3:46:45 
2Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:32 
3Thomas Palmer (Aus) Drapac  
4Markus Eichler (Ger) Team NSP  
5Roger Beuchat (Swi) Champion System  
6Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
7Clemens Fankhauser (Aut) Champion System  
8Jorne Videler (Ned) RWC Ahoy Rotterdam  
9Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
10Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
11Alexei Markov (Rus) Russian Federation  
12Sven Nooytens (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line  
13Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
14Joseph Lewis (Aus) Trek Livestrong U23  
15Daniel Bintz (Lux) LC Tetange  
16Victor Manakov (Rus) Russian Federation  
17Llewwellyn Kinch (GBr) Terra Footwear - Bicycle Line  
18Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team  
19Clément Lhotellerie (Fra) Royale Pédale St Martin Tournai  
20Markus Fothen (Ger) Team NSP  
21Kristian Haugaard Jensen (Den) Team Energi Fyn  
22André Benoit (Ger) Team Schwalbe Trier  
23Alexander Serov (Rus) Russian Federation  
24Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRO  
25Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
26Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
27Philippe Herman (Lux) LC Tetange  
28Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal  
29Joel Zangerle (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
30Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal  
31Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
32Tom Wecker (Lux) Terra Footwear - Bicycle Line  
33Philipp Becker (Ger) Team Schwalbe Trier  
34Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal  
35Martin Weiss (Aut) Tyrol Team  
36Kim Michely (Lux) LC Tetange  
37Claude Wolter (Lux) LC Kayl  
38Jacob Rathe (USA) United States Of America  
39Lawrence Warbasse (USA) United States Of America  
40Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System  
41Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team  
42Andreas Fließgarten (Ger) Team Schwalbe Trier  
43George Bennett (NZl) Trek Livestrong U23  
44Benn Würth (Lux) LC Kayl  
45Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
46Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
47Tom Thill (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
48Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
49Bob Jungels (Lux) Luxembourg  
50Tom Goovaerts (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line  
51Floris Goesinnen (Ned) Drapac  
52Harm Bronkhorst (Ned) RWC Ahoy Rotterdam  
53Dale Parker (Aus) Trek Livestrong U23  
54Michael Vink (NZl) Trek Livestrong U23  
55John Bennett (USA) United States Of America  
56Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
57Ivo Lux (Lux) LG Bertrange  
58Norbert Durauer (Aut) Tyrol Team  
59Yu Takenouchi (Jpn) CTTOMACC  
60Hubert Jacques (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai  
61Man Chau Wai (HKg) Champion System  
62Rasmus Christian Quaade (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
63Tom Schanen (Lux) Luxembourg  
64Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal  
65Tom Kohn (Lux) Luxembourg  
66Deon Locke (Aus) Champion System  
67Joe Dombroski (USA) Trek Livestrong U23  
68Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
69Rasmus Sterebo (Den) Team Energi Fyn  
70Carter Jones (USA) Trek Livestrong U23  
71Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac  
72Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation  
73Jens Van Bijlen (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line  
74Lachlan Norris (Aus) Drapac  
75Adam Semple (Aus) Drapac  
76Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
77Pit Schlechter (Lux) Luxembourg  
78Marc Obkircher (Aut) Tyrol Team  
79Niki Ostergaard (Den) Glud & Marstrand - LRO  
80Carson Miller (USA) United States Of America  
81Anders Newbury (USA) United States Of America  
82Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation  
83Philip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
84Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
85Adam Phelan (Aus) Drapac0:00:48 
86Karsten Keuneche (Ger) Team Schwalbe Trier0:00:51 
87Maximilian Kuen (Aut) Tyrol Team0:00:53 
88Gusty Bausch (Lux) LC Kayl0:01:53 
89Kelian Lankester (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:58 
90Robert Berk (Ned) RWC Ahoy Rotterdam  
91Steve Fries (Lux) LC Tetange  
92Olivier Laterza (Lux) LG Bertrange  
93Christoph Täubel (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
94Christian Jersild Jensen (Den) Team Energi Fyn  
95Jeroen Socquet (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line  
96Thomas Opteynde (Bel) CTTOMACC  
97Jérôme Junker (Lux) LC Tetange  
98Simon Finucane (NZl) CTTOMACC  
99Christian Moberg Jörgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
100Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
101Sean Joyce (NZl) CTTOMACC  
102Morten Ollegaard (Den) Team Energi Fyn0:00:32 
103Lars Pria (Rom) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:02:23 
104Marcel Delisser (USA) United States Of America  
105Fabian Bruno (Ger) Team NSP  
106Matthias Mortka (Ger) Team NSP  
107Roeland Dijshoorn (Ned) RWC Ahoy Rotterdam  
108Jerome Theis (Lux) Luxembourg  
109Thomas Guldhammer (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
110Xavier Weyland (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai  
111Benjamin Höber (Ger) Team Schwalbe Trier0:02:27 
112Stefan Fettes (Ger) LG Bertrange0:02:38 
113Nelson Luis (Lux) LC Kayl0:02:58 
114Quentin Bertholet (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:00:32 
115Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
116Pieter Scheerens (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:03:20 
117Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:03:59 
118Jacques Dahm (Lux) LC Kayl0:00:32 
119Nicolaj Olesen (Den) Team Energi Fyn0:05:04 
120Tom Weyer (Lux) LC Kayl  
121Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
122Stefan Probst (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
123Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP  
124Ludovic Capelle (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai  
125Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation  
126Quentin Tanis (Fra) Royale Pédale St Martin Tournai0:06:13 
127Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP0:06:39 
128Steven Wong (HKg) Champion System0:16:36 
129Derreck Taber (USA) LG Bertrange  
DNFPascal Moureaud (Lux) LG Bertrange  
DNFJesper Hansen (Den) Team Energi Fyn  
DNSRagnar Wirths (Ger) Team Schwalbe Trier  
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal3:55:39 
2Markus Eichler (Ger) Team NSP0:00:07 
3Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:12 
4Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:13 
5Dale Parker (Aus) Trek Livestrong U23  
6Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:16 
7Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
8Rasmus Christian Quaade (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
9Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
10Bob Jungels (Lux) Luxembourg0:00:17 
11Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:19 
12Clément Lhotellerie (Fra) Royale Pédale St Martin Tournai  
13Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation0:00:20 
14Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:22 
15Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team  
16Carter Jones (USA) Trek Livestrong U230:00:23 
17Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRO  
18Alexei Markov (Rus) Russian Federation  
19Lawrence Warbasse (USA) United States Of America0:00:24 
20Jacob Rathe (USA) United States Of America0:00:25 
21Joseph Lewis (Aus) Trek Livestrong U230:00:26 
22Kristian Haugaard Jensen (Den) Team Energi Fyn  
23Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal0:00:28 
24Rasmus Sterebo (Den) Team Energi Fyn0:00:29 
25Markus Fothen (Ger) Team NSP  
26Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal0:00:30 
27Anders Newbury (USA) United States Of America  
28Tom Thill (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
29Joe Dombroski (USA) Trek Livestrong U230:00:32 
30George Bennett (NZl) Trek Livestrong U230:00:34 
31Alexander Serov (Rus) Russian Federation0:00:35 
32Sébastien Reichenbach (Swi) Atlas Personal  
33Niki Ostergaard (Den) Glud & Marstrand - LRO0:00:36 
34Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:00:37 
35Deon Locke (Aus) Champion System  
36Sven Nooytens (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line  
37Llewwellyn Kinch (GBr) Terra Footwear - Bicycle Line0:00:38 
38Tom Goovaerts (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line  
39Quentin Bertholet (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:00:40 
40Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team0:00:41 
41Michael Vink (NZl) Trek Livestrong U23  
42Martin Weiss (Aut) Tyrol Team0:00:42 
43Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal0:00:44 
44Marc Obkircher (Aut) Tyrol Team  
45Pit Schlechter (Lux) Luxembourg0:00:45 
46Daniel Bintz (Lux) LC Tetange0:00:46 
47Lachlan Norris (Aus) Drapac  
48Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
49Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:47 
50Joel Zangerle (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
51Carson Miller (USA) United States Of America0:00:48 
52Victor Manakov (Rus) Russian Federation0:00:49 
53Clemens Fankhauser (Aut) Champion System0:00:51 
54Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
55John Bennett (USA) United States Of America  
56Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:00:53 
57Ivo Lux (Lux) LG Bertrange  
58Floris Goesinnen (Ned) Drapac0:00:54 
59Adam Semple (Aus) Drapac  
60Kim Michely (Lux) LC Tetange0:00:55 
61Morten Ollegaard (Den) Team Energi Fyn0:00:57 
62Thomas Palmer (Aus) Drapac  
63Benn Würth (Lux) LC Kayl0:00:58 
64Andreas Fließgarten (Ger) Team Schwalbe Trier0:01:01 
65Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac0:01:02 
66Harm Bronkhorst (Ned) RWC Ahoy Rotterdam  
67Philippe Herman (Lux) LC Tetange0:01:03 
68Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation  
69Jens Van Bijlen (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line0:01:04 
70Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:01:05 
71Tom Kohn (Lux) Luxembourg  
72Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:07 
73Claude Wolter (Lux) LC Kayl0:01:08 
74Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System0:01:09 
75Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
76Maximilian Kuen (Aut) Tyrol Team  
77Tom Wecker (Lux) Terra Footwear - Bicycle Line0:01:10 
78Roger Beuchat (Swi) Champion System0:01:11 
79Norbert Durauer (Aut) Tyrol Team0:01:13 
80Tom Schanen (Lux) Luxembourg0:01:14 
81Man Chau Wai (HKg) Champion System0:01:15 
82Philipp Becker (Ger) Team Schwalbe Trier  
83Adam Phelan (Aus) Drapac0:01:16 
84Jorne Videler (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:01:18 
85André Benoit (Ger) Team Schwalbe Trier0:01:19 
86Hubert Jacques (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:01:20 
87Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:01:21 
88Philip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:29 
89Jacques Dahm (Lux) LC Kayl0:01:32 
90Yu Takenouchi (Jpn) CTTOMACC0:01:43 
91Karsten Keuneche (Ger) Team Schwalbe Trier0:01:45 
92Steve Fries (Lux) LC Tetange0:02:06 
93Thomas Opteynde (Bel) CTTOMACC0:02:14 
94Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:02:15 
95Christian Jersild Jensen (Den) Team Energi Fyn0:02:19 
96Olivier Laterza (Lux) LG Bertrange0:02:20 
97Fabian Bruno (Ger) Team NSP0:02:33 
98Gusty Bausch (Lux) LC Kayl0:02:39 
99Matthias Mortka (Ger) Team NSP0:02:43 
100Benjamin Höber (Ger) Team Schwalbe Trier0:02:46 
101Christian Moberg Jörgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:02:47 
102Jeroen Socquet (Bel) Terra Footwear - Bicycle Line0:02:48 
103Thomas Guldhammer (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:02:52 
104Sean Joyce (NZl) CTTOMACC0:02:54 
105Jerome Theis (Lux) Luxembourg0:03:00 
106Kelian Lankester (Ned) RWC Ahoy Rotterdam  
107Robert Berk (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:03:01 
108Marcel Delisser (USA) United States Of America  
109Simon Finucane (NZl) CTTOMACC0:03:03 
110Christoph Täubel (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:03:05 
111Xavier Weyland (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:03:06 
112Jérôme Junker (Lux) LC Tetange0:03:11 
113Stefan Fettes (Ger) LG Bertrange0:03:17 
114Roeland Dijshoorn (Ned) RWC Ahoy Rotterdam0:03:27 
115Lars Pria (Rom) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:03:29 
116Pieter SCHEERENS0:04:18 
117Nelson Luis (Lux) LC Kayl0:04:32 
118Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:04:45 
119Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP0:05:20 
120Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:05:31 
121Stefan Probst (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:05:38 
122Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation0:05:39 
123Nicolaj Olesen (Den) Team Energi Fyn  
124Tom Weyer (Lux) LC Kayl0:05:41 
125Ludovic Capelle (Bel) Royale Pédale St Martin Tournai0:05:54 
126Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP0:07:06 
127Quentin Tanis (Fra) Royale Pédale St Martin Tournai0:07:16 
128Derreck Taber (USA) LG Bertrange0:17:37 
129Steven Wong (HKg) Champion System0:18:07 
Back to top