Baez wins as Botero bows out

Rujano looks certain of overall win

Results
1Giovanni Baez (Col) UNE-EPM 4:20:13
2Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing 0:01:48
3Jorge Duarte (Col) Alc. Armenia Y Pereira
4Wilson Cepeda (Col) Boyaca Es Para Vivirla
5Jose Castelblanco (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca
6Jhon Martinez (Col) UNE-EPM
7Fernando Camargo (Col) Loteria De Boyaca
8Juan P. Suarez (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 0:02:49
9Miguel Rubiano (Col) Estudiantes De Tunja
10Rafael Montiel (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 0:02:51
11Cristian Montoya (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 0:02:53
12Cesar Salazar (Col) Loteria Del Tachira
13Edwin Orozco (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq
14Jose Rujano (Ven) Gobernacion Del Zulia
15Francisco Mancebo (Spa) Rock Racing
16Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing
17Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla
18Edwin Parra (Col) Boyaca Es Para Vivirla
19Luis Felipe Laverde (Col) Colombia Es Pasion
20Freddy Piamonte (Col) UNE-EPM
21Manuel Medina (Ven) Gobernacion Del Zulia
22Francisco Colorado (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq
23Julian Atehortua B. (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea
24Mauricio Ortega (Col) UNE-EPM
25Rodolfo Camacho (Col) Loteria Del Tachira
26Franklin Chacon (Ven) Gobernacion Del Zulia
27Flober Peña (Col) Para Tunja Lo Mejor
28Javier Gonzalez (Col) Loteria De Boyaca
29Hernán D. Muñoz (Col) UNE-EPM
30Diego Quintero (Col) EBSA
31Ivan Ramiro Parra (Col) Loteria De Boyaca
32Jhon F. Garcia (Col) UNE-EPM
33Victor Niño (Col) EBSA
34Edgar Fonseca (Col) Loteria De Boyaca
35Jose Cordero (Col) EBSA
36Victor H. Gonzalez (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca
37Ismael Sarmiento (Col) Para Tunja Lo Mejor
38Oscar Alvarez (Col) UNE-EPM
39Carlos Becerra (Col) Loteria Del Tachira
40Alvaro Gomez (Col) EBSA
41German Leon (Col) EBSA
42Camilo Gomez (Col) EBSA
43Alejandro Ramirez (Col) Colombia Es Pasion
44Manuel Mayorga (Col) Alc. Armenia Y Pereira
45Daniel Rincon (Col) UNE-EPM
46Jorge H. Martinez (Col) UNE-EPM
47Alex Cano (Col) Colombia Es Pasion 0:03:11
48Juan C. Torres (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 0:11:20
49Jahir Perez (Col) EBSA
50José Enrique Gutierrez (Spa) Rock Racing
51David Martin (Spa) Rock Racing
52Graciano Fonseca (Col) Loteria De Boyaca
53Walter Pedraza (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca
54Glen Chadwick (NZl) Rock Racing
55Juan P. Wilches (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca
56Stiver Ortiz (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq
57Samuel Cabrera (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca
58Edson Calderon (Col) Gobernacion Nariño-Alkosto
59Jeferson Vargas (Col) Boyaca Es Para Vivirla
60Raul Saavedra (Ven) Gobernacion Del Zulia
61Mauricio Neisa (Col) Estudiantes De Tunja
62Giovanni Lopez (Col) Boyaca Es Para Vivirla 0:21:27
63Tomas Gil (Ven) Loteria Del Tachira
64Miguel Cendales (Col) Sawer Jean Forely Cicloases
65Arthur Garcia (Ven) Loteria Del Tachira
66Freddy Gonzalez (Col) EBSA
67Fabio Montenegro (Col) Para Tunja Lo Mejor
68Alejandro Garcia (Col) Alc. Armenia Y Pereira
69Fabio Arenas (Col) Estudiantes De Tunja
70Alejandro Serna (Col) Boyaca Es Para Vivirla
71Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira
72Aldo Valero (Col) Boyaca Es Para Vivirla
73Cesar Grajales (Col) Rock Racing
74Juan Alejandro Garcia (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq
75Victor Moreno (Ven) Gobernacion Del Zulia
76Robinson Chalapud (Col) Colombia Es Pasion
77Julian Lopez (Col) Indervalle
78Jose Ibañez (Col) Estudiantes De Tunja 0:29:59
79Miguel Niño (Col) EBSA
80Nestor Bernal (Col) Para Tunja Lo Mejor
81Edwin Sanchez (Col) Para Tunja Lo Mejor
82Oscar Surata (Col) Gobernacion Nariño-Alkosto
83Luis Alonso (Col) Sawer Jean Forely Cicloases
84Mayler Prada (Col) Estudiantes De Tunja
85Oscar Sanchez (Col) Colombia Es Pasion
86Giovanni A. Balsero (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca
87Pedro Herrera (Col) Loteria De Boyaca
88Yoedison Bustamante (Col) Loteria De Boyaca
89Juan C. Lopez (Col) UNE-EPM
90Emiro Matta (Col) Para Tunja Lo Mejor
91Fabio Avendaño (Col) Sawer Jean Forely Cicloases
92Aldemar Herrera (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca
93Victor H. Orozco (Col) Alc. Armenia Y Pereira
94Albeiro Sanchez (Col) Indervalle
95Jaime Lozano (Col) Indervalle
96Ivan Hernandez (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea
97Fabio Gordillo (Col) Colombia Es Pasion
98Victor Becerra (Col) Loteria De Boyaca
99Heberth Gutierrez (Col) Indervalle
100Elder Herrera (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq
101Remberto Jaramillo (Col) Indervalle
102Jairo Perez (Col) Loteria De Boyaca
103Weimar Roldan (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq
104Alvaro Montoya (Col) Indervalle
105Franklin Lopez (Col) Indervalle
106Juan A. Botero (Col) Alc. Armenia Y Pereira
107Jaime Morales (Col) Boyaca Es Para Vivirla
108Uberlino Mesa (Col) Loteria De Boyaca
109Jesus D. Castaño (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea
110Angel Jimenez (Col) Estudiantes De Tunja
111Juan D. Ramirez (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq
112Fader Ardila (Col) Colombia Es Pasion
113Javier De J. Zapata (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea
114Ferney Bello (Col) Sawer Jean Forely Cicloases
115Alex Atapuma (Col) Gobernacion Nariño-Alkosto
116Julian Rodas (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea
117Gerartdo Rodriguez (Col) Sawer Jean Forely Cicloases
118Alejandro I. Cortes (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea
General classification
1Jose Rujano (Ven) Gobernacion Del Zulia 35:41:15
2Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla 0:05:03
3Cesar Salazar (Col) Loteria Del Tachira 0:07:49
4Mauricio Ortega (Col) UNE-EPM 0:08:56
5Luis Felipe Laverde (Col) Colombia Es Pasion 0:10:23
6Edwin Parra (Col) Boyaca Es Para Vivirla 0:11:41
7Javier Gonzalez (Col) Loteria De Boyaca 0:13:45
8Francisco Colorado (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 0:16:37
9Giovanni Baez (Col) UNE-EPM 0:16:46
10Fernando Camargo (Col) Loteria De Boyaca 0:21:15
11Ismael Sarmiento (Col) Para Tunja Lo Mejor 0:23:27
12Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing 0:23:31
13Ivan Ramiro Parra (Col) Loteria De Boyaca 0:28:08
14Jose Castelblanco (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 0:31:44
15Victor Niño (Col) EBSA 0:32:17
16Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing 0:32:51
17Daniel Rincon (Col) UNE-EPM 0:33:02
18Diego Quintero (Col) EBSA 0:34:39
19Jhon Martinez (Col) UNE-EPM 0:37:46
20Rodolfo Camacho (Col) Loteria Del Tachira 0:38:30
21Juan P. Suarez (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 0:41:19
22Freddy Piamonte (Col) UNE-EPM 0:43:30
23Victor H. Gonzalez (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 0:44:14
24Manuel Medina (Ven) Gobernacion Del Zulia 0:45:43
25Freddy Gonzalez (Col) EBSA 0:53:24
26Hernán D. Muñoz (Col) UNE-EPM 0:55:25
27Alex Cano (Col) Colombia Es Pasion 0:59:59
28Juan P. Wilches (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 1:01:11
29Graciano Fonseca (Col) Loteria De Boyaca 1:01:56
30Uberlino Mesa (Col) Loteria De Boyaca 1:04:10
31Cristian Montoya (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 1:04:15
32Rafael Montiel (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 1:05:35
33Miguel Rubiano (Col) Estudiantes De Tunja 1:06:19
34Juan D. Ramirez (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 1:10:49
35Flober Peña (Col) Para Tunja Lo Mejor 1:12:19
36Oscar Alvarez (Col) UNE-EPM 1:13:08
37Camilo Gomez (Col) EBSA 1:13:17
38Alvaro Gomez (Col) EBSA 1:13:30
39Carlos Becerra (Col) Loteria Del Tachira 1:14:34
40Francisco Mancebo (Spa) Rock Racing 1:14:58
41Edwin Orozco (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 1:15:15
42Jorge Duarte (Col) Alc. Armenia Y Pereira 1:17:25
43Alejandro I. Cortes (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 1:19:16
44Jose Cordero (Col) EBSA 1:23:13
45Walter Pedraza (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 1:23:43
46Juan C. Torres (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 1:24:25
47Julian Atehortua B. (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 1:25:40
48Fabio Montenegro (Col) Para Tunja Lo Mejor 1:27:05
49Franklin Chacon (Ven) Gobernacion Del Zulia 1:29:27
50Wilson Cepeda (Col) Boyaca Es Para Vivirla 1:33:18
51Samuel Cabrera (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 1:36:02
52Jahir Perez (Col) EBSA 1:37:26
53Juan C. Lopez (Col) UNE-EPM 1:37:35
54Remberto Jaramillo (Col) Indervalle 1:39:51
55Mauricio Neisa (Col) Estudiantes De Tunja 1:40:09
56Jorge H. Martinez (Col) UNE-EPM 1:40:20
57Alejandro Ramirez (Col) Colombia Es Pasion 1:42:47
58German Leon (Col) EBSA 1:43:39
59Javier De J. Zapata (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 1:44:56
60Edson Calderon (Col) Gobernacion Nariño-Alkosto 1:46:05
61Nestor Bernal (Col) Para Tunja Lo Mejor 1:47:36
62Elder Herrera (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 1:48:21
63Jhon F. Garcia (Col) UNE-EPM 1:48:34
64Glen Chadwick (NZl) Rock Racing 1:49:07
65David Martin (Spa) Rock Racing 1:59:25
66Raul Saavedra (Ven) Gobernacion Del Zulia 2:00:22
67Jeferson Vargas (Col) Boyaca Es Para Vivirla 2:02:33
68Alex Atapuma (Col) Gobernacion Nariño-Alkosto 2:03:33
69Albeiro Sanchez (Col) Indervalle 2:05:58
70Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira 2:07:33
71Oscar Surata (Col) Gobernacion Nariño-Alkosto 2:08:07
72José Enrique Gutierrez (Spa) Rock Racing 2:08:15
73Stiver Ortiz (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 2:08:47
74Manuel Mayorga (Col) Alc. Armenia Y Pereira 2:13:50
75Robinson Chalapud (Col) Colombia Es Pasion 2:14:22
76Cesar Grajales (Col) Rock Racing 2:15:40
77Yoedison Bustamante (Col) Loteria De Boyaca 2:16:00
78Ferney Bello (Col) Sawer Jean Forely Cicloases 2:17:33
79Alejandro Serna (Col) Boyaca Es Para Vivirla 2:17:56
80Julian Rodas (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 2:19:29
81Tomas Gil (Ven) Loteria Del Tachira 2:20:09
82Juan Alejandro Garcia (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 2:21:18
83Victor H. Orozco (Col) Alc. Armenia Y Pereira 2:22:01
84Aldo Valero (Col) Boyaca Es Para Vivirla 2:27:45
85Edgar Fonseca (Col) Loteria De Boyaca 2:29:53
86Jairo Perez (Col) Loteria De Boyaca 2:32:08
87Jesus D. Castaño (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 2:32:31
88Oscar Sanchez (Col) Colombia Es Pasion 2:32:42
89Heberth Gutierrez (Col) Indervalle 2:34:55
90Jaime Morales (Col) Boyaca Es Para Vivirla 2:35:54
91Emiro Matta (Col) Para Tunja Lo Mejor 2:37:27
92Victor Becerra (Col) Loteria De Boyaca 2:38:43
93Jaime Lozano (Col) Indervalle 2:39:01
94Edwin Sanchez (Col) Para Tunja Lo Mejor 2:39:23
95Ivan Hernandez (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea
96Alejandro Garcia (Col) Alc. Armenia Y Pereira 2:40:16
97Giovanni A. Balsero (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 2:41:28
98Jose Ibañez (Col) Estudiantes De Tunja 2:43:39
99Pedro Herrera (Col) Loteria De Boyaca 2:46:58
100Weimar Roldan (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 2:47:49
101Franklin Lopez (Col) Indervalle 2:50:18
102Arthur Garcia (Ven) Loteria Del Tachira 2:50:45
103Fabio Arenas (Col) Estudiantes De Tunja 2:52:10
104Juan A. Botero (Col) Alc. Armenia Y Pereira 2:54:12
105Fabio Avendaño (Col) Sawer Jean Forely Cicloases 2:56:19
106Gerartdo Rodriguez (Col) Sawer Jean Forely Cicloases 2:56:40
107Miguel Niño (Col) EBSA 2:57:00
108Giovanni Lopez (Col) Boyaca Es Para Vivirla 2:57:14
109Mayler Prada (Col) Estudiantes De Tunja 2:59:06
110Angel Jimenez (Col) Estudiantes De Tunja 2:59:24
111Victor Moreno (Ven) Gobernacion Del Zulia 3:00:21
112Fader Ardila (Col) Colombia Es Pasion 3:00:26
113Julian Lopez (Col) Indervalle 3:03:38
114Aldemar Herrera (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 3:04:07
115Luis Alonso (Col) Sawer Jean Forely Cicloases 3:07:18
116Alvaro Montoya (Col) Indervalle 3:09:38
117Fabio Gordillo (Col) Colombia Es Pasion 3:18:43
118Miguel Cendales (Col) Sawer Jean Forely Cicloases 3:35:21
Metas volantes classification
1Arthur Garcia (Ven) Loteria Del Tachira 32 pts
2Juan C. Torres (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 25
3Weimar Roldan (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 25
4Giovanni Baez (Col) UNE-EPM 14
5Fernando Camargo (Col) Loteria De Boyaca 12
6Giovanni A. Balsero (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 11
7Flober Peña (Col) Para Tunja Lo Mejor 9
8Francisco Mancebo (Spa) Rock Racing 7
9David Martin (Spa) Rock Racing 6
10Victor Moreno (Ven) Gobernacion Del Zulia 6
11Juan Alejandro Garcia (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 5
12Elder Herrera (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 5
13Aldemar Herrera (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 5
14Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing 5
15Manuel Medina (Ven) Gobernacion Del Zulia 5
16Jeferson Vargas (Col) Boyaca Es Para Vivirla 5
17Graciano Fonseca (Col) Loteria De Boyaca 4
18Jose Rujano (Ven) Gobernacion Del Zulia 4
19Franklin Lopez (Col) Indervalle 3
20Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla 3
21Alejandro Serna (Col) Boyaca Es Para Vivirla 3
22Javier Gonzalez (Col) Loteria De Boyaca 3
23Victor Niño (Col) EBSA 3
24Albeiro Sanchez (Col) Indervalle 3
25Diego Quintero (Col) EBSA 3
26Jorge H. Martinez (Col) UNE-EPM 3
27Jose Ibañez (Col) Estudiantes De Tunja 2
28Edgar Fonseca (Col) Loteria De Boyaca 2
29Fabio Avendaño (Col) Sawer Jean Forely Cicloases 2
30Daniel Rincon (Col) UNE-EPM 2
31Juan P. Suarez (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 2
32Carlos Becerra (Col) Loteria Del Tachira 1
33Yoedison Bustamante (Col) Loteria De Boyaca 1
34Cesar Salazar (Col) Loteria Del Tachira 1
35Juan P. Wilches (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 1
36Alex Cano (Col) Colombia Es Pasion 1
37Tomas Gil (Ven) Loteria Del Tachira 1
38Fabio Arenas (Col) Estudiantes De Tunja 1
39Rafael Montiel (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 1
40Cristian Montoya (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 1
41Remberto Jaramillo (Col) Indervalle 1
Points classification
1Jose Rujano (Ven) Gobernacion Del Zulia 89 pts
2Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing 82
3Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla 57
4Javier Gonzalez (Col) Loteria De Boyaca 56
5Edwin Parra (Col) Boyaca Es Para Vivirla 49
6Cesar Salazar (Col) Loteria Del Tachira 48
7Arthur Garcia (Ven) Loteria Del Tachira 48
8Alejandro I. Cortes (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 47
9Fernando Camargo (Col) Loteria De Boyaca 46
10Giovanni Baez (Col) UNE-EPM 44
11Luis Felipe Laverde (Col) Colombia Es Pasion 43
12Juan P. Suarez (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 42
13Wilson Cepeda (Col) Boyaca Es Para Vivirla 39
14Juan Alejandro Garcia (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 39
15Freddy Gonzalez (Col) EBSA 38
16Weimar Roldan (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 35
17Jorge Duarte (Col) Alc. Armenia Y Pereira 32
18Mauricio Ortega (Col) UNE-EPM 32
19Francisco Colorado (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 25
20Walter Pedraza (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 23
21Juan C. Torres (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 23
22Jeferson Vargas (Col) Boyaca Es Para Vivirla 22
23Victor Niño (Col) EBSA 22
24Oscar Alvarez (Col) UNE-EPM 20
25Victor H. Gonzalez (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 20
26Alex Cano (Col) Colombia Es Pasion 18
27Jose Ibañez (Col) Estudiantes De Tunja 17
28Manuel Medina (Ven) Gobernacion Del Zulia 17
29Aldemar Herrera (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 16
30Juan D. Ramirez (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 15
31Oscar Surata (Col) Gobernacion Nariño-Alkosto 14
32Ismael Sarmiento (Col) Para Tunja Lo Mejor 14
33Victor H. Orozco (Col) Alc. Armenia Y Pereira 14
34Jose Castelblanco (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 12
35Diego Quintero (Col) EBSA 11
36Jhon Martinez (Col) UNE-EPM 11
37Francisco Mancebo (Spa) Rock Racing 11
38Alejandro Serna (Col) Boyaca Es Para Vivirla 10
39Victor Moreno (Ven) Gobernacion Del Zulia 10
40Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing 10
41Franklin Lopez (Col) Indervalle 10
42Cesar Grajales (Col) Rock Racing 9
43Rafael Montiel (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 9
44Julian Atehortua B. (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 8
45Giovanni A. Balsero (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 8
46Juan P. Wilches (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 7
47Robinson Chalapud (Col) Colombia Es Pasion 7
48Miguel Rubiano (Col) Estudiantes De Tunja 7
49Alvaro Montoya (Col) Indervalle 6
50Flober Peña (Col) Para Tunja Lo Mejor 6
51Franklin Chacon (Ven) Gobernacion Del Zulia 5
52Cristian Montoya (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 5
53Ivan Ramiro Parra (Col) Loteria De Boyaca 5
54Camilo Gomez (Col) EBSA 5
55Albeiro Sanchez (Col) Indervalle 5
56Edwin Sanchez (Col) Para Tunja Lo Mejor 4
57Hernán D. Muñoz (Col) UNE-EPM 4
58David Martin (Spa) Rock Racing 4
59Elder Herrera (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 4
60Edwin Orozco (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 3
61Graciano Fonseca (Col) Loteria De Boyaca 3
62Jorge H. Martinez (Col) UNE-EPM 3
63Yoedison Bustamante (Col) Loteria De Boyaca 2
64Juan C. Lopez (Col) UNE-EPM 2
65Fabio Montenegro (Col) Para Tunja Lo Mejor 1
66Edgar Fonseca (Col) Loteria De Boyaca 1
67Daniel Rincon (Col) UNE-EPM 1
68Fabio Avendaño (Col) Sawer Jean Forely Cicloases 1
Mountains classification
1Jose Rujano (Ven) Gobernacion Del Zulia 101 pts
2Javier Gonzalez (Col) Loteria De Boyaca 85
3Fernando Camargo (Col) Loteria De Boyaca 55
4Freddy Montaña (Col) Boyaca Es Para Vivirla 53
5Juan P. Wilches (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 51
6Rafael Montiel (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 49
7Cesar Salazar (Col) Loteria Del Tachira 41
8Mauricio Ortega (Col) UNE-EPM 37
9Victor Niño (Col) EBSA 31
10Daniel Rincon (Col) UNE-EPM 28
11Javier De J. Zapata (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 25
12Giovanni Baez (Col) UNE-EPM 25
13Ismael Sarmiento (Col) Para Tunja Lo Mejor 24
14Luis Felipe Laverde (Col) Colombia Es Pasion 23
15Juan C. Torres (Col) Nectar Coldeportes Cundinamarca 22
16Flober Peña (Col) Para Tunja Lo Mejor 19
17Hernán D. Muñoz (Col) UNE-EPM 19
18Alex Cano (Col) Colombia Es Pasion 18
19Glen Chadwick (NZl) Rock Racing 17
20Edwin Parra (Col) Boyaca Es Para Vivirla 17
21Diego Quintero (Col) EBSA 17
22Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing 17
23Juan P. Suarez (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 15
24Jeferson Vargas (Col) Boyaca Es Para Vivirla 14
25Robinson Chalapud (Col) Colombia Es Pasion 12
26Francisco Mancebo (Spa) Rock Racing 11
27Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira 10
28Yoedison Bustamante (Col) Loteria De Boyaca 9
29Graciano Fonseca (Col) Loteria De Boyaca 8
30David Martin (Spa) Rock Racing 7
31Francisco Colorado (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 7
32Juan Alejandro Garcia (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 6
33Jose Ibañez (Col) Estudiantes De Tunja 6
34Jhon Martinez (Col) UNE-EPM 6
35Manuel Medina (Ven) Gobernacion Del Zulia 6
36Alejandro I. Cortes (Col) Indeportes Ant.-Fla-Lot. Med.-Idea 5
37Ferney Bello (Col) Sawer Jean Forely Cicloases 4
38Stiver Ortiz (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 3
39Jorge H. Martinez (Col) UNE-EPM 3
40Juan D. Ramirez (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 3
41Fabio Montenegro (Col) Para Tunja Lo Mejor 3
42Weimar Roldan (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 2
43Edwin Orozco (Col) Gw-Shimano-Chec-Edeq 2
44Jose Cordero (Col) EBSA 2
45Freddy Piamonte (Col) UNE-EPM 1
46Ivan Ramiro Parra (Col) Loteria De Boyaca 1
Teams classification
1UNE-EPM 107:20:12
2Loteria De Boyaca 0:02:08
3Boyaca Es Para Vivirla 0:09:54
4Indeportes Antioquia Idea Fla Antioquia-Idea 0:16:09
5EBSA 0:37:56
6Gobernacion Del Zulia 0:44:59
7Colombia Pasion Cafe Colombia 0:45:09
8Nectar-Coldeportes-Cundinamarc 0:47:23
9Loteria Del Tachira 0:59:38
10Rock Racing 1:01:41
11GW Shimano-Chec-Edeq 1:27:14
12Para Tunja Lo Mejor 1:48:05
13Alcaldias Armenia Y Pereira 3:08:08
14Estudiantes De Tunja 4:18:22
15Gobernacion Nariño-Alkosto 5:10:57
16Vida Centro Profesional Inderv 5:11:57
17Zawer Jean Forelly 6:10:48
Back to top