Richeze strongest on stage six

Novikov looking unstoppable atop of GC

Results

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ariel Maximiliano Richeze (Arg) D`Angelo Antenucci-Nippo4:29:24 
2Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
3Artur Detko (Pol) Bank BGZ  
4Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team  
5Manuel Fedele (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo  
6Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool-Author  
7Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team  
8Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 18  
9Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
10Bartusevics Rihards (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille  
11Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha  
12Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin-Merida  
13Alexander Zdanov (Rus) D`Angelo Antenucci-Nippo  
14Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha  
15Marek Cichosz (Pol) Legia-Felt  
16Ryohei Komori (Jpn) D`Angelo Antenucci-Nippo  
17Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin-Merida  
18Roman Zrelica (Svk) Slovakia National Team  
19Pawel Cieslik (Pol) Bank BGZ  
20Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha  
21Roman Kolstov (Rus) Russia National Team  
22Dariusz Wozniak (Pol) Legia-Felt  
23Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team  
24Sergey Firsanov (Rus) Itera-Katusha  
25Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team  
26Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool-Author  
27David Dvorsky (Cze) PSK Whirlpool-Author  
28Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team  
29Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team  
30Petr Vakoc (Cze) Czech National Team U23  
31Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 18  
32Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool-Author  
33Nikita Novikov (Rus) Itera-Katusha  
34Pavel Kochetkov (Rus) Itera-Katusha  
35Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team  
36Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team  
37Eugeny Bakhin (Rus) Russia National Team  
38Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
39Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
40Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team  
41Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team  
42Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18  
43Lukasz Modzelewski (Pol) Legia-Felt  
44Marcin Urbanowski (Pol) Bank BGZ  
45Daniel Vesely (Cze) Czech National Team U23  
46Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin-Merida  
47Robert Gavenda (Svk) Slovakia National Team  
48Marek Canecky (Svk) Slovakia National Team  
49Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team  
50Jindrich Dlask (Cze) Czech National Team U23  
51Aleksey Velikanov (Rus) Russia National Team  
52Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18  
53Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGZ  
54Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
55Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) D`Angelo Antenucci-Nippo  
56Radoslaw Romianik (Pol) Bank BGZ  
57Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool-Author  
58Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin-Merida  
59Davide Torosantucci (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo  
60Evgeny Reshetko (Rus) Russia National Team  
61Sergei Rudaskov (Rus) Itera-Katusha  
62Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin-Merida  
63Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
64Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha  
65Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:11 
66Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:00:13 
67Jakub Ehrenberger (Cze) Czech National Team U23  
68Josef Manousek (Cze) Czech National Team U230:00:15 
69Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 180:00:16 
DNFMaros Kovac (Svk) Dukla Trencin-Merida  
DNFTomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha  
DNFLadislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha  
DNFBrian Bulgac (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo  
DNSGabor Kasa (Srb) Serbia National Team  
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nikita Novikov (Rus) Itera-Katusha23:44:23 
2Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team0:00:10 
3Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team0:00:22 
4Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:02:17 
5Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) D`Angelo Antenucci-Nippo0:02:57 
6Pawel Cieslik (Pol) Bank BGZ0:02:59 
7Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool-Author0:03:09 
8Mathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 18  
9David Dvorsky (Cze) PSK Whirlpool-Author0:03:17 
10Petr Vakoc (Cze) Czech National Team U23  
11Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha  
12Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team0:03:18 
13Ariel Maximiliano Richeze (Arg) D`Angelo Antenucci-Nippo0:03:32 
14Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 180:03:54 
15Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team0:03:55 
16Pavel Kochetkov (Rus) Itera-Katusha0:04:01 
17Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha0:04:02 
18Sergey Firsanov (Rus) Itera-Katusha0:04:03 
19Marek Canecky (Svk) Slovakia National Team  
20Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin-Merida  
21Radoslaw Romianik (Pol) Bank BGZ  
22Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool-Author0:04:11 
23Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha0:04:13 
24Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team0:04:23 
25Davide Torosantucci (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo0:04:27 
26Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:04:51 
27Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:04:53 
28Marcin Urbanowski (Pol) Bank BGZ0:04:55 
29Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin-Merida0:05:01 
30Eugeny Bakhin (Rus) Russia National Team0:05:02 
31Roman Kolstov (Rus) Russia National Team0:05:03 
32Daniel Vesely (Cze) Czech National Team U23  
33Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team  
34Evgeny Reshetko (Rus) Russia National Team  
35Artur Detko (Pol) Bank BGZ0:05:08 
36Jindrich Dlask (Cze) Czech National Team U230:05:12 
37Jakub Ehrenberger (Cze) Czech National Team U230:05:16 
38Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
39Sergei Rudaskov (Rus) Itera-Katusha0:05:18 
40Lukasz Modzelewski (Pol) Legia-Felt0:05:23 
41Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:06:42 
42Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin-Merida0:06:52 
43Bartusevics Rihards (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:07:02 
44Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team0:08:20 
45Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:08:40 
46Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGZ0:08:56 
47Manuel Fedele (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo0:09:22 
48Alexander Zdanov (Rus) D`Angelo Antenucci-Nippo0:09:24 
49Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool-Author0:10:17 
50Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team0:12:38 
51Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:18:50 
52Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:18:51 
53Aleksey Velikanov (Rus) Russia National Team0:21:01 
54Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:22:31 
55Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 18  
56Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:22:42 
57Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team0:27:04 
58Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 180:28:14 
59Dariusz Wozniak (Pol) Legia-Felt0:34:52 
60Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool-Author0:38:46 
61Ryohei Komori (Jpn) D`Angelo Antenucci-Nippo0:42:19 
62Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 180:44:31 
63Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha0:44:32 
64Marek Cichosz (Pol) Legia-Felt0:44:51 
65Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin-Merida0:47:16 
66Josef Manousek (Cze) Czech National Team U230:48:55 
67Robert Gavenda (Svk) Slovakia National Team0:52:16 
68Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin-Merida1:16:38 
69Roman Zrelica (Svk) Slovakia National Team1:19:21 
Back to top