Velits takes season's first in Switzerland

Haussler finishes on the podium again

Peter Velits won the GP Kanton Aargau Sunday in Gippingen, Switzerland. Team Milram's Slovakian, 24, headed the sprint over Belgium's Ben Hermans (Topsport Vlaanderen-Mercator) and Germany's Heinrich Haussler (Cervélo TestTeam).

The race consisted of 10 19.6-kilometre circuits around Gippingen.

Velits finished eighth in yesterday's GP Triberg-Schwarzwald. His last victory was two years ago at the Under 23 World Championships in Stuttgart, Germany.

Haussler won the GP Triberg-Schwarzwald. He was led out by teammate Thor Hushovd for the sprint in Gippingen today.

Frenchman Loyd Mondory won the race in 2008.

Results
1Peter Velits (Svk) Team Milram4:46:29 
2Ben Hermans (Bel) Topsport Vlaanderen  
3Heinrich Haussler (Ger) Cervélo Test Team0:00:02 
4Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia Bossini Docce  
5Thor Hushovd (Nor) Cervélo Test Team  
6Reinier Honig (Ned) Vacansoleil  
7Maxime Bouet (Fra) Agritubel  
8Simon Zahner (Swi) Swiss National Team  
9Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto  
10Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen  
11René Weissinger (Ger) Team Volksbank  
12Christian Heule (Swi) Swiss National Team  
13Stefan Trafelet (Swi) Swiss National Team  
14Julien Loubet (Fra) Ag2r-La Mondiale  
15Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
16Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram  
17Sylvain Calzati (Fra) Agritubel  
18Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia Bossini Docce  
19Tobias Eggli (Swi) Hadimec - Nazionale Elettronica  
20Peter Jacobs (Bel) Silence-Lotto  
21Wouter Mol (Ned) Vacansoleil  
22Yann Huguet (Fra) Agritubel  
23Jant Baekelants (Bel) Topsport Vlaanderen  
24Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet - Tonissteiner  
25Pèter Kusztor (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
26Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen  
27Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
28Matthé Pronk (Ned) Vacansoleil  
29Markus Eichler (Ger) Team Milram  
30Danilo Andrenacci (Ita) Hadimec - Nazionale Elettronica  
31Alex Meenhorst (NZl) Hadimec - Nazionale Elettronica  
32Pirmin Lang (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
33Andreas Dietziker (Swi) Team Volksbank  
34Elias Schmäh (Swi) Team Volksbank  
35Julian Munoz (Col) Hadimec - Nazionale Elettronica  
36Christophe Moreau (Fra) Agritubel  
37Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel  
38Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
39Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet - Tonissteiner  
40Luis Angel Mate (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
41Joaquin Novoa Mendez (Spa) Cervélo Test Team  
42Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil  
43Nikolas Schnyder (Swi) Swiss National Team  
44David Lelay (Fra) Agritubel  
45Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author  
46Arnaud Van Groen (Ned) Vacansoleil  
47Leopold König (Cze) PSK Whirlpool - Author  
48Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil  
49Nazareno Rossi (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
50Guillaume Bourgeois (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
51Patrik Sinkiewitz (Ger) PSK Whirlpool - Author  
52Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia Bossini Docce  
53Johon Gadret (Fra) Ag2r-La Mondiale  
54Marcel Wyss (Swi) Cervélo Test Team0:00:15 
55Serge Pauwels (Bel) Cervélo Test Team0:00:22 
56Christophe Laurent (Fra) Agritubel0:03:00 
57Jonathan Fumeaux (Swi) Swiss National Team  
58Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto  
59Blel Kadri (Fra) Ag2r-La Mondiale0:03:34 
60Alexandr Pliuschin (Mda) Ag2r-La Mondiale  
61Peter Wrolich (Aut) Team Milram  
62Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervélo Test Team  
63Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto  
64Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto  
65Roman Andres (Swi) Swiss National Team  
66Janick Wisler (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
67Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author  
68Diego Nosotti (Ita) Ceramica Flaminia Bossini Docce  
69Ronny Scholz (Ger) Team Milram  
70Frank Scherzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
71Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
72Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
73Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
74Leif Hoste (Bel) Silence-Lotto  
75Martin Reimer (Ger) Cervélo Test Team  
76Michael Baer (Swi) Hadimec - Nazionale Elettronica0:05:20 
77Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:05:44 
78Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli  
79Joel Frey (Swi) Swiss National Team  
80Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet - Tonissteiner  
81Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia Bossini Docce  
82Aurélien Clerc (Swi) Ag2r-La Mondiale  
83Pascal Hungerbühler (Swi) Team Volksbank  
84Christophe Riblon (Fra) Ag2r-La Mondiale  
85Cédric Pineau (Fra) Ag2r-La Mondiale  
86Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Tonissteiner  
87Harald Morscher (Aut) Team Volksbank  
88Matic Strgar (Slo) Team Volksbank  
89Wouter Poels (Ned) Vacansoleil  
90Lloyd Mondory (Fra) Ag2r-La Mondiale  
91Timo Honstein (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:06:50 
92Freddy Bichot (Fra) Agritubel  
93Giuseppe Atzeni (Swi) Hadimec - Nazionale Elettronica0:10:02 
94Artur Gajek (Ger) Team Milram0:12:36 
95Gerald Ciolek (Ger) Team Milram  
96Rida Cador (Hun) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:12:53 
Back to top