TechPowered By

More tech

Tour de Beauce 2009

Date range:
June 9-14, 2009

June 11, Stage 3: St-Georges - Mont-Mégantic 155km

Colombians rule Beauce Mont-Mégantic stage

By:
Greg Johnson
Published:
June 15, 2009, 09:11,
Updated:
June 15, 2009, 10:12

South Americans take one-two

Together Colombian National Team riders Darwin Atapuma and Sergio Luis Henao rode away from the peloton on the Tour de Beauce's third stage, left to sort out the honours between themselves. Atapuma took the stage win with Henao by his side, with the latter claiming the general classification lead.

The Colombians started the day 1:30 minutes down overall, having lost the time to Swiss rider Danilo Wyss (BMC Racing Team) on the opening stage. Wyss cracked on the 155 kilometre stage which shattered the peloton. He finished nearly five minutes behind in 20th place.

While the duo took command of the general classification, the race is far from over. United States of American rider Scott Zwizanski (Kelly Benefit Strategies) is the only rider within a minute of the pair heading into tomorrow's 20 kilometre time trial.

For more about this week's racing see Cycling News HD

Results
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Darwin Atapuma (Col) Colombia es Pasión Coldeportes04:00:16  (38.71km/h)
2 Sergio Luis Henao (Ukn) Colombian National Team
3 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies+0:22:57
4 Bjorn Selanler (Ukn) Trek Livestrong+0:22:49
5 Christopher Jones (USA) Française des Jeux+0:22:44
6 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies+0:22:17
7 Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team+0:22:14
8 Ian Macgregor (USA) Team Type 1+0:21:56
9 Phillip Zajicek (Ukn) Fly V Australia+0:21:47
10 Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia
11 Valeriy Kobzarenko (Ukn)+0:21:17
12 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team+0:20:43
13 Darren Lill (RSA) Team Type 1+0:20:37
14 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis+0:20:32
15 Jarlinson Pantano (Col) Colombia es Pasión Coldeportes+0:20:00
16 Kristian House (GBr) Rapha - Condor+0:19:58
17 Simon Richardson (GBr) Rapha - Condor+0:19:55
18 Benjamin Day (Aus) Fly V Australia
19 Otavio Bougarelli (Ukn) Garneau-Club Chat+0:19:50
20 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team+0:19:29
21 Ryan Roth (Can) Planet Energy
22 Tom Southam (GBr) Rapha - Condor+0:19:19
23 Ben Greenwood (GBr) Rapha - Condor+0:19:11
24 Derrick St-John (Ukn) Garneau-Club Chat+0:19:08
25 William Rodriguez (Ukn) Colombian National Team+0:18:51
26 Chad Beyer (USA) BMC Racing Team+0:18:46
27 Peter Stetina (USA) Felt-Holowesko Partners
28 Matthew Bell (Can) Canada National Team+0:18:35
29 Caleb Fairly (USA) Felt-Holowesko Partners+0:18:12
30 Raphael Gagne (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles+0:18:01
31 Guy East (USA) Trek Livestrong+0:17:53
32 Andris Smirnovs (Ukn) Latvian National Team+0:17:47
33 Benjamin King (Aus) Fly V Australia+0:17:18
34 James Moss (Ukn) Kuk-Kinesis+0:17:05
35 Timothy Henry (USA) DLP Racing+0:16:57
36 William Munoz (Ukn) Colombian National Team+0:16:47
37 Jonathan Garcia (USA) BMC Racing Team+0:16:33
38 Darren Lapthorne (Aus) Rapha - Condor+0:16:26
39 Clay Murfet (Ukn) Kelly Benefit Strategies+0:16:23
40 Andre Tremblay (Can) Team Quebec+0:16:20
41 Peter Salon (Ukn) Felt-Holowesko Partners
42 William Goodfellow (Can) Team Quebec+0:16:16
43 James Stewart (Ukn) Kuk-Kinesis+0:16:01
44 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies+0:15:57
45 Daniel Summerhill (Ukn) Felt-Holowesko Partners+0:15:53
46 Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team+0:15:47
47 Dan Craven (Nam) Rapha - Condor
48 Dionne Charles (Ukn) Fly V Australia+0:15:42
49 Steve Lampier (Ukn) Kuk-Kinesis+0:15:14
50 Jamie Riggs (Ukn) Canada National Team+0:15:05
51 Camilo Suárez Albarracín (Col) Colombia es Pasión Coldeportes+0:14:15
52 Guillaume Boivin (Ukn) Team Quebec+0:13:54
53 Phillip Cortes (Ukn) Garneau-Club Chat
54 Jonathan Mumford (Ukn) Kelly Benefit Strategies
55 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
56 Bruno Langlois (Can) Planet Energy
57 Casey Munro (Aus) Team Konica Minolta - Bizhub
58 Robert Wardell (Ukn) Kuk-Kinesis
59 Ugo Lapierre (Ukn) Team Quebec
60 Jean-Francois Racine (Ukn) Garneau-Club Chat
61 Aroussen Laflamme (Ukn) Garneau-Club Chat+0:13:46
62 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong+0:13:08
63 Ryan Baumann (Ukn) Trek Livestrong
64 Bryson Bowers (Ukn) Canada National Team+0:13:06
65 Antonio Cruz (USA) BMC Racing Team+0:13:02
66 Jean-Sebastien Perron (Can) Team Quebec
67 Jacob Erker (Can) Kelly Benefit Strategies+0:12:51
68 Walker Savidge (Ukn) Felt-Holowesko Partners+0:12:23
69 Moises Aldape Chavez (Mex) Team Type 1+0:11:57
70 Simon Lambert-Lemay (Can) Team Quebec+0:11:50
71 Jesse Sergent (NZl) Trek Livestrong
72 Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale+0:11:29
73 Bazzanna Alesandro (Ukn) Fly V Australia+0:10:37
74 Mathew Cronshaw (GBr) Rapha - Condor+0:10:22
75 Charlie Bryer (Ukn) Canada National Team+0:09:31
76 Francois Parisien (Can) Planet Energy+0:09:29
77 Mark Bathy (Ukn) Planet Energy+0:08:25
78 Janis Rezins (Ukn) Latvian National Team+0:08:05
79 San Bewley (Ukn) Trek Livestrong+0:07:56
80 Martin Gilbert (Can) Planet Energy+0:07:43
81 Keven Lacombe (Ukn) Planet Energy
82 Alex Howes (USA) Felt-Holowesko Partners+0:07:29
83 Scott Davis (Aus) Fly V Australia+0:06:18
84 Hayden Brooks (Aus) Fly V Australia
85 Jeffery Schiller (Ukn) Garneau-Club Chat+0:06:00
86 Matt Wilson (Ukn)+0:04:24
87 Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners+0:03:49
88 Eric Boily (Can) Planet Energy+0:-2:-41
89 Ryan Belliveau (Can) Canada National Team+0:-3:-51
90 Steven Gordon (USA) DLP Racing+0:-23:-46
General classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Sergio Luis Henao (Ukn) Colombian National Team12:00:02
2 Darwin Atapuma (Col) Colombia es Pasión Coldeportes+1:11:59
3 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies+1:11:23
4 Christopher Jones (USA) Française des Jeux+1:10:28
5 Darren Lill (RSA) Team Type 1+1:09:47
6 Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia+1:09:44
7 Benjamin Day (Aus) Fly V Australia+1:08:59
8 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team+1:08:46
9 Ryan Roth (Can) Planet Energy+1:08:37
10 Tom Southam (GBr) Rapha - Condor+1:08:20
11 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies+1:07:29
12 Bjorn Selanler (Ukn) Trek Livestrong+1:07:21
13 Chad Beyer (USA) BMC Racing Team+1:07:06
14 Derrick St-John (Ukn) Garneau-Club Chat+1:06:52
15 Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team+1:06:46
16 Ian Macgregor (USA) Team Type 1+1:06:28
17 Phillip Zajicek (Ukn) Fly V Australia+1:06:19
18 Guy East (USA) Trek Livestrong+1:06:09
19 Valeriy Kobzarenko (Ukn)+1:05:49
20 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team+1:05:15
21 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis+1:05:04
22 Jarlinson Pantano (Col) Colombia es Pasión Coldeportes+1:04:32
23 Simon Richardson (GBr) Rapha - Condor+1:04:27
24 Otavio Bougarelli (Ukn) Garneau-Club Chat+1:04:22
25 Peter Stetina (USA) Felt-Holowesko Partners+1:03:28
26 William Rodriguez (Ukn) Colombian National Team+1:03:23
27 Matthew Bell (Can) Canada National Team+1:03:07
28 Caleb Fairly (USA) Felt-Holowesko Partners+1:02:44
29 Andris Smirnovs (Ukn) Latvian National Team+1:02:19
30 Benjamin King (Aus) Fly V Australia+1:01:50
31 Ben Greenwood (GBr) Rapha - Condor+1:01:40
32 Timothy Henry (USA) DLP Racing+1:01:29
33 Darren Lapthorne (Aus) Rapha - Condor+1:01:14
34 Jonathan Garcia (USA) BMC Racing Team+1:01:05
35 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies+1:00:29
36 Dan Craven (Nam) Rapha - Condor+1:00:19
37 Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team
38 Dionne Charles (Ukn) Fly V Australia+1:00:17
39 Jamie Riggs (Ukn) Canada National Team+0:59:37
40 Kristian House (GBr) Rapha - Condor+0:59:17
41 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies+0:58:26
42 Casey Munro (Aus) Team Konica Minolta - Bizhub
43 Bruno Langlois (Can) Planet Energy
44 Peter Salon (Ukn) Felt-Holowesko Partners+0:58:01
45 William Munoz (Ukn) Colombian National Team+0:57:46
46 Antonio Cruz (USA) BMC Racing Team+0:57:35
47 Jacob Erker (Can) Kelly Benefit Strategies+0:57:24
48 Moises Aldape Chavez (Mex) Team Type 1+0:56:29
49 Bazzanna Alesandro (Ukn) Fly V Australia+0:55:09
50 Jean-Sebastien Perron (Can) Team Quebec+0:54:43
51 James Moss (Ukn) Kuk-Kinesis+0:52:30
52 Martin Gilbert (Can) Planet Energy+0:52:15
53 Keven Lacombe (Ukn) Planet Energy
54 Alex Howes (USA) Felt-Holowesko Partners+0:52:01
55 James Stewart (Ukn) Kuk-Kinesis+0:51:26
56 Francois Parisien (Can) Planet Energy+0:51:01
57 Scott Davis (Aus) Fly V Australia+0:50:50
58 Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale+0:50:03
59 Raphael Gagne (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles+0:49:28
60 Jonathan Mumford (Ukn) Kelly Benefit Strategies+0:49:19
61 Matt Wilson (Ukn)+0:48:56
62 Clay Murfet (Ukn) Kelly Benefit Strategies+0:47:50
63 Andre Tremblay (Can) Team Quebec+0:47:47
64 William Goodfellow (Can) Team Quebec+0:47:43
65 Steve Lampier (Ukn) Kuk-Kinesis+0:46:41
66 Phillip Cortes (Ukn) Garneau-Club Chat+0:45:30
67 Ugo Lapierre (Ukn) Team Quebec+0:45:21
68 Jean-Francois Racine (Ukn) Garneau-Club Chat
69 Guillaume Boivin (Ukn) Team Quebec
70 Daniel Summerhill (Ukn) Felt-Holowesko Partners+0:45:20
71 Aroussen Laflamme (Ukn) Garneau-Club Chat+0:45:13
72 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong+0:44:35
73 Bryson Bowers (Ukn) Canada National Team+0:44:33
74 Janis Rezins (Ukn) Latvian National Team+0:43:30
75 Jesse Sergent (NZl) Trek Livestrong+0:43:17
76 Mathew Cronshaw (GBr) Rapha - Condor+0:41:49
77 Charlie Bryer (Ukn) Canada National Team+0:40:58
78 San Bewley (Ukn) Trek Livestrong+0:39:23
79 Hayden Brooks (Aus) Fly V Australia+0:37:45
80 Mark Bathy (Ukn) Planet Energy+0:36:52
81 Simon Lambert-Lemay (Can) Team Quebec+0:34:36
82 Camilo Suárez Albarracín (Col) Colombia es Pasión Coldeportes+0:32:56
83 Robert Wardell (Ukn) Kuk-Kinesis+0:32:35
84 Ryan Belliveau (Can) Canada National Team+0:31:34
85 Walker Savidge (Ukn) Felt-Holowesko Partners+0:31:04
86 Eric Boily (Can) Planet Energy+0:25:46
87 Ryan Baumann (Ukn) Trek Livestrong+0:24:04
88 Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners+0:22:30
89 Jeffery Schiller (Ukn) Garneau-Club Chat+0:20:12
90 Steven Gordon (USA) DLP Racing+0:46:14
Points classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team29
2 Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia27
3 Sergio Luis Henao (Ukn) Colombian National Team23
4 Darren Lill (RSA) Team Type 123
5 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies23
6 Darwin Atapuma (Col) Colombia es Pasión Coldeportes19
7 Peter Stetina (USA) Felt-Holowesko Partners19
8 Darren Lapthorne (Aus) Rapha - Condor18
9 Phillip Cortes (Ukn) Garneau-Club Chat17
10 Dionne Charles (Ukn) Fly V Australia15
11 Christopher Jones (USA) Française des Jeux15
12 Chad Beyer (USA) BMC Racing Team14
13 Ryan Roth (Can) Planet Energy13
14 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies13
15 Benjamin Day (Aus) Fly V Australia12
16 Bjorn Selanler (Ukn) Trek Livestrong12
17 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies11
18 Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team11
19 Tom Southam (GBr) Rapha - Condor10
20 Guy East (USA) Trek Livestrong8
21 Martin Gilbert (Can) Planet Energy8
22 Ian Macgregor (USA) Team Type 18
23 William Munoz (Ukn) Colombian National Team7
24 Phillip Zajicek (Ukn) Fly V Australia7
25 Derrick St-John (Ukn) Garneau-Club Chat6
26 Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners5
27 Valeriy Kobzarenko (Ukn)5
28 Mathew Cronshaw (GBr) Rapha - Condor4
29 Antonio Cruz (USA) BMC Racing Team4
30 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team4
31 Jarlinson Pantano (Col) Colombia es Pasión Coldeportes3
32 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis2
33 Jacob Erker (Can) Kelly Benefit Strategies1
Mountains classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Darwin Atapuma (Col) Colombia es Pasión Coldeportes35
2 Chad Beyer (USA) BMC Racing Team35
3 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies26
4 Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners26
5 Sergio Luis Henao (Ukn) Colombian National Team21
6 Christopher Jones (USA) Française des Jeux16
7 Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team15
8 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies14
9 Benjamin Day (Aus) Fly V Australia12
10 Darren Lapthorne (Aus) Rapha - Condor10
11 Phillip Cortes (Ukn) Garneau-Club Chat10
12 Bjorn Selanler (Ukn) Trek Livestrong10
13 Peter Stetina (USA) Felt-Holowesko Partners10
14 Guy East (USA) Trek Livestrong8
15 San Bewley (Ukn) Trek Livestrong7
16 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team5
17 Tom Southam (GBr) Rapha - Condor4
18 Derrick St-John (Ukn) Garneau-Club Chat4
19 Phillip Zajicek (Ukn) Fly V Australia4
20 Ian Macgregor (USA) Team Type 13
21 Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale3
22 Darren Lill (RSA) Team Type 12
23 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team2
24 Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia2
25 Ryan Roth (Can) Planet Energy1
26 Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team1
27 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies1
Teams classification
# Rider Name, (Country), Team Result
1 Colombia National Team36:07:42
2 Team Type 1+3:42:28
3 Fly V Australia+3:40:09
4 BMC Racing Team+3:39:30
5 Kelly Benefit Strategies+3:34:57
6 Rapha - Condor+3:32:32
7 Trek Livestrong+3:30:32
8 Canadian national team+3:23:00
9 Felt-Holowesko Partners-Garmin U23+3:22:06
10 Planet Energy+3:16:12
11 Garneau-Club Chaussure+3:11:46
12 Kuk-Kinesis+2:58:54
13 Team Quebec+2:50:24
14 Latvian National Team+3:26:15