TechPowered By

More tech

Le Tour de Langkawi 2010

Date range:
March 1- 7, 2010

March 05, Stage 5: Muar - Port Dickson 111.5km

Manan delivers Malaysia's maiden win

By:
Les Clarke
Published:
March 05, 2010, 13:20 GMT,
Updated:
March 05, 2010, 10:57 GMT

Local boy jubilant while Erler waits for Genting test

A delighted Anuar Manan (Geumsan Ginseng Asia) from Malaysia get his first ever stage of the Tour de Langkawi.

A delighted Anuar Manan (Geumsan Ginseng Asia) from Malaysia get his first ever stage of the Tour de Langkawi.

view thumbnail gallery

It was bound to happen sooner or later; a Malaysian race, the enhancement of that nation's cycling stocks and eventually a stage winner in the country's biggest race.

Today Anuar Manan made history by taking line honours in Port Dickson, becoming Malaysia's first stage winner and enhancing his chances of securing the sprint classification, which he narrowly missed out on in 2008.

The gutsy sprinter held off consistent Spanish rider Vidal Celis (Footon-Servetto) and the experienced René Haselbacher (Vorarlberg-Corratec) to chalk up his first stage victory after a week of near misses thus far at the Tour de Langkawi.

The 23-year-old explained after the finish that a change of strategy resulted in today's outcome - his focus on the stage win rather than accumulating points along the 111.5km race route benefiting his chances of standing on the podium in Kuala Lumpur in the green jersey.

"I can beat Matthews but before [in previous stages] I worked very hard for the points jersey and Matthews took more points for [winning] the finishes. That's why I always tried to win the intermediate [sprints] but today I changed the strategy - I saved my energy to help me get to the finish line faster and beat Matthews," said Manan.

"Today it was easier for me to take the green points jersey - at the first intermediate sprint I was in the breakaway and had many Malaysian riders helping me to get the points - I didn't have to use too much power to win the intermediate [sprint].

"After that I just watched Michael Matthews so he didn't take the points and I stayed in the group to save my energy, not like yesterday when I was always fighting for the first, second and third intermediate [sprints].

Having finished second to Aurélien Clerc in the points classification of the 2008 Tour de Langkawi, Manan explained that he had been confident of going one better in 2010 and today's result was confirmation of this. "The green jersey was my target in this year's race because in 2008 I almost won it and in 2009 I didn't have good results but I know I can do it better than in 2008," he said.

"This year I've had good preparation for Langkawi and I've been training hard plus my teammates are also better and my manager is good - we have good strategies and a lot of synergy. We're always talking and tells me about the race strategy, which is why I'm better than last year."

Manan is one of the crowd favourites and a poster boy for the local media, so today's victory was shared amongst the thousands who had been monitoring his progress throughout the week. He was quick to praise everyone who helped him achieve this monument in the race's history.

"I want to thank the Malaysian people because they always support me and help me to win a stage. I'm also happy for my Malaysian team - my teammates worked hard for me. They made it an easy day for me today - I didn't lose too much energy for the big points and the last sprint.

I have the green jersey but I must be careful of Michael Matthews because he is a good sprinter. Tomorrow I'll try to get more points and extend my lead over Matthews. Tomorrow there is also the hard climb and I'll try to stay in the best group for me."

Getting ready for Genting already

It was an old-fashioned game of bluff during today's stage, with general classification hopeful and perennial Langkawi performer Ghader Mizbani forcing rival squad ISD-Neri to chase him down when he made the day's first break - a dangerous move for the Italian team to leave off the front given it has overall contender Jose Rujano to protect.

The talented Iranian was joined in the group of 14 by Pedro Merino (Footon-Servetto), Pierpaolo De Negri (ISD - Neri), Rene Weissinger (Vorarlberg - Corratec), mountains classification leaders Peter McDonald (Drapac-Porsche), Sea Keong Loh (Marco Polo Cycling), Takeaki Ayabe (Aisan Racing), Manan, Malcolm Rudolph (Jayco-Skins), Hossein Nateghi (Azad University Iran), Scott Zwizanski (Kelly Benefit Strategies), Christoff Van Heerden (South Africa National Team), Rusli Amir and Shahrul Mat Amin (both Malaysia National Team).

"Today my teammate Ghader Mizbani had a really impressive ride - he was in the first breakaway and ISD had to chase it down. They were really strong today and they had to work almost the whole stage and hopefully they have tired legs tomorrow," said Erler.

And while Manan collected the points at the first intermediate sprint, the break didn't fare better and was deemed too dangerous to be left out alone with only 111km to be run in what were arguably the hottest, most stifling conditions seen in this year's race.

A more 'leader-friendly' pairing of Alexandr Shushemoin (Kazakhstan National Team) and Bradeley Hall (Marco Polo Cycling) was let go after 55km and given free rein until about 18km to the finish, when it was time to muster the troops and prepare for the inevitable sprint finish in Port Dickson.

Unlike the previous four stages however, it was Manan's time to cross the finish line first, with Matthews finishing a distant eighth place, his efforts of the week so far seemingly having caught up with him.

Race leader Tobias Erler is another who is suffering from his endeavours in the sun and his time spent in yellow, the German under no illusions when it came to his own chances of holding on to the yellow jersey for another day: "I think the chance of me keeping the yellow jersey tomorrow is almost zero percent, except if the other guys crash," he joked.

He admitted that Footon-Servetto's Markus Eibegger could be a man to watch on tomorrow's Genting climb - "I know him well, he's a good friend of mine; I think he will be strong tomorrow," said Erler, adding that Jose Rujano and four of his teammates may animate the race in the penultimate and most decisive stage for overall honours.

His teammate Mizbani is one of those to watch, and Erler said of the Iranian, "I hope I can work for him. I don't know the mountain - they say it's pretty steep for five kilometres then it's flat before another eight kilometres of really steep [gradient]. It depends on how I climb. I had to work a lot the last couple of days - I can go fast, but I don't know what my legs are going to say tomorrow.

"For sure I'll try and work for all of my team, so whether it's Ghader, Andrey [Mizurov], Hossein [Askari] or Ahad [Kazemi] it makes no difference, I'll work for my team."

Full Results
1 Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia 2:23:11  
2 Vidal Celis (Spa) Footon-Servetto    
3 René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec    
4 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team    
5 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies    
6 Johann Rabie (RSA) South Africa National Team    
7 Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team    
8 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins    
9 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team    
10 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri    
11 Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice    
12 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling    
13 Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri    
14 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team    
15 Alexis Rodriguez Hernandez (Spa) Letua Cycling Team    
16 Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team    
17 Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec    
18 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team    
19 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team    
20 Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling    
21 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team    
22 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice    
23 Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team    
24 Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team    
25 Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team    
26 Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team    
27 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto    
28 Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec    
29 Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran    
30 Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team    
31 Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team    
32 Edgar Nohales Nieto (Spa) Letua Cycling Team    
33 Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia    
34 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team    
35 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies    
36 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice    
37 Christopher Jennings (RSA) South Africa National Team    
38 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team    
39 Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team    
40 Ruenmao Rattapong (Tha) Thailand National Team    
41 Pedro Merino (Spa) Footon-Servetto    
42 Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team    
43 Rafael Valls (Spa) Footon-Servetto    
44 Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports    
45 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports    
46 Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling    
47 Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran    
48 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team    
49 Changpad Kritsada (Tha) Thailand National Team    
50 Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports    
51 Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team    
52 Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team    
53 Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team    
54 Lachlan Norris (Aus) Drapac Porsche Cycling    
55 Guo Hui (Chn) Max Success Sports    
56 Shu Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling    
57 Byeong Cheol Lee (Kor) Seoul Cycling    
58 David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling    
59 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto    
60 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec    
61 Gang Xu (Chn) Max Success Sports    
62 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto    
63 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri    
64 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia    
65 Jay Thomson (RSA) South Africa National Team    
66 Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia    
67 Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team    
68 Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling    
69 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies    
70 David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team    
71 Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team    
72 Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec    
73 Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran    
74 Ian McLeod (RSA) South Africa National Team    
75 José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri    
76 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team    
77 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team    
78 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team    
79 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran    
80 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team    
81 Patrick Lane (Aus) Team Jayco - Skins    
82 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies    
83 Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team    
84 Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran    
85 Jiong Wang (Chn) Max Success Sports    
86 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team    
87 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec    
88 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team    
89 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team    
90 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team    
91 Jaco Venter (RSA) South Africa National Team    
92 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team    
93 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team    
94 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team    
95 Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling    
96 Raul Castano Yuste (Spa) Letua Cycling Team    
97 Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team    
98 Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins    
99 Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia    
100 Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team    
101 Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling    
102 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team    
103 Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling    
104 Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team    
105 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice    
106 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri    
107 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team    
108 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 0:00:21  
109 Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri 0:00:24  
110 Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins 0:00:58  
111 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team 0:01:06  
112 Malcom Rudolph (Aus) Team Jayco - Skins 0:01:36  
DNF Khakharman Merey (Kaz) Kazakhstan National Team    
Sprint 1 - Umbai
1 Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia 5 pts
2 Malcom Rudolph (Aus) Team Jayco - Skins 3  
3 Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran 2  
4 Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team 1  
Sprint 2 - Sg Udang
1 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 5 pts
2 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team 3  
3 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team 2  
4 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia 1  
Sprint 3 - Kuala Sg Baru
1 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team 5 pts
2 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 3  
3 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri 2  
4 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 1  
Mountain 1 - Eye on Malaysia
1 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team 4 pts
2 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling 2  
3 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team 1  
Teams
1 Vorarlberg-Corratec 7:09:33  
2 South Africa National Team    
3 Malaysia National Team    
4 Polygon Sweet Nice    
5 Footon-Servetto    
6 Aisan Racing Team    
7 Thailand National Team    
8 Drapac Porsche Cycling    
9 Letua Cycling Team    
10 ISD-Neri    
11 Geumsan Ginseng Asia    
12 Giant Asia Racing Team    
13 Marco Polo Cycling Team    
14 Kelly Benefit Strategies    
15 Champion System-Max    
16 Azad University Iran    
17 Tabriz Petrochemical Cycling    
18 Kazakhstan National Team    
19 Team Jayco- Skins    
20 Seoul Cycling    
Asian Teams
1 Malaysia National Team 7:09:33  
2 Polygon Sweet Nice    
3 Aisan Racing Team    
4 Thailand National Team    
5 Geumsan Ginseng Asia    
6 Marco Polo Cycling Team    
7 Champion System-Max    
8 Azad University Iran    
9 Giant Asia Racing Team    
10 Kazakhstan National Team    
11 Seoul Cycling    
12 Tabriz Petrochemical Cycling    
General Classification
1 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team 17:59:23  
2 David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling 0:00:06  
3 Jay Thomson (RSA) South Africa National Team 0:00:08  
4 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 0:02:40  
5 Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia 0:02:50  
6 Vidal Celis (Spa) Footon-Servetto 0:03:00  
7 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team 0:03:06  
8 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:03:10  
9 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies    
10 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team 0:03:11  
11 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri 0:03:12  
12 René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec    
13 Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling 0:03:13  
14 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling 0:03:14  
15 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team    
16 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri    
17 Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran 0:03:15  
18 Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team    
19 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team    
20 Johann Rabie (RSA) South Africa National Team 0:03:16  
21 Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team    
22 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team    
23 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice    
24 Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia    
25 Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice    
26 Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team    
27 Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team    
28 Guo Hui (Chn) Max Success Sports    
29 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team    
30 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto    
31 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto    
32 Alexis Rodriguez Hernandez (Spa) Letua Cycling Team    
33 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team    
34 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice    
35 Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team    
36 Rafael Valls (Spa) Footon-Servetto    
37 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies    
38 Changpad Kritsada (Tha) Thailand National Team    
39 Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team    
40 Byeong Cheol Lee (Kor) Seoul Cycling    
41 Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran    
42 Pedro Merino (Spa) Footon-Servetto    
43 Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team    
44 David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team    
45 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team    
46 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team    
47 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran    
48 Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia    
49 Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team    
50 Ian McLeod (RSA) South Africa National Team    
51 Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling    
52 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team    
53 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice    
54 Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling 0:03:18  
55 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team    
56 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 0:03:19  
57 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto 0:03:20  
58 Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec 0:03:24  
59 Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team    
60 Edgar Nohales Nieto (Spa) Letua Cycling Team    
61 Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team    
62 Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team    
63 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team    
64 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team    
65 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia    
66 Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team    
67 Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran    
68 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team    
69 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team    
70 Shu Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling    
71 José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri    
72 Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team    
73 Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports    
74 Patrick Lane (Aus) Team Jayco - Skins    
75 Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling    
76 Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team    
77 Lachlan Norris (Aus) Drapac Porsche Cycling    
78 Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling    
79 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec    
80 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team    
81 Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec    
82 Jaco Venter (RSA) South Africa National Team    
83 Gang Xu (Chn) Max Success Sports    
84 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team    
85 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports    
86 Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia    
87 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team    
88 Raul Castano Yuste (Spa) Letua Cycling Team    
89 Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran    
90 Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team    
91 Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling    
92 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies 0:03:36  
93 Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team 0:03:43  
94 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies 0:03:44  
95 Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team 0:03:55  
96 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri 0:03:58  
97 Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team 0:04:07  
98 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec 0:04:09  
99 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 0:04:27  
100 Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins 0:04:29  
101 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team 0:05:15  
102 Christopher Jennings (RSA) South Africa National Team 0:05:25  
103 Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri 0:05:27  
104 Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri 0:05:30  
105 Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins 0:06:06  
106 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team 0:07:43  
107 Ruenmao Rattapong (Tha) Thailand National Team 0:09:57  
108 Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team 0:16:40  
109 Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports 0:19:53  
110 Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec 0:20:34  
111 Jiong Wang (Chn) Max Success Sports 0:26:38  
112 Malcom Rudolph (Aus) Team Jayco - Skins 0:29:18  
Points Classification
1 Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia 89 pts
2 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 80  
3 Vidal Celis (Spa) Footon-Servetto 60  
4 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team 46  
5 René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec 45  
6 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team 38  
7 Johann Rabie (RSA) South Africa National Team 30  
8 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri 29  
9 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies 27  
10 Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran 23  
11 Jay Thomson (RSA) South Africa National Team 20  
12 Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team 20  
13 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team 19  
14 David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling 19  
15 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 18  
16 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling 17  
17 Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec 17  
18 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team 11  
19 Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team 11  
20 Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling 10  
21 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team 10  
22 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team 10  
23 Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia 9  
24 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto 9  
25 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 8  
26 Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team 8  
27 Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team 7  
28 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies 7  
29 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto 6  
30 Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec 6  
31 Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling 5  
32 Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice 5  
33 Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team 5  
34 Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri 5  
35 Malcom Rudolph (Aus) Team Jayco - Skins 5  
36 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri 4  
37 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto 4  
38 Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team 4  
39 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team 3  
40 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri 3  
41 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 2  
42 Guo Hui (Chn) Max Success Sports 2  
43 Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team 2  
44 Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins 2  
45 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice 1  
46 Alexis Rodriguez Hernandez (Spa) Letua Cycling Team 1  
47 Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team 1  
48 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia 1  
49 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 1  
Mountains Classification
1 Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling 11 pts
2 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team 10  
3 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling 7  
4 Silvere Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec 6  
5 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team 5  
6 David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling 4  
7 Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling 4  
8 Jay Thomson (RSA) South Africa National Team 3  
9 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team 2  
10 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team 1  
11 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team 1  
12 Gang Xu (Chn) Max Success Sports 1  
13 Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team 1  
Teams Classification
1 South Africa National Team 54:04:54  
2 Drapac Porsche Cycling    
3 Tabriz Petrochemical Cycling    
4 Footon-Servetto 0:03:03  
5 Aisan Racing Team    
6 Malaysia National Team    
7 Geumsan Ginseng Asia    
8 Thailand National Team    
9 Kazakhstan National Team    
10 Polygon Sweet Nice    
11 Giant Asia Racing Team    
12 Kelly Benefit Strategies    
13 Azad University Iran    
14 Letua Cycling Team 0:03:11  
15 ISD-Neri    
16 Marco Polo Cycling Team    
17 Seoul Cycling    
18 Vorarlberg-Corratec 0:03:19  
19 Champion System-Max    
20 Team Jayco- Skins 0:04:16  
Asian Teams Classification
1 Malaysia National Team 54:07:57  
2 Geumsan Ginseng Asia    
3 Aisan Racing Team    
4 Thailand National Team    
5 Polygon Sweet Nice    
6 Kazakhstan National Team    
7 Azad University Iran    
8 Tabriz Petrochemical Cycling 0:00:08  
9 Seoul Cycling    
10 Marco Polo Cycling Team 0:00:16  
11 Champion System-Max    
12 Giant Asia Racing Team 0:00:24