Consonni wins Slovenia opener

Crash mars final sprint taking down Ewan

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates3:32:05 
2Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe  
3Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida  
4Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott  
5Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin  
6Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy  
7Timo Roosen (Ned) LottoNl-Jumbo  
8Rok Korošec (Slo) My Bike Stevens  
9Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
10Luca Colnaghi (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
11Paolo Totò (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
12Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
13Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
14Mark Cavendish (GBr) Dimension Data  
15Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida  
16Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
17Alois Kankovský (Cze) Elkov-Author  
18Jai Hindley (Aus) Team Sunweb  
19Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
20Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin  
21Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
22Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida  
23Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy  
24Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice0:00:08 
25Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott  
26Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil0:00:13 
27Primoz Roglic (Slo) LottoNl-Jumbo  
28Jure Golcer (Slo) Adria Mobil  
29Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice  
30Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo  
31Lars Boom (Ned) LottoNl-Jumbo  
32Jirí Polnický (Cze) Elkov-Author  
33Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy  
34Tilen Finkšt (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
35Tadej Pogacar (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
36Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida  
37Žiga Rucigaj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
38Gašper Katrašnik (Slo) Adria Mobil  
39Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates  
40Amanuel Werkilul Gebreigzabhier (Eri) Dimension Data  
41Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe  
42Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
43Antonio Di Sante (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
44Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin  
45Žiga Grošelj (Slo) Adria Mobil  
46Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy  
47Ildar Arslanov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
48Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates  
49Josip Rumac (Cro) Meridiana Kamen  
50Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen  
51Natnael Berhane (Eri) Dimension Data  
52Artem Nych (Rus) Gazprom–Rusvelo  
53Marco Tizza (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
54Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice  
55Sergey Firsanov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
56Matej Drinovec (Slo) Slovenia  
57Maximilian Kuen (Aut) My Bike Stevens  
58Matic Grošelj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
59Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates  
60Amund Grøndahl Jansen (Nor) LottoNl-Jumbo  
61Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil  
62Peter Kusztor (Hun) My Bike Stevens  
63Matic Veber (Slo) Slovenia  
64Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
65Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
66Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
67Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin  
68Jakub Otruba (Cze) Elkov-Author  
69Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin  
70Michael Storer (Aus) Team Sunweb  
71Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates  
72Marek Canecky (Svk) DUKLA BANSKA BYSTRICA  
73Izidor Penko (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
74Jon Božic (Slo) Adria Mobil  
75Martin Lavric (Slo) Slovenia  
76Jaka Primožic (Slo) Slovenia  
77Michele Gazzara (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
78Jaco Venter (RSA) Dimension Data  
79Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb  
80Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy  
81Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy  
82Michael Kukrle (Cze) Elkov-Author  
83Vojtech Hacecký (Cze) Elkov-Author  
84Jan Bárta (Cze) Elkov-Author  
85Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
86Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe  
87Ivan Sosa (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
88Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
89Alexander Foliforov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
90Sergey Lagutin (Rus) Gazprom–Rusvelo  
91Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
92Josef Cerný (Cze) Elkov-Author  
93Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
94Deni Banicek (Cro) Meridiana Kamen  
95Dario Puccioni (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
96Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen  
97Marko Pavlic (Slo) Slovenia  
98Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
99Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
100Przemyslaw Niemiec (Pol) UAE Team Emirates  
101Juraj Bellan (Svk) DUKLA BANSKA BYSTRICA  
102Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe  
103Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin  
104Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
105Roy Curvers (Ned) Team Sunweb  
106Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb  
107Marko Kump (Slo) CCC Sprandi Polkowice  
108Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida  
109Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen  
110Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
111Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
112Tom Vanasbroek (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
113Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Xaurum  
114Luka Cotar (Slo) Slovenia  
115Dylan Groenewegen (Ned) LottoNl-Jumbo  
116Attilio Viviani (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
117Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNl-Jumbo  
118David Per (Slo) Bahrain-Merida  
119Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
120Julian Cardona Tabares (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
121Martin Mahdar (Svk) Dukla Banska Bystrica  
122Luis Lemus (Mex) Israel Cycling Academy  
123Žiga Jerman (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
124Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe0:00:46 
125Janos Pelikan (Hun) My Bike Stevens0:00:51 
126Max Walscheid (Ger) Team Sunweb0:00:57 
127Antonino Pugliese (Ita) Meridiana Kamen  
128Jan Andrej Cully (Svk) Dukla Banska Bystrica  
129Stefan Mastaller (Aut) My Bike Stevens0:01:07 
130Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott0:01:13 
131Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott  
132Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida  
133Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates0:01:27 
134Paul Martens (Ger) LottoNl-Jumbo  
135Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom–Rusvelo  
136Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe0:01:44 
137Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott0:02:00 
138Nik Cemažar (Slo) Slovenia0:02:11 
139Samuel Oros (Svk) Dukla Banska Bystrica  
140Martin Haring (Svk) Dukla Banska Bystrica  
141Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data  
142Gerd Fidler (Aut) My Bike Stevens  
143Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe0:02:54 
144Dušan Rajovic (Srb) Adria Mobil0:03:13 
145Andi Bajc (Slo) My Bike Stevens  
146Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott  
147Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott  
148Mark Renshaw (Aus) Dimension Data  
149Martin Vlcak (Svk) Dukla Banska Bystrica0:04:38 
150Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale0:07:11 
151Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin0:13:18 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates25 pts
2Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe20 
3Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida16 
4Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott14 
5Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin12 
6Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy10 
7Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo9 
8Rok Korosec (Slo) My Bike Stevens8 
9Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac p/b Cannondale7 
10Luca Colnaghi (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega6 
11Paolo Totò (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega5 
12Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec4 
13Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice3 
14Mark Cavendish (GBr) Dimension Data2 
15Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida1 
Sprint 1 - Dobrovnik, km. 28.8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Xaurum5 pts
2Jon Bozic (Slo) Adria Mobil3 
3Juraj Bellan (Svk) Dukla Banska Bystrica1 
Sprint 2 - Ljutomer, km. 121.2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Xaurum5 pts
2Jon Bozic (Slo) Adria Mobil3 
3Nik Cemazar (Slo) Slovenia1 
Sprint 3 - Beltinci, km. 140.9
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jon Bozic (Slo) Adria Mobil5 pts
2Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Xaurum3 
3Juraj Bellan (Svk) Dukla Banska Bystrica1 
Mountain 1 (Cat. 4), km. 58.1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Xaurum1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bahrain-Merida10:36:15 
2Israel Cycling Academy0:00:14 
3Sangemini Mg.Kvis  
4Katusha-Alpecin  
5Androni Giocattoli-Sidermec  
6EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
7CCC Sprandi Polkowice0:00:23 
8LottoNl-Jumbo0:00:28 
9UAE Team Emirates  
10Dimension Data  
11Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
12Elkov Author Cycling Team  
13My Bike - Stevens  
14Bora-Hansgrohe  
15Team Sunweb  
16Ljubljana Gusto Xaurum  
17Adria Mobil Cycling Team0:00:42 
18Gazprom–Rusvelo  
19Meridiana Kamen Team  
20Slovenija National Team  
21Dukla Banska Bystrica  
22Mitchelton-Scott0:01:23 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates3:31:55 
2Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Xaurum0:00:02 
3Jon Bozic (Slo) Adria Mobil0:00:03 
4Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe0:00:04 
5Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida0:00:06 
6Juraj Bellan (Svk) Dukla Banska Bystrica0:00:08 
7Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott0:00:10 
8Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin  
9Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy  
10Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo  
11Rok Korosec (Slo) My Bike Stevens  
12Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
13Luca Colnaghi (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
14Paolo Totò (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
15Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
16Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
17Mark Cavendish (GBr) Dimension Data  
18Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida  
19Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
20Alois Kankovsky (Cze) Elkov-Author  
21Jai Hindley (Aus) Team Sunweb  
22Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
23Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin  
24Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
25Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida  
26Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy  
27Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice  
28Roger Kluge (Ger) Mitchelton-Scott  
29Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil  
30Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo  
31Jure Golcer (Slo) Adria Mobil  
32Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice  
33Ivan Rovny (Rus) Gazprom-Rusvelo  
34Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo  
35Jiri Polnicky (Cze) Elkov-Author  
36Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy  
37Tilen Finkst (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
38Tadej Pogacar (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
39Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida  
40Ziga Rucigaj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
41Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil  
42Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates  
43Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data  
44Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe  
45Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
46Antonio Di Sante (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
47Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin  
48Ziga Groselj (Slo) Adria Mobil  
49Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy  
50Ildar Arslanov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
51Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates  
52Josip Rumac (Cro) Meridiana Kamen Team  
53Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen Team  
54Natnael Berhane (Eri) Dimension Data  
55Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo  
56Marco Tizza (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
57Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice  
58Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
59Matej Drinovec (Slo) Slovenia  
60Maximilian Kuen (Aut) My Bike Stevens  
61Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
62Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates  
63Amund Grøndahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo  
64Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil  
65Péter Kusztor (Hun) My Bike Stevens  
66Matic Veber (Slo) Slovenia  
67Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
68Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
69Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
70Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin  
71Jakub Otruba (Cze) Elkov-Author  
72Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin  
73Michael Storer (Aus) Team Sunweb  
74Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates  
75Marek Canecky (Svk) Dukla Banska Bystrica  
76Izidor Penko (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
77Martin Lavric (Slo) Slovenia  
78Jaka Primozic (Slo) Slovenia  
79Michele Gazzara (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
80Jaco Venter (RSA) Dimension Data  
81Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb  
82Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy  
83Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy  
84Michael Kukrle (Cze) Elkov-Author  
85Vojtech Hacecky (Cze) Elkov-Author  
86Jan Barta (Cze) Elkov-Author  
87Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
88Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe  
89Ivan Sosa (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
90Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
91Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
92Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo  
93Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
94Josef Cerny (Cze) Elkov-Author  
95Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
96Deni Banicek (Cro) Meridiana Kamen Team  
97Dario Puccioni (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
98Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team  
99Marko Pavlic (Slo) Slovenia  
100Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
101Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
102Przemyslaw Niemiec (Pol) UAE Team Emirates  
103Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe  
104Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin  
105Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
106Roy Curvers (Ned) Team Sunweb  
107Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb  
108Marko Kump (Slo) CCC Sprandi Polkowice  
109Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida  
110Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen Team  
111Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
112Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
113Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
114Luka Cotar (Slo) Slovenia  
115Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo  
116Attilio Viviani (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
117Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo  
118David Per (Slo) Bahrain-Merida  
119Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec  
120Julian Cardona Tabares (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
121Ziga Jerman (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
122Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe  
123Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb  
124Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott  
125Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida  
126Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates  
127Rafal Majka (Pol) Bora-Hansgrohe  
128Gerd Fidler (Aut) My Bike Stevens  
129Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe  
130Dusan Rajovic (Srb) Adria Mobil  
131Andi Bajc (Slo) My Bike Stevens  
132Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott  
133Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott  
134Mark Renshaw (Aus) Dimension Data  
135Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
136Martin Mahdar (Svk) Dukla Banska Bystrica0:00:24 
137Luis Lemus (Mex) Israel Cycling Academy  
138János Zsombor Pelikán (Hun) My Bike Stevens0:01:02 
139Antonino Schillaci Pugliese (Ita) Meridiana Kamen Team0:01:08 
140Jan Andrej Cully (Svk) Dukla Banska Bystrica  
141Stefan Mastaller (Aut) My Bike Stevens0:01:18 
142Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott0:01:24 
143Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo0:01:38 
144Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo  
145Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott0:02:11 
146Nik Cemazar (Slo) Slovenia0:02:21 
147Samuel Oros (Svk) Dukla Banska Bystrica0:02:22 
148Martin Haring (Svk) Dukla Banska Bystrica  
149Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data  
150Martin Vlcák (Svk) Dukla Banska Bystrica0:04:49 
151Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin0:13:28 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates25 pts
2Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe20 
3Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida16 
4Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott14 
5Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Xaurum13 
6Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin12 
7Jon Bozic (Slo) Adria Mobil11 
8Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy10 
9Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo9 
10Rok Korosec (Slo) My Bike Stevens8 
11Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac p/b Cannondale7 
12Luca Colnaghi (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega6 
13Paolo Totò (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega5 
14Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec4 
15Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice3 
16Juraj Bellan (Svk) Dukla Banska Bystrica2 
17Mark Cavendish (GBr) Dimension Data2 
18Nik Cemazar (Slo) Slovenia1 
19Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Xaurum1 
Young riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jon Bozic (Slo) Adria Mobil3:31:58 
2Juraj Bellan (Svk) Dukla Banska Bystrica0:00:05 
3Luca Colnaghi (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega0:00:07 
4Jai Hindley (Aus) Team Sunweb  
5Tilen Finkst (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
6Tadej Pogacar (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
7Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
8Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
9Matic Veber (Slo) Slovenia  
10Jakub Otruba (Cze) Elkov-Author  
11Michael Storer (Aus) Team Sunweb  
12Izidor Penko (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
13Martin Lavric (Slo) Slovenia  
14Jaka Primozic (Slo) Slovenia  
15Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy  
16Ivan Sosa (Col) Androni Giocattoli-Sidermec  
17Dario Puccioni (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
18Luka Cotar (Slo) Slovenia  
19Attilio Viviani (Ita) Sangemini-Mg. K Vis-Vega  
20Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo  
21Julian Cardona Tabares (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
22Ziga Jerman (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum  
23Gerd Fidler (Aut) My Bike Stevens  
24Dusan Rajovic (Srb) Adria Mobil  
25Nik Cemazar (Slo) Slovenia0:02:18 
26Samuel Oros (Svk) Dukla Banska Bystrica0:02:19 
27Martin Vlcák (Svk) Dukla Banska Bystrica0:04:46 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bahrain-Merida10:36:15 
2Israel Cycling Academy0:00:14 
3Sangemini Mg.Kvis  
4Katusha-Alpecin  
5Androni Giocattoli-Sidermec  
6EF Education First-Drapac p/b Cannondale  
7CCC Sprandi Polkowice0:00:23 
8LottoNl-Jumbo0:00:28 
9UAE Team Emirates  
10Dimension Data  
11Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini  
12Elkov Author Cycling Team  
13My Bike - Stevens  
14Bora-Hansgrohe  
15Team Sunweb  
16Ljubljana Gusto Xaurum  
17Adria Mobil Cycling Team0:00:42 
18Gazprom–Rusvelo  
19Meridiana Kamen Team  
20Slovenija National Team  
21Dukla Banska Bystrica  
22Mitchelton-Scott0:01:23 
Back to top