Laberge wins the sprint on stage two

Oram retains overall lead

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1James Laberge (USA) Team Specialized2:15:13 
2Thanawut Sanikwathi (Tha) Thailand  
3Thibaut Boulanger (Fra) France  
4Émile Jean (Can) Canada  
5Hiroki Nishimura (Jpn) Japan  
6José Aguire (Mex) Mexico  
7George Hubbard (NZl) New Zealand  
8Dion Smith (NZl) New Zealand  
9Setthawut Yordsuwan (Tha) Thailand  
10Matthew Lipscomb (USA) United States  
11Kevin Lindlau (USA) ISCorp Cycling Team  
12Félix Côté-Bouvette (Can) Québec  
13Élliott Doyle (Can) Québec  
14Alex Darville (USA) United States  
15Olivier Delaney (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
16Olivier Hokmi (Can) Attrium (Qc)  
17Daniel Eaton (USA) Mid-South Regional  
18Jatupong Panlerd (Tha) Thailand  
19Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
20Sean Lynch (USA) Colavita-Baci U19  
21Simon-Pierre Maltais (Can) Québec  
22Benjamin Perry (Can) Canada  
23Dorian Javier Perrinjeffrey (USA) Team Specialized  
24James Oram (NZl) New Zealand  
25Frédéric Cossette (Can) Québec  
26Kristopher Jorgenson (USA) United States  
27Alexey Vermeulen (USA) Pro Chain / Team Turner  
28Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
29Benoît Lantagne (Can) Centre national de l'Atlantique  
30Tyler Williams (USA) United States  
31Lambert Gatineau (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
32Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Guatemala  
33Samuel Gagnon (Can) Attrium (Qc)  
34Brandon Etzl (Can) Planet Energy P/B Spidertech  
35Jess Neufeld (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
36Adam De Vos (Can) Canada  
37Colby Wait-Molyneux (USA) United States  
38Christopher Putt (USA) Mid-South Regional  
39Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan  
40Ohko Shimizu (Jpn) Japan  
41Christopher Calder (USA) Colavita-Baci U19  
42Alexandre Pinard (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
43Marc Evers (Can) Centre national de l'Atlantique  
44Micah Engle (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
45David Goodman (USA) South Eastern Regional  
46Sergio Limogesblaise (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
47Kaleb Koch (USA) ISCorp Cycling Team  
48Dorian Javier Monterroso (Gua) Guatemala  
49Jason Massicotte (Can) Planet Energy P/B Spidertech  
50William Zellmer (USA) Team Specialized  
51Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team  
52Toshiki Omote (Jpn) Japan  
53José Duran (Mex) Mexico  
54Jos Chalmers (USA) South Eastern Regional  
55Leif Byrge-Liebig (USA) ISCorp Cycling Team  
56Gregory Daniel (USA) United States  
57Vitaliy Marayhin (Kaz) Kazakhstan  
58Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan  
59Diego Andoval (Mex) Mexico  
60Suguru Tokuda (Jpn) Japan  
61Joseph Lupien (Can) Centre national de l'Atlantique  
62Shacquille Sinclair (Jam) South Eastern Regional  
63Thomas Nicholson (NZl) New Zealand  
64Tileqen Maidos (Kaz) Kazakhstan  
65Zach Semian (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
66Eric Reinert (Can) Planet Energy P/B Spidertech  
67Johnny Quintal (Mex) Mexico  
68Torey Philipp (USA) Team Specialized  
69Erik Volotzky (USA) Mid-South Regional  
70Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
71Nigel Ellsay (Can) Canada  
72Krisana Kaewprapa (Tha) Thailand  
73Naoya Uchino (Jpn) Japan  
74Kevin Goulot (Fra) France  
75Steve Arbault (Fra) France  
76Luis Fernando Pop Laj (Gua) Guatemala  
77Kyle Torres (USA) Team Specialized  
78Michael Reidenbach (USA) Colavita-Baci U19  
79Yohan Patry (Can) Canada  
80Brian Lark (USA) Pro Chain / Team Turner  
81Lucas Papillon (Fra) France  
82Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan  
83Owen Graves (USA) Mid-South Regional  
84David Benkoski (USA) Team Specialized  
85Sergio Escutia (Mex) Mexico  
86Roberto Rodriguez (Mex) South Eastern Regional  
87Nicholas Roeder (USA) Colavita-Baci U19  
88Andrew Hodges (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
89Andrew Dillman (USA) Pro Chain / Team Turner  
90Alex Jensen (USA) Pro Chain / Team Turner  
91Simon-Pierre Gauthier (Can) Québec  
92Poompat Seehabuntong (Tha) Thailand  
93Charles Matte (Can) Québec  
94Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team  
95Simon Trivett (Can) Centre national de l'Atlantique  
96Oshane Williams (Jam) South Eastern Regional  
97Tomas Barnet (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
98Matthew Hopkins (Can) Planet Energy P/B Spidertech  
99Lucca Zeray (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
100Benjamin Wolfe (USA) Colavita-Baci U19  
101Justin Mallet (Can) Centre national de l'Atlantique  
102John Young Nesbit (USA) Medalists / Team Rothrock  
103Hamish Schreurs (NZl) New Zealand  
104Anthony Morel (Fra) France  
105David Novak (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
106François Vaillancourt (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
107Adder Nfaarid Espinoza Mazariegos (Gua) Guatemala  
108Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan  
109Jérémy Maison (Fra) France  
110Taylor Eisenhart (USA) Mid-South Regional  
111Marc-Antoine Labelle (Can) Attrium (Qc)0:00:30 
112Justin Zottl (Can) Planet Energy P/B Spidertech  
113Luke Haley (USA) Pro Chain / Team Turner0:00:51 
114David Fugère (Can) Attrium (Qc)0:00:54 
115Genki Kubota (Jpn) Japan  
116Benjamin Chartrand (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
117David Onsow (Can) Canada  
118Vance Fletcher (USA) ISCorp Cycling Team0:02:26 
119Pierre Robitaille (Can) Attrium (Qc)0:02:41 
120Ben Gabardi (USA) Pro Chain / Team Turner0:03:24 
121Alexandre Tremblay (Can) Attrium (Qc)0:06:01 
122Rogelio Rojas (Mex) Mexico0:07:19 
123Jasmin Houle (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:08:38 
124Alexandre Bourgeois (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:11:12 
125Maxime Leboeuf (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
126David Connolly (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:16:00 
127James Anderson (USA) Mid-South Regional0:19:53 
128William Richter (USA) South Eastern Regional0:20:05 
129Zachary Bender (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
130Erik Anderson (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
131Travis Samuel (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:21:44 
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1James Oram (NZl) New Zealand4:43:31 
2Dion Smith (NZl) New Zealand0:00:01 
3Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan0:00:06 
4José Aguire (Mex) Mexico0:00:08 
5Vitaliy Marayhin (Kaz) Kazakhstan  
6Setthawut Yordsuwan (Tha) Thailand0:00:10 
7William Zellmer (USA) Team Specialized  
8James Laberge (USA) Team Specialized0:00:18 
9Tileqen Maidos (Kaz) Kazakhstan0:00:21 
10Matthew Lipscomb (USA) United States  
11Thanawut Sanikwathi (Tha) Thailand0:00:22 
12Charles Matte (Can) Québec  
13Daniel Eaton (USA) Mid-South Regional0:00:26 
14Steve Arbault (Fra) France0:00:27 
15Marc Evers (Can) Centre national de l'Atlantique  
16Hiroki Nishimura (Jpn) Japan0:00:28 
17Élliott Doyle (Can) Québec  
18Émile Jean (Can) Canada  
19Félix Côté-Bouvette (Can) Québec  
20George Hubbard (NZl) New Zealand  
21Alex Darville (USA) United States  
22Tyler Williams (USA) United States  
23Olivier Delaney (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
24Benjamin Perry (Can) Canada  
25Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Guatemala  
26Benoît Lantagne (Can) Centre national de l'Atlantique  
27Dorian Javier Perrinjeffrey (USA) Team Specialized  
28Kevin Lindlau (USA) ISCorp Cycling Team  
29Gregory Daniel (USA) United States  
30Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
31Lambert Gatineau (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
32Dorian Javier Monterroso (Gua) Guatemala  
33Sean Lynch (USA) Colavita-Baci U19  
34Micah Engle (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
35Adam De Vos (Can) Canada  
36Andrew Dillman (USA) Pro Chain / Team Turner  
37Erik Volotzky (USA) Mid-South Regional  
38Olivier Hokmi (Can) Attrium (Qc)  
39Toshiki Omote (Jpn) Japan  
40Anthony Morel (Fra) France  
41Ohko Shimizu (Jpn) Japan  
42Alexey Vermeulen (USA) Pro Chain / Team Turner  
43David Benkoski (USA) Team Specialized  
44José Duran (Mex) Mexico  
45Kristopher Jorgenson (USA) United States  
46Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team  
47Kevin Goulot (Fra) France  
48Colby Wait-Molyneux (USA) United States  
49Thomas Nicholson (NZl) New Zealand  
50Samuel Gagnon (Can) Attrium (Qc)  
51Simon-Pierre Gauthier (Can) Québec  
52Lucas Papillon (Fra) France  
53David Goodman (USA) South Eastern Regional  
54Frédéric Cossette (Can) Québec  
55Leif Byrge-Liebig (USA) ISCorp Cycling Team  
56Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan  
57Taylor Eisenhart (USA) Mid-South Regional  
58Naoya Uchino (Jpn) Japan  
59Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
60Luis Fernando Pop Laj (Gua) Guatemala  
61Nigel Ellsay (Can) Canada  
62Alex Jensen (USA) Pro Chain / Team Turner  
63Nicholas Roeder (USA) Colavita-Baci U19  
64Sergio Limogesblaise (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
65Torey Philipp (USA) Team Specialized  
66Christopher Putt (USA) Mid-South Regional  
67Johnny Quintal (Mex) Mexico  
68Jos Chalmers (USA) South Eastern Regional  
69Alexandre Pinard (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
70Yohan Patry (Can) Canada  
71Jess Neufeld (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
72Joseph Lupien (Can) Centre national de l'Atlantique  
73Sergio Escutia (Mex) Mexico  
74Eric Reinert (Can) Planet Energy P/B Spidertech  
75Brian Lark (USA) Pro Chain / Team Turner  
76Poompat Seehabuntong (Tha) Thailand  
77Andrew Hodges (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
78Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
79Diego Andoval (Mex) Mexico  
80Kyle Torres (USA) Team Specialized  
81David Onsow (Can) Canada  
82Suguru Tokuda (Jpn) Japan  
83David Novak (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
84Krisana Kaewprapa (Tha) Thailand  
85Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan  
86Jérémy Maison (Fra) France  
87Jason Massicotte (Can) Planet Energy P/B Spidertech  
88Lucca Zeray (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
89Hamish Schreurs (NZl) New Zealand  
90Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team  
91Adder Nfaarid Espinoza Mazariegos (Gua) Guatemala  
92Simon Trivett (Can) Centre national de l'Atlantique  
93Benjamin Chartrand (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
94Tomas Barnet (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
95Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan  
96Genki Kubota (Jpn) Japan  
97John Young Nesbit (USA) Medalists / Team Rothrock  
98Simon-Pierre Maltais (Can) Québec0:00:43 
99Shacquille Sinclair (Jam) South Eastern Regional  
100Michael Reidenbach (USA) Colavita-Baci U19  
101Matthew Hopkins (Can) Planet Energy P/B Spidertech  
102Thibaut Boulanger (Fra) France0:00:44 
103Brandon Etzl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:00:48 
104Zach Semian (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
105Benjamin Wolfe (USA) Colavita-Baci U190:00:51 
106Marc-Antoine Labelle (Can) Attrium (Qc)0:00:58 
107Roberto Rodriguez (Mex) South Eastern Regional0:01:01 
108David Fugère (Can) Attrium (Qc)0:01:22 
109Justin Mallet (Can) Centre national de l'Atlantique0:02:29 
110Jatupong Panlerd (Tha) Thailand0:03:24 
111Justin Zottl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:03:51 
112Pierre Robitaille (Can) Attrium (Qc)0:04:05 
113Kaleb Koch (USA) ISCorp Cycling Team0:05:44 
114Rogelio Rojas (Mex) Mexico0:07:47 
115François Vaillancourt (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:07:52 
116Vance Fletcher (USA) ISCorp Cycling Team0:08:34 
117Jasmin Houle (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:09:47 
118Luke Haley (USA) Pro Chain / Team Turner0:11:37 
119Alexandre Tremblay (Can) Attrium (Qc)0:12:06 
120Christopher Calder (USA) Colavita-Baci U190:14:21 
121Oshane Williams (Jam) South Eastern Regional  
122Owen Graves (USA) Mid-South Regional0:14:41 
123Maxime Leboeuf (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:16:04 
124James Anderson (USA) Mid-South Regional0:20:21 
125Ben Gabardi (USA) Pro Chain / Team Turner0:20:22 
126William Richter (USA) South Eastern Regional0:20:33 
127Erik Anderson (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:21:33 
128Alexandre Bourgeois (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:23:58 
129Zachary Bender (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:26:10 
130Travis Samuel (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:30:40 
131David Connolly (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:40:29 
Back to top