Soupe leads FDJ to one-two finish on stage 1

Frenchman also assumes overall lead

FUll Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Geoffrey Soupe (Fra) FDJ2:57:43 
2Nacer Bouhanni (Fra) FDJ  
3Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team  
4Leonid Krasnov (Rus) Itera - Katusha  
5Maxime Le Montagner (Fra)  
6Wouter Wippert (Ned)  
7Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal  
8Fabien Schmidt (Fra)  
9Raphael Addy (Swi) Atlas Personal  
10Benjamin Cantourne (Fra)  
11Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller  
12Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller  
13Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat  
14Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team  
15Mathieu Chiocca (Fra)  
16Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha  
17Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg  
18David Van Der Poel (Ned) BKCP - Powerplus  
19Alexandre Blain (Fra) Endura Racing  
20Clément Koretzky (Fra)  
21Arnaud Demare (Fra)  
22Emilien Viennet (Fra)  
23Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team  
24Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
25Evan Ferrand Prevot (Fra)  
26Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida  
27Timofey Kritskiy (Rus) Itera - Katusha  
28Johan Nystrand (Swe)  
29Thomas Welter (Fra)  
30Jimmy Turgis (Fra)  
31Raymond Kunzli (Swi)  
32Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
33Jacob Fiedler (Ger) Team NSP  
34Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93  
35Benoît Sinner (Fra)  
36Wietse Bosmans (Bel) BKCP - Powerplus  
37Marcus Johansson (Swe)  
38Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha  
39Alexis Vuillermoz (Fra)  
40Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller  
41Mario Vogt (Ger) Team Heizomat  
42Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93  
43Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
44Thomas Sprengers (Bel)  
45Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
46Nicolas Rousseau (Fra) Big Mat - Auber 93  
47Daan Olivier (Ned) Rabobank Continental Team  
48Alexis Coulon (Fra)  
49Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing  
50Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth)  
51Natnael Berhane (Eri)  
52Daniel Teklehaymanot (Eri)  
53Kilian Moser (Swi)  
54Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha  
55Christian Mager (Ger) Team Heizomat  
56Paul Voss (Ger) Endura Racing  
57Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller  
58Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller  
59Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
60Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
61Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing  
62Christer Rake (Nor) Joker Merida  
63Willy Roseau (Fra)  
64Jack Bauer (NZl) Endura Racing  
65Gerard Beghin (Fra)  
66Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus  
67Julien Jégou (Fra)  
68Thomas Rostollan (Fra)  
69Cyril Vincenti (Fra)  
70Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg  
71Johann Rigoulay (Fra)  
72Flavien Dassonville (Fra) Big Mat - Auber 93  
73Jean Philippe Maheau (Fra)  
74Mathieu Desniou (Fra)  
75Thomas Lebas (Fra)  
76Stian Remme (Nor) Joker Merida  
77Bjorn Thurau (Ger) Team NSP  
78Stéphane Rossetto (Fra)  
79Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal  
80Frederik Verkinderen (Bel)  
81Mathieu Cloarec (Fra)  
82Jeroen Hoorne (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
83Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
84Alexandre Aulas (Fra)  
85Marius Jessenberger (Ger) Team Heizomat  
86Nico Brüngger (Swi)  
87Roman Dronin (Uzb)  
88Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
89Clément Penven (Fra)  
90Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal  
91Maxime Robert (Fra)  
92Pierre-Henri Jung (Fra)  
93Rene Mandri (Est) Endura Racing  
94Herberts Pudans (Lat)  
95Matthias Collet (Fra)  
96Renaud Vincent (Fra)  
97Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
98Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
99Maxime Del Piro (Fra)  
100Kenny Elissonde (Fra)  
101Erwan Teguel (Fra)  
102Arvin Moazzemi Godarzi (IRI)  
103Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller  
104Cédric Pineau (Fra) FDJ  
105Sebastien Harbonnier (Fra)  
106Fabian Bruno (Ger) Team NSP  
107Jules Pijourlet (Fra)  
108Vegard Breen (Nor) Joker Merida  
109Brian Bulgac (Ned)  
110Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93  
111Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
112Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP  
113Mathieu Converset (Fra)  
114Arnaud Van Den Abeele (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
115Mirco Saggiorato (Swi)  
116Willem Wauters (Bel)  
117Sébastien Gredy (Fra)  
118Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
119Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha  
120Guillaume Malle (Fra)  
121Olivier Lefrancois (Fra)  
122Fabien Sidaner (Fra)  
123Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus  
124Tobias Lergenmüller (Ger) Team Heizomat  
125Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida  
126Stijn Steels (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
127Yann Guyot (Fra)  
128Léo Menville (Fra) Team NSP  
129Francis Mourey (Fra) FDJ  
130Fabien Le Coguic (Fra)  
131Ludovic Viennet (Fra)  
132Jimmy Janssens (Bel)  
133Kevin Fouache (Fra)  
134Dominik Fuchs (Swi)  
135Pierre Luc Perichon (Fra)  
136Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal  
137Mathieu Teychenne (Fra)  
138Cédric Gaoua (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
139Sandro Jelmini (Lux)  
140Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team  
141Yoann Barbas (Fra)  
142Florian Mallegol (Fra)  
143Thibaut Pinot (Fra) FDJ  
144Benoit Jarrier (Fra)  
145Aurélien Ribet (Fra)  
146Franck Vermeulen (Fra)  
147Edouard Lauber (Fra)  
148Nils Plötner (Ger) Team Heizomat  
149Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg  
150Pierre Bonnet (Fra)  
151Franck Charrier (Fra)  
152Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg  
153Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus  
154Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus  
155Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP  
156Anthony Vignes (Fra)  
157Matthieu Jeannes (Fra)  
158Benjamin Pascual (Fra)  
159Jean Edouard Antz (Fra)  
160Grégor Weiss (Fra)  
161Arnaud Courteille (Fra) FDJ  
162Axel Domont (Fra)  
163Christian Heule (Swi)0:00:39 
DNQMathieu Simon (Fra)  
DNFYoucef Reguigui (Alg)  
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Geoffrey Soupe (Fra) FDJ2:57:33 
2Nacer Bouhanni (Fra) FDJ0:00:04 
3Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team0:00:06 
4Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha0:00:07 
5Jacob Fiedler (Ger) Team NSP  
6Paul Voss (Ger) Endura Racing  
7Mathieu Chiocca (Fra)0:00:08 
8Arnaud Demare (Fra)  
9Cédric Pineau (Fra) FDJ  
10Fabien Schmidt (Fra)0:00:09 
11Alexandre Blain (Fra) Endura Racing  
12Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller  
13Leonid Krasnov (Rus) Itera - Katusha0:00:10 
14Maxime Le Montagner (Fra)  
15Wouter Wippert (Ned)  
16Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal  
17Raphael Addy (Swi) Atlas Personal  
18Benjamin Cantourne (Fra)  
19Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller  
20Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller  
21Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat  
22Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team  
23Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg  
24David Van Der Poel (Ned) BKCP - Powerplus  
25Clément Koretzky (Fra)  
26Emilien Viennet (Fra)  
27Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team  
28Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
29Evan Ferrand Prevot (Fra)  
30Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida  
31Timofey Kritskiy (Rus) Itera - Katusha  
32Johan Nystrand (Swe)  
33Thomas Welter (Fra)  
34Jimmy Turgis (Fra)  
35Raymond Kunzli (Swi)  
36Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
37Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93  
38Benoît Sinner (Fra)  
39Wietse Bosmans (Bel) BKCP - Powerplus  
40Marcus Johansson (Swe)  
41Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha  
42Alexis Vuillermoz (Fra)  
43Mario Vogt (Ger) Team Heizomat  
44Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93  
45Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
46Thomas Sprengers (Bel)  
47Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
48Nicolas Rousseau (Fra) Big Mat - Auber 93  
49Daan Olivier (Ned) Rabobank Continental Team  
50Alexis Coulon (Fra)  
51Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing  
52Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth)  
53Natnael Berhane (Eri)  
54Daniel Teklehaymanot (Eri)  
55Kilian Moser (Swi)  
56Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha  
57Christian Mager (Ger) Team Heizomat  
58Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller  
59Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller  
60Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
61Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
62Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing  
63Christer Rake (Nor) Joker Merida  
64Willy Roseau (Fra)  
65Jack Bauer (NZl) Endura Racing  
66Gerard Beghin (Fra)  
67Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus  
68Julien Jégou (Fra)  
69Thomas Rostollan (Fra)  
70Cyril Vincenti (Fra)  
71Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg  
72Johann Rigoulay (Fra)  
73Flavien Dassonville (Fra) Big Mat - Auber 93  
74Jean Philippe Maheau (Fra)  
75Mathieu Desniou (Fra)  
76Thomas Lebas (Fra)  
77Stian Remme (Nor) Joker Merida  
78Bjorn Thurau (Ger) Team NSP  
79Stéphane Rossetto (Fra)  
80Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal  
81Frederik Verkinderen (Bel)  
82Mathieu Cloarec (Fra)  
83Jeroen Hoorne (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
84Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
85Alexandre Aulas (Fra)  
86Marius Jessenberger (Ger) Team Heizomat  
87Nico Brüngger (Swi)  
88Roman Dronin (Uzb)  
89Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
90Clément Penven (Fra)  
91Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal  
92Maxime Robert (Fra)  
93Pierre-Henri Jung (Fra)  
94Rene Mandri (Est) Endura Racing  
95Herberts Pudans (Lat)  
96Matthias Collet (Fra)  
97Renaud Vincent (Fra)  
98Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
99Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
100Maxime Del Piro (Fra)  
101Kenny Elissonde (Fra)  
102Erwan Teguel (Fra)  
103Arvin Moazzemi Godarzi (IRI)  
104Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller  
105Sebastien Harbonnier (Fra)  
106Fabian Bruno (Ger) Team NSP  
107Jules Pijourlet (Fra)  
108Vegard Breen (Nor) Joker Merida  
109Brian Bulgac (Ned)  
110Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93  
111Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
112Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP  
113Mathieu Converset (Fra)  
114Arnaud Van Den Abeele (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
115Mirco Saggiorato (Swi)  
116Willem Wauters (Bel)  
117Sébastien Gredy (Fra)  
118Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
119Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha  
120Guillaume Malle (Fra)  
121Olivier Lefrancois (Fra)  
122Fabien Sidaner (Fra)  
123Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus  
124Tobias Lergenmüller (Ger) Team Heizomat  
125Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida  
126Stijn Steels (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
127Yann Guyot (Fra)  
128Léo Menville (Fra) Team NSP  
129Francis Mourey (Fra) FDJ  
130Fabien Le Coguic (Fra)  
131Ludovic Viennet (Fra)  
132Jimmy Janssens (Bel)  
133Kevin Fouache (Fra)  
134Dominik Fuchs (Swi)  
135Pierre Luc Perichon (Fra)  
136Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal  
137Mathieu Teychenne (Fra)  
138Cédric Gaoua (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
139Sandro Jelmini (Lux)  
140Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team  
141Yoann Barbas (Fra)  
142Florian Mallegol (Fra)  
143Thibaut Pinot (Fra) FDJ  
144Benoit Jarrier (Fra)  
145Aurélien Ribet (Fra)  
146Franck Vermeulen (Fra)  
147Edouard Lauber (Fra)  
148Nils Plötner (Ger) Team Heizomat  
149Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg  
150Pierre Bonnet (Fra)  
151Franck Charrier (Fra)  
152Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg  
153Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus  
154Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus  
155Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP  
156Anthony Vignes (Fra)  
157Matthieu Jeannes (Fra)  
158Benjamin Pascual (Fra)  
159Jean Edouard Antz (Fra)  
160Grégor Weiss (Fra)  
161Arnaud Courteille (Fra) FDJ  
162Axel Domont (Fra)  
163Christian Heule (Swi)0:00:49 
Back to top