TechPowered By

More tech

Kump wins under 23 Flanders

By:
Cycling News

Australia's Matthews take second ahead of Belgium's Vandousselaere

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Marko Kump (Slo) Slovenia 4:26:10  
2 Michael Matthews (Aus) Australia 0:00:10  
3 Sven Vandousselaere (Bel) Belgium A    
4 Ramunas Navardauskas (Ltu) Mixed Team    
5 Luke Rowe (GBr) Great Britain    
6 John Degenkolb (Ger) Germany    
7 Raymond Kreder (Ned) Netherlands    
8 Jelle Wallays (Bel) Belgium A    
9 Jarl Salomein (Bel) Belgium B    
10 Blaz Furdi (Slo) Slovenia    
11 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Russia    
12 Julien Vermote (Bel) Belgium A    
13 Oleksandr Martynenko (Ukr) Ukraine    
14 Michael Baer (Swi) Switzerland    
15 Ronan Van Zandbeek (Ned) Netherlands 0:00:14  
16 Daniel Teklehaimanot (Eri) Mixed Team 0:00:18  
17 Artem Topchanyuk (Ukr) Ukraine 0:00:21  
18 Bilaz Jarc (Slo) Slovenia 0:01:36  
19 Jens Debusschere (Bel) Belgium A 0:01:45  
20 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Belgium B 0:02:02  
21 Dmitriy Ignatiev (Rus) Russia 0:02:08  
22 Ablay Shugaipov (Kaz) Kazakhstan 0:02:27  
23 Nicolas Vereecken (Bel) Belgium B 0:02:28  
24 Remco Te Brake (Ned) Netherlands    
25 Arnaud Molmy (Fra) France    
26 Gabor Kasa (Srb) Mixed Team    
27 Marc Goos (Ned) Netherlands    
28 Toms Skujins (Lat) Latvia    
29 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Russia    
30 Vegard Stake Laengen (Nor) Norway    
31 Tom David (NZl) New Zealand    
32 Alexey Kuzmenko (Rus) Russia    
33 Arnaud Demare (Fra) France 0:03:03  
34 Cole House (USA) United States Of America 0:03:23  
35 Tobias Ludvigsson (Swe) Sweden 0:03:24  
36 Arnaud Courteille (Fra) France    
37 Andi Bajc (Slo) Slovenia 0:03:28  
38 Jonas Ahlstrand (Swe) Sweden 0:03:58  
39 Sebastian Lander (Den) Denmark    
40 Zico Waeytens (Bel) Belgium B    
41 Tosh Van Der Sande (Bel) Belgium B    
42 Thomas Chamon (Bel) Belgium B    
43 Christopher Jennings (RSA) South Africa    
44 Martin Mahdar (Svk) Slovakia    
45 Marcel Aregger (Swi) Switzerland    
46 Marc Christian (GBr) Great Britain    
47 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Netherlands    
48 Fabricio Quiros (CRc) Mixed Team    
49 Maksim Vasyliev (Ukr) Ukraine    
50 Erick Rowsell (GBr) Great Britain    
51 Denys Karnulin (Ukr) Ukraine    
52 Daniil Fominykh (Kaz) Kazakhstan    
53 Joel Zangelre (Lux) Luxembourg    
54 Jan Tratnik (Slo) Slovenia    
55 Roman Stricker (Swi) Switzerland    
56 Johan Fredrik Ziesler (Nor) Norway    
57 Andzs Flaksis (Lat) Latvia    
58 Sébastien Reichenbach (Swi) Switzerland    
59 Yevgeniy Pelyaikin (Kaz) Kazakhstan    
60 Matvey Zubov (Rus) Russia    
61 Ramon Sinkeldam (Ned) Netherlands    
62 Pit Schlechter (Lux) Luxembourg    
63 Johann Van Zyl (RSA) South Africa    
64 Sondre Sortveit (Nor) Norway    
65 Jakub Novak (Svk) Slovakia    
66 Loic Desriac (Fra) France    
67 Stanislav Volkov (Rus) Russia    
68 Christian Sobota (Den) Denmark    
69 Nathan Brown (USA) United States Of America    
70 Vegard Breen (Nor) Norway    
71 Jean Lou Paiani (Fra) France 0:04:39  
72 Michael Hümbert (Ger) Germany 0:05:40  
73 Adrien Petit (Fra) France    
74 Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan 0:07:18  
75 Malcolm Rudolph (Aus) Australia 0:10:09  
76 Sergii Klimakov (Ukr) Ukraine    
77 Ruslan Abdulmanov (Kaz) Kazakhstan    
78 Indulis Bekmanis (Lat) Latvia    
79 George Benneth (NZl) New Zealand    
80 Patrik Stenberg (Swe) Sweden