Van der Hoorn wins Primus Classic

Roompot rider tops Duijn, Frison

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij4:27:24 
2Huub Duijn (Ned) Veranda's Willems Crelan  
3Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal  
4Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
5Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo0:00:03 
6Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert0:00:06 
7Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Club  
8Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman Axeon  
9Rui Oliveira (Por) Hagens Berman Axeon  
10August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy  
11Jan Willem Van Schip (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij  
12Martijn Budding (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij  
13Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Club  
14Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team  
15Kevyn Ista (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic  
16Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
17Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNl-Jumbo  
18Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert  
19Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal  
20Bram Welten (Ned) Fortuneo-Samsic  
21Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty-Groupe Gobert  
22Dylan Groenewegen (Ned) LottoNl-Jumbo  
23Thomas Boudat (Fra) Direct Energie  
24Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal  
25Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal  
26Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal  
27Wouter Wippert (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij  
28Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin  
29Romain Cardis (Fra) Direct Energie  
30Tom Van Vuchelen (Bel) AGO-Aqua Service  
31Ross Lamb (GBr) T.Palm-Pôle Continental Wallon  
32Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
33Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team  
34Stijn Steels (Bel) Veranda's Willems Crelan  
35Wesley Kreder (Ned) Wanty-Groupe Gobert  
36Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team  
37Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
38Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic  
39Maxime Vantomme (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic  
40Ylber Sefa (Alb) Tarteletto-Isorex0:00:11 
41Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team  
42Guillaume Seye (Bel) Veranda's Willems Crelan  
43Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal  
44Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon  
45Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij  
46Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal  
47Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team  
48Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin  
49Wim Reynaerts (Bel) Cibel-Cebon  
50Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team  
51Adam Lewis (GBr) T.Palm-Pôle Continental Wallon  
52Niels De Rooze (Bel) Tarteletto-Isorex  
53Jelle Cant (Bel) Tarteletto-Isorex  
54Michiel Dieleman (Bel) Cibel-Cebon  
55Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo  
56Elias Van Breussegem (Bel) Veranda's Willems Crelan  
57Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy  
58Maikel Zijlaard (Ned) Hagens Berman Axeon  
59Kristian Aasvold (Nor) Team Coop  
60Brian Van Goethem (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij  
61Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team0:00:21 
62Edward Walsh (Can) T.Palm-Pôle Continental Wallon  
63Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie  
64Jerome Cousin (Fra) Direct Energie  
65Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
66Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club  
67Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty-Groupe Gobert0:00:24 
68João Almeida (Por) Hagens Berman Axeon0:00:31 
69Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan  
70Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic  
71Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo-Samsic  
72Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy  
73Lennert Teugels (Bel) Cibel-Cebon0:00:34 
74Bert De Backer (Bel) Vital Concept Club0:00:40 
75Jos Van Emden (Ned) LottoNl-Jumbo0:00:45 
76Karl Patrick Lauk (Est) Fortuneo-Samsic  
77Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy  
78Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon  
79John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo0:01:10 
80Sergio Torres Jorro (Spa) Tarteletto-Isorex0:01:19 
81Paul Martens (Ger) LottoNl-Jumbo  
82Tomas Petit (Bel) T.Palm-Pôle Continental Wallon  
83Louis Bendixen (Den) Team Coop  
84Antwan Tolhoek (Ned) LottoNl-Jumbo  
85Øivind Lukkedal (Nor) Team Coop  
86Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club0:01:23 
87Dmitrii Strakhov (Rus) Lokosphinx0:01:58 
88Vincent De Sy (Bel) T.Palm-Pôle Continental Wallon  
89Maxime Daniel (Fra) Fortuneo-Samsic  
90Clement Russo (Fra) Fortuneo-Samsic  
91Robby Cobbaert (Bel) Cibel-Cebon  
92Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo0:02:27 
93Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic0:02:40 
94Gordon De Winter (Bel) AGO-Aqua Service  
95Félix Dopchie (Bel) AGO-Aqua Service  
96Yann Pestiaux (Bel) AGO-Aqua Service  
97Sébastien Delfosse (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic  
98Senne Leysen (Bel) Veranda's Willems Crelan  
99Julien Morice (Fra) Vital Concept Club  
100Jimmy Janssens (Bel) Cibel-Cebon  
101Gaillard Marlon (Fra) Direct Energie0:03:14 
102Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie  
103Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect Veranclassic  
104Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo-Samsic  
105Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Samsic  
106Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:03:28 
107Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin  
108Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert0:04:16 
109Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo0:05:09 
110Bram Tankink (Ned) LottoNl-Jumbo  
111Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin0:07:15 
112Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop  
113Arne De Groote (Bel) Tarteletto-Isorex0:07:54 
114David Boucher (Bel) Tarteletto-Isorex  
115Bohdan Musiienko (Ukr) Lviv Cycling Team  
116Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo  
117Robert Wagner (Ger) LottoNl-Jumbo  
118Olav Hjemsæter (Nor) Team Coop  
119Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
120Charlie Arimont (Bel) AGO-Aqua Service  
121Kenny Nijssen (Ned) Katusha-Alpecin  
122Gil D'Heygere (Bel) Veranda's Willems Crelan  
123Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon  
124Kevin De Jonghe (Bel) Tarteletto-Isorex  
125Marvin Tasset (Bel) AGO-Aqua Service0:07:58 
126Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy  
127Adrien Petit (Fra) Direct Energie  
128Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij  
DNFGustav Höög (Swe) Team Coop  
DNFMaksym Vasyliev (Ukr) Lviv Cycling Team  
DNFIllya Klepikov (Ukr) Lviv Cycling Team  
DNFNiels Willaerts (Bel) Lviv Cycling Team  
DNFVolodymyr Dzhus (Ukr) Lviv Cycling Team  
DNFJohan Le Bon (Fra) Vital Concept Club  
DNFTimur Malieiev (Ukr) Lviv Cycling Team  
DNFRoy Jans (Bel) Cibel-Cebon  
DNFBenjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy  
DNFYorick Slagmulders (Bel) T.Palm-Pôle Continental Wallon  
DNFRobin Ernst (Bel) AGO - Aqua Service  
DNFJan Reynaerts (Bel) Cibel-Cebon  
DNFAlex Frame (NZl) Trek-Segafredo  
DNFRoy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy  
DNFGuillaume Haag (Bel) T.Palm-Pôle Continental Wallon  
DNFBoris Vallee (Bel) Wanty-Groupe Gobert  

Related Articles

Back to top