Ellis wins wheel race in the west

Meares claims women's title

Results

Highbury Homes Westral Wheel Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Ellis (JAYCO AIS)  
2Carlo Barendilla (Glen Parker Cycles)  
3Theo Yates (Peel District Cycle Club)  
Women’s Cyclo Sportif Wheel Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anna Meares (JAYCO AIS)  
2Bella King (WAIS)  
3Holly Williams (WAIS)  
Women’s Events
#Rider Name (Country) TeamResult
Flying 200 metres
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anna Meares (JAYCO AIS)  
2Emily Rosemond (JAYCO AIS)  
3Kaarle McCulloch (JAYCO AIS)  
Final 200 metres
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anna Meares (JAYCO AIS)  
2Emily Rosemond (JAYCO AIS)  
3Kaarle McCulloch (JAYCO AIS)  
20 Lap Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sarah Kent (WAIS)  
2Bella King (WAIS)  
3Seonha Yu (Korea)  
Elimination
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sarah Kent (WAIS)  
2Seonha Yu (Korea)  
3Suhyeon Kim (Korea)  
25 Lap Points Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sarah Kent (WAIS)  
2Suhyeon Kim (Korea)  
3Bella King (WAIS)  
6 Lap Keirin
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anna Meares (JAYCO AIS)  
2Kaarle McCulloch (JAYCO AIS)  
3Holly Williams (WAIS)  
Men’s Events
#Rider Name (Country) TeamResult
Flying 200 metres
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthew Glaetzer (SASI)  
2Micheal Corrigan (QIS)  
3Matthew Hammond (VIS)  
Final 200 metres
#Rider Name (Country) TeamResult
1Zac Dellar (QIS)  
2Matthew Hammond (VIS)  
3Matthew Glaetzer (SASI)  
Senior Flying 200 metres
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Ellis (JAYCO AIS)  
2Scott Sunderland (JAYCO AIS)  
3Duane Johansen (Cyclemania)  
Final 200 metres
#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniel Ellis (JAYCO AIS)  
2Scott Sunderland (JAYCO AIS)  
3Duane Johansen (Cyclemania)  
25 Lap Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Suong Hoon Park (Korea)  
2Steven Hall (Arbitrage)  
3Glen Harris (Arbitrage)  
Elimination
#Rider Name (Country) TeamResult
1Glen Harris (Arbitrage)  
2Carlo Barendilla (Glen Parker)  
3Darren Harry  
U/19 6 Lap Keirin
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthew Hammond (VIS)  
2Matthew Glaetzer (SASI)  
3Michael Corrigan (QIS)  
Invitational Keirin
#Rider Name (Country) TeamResult
1Scott Sunderland (JAYCO AIS)  
2Daniel Ellis (JAYCO AIS)  
3James Glasspool (SASI)  
30 Lap Points Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Suong Hoon Park (Korea)  
2Carlo Barendilla (Glen Parker)  
3Matthew Glaetzer (SASI)  
Back to top