Vrecer claims overall at Istrian Spring Trophy

Roth wins final stage

Full Results
1Christopher Roth (Ger) Seven Stones3:11:41 
2Kristijan Fajt (Slo) Adria Mobil  
3Alexey Tsatevich (Rus) Itera - Katusha  
4Blaž Furdi (Slo) Adria Mobil  
5Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental  
6Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team  
7Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
8Domenico Agosta (Ita) Meridiana Kamen Team  
9Gavin Mannion (USA) United States  
10Emanuele Bindi (Ita) Meridiana Kamen Team  
11Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental  
12Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
13Michael Reihs (Den) Christina Watches  
14Luka Mezgec (Slo) Sava  
15Konny Looser (Swi) Switzerland  
16Sebastian Lander (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
17Kristan Sobota (Den) Christina Watches  
18Jan Polanc (Slo) Radenska  
19Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil  
20Julian Kern (Ger) Seven Stones  
21Stefan Rucker (Aut) WSA - Viperbike  
22Tomas Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
23Michael Schwaiger (Aut) WSA - Viperbike  
24Alberto Di Lorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team  
25Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike  
26Fabian Giger (Swi) Switzerland  
27Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
28Georg Preidler (Aut) Tyrol Team  
29Marc Goos (Ned) Rabobank Continental  
30Emanuel Kišerlovski (Cro) Loborika Favorit Team  
31Martin Gujan (Swi) Switzerland  
32Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental  
33Alexander Gufler (Ita) Sudtriol Cyclismo Team  
34Daan Oliver (Ned) Rabobank Continental  
35Dmitry Ignatiev (Rus) Itera - Katusha  
36Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team  
37Rasmus Guldhammer (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
38Florian Vogel (Swi) Switzerland  
39Urs Huber (Swi) Switzerland  
40Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand - LRO  
41Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team  
42Rene Jorgensen (Den) Christina Watches  
43Laurence Warabasse (USA) United States  
44Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
45Mathias Wiele (Ger) Jenatec Cycling  
46Tadej Valjavec (Slo) Manisaspor Cycling Team  
47Michael Rasmussen (Den) Christina Watches  
48Luka Grubic (Cro) Croatia  
49Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
50Jirji Hudecek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
51Florian Gaugl (Aut) Tyrol Team  
52Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
53Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team  
54Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team  
55David Wöhrer (Aut) Tyrol Team  
56Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj  
57Lawson Craddock (USA) United States  
58Ian Boswel (USA) United States  
59Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj  
60Jure Zrimšek (Slo) Sava  
61Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika Favorit Team  
62Darko Blaževic (Cro) Meridiana Kamen Team0:00:10 
63Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:00:18 
64Vladimir Kerkez (Slo) Sava  
65Žolt Der (Srb) Serbia0:01:27 
66Ruediger Selig (Ger) Jenatec Cycling  
67Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
68Kjetil Andreas Ertsas (Nor) Trondhjems VK  
69Adam Homolka (Cze) WSA - Viperbike  
70Petr Lechner (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
71Florenz Knauer (Ger) Seven Stones  
72Oliver Johr (Ger) Seven Stones  
73Jack Adams (GBr) Forme Procycliste Sanlamere  
74Jovan Zekavica (Srb) Serbia  
75Ðani Simcic (Cro) Croatia  
76Bug Robinson (Nor) Joker Merida  
77Andreas Hofer (Aut) Tyrol Team0:01:33 
78Tomaš Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
79Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team  
80Melvin Boskamp (Ned) Rabobank Continental  
81Jaka Bostner (Slo) Radenska  
82Robert Jenko (Slo) Radenska  
83Sondre Gjerdevik Sortveit (Nor) Joker Merida  
84Kaspar Larsen Schjønnemann (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
85Dexter Gardias (GBr) Forme Procycliste Sanlamere  
86Klemen Štimulak (Slo) Radenska  
87Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley  
88Thomas Gutmann (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
89Markus Götz (Aut) WSA - Viperbike  
90Josef Hosek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
91Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling Team  
92Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha  
93Svetoslav Tchanliev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
94Stephen Gallagher (Irl) Forme Procycliste Sanlamere  
95Espen Halvorsen Bjørgan (Nor) Trondhjems VK  
96Nik Burjek (Slo) Sava  
97Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
98Ahmet Akdilek (Tur) Manisaspor Cycling Team  
99Manuel Hillebrand (Ita) Sudtriol Cyclismo Team  
100Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj  
101Primož Šegina (Slo) Adria Mobil  
102Mirco Widmer (Swi) Switzerland  
103Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team  
104Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
105Marc Hester (Den) Christina Watches  
106Dragan Spasic (Srb) Serbia  
107Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj  
108Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha  
109Martin Boubal (Cze) Veloclub Ratisbona0:01:41 
110Michael Valgren Andersen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
111Aljaž Hocevar (Slo) Adria Mobil  
112Michael Hümbert (Ger) Seven Stones  
113Zvonimir Pokupec (Cro) Croatia  
114Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team  
115Nathan Brown (USA) United States  
116Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj  
117Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj  
118Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team  
119Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
120Christian Moberg Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
121Nicolai Steensen (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
122Pavel Gorenc (Slo) Adria Mobil  
123Esad Hasanovic (Srb) Serbia  
124Rick Ampler (Ger) Jenatec Cycling  
125Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team0:02:35 
126Maximilian Werda (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:09:32 
127Adrian Aas Stien (Nor) Trondhjems VK  
128Arne Kenzler (Ger) Jenatec Cycling  
129Ola Inge Drøpping (Nor) Nesset CK  
130Tommy Frengen Evensen (Nor) Trondhjems VK  
131Jürgen Hauk (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
132Jan Sokol (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
133Bastian Faltin (Ger) KED-Bianchi Team Berlin  
134Alexander Fritz (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
135Konstantin Liebenow (Ger) Jenatec Cycling  
136Markus Schwarzhuber (Ger) Veloclub Ratisbona  
137Eric Pidun (Ger) KED-Bianchi Team Berlin  
138Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha  
139Ivan Stevic (Srb) Serbia  
140Adrian Gjolberg (Nor) Joker Merida  
141Mats Lohne (Nor) Joker Merida  
142Manuel Cazzaro (Ita) Sudtriol Cyclismo Team  
143Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
144Nikola Kozomara (Srb) Serbia  
145Matthias Gade Jakobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:10:08 
146Igor Rudan (Cro) Croatia0:17:09 
147Lars Pria (Rom) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
148Philipp Rechenbach (Ger) KED-Bianchi Team Berlin  
149Christopher Brand (Ger) Veloclub Ratisbona  
DNFJimmy Sørensen (Den) Glud & Marstrand - LRO  
DNFMartin Lind (Den) Christina Watches  
DNFMirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
DNFSerhat Sert (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo  
DNFGernt Auer (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
DNFFrancesco Avanzo (Ita) Sudtriol Cyclismo Team  
DNFMathias Fiedler (Ger) Veloclub Ratisbona  
DNFKristian Løberg (Nor) Trondhjems VK  
DNFMartin Notøy Nevstad (Nor) Nesset CK  
DNFErik Schulze (Ger) KED-Bianchi Team Berlin  
DNFRobert Orr (GBr) Forme Procycliste Sanlamere  
DNFUrban Ferencak (Slo) Radenska  
DNFPaul Lang (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
DNFMarco Peinhaupt (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
DNFDaniel Gollmann (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
DNFJohan Frederik Ziesler (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
DNFHåvard Jordbrekk Blikra (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
DNFIngar Stokstad (Nor) Joker Merida  
DNFMatthias Hoefler (Aut) WSA - Viperbike  
DNSStefan Rabitsch (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels  
DNSFranz - Josef Streit (Ger) Veloclub Ratisbona  
DNSFoxwill (GBr) Forme Procycliste Sanlamere  
DNSGašper Švab (Slo) Sava  
Sprint 1 - Novigrad. 68km
1Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental5pts
2Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil3 
3Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team1 
Sprint 2 - Tinjan, 104km
1Tadej Valjavec (Slo) Manisaspor Cycling Team5pts
2Darko Blaževic (Cro) Meridiana Kamen Team3 
3Lawson Craddock (USA) United States1 
Mountain 1 - Buje (Cat. 2) 63km
1Tadej Valjavec (Slo) Manisaspor Cycling Team3pts
2Lawson Craddock (USA) United States2 
3Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental1 
Mountain 2 - Karojba (Cat. 2) 89km
1Tadej Valjavec (Slo) Manisaspor Cycling Team3pts
2Lawson Craddock (USA) United States2 
3Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental1 
Final general classification
1Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj10:27:03 
2Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team0:00:51 
3Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil0:00:57 
4Marc Goos (Ned) Rabobank Continental0:01:12 
5Blaž Furdi (Slo) Adria Mobil0:01:16 
6Florian Vogel (Swi) Switzerland0:01:20 
7Laurence Warabasse (USA) United States0:01:24 
8Mathias Wiele (Ger) Jenatec Cycling0:01:35 
9Dmitry Ignatiev (Rus) Itera - Katusha0:01:36 
10Daan Oliver (Ned) Rabobank Continental0:01:40 
11Tadej Valjavec (Slo) Manisaspor Cycling Team0:01:41 
12Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental0:01:42 
13Georg Preidler (Aut) Tyrol Team  
14Jan Polanc (Slo) Radenska0:01:46 
15Fabian Giger (Swi) Switzerland0:01:48 
16Jesper Asselman (Ned) Rabobank Continental0:01:49 
17Rasmus Guldhammer (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland  
18Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:01:51 
19Michael Rasmussen (Den) Christina Watches0:01:53 
20Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team0:01:56 
21Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team0:01:59 
22Luka Grubic (Cro) Croatia0:02:03 
23Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team  
24Konny Looser (Swi) Switzerland0:02:05 
25Jirji Hudecek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:02:06 
26Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental0:02:10 
27Urs Huber (Swi) Switzerland0:02:11 
28Christopher Roth (Ger) Seven Stones0:02:12 
29Martin Gujan (Swi) Switzerland0:02:21 
30Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
31Emanuel Kišerlovski (Cro) Loborika Favorit Team0:02:22 
32Alexander Gufler (Ita) Sudtriol Cyclismo Team  
33Vladimir Kerkez (Slo) Sava0:02:31 
34Kristijan Fajt (Slo) Adria Mobil0:02:42 
35Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley  
36Martin Schöffmann (Aut) WSA - Viperbike0:02:52 
37Darko Blaževic (Cro) Meridiana Kamen Team  
38Michael Schwaiger (Aut) WSA - Viperbike0:03:04 
39Sebastian Lander (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:03:10 
40Gavin Mannion (USA) United States0:03:12 
41Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels0:03:22 
42Domenico Agosta (Ita) Meridiana Kamen Team0:03:23 
43Luka Mezgec (Slo) Sava0:03:24 
44Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:03:30 
45Alberto Di Lorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team0:03:32 
46Nathan Brown (USA) United States0:03:36 
47Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand - LRO  
48Stefan Rucker (Aut) WSA - Viperbike  
49Tomaš Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:03:37 
50Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:03:39 
51Ian Boswel (USA) United States0:03:40 
52Lawson Craddock (USA) United States0:03:41 
53Nik Burjek (Slo) Sava0:03:48 
54Klemen Štimulak (Slo) Radenska0:03:55 
55Adam Homolka (Cze) WSA - Viperbike0:03:57 
56Florian Bissinger (Ger) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:04:04 
57Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:04:09 
58Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:04:12 
59Josef Hosek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:04:14 
60Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team0:04:21 
61Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj0:04:28 
62Kjetil Andreas Ertsas (Nor) Trondhjems VK0:04:31 
63Sondre Gjerdevik Sortveit (Nor) Joker Merida0:04:37 
64Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling Team0:04:45 
65Andreas Hofer (Aut) Tyrol Team0:04:52 
66Tomas Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:05:00 
67Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha0:05:01 
68Martin Boubal (Cze) Veloclub Ratisbona0:05:03 
69Ahmet Akdilek (Tur) Manisaspor Cycling Team0:05:09 
70Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Gourmetfein Wels0:05:16 
71Stephen Gallagher (Irl) Forme Procycliste Sanlamere0:05:20 
72Petr Lechner (Cze) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:05:23 
73Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team0:05:26 
74Alexey Tsatevich (Rus) Itera - Katusha0:05:29 
75Zvonimir Pokupec (Cro) Croatia0:05:30 
76Žolt Der (Srb) Serbia0:05:33 
77Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha0:05:35 
78Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team0:05:37 
79Michael Reihs (Den) Christina Watches0:05:47 
80Oliver Johr (Ger) Seven Stones0:05:49 
81Michael Hümbert (Ger) Seven Stones0:05:53 
82Markus Götz (Aut) WSA - Viperbike0:06:00 
83Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika Favorit Team0:06:08 
84Melvin Boskamp (Ned) Rabobank Continental0:06:14 
85Emanuele Bindi (Ita) Meridiana Kamen Team0:06:23 
86Jaka Bostner (Slo) Radenska0:06:24 
87Robert Jenko (Slo) Radenska0:06:26 
88Ruediger Selig (Ger) Jenatec Cycling0:06:27 
89Kristan Sobota (Den) Christina Watches0:06:43 
90Julian Kern (Ger) Seven Stones0:06:44 
91Rene Jorgensen (Den) Christina Watches0:06:46 
92Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley0:07:10 
93Manuel Hillebrand (Ita) Sudtriol Cyclismo Team0:07:24 
94Dragan Spasic (Srb) Serbia  
95Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:07:32 
96Kaspar Larsen Schjønnemann (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:07:44 
97Jack Adams (GBr) Forme Procycliste Sanlamere0:07:51 
98Svetoslav Tchanliev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:07:52 
99Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj0:07:53 
100Mirco Widmer (Swi) Switzerland0:07:59 
101Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:08:04 
102Bug Robinson (Nor) Joker Merida0:08:07 
103Thomas Gutmann (Aut) ARBÖ Bundes Austria  
104Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj0:08:09 
105Aljaž Hocevar (Slo) Adria Mobil0:08:37 
106Rick Ampler (Ger) Jenatec Cycling0:09:34 
107Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj0:09:49 
108Florenz Knauer (Ger) Seven Stones0:09:52 
109Pavel Gorenc (Slo) Adria Mobil0:09:53 
110David Wöhrer (Aut) Tyrol Team0:10:07 
111Florian Gaugl (Aut) Tyrol Team0:10:23 
112Christian Moberg Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:10:27 
113Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj0:10:34 
114Esad Hasanovic (Srb) Serbia0:10:35 
115Jure Zrimšek (Slo) Sava0:11:33 
116Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team0:12:17 
117Jovan Zekavica (Srb) Serbia0:13:00 
118Ðani Simcic (Cro) Croatia0:13:09 
119Primož Šegina (Slo) Adria Mobil0:13:20 
120Maximilian Werda (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:13:32 
121Tommy Frengen Evensen (Nor) Trondhjems VK0:13:35 
122Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team0:13:40 
123Manuel Cazzaro (Ita) Sudtriol Cyclismo Team0:13:59 
124Nicolai Steensen (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:14:16 
125Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha0:15:10 
126Dexter Gardias (GBr) Forme Procycliste Sanlamere0:15:29 
127Espen Halvorsen Bjørgan (Nor) Trondhjems VK0:15:56 
128Matthias Gade Jakobsen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:16:10 
129Ola Inge Drøpping (Nor) Nesset CK0:17:09 
130Michael Valgren Andersen (Den) Glud & Marstrand - LRO0:17:27 
131Konstantin Liebenow (Ger) Jenatec Cycling0:17:35 
132Nikola Kozomara (Srb) Serbia0:17:45 
133Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:18:10 
134Marc Hester (Den) Christina Watches0:18:11 
135Arne Kenzler (Ger) Jenatec Cycling0:18:21 
136Adrian Gjolberg (Nor) Joker Merida0:18:23 
137Jan Sokol (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels0:20:00 
138Ivan Stevic (Srb) Serbia0:20:29 
139Markus Schwarzhuber (Ger) Veloclub Ratisbona0:20:50 
140Eric Pidun (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:22:49 
141Jürgen Hauk (Aut) ARBÖ Bundes Austria0:23:19 
142Philipp Rechenbach (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:24:41 
143Igor Rudan (Cro) Croatia0:26:56 
144Christopher Brand (Ger) Veloclub Ratisbona0:27:30 
145Alexander Fritz (Aut) ARBÖ Bundes Austria0:28:03 
146Bastian Faltin (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:28:47 
147Adrian Aas Stien (Nor) Trondhjems VK0:32:00 
148Mats Lohne (Nor) Joker Merida0:37:58 
149Lars Pria (Rom) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:42:04 
Sprint classification
1Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil11pts
2Tadej Valjavec (Slo) Manisaspor Cycling Team5 
3Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental5 
4Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team5 
5Florenz Knauer (Ger) Seven Stones5 
6Viacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha5 
7Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj3 
8Darko Blaževic (Cro) Meridiana Kamen Team3 
9Melvin Boskamp (Ned) Rabobank Continental3 
10Robert Jenko (Slo) Radenska3 
11Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team1 
12Lawson Craddock (USA) United States1 
13Klemen Štimulak (Slo) Radenska1 
14Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team1 
15Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team1 
16Jure Zrimšek (Slo) Sava1 
Mountains classification
1Jure Zrimšek (Slo) Sava9pts
2Tadej Valjavec (Slo) Manisaspor Cycling Team6 
3Gašper Švab (Slo) Sava5 
4Lawson Craddock (USA) United States4 
5Konny Looser (Swi) Switzerland4 
6Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Gourmetfein Wels3 
7Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental2 
8Georg Preidler (Aut) Tyrol Team2 
9Kristijan Ðurasek (Cro) Loborika Favorit Team2 
10Emanuel Kišerlovski (Cro) Loborika Favorit Team2 
11Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj1 
12Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team1 
13Florenz Knauer (Ger) Seven Stones1 
Teams classification
1Rabobank Continental31:25:26 
2Loborika Favorit Team0:00:46 
3Adria Mobil0:00:51 
4Switzerland0:01:00 
5United States0:01:54 
6PSK Whirlpool - Author0:02:14 
7Meridiana Kamen Team0:03:39 
8Manisaspor Cycling Team  
9Itera - Katusha0:03:54 
10Sava0:04:03 
11WSA - Viperbike0:04:09 
12Team Concordia Forsikring - Himmerland0:04:12 
13Seven Stones0:06:12 
14Radenska0:07:21 
15Christina Watches0:07:52 
16Perutnina Ptuj0:08:06 
17ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:09:11 
18Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:09:31 
19Tyrol Team0:09:53 
20Glud & Marstrand - LRO0:11:46 
21Croatia0:12:42 
22Jenatec Cycling0:12:44 
23RC ARBÖ Gourmetfein Wels0:16:33 
24Serbia0:17:17 
25Sudtriol Cyclismo Team0:19:28 
26Forme Procycliste Sanlamere0:22:48 
27Joker Merida0:26:36 
28Trondhjems VK0:29:45 
29ARBÖ Bundes Austria0:39:22 
30Veloclub Ratisbona0:44:57 
31KED-Bianchi Team Berlin0:49:08 
Back to top