Van Dijk wins Garcia-Orlova prologue

Worrack, Hoskins trail behind Dutch rider

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Ellen Van Dijk (Ned) Team Specialized - Lululemon0:02:47.51 
2Trixi Worrack (Ger) Team Specialized - Lululemon0:00:00.74 
3Melissa Hoskins (Aus) Australia0:00:02.49 
4Evelyn Stevens (USA) Team Specialized - Lululemon0:00:02.56 
5Laura Trott (GBr) Team Ibis Cycles0:00:03.48 
6Katie Colclough (GBr) Team Specialized - Lululemon0:00:05.22 
7Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:07.13 
8Aleksa Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox0:00:08.12 
9Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam0:00:08.14 
10Isabelle Söderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:08.79 
11Pavlína Šulcová (Cze) Bigla Cycling0:00:08.90 
12Tatiana Antoshina (Rus) Russia0:00:09.25 
13Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:09.51 
14Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:09.54 
15Paulien Rooijakkers (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam0:00:09.65 
16Gracie Elvin (Aus) Australia0:00:09.74 
17Sinead Noonan (Aus) Australia0:00:09.80 
18Emma Trott (GBr) Dolmans - Boels Cyclingteam0:00:10.29 
19Tatiana Guderzo (Ita) MCipollini Giambenini0:00:10.45 
20Julie Leth (Den) Team Ibis Cycles0:00:10.61 
21Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope0:00:10.64 
22Alena Amialiusik (Blr) Be Pink0:00:10.74 
23Martina Ružicková (Cze) S.C. Michela Fanini Rox0:00:11.01 
24Mia Radotic (Cro) Croatia0:00:11.10 
25Olena Sharha (Ukr) Ukraine0:00:11.32 
26Christina Siggaard (Den) Blue Water Ladies0:00:11.68 
27Taryn Heather (Aus) Australia0:00:12.48 
28Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope0:00:12.54 
29Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini0:00:12.90 
30Eugenia Bujak (Pol) Poland0:00:12.95 
31Jessica Kihlbom (Swe) Sweden0:00:12.99 
32Sara Frece (Slo) Klub Polet Garmin0:00:13.16 
33Madelene Olsson (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:13.32 
34Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink0:00:13.33 
35Nina Schultz-Nielsen (Den) Blue Water Ladies0:00:13.36 
36Jacqueline Hahn (Aut) Austria0:00:13.58 
37Linda Ringlever (Ned) NWVG-Bike 4 Air0:00:13.67 
38Ilena Pavlukhiina (Ukr) Ukraine0:00:13.72 
39Svetlana Bubnenkova (Rus) Russia0:00:14.17 
40Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:14.23 
41Paulina Brzezna-Bentkowsa (Pol) LKS Atom Boxmet0:00:14.46 
42Carla Ryan (Aus) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:14.63 
43Hanna Nilsson (Swe) Sweden0:00:14.64 
44Katarzyn Pawlowska (Pol) Poland0:00:14.78 
45Larisa Pankova (Rus) Russia0:00:14.94 
46Nicole Hanselmann (Swi) Bigla Cycling0:00:15.02 
47Irina Molicheva (Rus) Russia0:00:15.09 
48Marie Lindberg (Swe) Sweden0:00:15.20 
49Joanne Hogan (Aus) Australia0:00:15.46 
50Margiet Kloppenburg (Den) NWVG-Bike 4 Air0:00:15.79 
51Fie Degn (Den) Blue Water Ladies0:00:15.97 
52Pippa Handley (GBr) Team Ibis Cycles0:00:16.28 
53Ally Stacher (USA) Team Specialized - Lululemon0:00:16.31 
54Malgorzata Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini0:00:16.35 
55Tjaša Rutar (Slo) Klub Polet Garmin0:00:16.37 
56Aurélie Halbwachs (Mri) Vienne Futuroscope0:00:16.45 
57Magdalena Sadlecka (Pol) Poland0:00:16.46 
58Edyta Jasinska (Pol) Poland0:00:16.55 
59Djoeke Donkers (Ned) NWVG-Bike 4 Air0:00:17.09 
60Sandra Weiss (Swi) Bigla Cycling0:00:17.29 
61Lorena Foresi (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:17.48 
62Veronique Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox0:00:17.51 
63Jarmila Machacová (Cze) Czech Republic0:00:18.03 
64Linnea Sjöblom (Swe) Sweden0:00:18.28 
65Natalya Boyarskaya (Rus) Russia0:00:18.47 
66Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini0:00:18.52 
67Martina Thomasson (Swe) Team Ibis Cycles0:00:18.56 
68Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope0:00:18.84 
69Elke Gebhardt (Ger) Be Pink0:00:18.97 
70Lieselot Decroix (Bel) Dolmans - Boels Cyclingteam0:00:19.00 
71Tina Nielsen (Den) Blue Water Ladies0:00:19.05 
72Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling0:00:19.21 
73Elisabeth Reiner (Aut) Austria0:00:19.41 
74Alenka Novak (Slo) Klub Polet Garmin0:00:19.43 
75Sara Olsson (Swe) Sweden0:00:19.67 
76Urša Pintar (Slo) Klub Polet Garmin0:00:19.83 
77Jessica Smits (Ned) NWVG-Bike 4 Air0:00:20.05 
78Natalia Rutkowska (Pol) Poland0:00:20.35 
79Esther Olthuis (Ned) Team Ibis Cycles0:00:20.36 
80Martina Ritter (Aut) Austria0:00:20.70 
81Britt Lauenborg (Den) Blue Water Ladies0:00:20.88 
82Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine0:00:20.95 
83Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope0:00:21.01 
84Ajda Opeka (Slo) Klub Polet Garmin0:00:21.05 
85Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine0:00:21.07 
86Jessica Allen (Aus) Australia0:00:21.30 
87Susanna Zorzi (Ita) MCipollini Giambenini0:00:21.78 
88Jane Barr (GBr) Team Ibis Cycles0:00:21.96 
89Anna Szafraniec (Pol) Poland0:00:21.98 
90Daniela Pintarelli (Aut) Austria0:00:22.32 
91Martina Weiss (Swi) Bigla Cycling0:00:22.41 
92Elena Valentini (Ita) MCipollini Giambenini0:00:22.59 
93Evelyn Garcia Marroquin (ESa) Be Pink  
94Marina Likhanova (Rus) Russia0:00:22.83 
95Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope0:00:22.88 
96Petra Zrimšek (Slo) Be Pink0:00:22.99 
97Johanna Nilsson (Swe) Sweden0:00:23.21 
98Christina Perchtold (Aut) Austria0:00:23.61 
99Jennifer Sägesser (Swi) Bigla Cycling0:00:23.70 
100Karolin Garczynska (Pol) LKS Atom Boxmet0:00:23.92 
101Paulina Guz (Pol) LKS Atom Boxmet0:00:25.05 
102Marjolein Claessen (Ned) NWVG-Bike 4 Air0:00:25.18 
103Janka Števková (Svk) Epic Dohnany-Mix Team0:00:25.44 
104Eleonora Patuzzo (Ita) Be Pink0:00:25.60 
105Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini Rox0:00:25.63 
106Tereza Trefná (Cze) Czech Republic0:00:26.65 
107Veronika Bláhová (Cze) Czech Republic0:00:27.35 
108Lucie Macíková (Cze) Czech Republic0:00:28.46 
109Vendula Kuntová (Cze) Czech Republic0:00:29.11 
110Monika Kadlecová (Svk) Epic Dohnany-Mix Team0:00:29.61 
111Danielle Lissenberg-Bekkering (Ned) NWVG-Bike 4 Air0:00:29.69 
112Kateryna Zavala (Ukr) Ukraine0:00:29.97 
113Natalia Mielnik (Pol) LKS Atom Boxmet0:00:30.43 
114Anna Kyva (Ukr) Ukraine0:00:31.17 
115Christina Kollmann (Aut) Austria0:00:31.24 
116Irena Berková (Cze) Epic Dohnany-Mix Team0:00:31.35 
117Linda Vítová (Cze) Czech Republic0:00:31.98 
118Monika Brzezna (Pol) LKS Atom Boxmet0:00:40.24 
119Joanna Dubieniecka (Pol) LKS Atom Boxmet0:00:41.28 
120Zuzana Šmídová (Cze) Epic Dohnany-Mix Team0:00:42.34 
121Julia Jurcová (Svk) Epic Dohnany-Mix Team0:00:44.74 
122Romina Golub (Cro) Croatia0:00:52.65 
123Sara Cafuk (Cro) Croatia0:00:58.41 
124Karla Covic (Cro) Croatia0:01:06.25 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Specialized - Lululemon0:08:25.00 
2Australia0:00:19.00 
3AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:22.00 
4Dolmans - Boels Cyclingteam0:00:24.00 
5DPD - Pakketservice0:00:26.00 
6S.C. Michela Fanini Rox0:00:29.00 
7Russia0:00:34.00 
8MCipollini Giambenini0:00:35.00 
9Vienne Futuroscope0:00:36.00 
10Blue Water Ladies0:00:37.00 
11Bigla Cycling  
12Sweden0:00:39.00 
13Be Pink  
14Poland0:00:40.00 
15Ukraine0:00:42.00 
16NWVG-Bike 4 Air0:00:43.00 
17Polet Garmin0:00:44.00 
18Austria0:00:50.00 
19LKS Atom Boxmet Dzier?oniów0:00:59.00 
20Czech Republic1:01:08.00 
21Epic Dohnany-Mix Team1:01:22.00 
22Croatia1:01:58.00 
General classification after prologue
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ellen Van Dijk (Ned) Team Specialized - Lululemon0:02:48 
2Trixi Worrack (Ger) Team Specialized - Lululemon0:00:01 
3Melissa Hoskins (Aus) Australia0:00:02 
4Evelyn Stevens (USA) Team Specialized - Lululemon0:00:03 
5Laura Trott (GBr) Team Ibis Cycles0:00:03 
6Katie Colclough (GBr) Team Specialized - Lululemon0:00:05 
7Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:07 
8Aleksa Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox0:00:08 
9Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam0:00:08 
10Isabelle Söderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:09 
11Pavlína Šulcová (Cze) Bigla Cycling0:00:09 
12Tatiana Antoshina (Rus) Russia0:00:09 
13Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:10 
14Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:10 
15Paulien Rooijakkers (Ned) Dolmans - Boels Cyclingteam0:00:10 
16Gracie Elvin (Aus) Australia0:00:10 
17Sinead Noonan (Aus) Australia0:00:10 
18Emma Trott (GBr) Dolmans - Boels Cyclingteam0:00:10 
19Tatiana Guderzo (Ita) MCipollini Giambenini0:00:10 
20Julie Leth (Den) Team Ibis Cycles0:00:11 
21Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope0:00:11 
22Alena Amialiusik (Blr) Be Pink0:00:11 
23Martina Ružicková (Cze) S.C. Michela Fanini Rox0:00:11 
24Mia Radotic (Cro) Croatia0:00:11 
25Olena Sharha (Ukr) Ukraine0:00:11 
26Christina Siggaard (Den) Blue Water Ladies0:00:12 
27Taryn Heather (Aus) Australia0:00:12 
28Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope0:00:13 
29Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini0:00:13 
30Eugenia Bujak (Pol) Poland0:00:13 
31Jessica Kihlbom (Swe) Sweden0:00:13 
32Sara Frece (Slo) Klub Polet Garmin0:00:13 
33Madelene Olsson (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:13 
34Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink0:00:13 
35Nina Schultz-Nielsen (Den) Blue Water Ladies0:00:13 
36Jacqueline Hahn (Aut) Austria0:00:14 
37Linda Ringlever (Ned) NWVG-Bike 4 Air0:00:14 
38Ilena Pavlukhiina (Ukr) Ukraine0:00:14 
39Svetlana Bubnenkova (Rus) Russia0:00:14 
40Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:14 
41Paulina Brzezna-Bentkowsa (Pol) LKS Atom Boxmet0:00:14 
42Carla Ryan (Aus) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:15 
43Hanna Nilsson (Swe) Sweden0:00:15 
44Katarzyn Pawlowska (Pol) Poland0:00:15 
45Larisa Pankova (Rus) Russia0:00:15 
46Nicole Hanselmann (Swi) Bigla Cycling0:00:15 
47Irina Molicheva (Rus) Russia0:00:15 
48Marie Lindberg (Swe) Sweden0:00:15 
49Joanne Hogan (Aus) Australia0:00:15 
50Margiet Kloppenburg (Den) NWVG-Bike 4 Air0:00:16 
51Fie Degn (Den) Blue Water Ladies0:00:16 
52Pippa Handley (GBr) Team Ibis Cycles0:00:16 
53Ally Stacher (USA) Team Specialized - Lululemon0:00:16 
54Malgorzata Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini0:00:16 
55Tjaša Rutar (Slo) Klub Polet Garmin0:00:16 
56Aurélie Halbwachs (Mri) Vienne Futuroscope0:00:16 
57Magdalena Sadlecka (Pol) Poland0:00:16 
58Edyta Jasinska (Pol) Poland0:00:17 
59Djoeke Donkers (Ned) NWVG-Bike 4 Air0:00:17 
60Sandra Weiss (Swi) Bigla Cycling0:00:17 
61Lorena Foresi (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:17 
62Veronique Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox0:00:18 
63Jarmila Machacová (Cze) Czech Republic0:00:18 
64Linnea Sjöblom (Swe) Sweden0:00:18 
65Natalya Boyarskaya (Rus) Russia0:00:18 
66Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini0:00:19 
67Martina Thomasson (Swe) Team Ibis Cycles0:00:19 
68Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope0:00:19 
69Elke Gebhardt (Ger) Be Pink0:00:19 
70Lieselot Decroix (Bel) Dolmans - Boels Cyclingteam0:00:19 
71Tina Nielsen (Den) Blue Water Ladies0:00:19 
72Katarina Hranaiova (Cze) Bigla Cycling0:00:19 
73Elisabeth Reiner (Aut) Austria0:00:19 
74Alenka Novak (Slo) Klub Polet Garmin0:00:19 
75Sara Olsson (Swe) Sweden0:00:20 
76Urša Pintar (Slo) Klub Polet Garmin0:00:20 
77Jessica Smits (Ned) NWVG-Bike 4 Air0:00:20 
78Natalia Rutkowska (Pol) Poland0:00:20 
79Esther Olthuis (Ned) Team Ibis Cycles0:00:20 
80Martina Ritter (Aut) Austria0:00:21 
81Britt Lauenborg (Den) Blue Water Ladies0:00:21 
82Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine0:00:21 
83Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope0:00:21 
84Ajda Opeka (Slo) Klub Polet Garmin0:00:21 
85Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine0:00:21 
86Jessica Allen (Aus) Australia0:00:21 
87Susanna Zorzi (Ita) MCipollini Giambenini0:00:22 
88Jane Barr (GBr) Team Ibis Cycles0:00:22 
89Anna Szafraniec (Pol) Poland0:00:22 
90Daniela Pintarelli (Aut) Austria0:00:22 
91Martina Weiss (Swi) Bigla Cycling0:00:22 
92Elena Valentini (Ita) MCipollini Giambenini0:00:23 
93Evelyn Garcia Marroquin (ESa) Be Pink  
94Marina Likhanova (Rus) Russia0:00:23 
95Carlee Taylor (Aus) Vienne Futuroscope0:00:23 
96Petra Zrimšek (Slo) Be Pink0:00:23 
97Johanna Nilsson (Swe) Sweden0:00:23 
98Christina Perchtold (Aut) Austria0:00:24 
99Jennifer Sägesser (Swi) Bigla Cycling0:00:24 
100Karolin Garczynska (Pol) LKS Atom Boxmet0:00:24 
101Paulina Guz (Pol) LKS Atom Boxmet0:00:25 
102Marjolein Claessen (Ned) NWVG-Bike 4 Air0:00:25 
103Janka Števková (Svk) Epic Dohnany-Mix Team0:00:25 
104Eleonora Patuzzo (Ita) Be Pink0:00:26 
105Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini Rox0:00:26 
106Tereza Trefná (Cze) Czech Republic0:00:27 
107Veronika Bláhová (Cze) Czech Republic0:00:27 
108Lucie Macíková (Cze) Czech Republic0:00:28 
109Vendula Kuntová (Cze) Czech Republic0:00:29 
110Monika Kadlecová (Svk) Epic Dohnany-Mix Team0:00:30 
111Danielle Lissenberg-Bekkering (Ned) NWVG-Bike 4 Air0:00:30 
112Kateryna Zavala (Ukr) Ukraine0:00:30 
113Natalia Mielnik (Pol) LKS Atom Boxmet0:00:30 
114Anna Kyva (Ukr) Ukraine0:00:31 
115Christina Kollmann (Aut) Austria0:00:31 
116Irena Berková (Cze) Epic Dohnany-Mix Team0:00:31 
117Linda Vítová (Cze) Czech Republic0:00:32 
118Monika Brzezna (Pol) LKS Atom Boxmet0:00:40 
119Joanna Dubieniecka (Pol) LKS Atom Boxmet0:00:41 
120Zuzana Šmídová (Cze) Epic Dohnany-Mix Team0:00:42 
121Julia Jurcová (Svk) Epic Dohnany-Mix Team0:00:45 
122Romina Golub (Cro) Croatia0:00:53 
123Sara Cafuk (Cro) Croatia0:00:58 
124Karla Covic (Cro) Croatia0:01:06 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Specialized - Lululemon0:08:25 
2Australia0:00:19 
3AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:22 
4Dolmans - Boels Cyclingteam0:00:24 
5DPD - Pakketservice0:00:26 
6S.C. Michela Fanini Rox0:00:29 
7Russia0:00:34 
8MCipollini Giambenini0:00:35 
9Vienne Futuroscope0:00:36 
10Blue Water Ladies0:00:37 
11Bigla Cycling  
12Sweden0:00:39 
13Be Pink  
14Poland0:00:40 
15Ukraine0:00:42 
16NWVG-Bike 4 Air0:00:43 
17Polet Garmin0:00:44 
18Austria0:00:50 
19LKS Atom Boxmet Dzier?oniów0:00:59 
20Czech Republic1:01:08 
21Epic Dohnany-Mix Team1:01:22 
22Croatia1:01:58 
Back to top