Anderson leads Endura Racing win

PSK Whirlpool strong in home tour

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1John Anderson (Aus) Endura Racing0:27:52.82 
2Paul Voss (Ger) Endura Racing  
3Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing  
4Maarten De Jonge (Ned) Endura Racing  
5Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:00:04.35 
6Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
7Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
8Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
9David Dvorsky (Cze) PSK Whirlpool - Author  
10Tomas Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
11Joshua Lucas Galloway Prete (Aus) PSK Whirlpool - Author  
12Dmitry Kosyakov (Rus) Itera-Katusha0:00:05.46 
13Pavel Kochetkov (Rus) Itera-Katusha  
14Sergey Rudaskov (Rus) Itera-Katusha  
15Timofej Krickij (Rus) Itera-Katusha  
16Dmitry Ignatyev (Rus) Itera-Katusha  
17Alexandr Prishpetniy (Rus) Itera-Katusha  
18Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:08.63 
19Michel Koch (Ger) LKT Team Brandenburg  
20Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
21Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg  
22Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
23Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg  
24Pim De Beer (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:32.34 
25Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
26Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
27Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
28Sierk De Haan (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
29Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
30Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels  
31Sven Erik Byström (Nor) Norway0:00:36.65 
32Björn Tore Hoem (Nor) Norway  
33Frederik Strand Galta (Nor) Norway  
34Leonard Frans Markaskard (Nor) Norway  
35Adrian Gjölberg (Nor) Norway  
36Alois Kankovsky (Cze) ASC Dukla Praha0:00:37.41 
37Martin Blaha (Cze) ASC Dukla Praha  
38Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha  
39Petr Vakoc (Cze) ASC Dukla Praha  
40Dariusz Baranowski (Pol) BDC Team0:00:37.45 
41Robert Radosz (Pol) BDC Team  
42Dariusz Rudnicki (Pol) BDC Team  
43Wojciech Ziólkowski (Pol) BDC Team  
44Edward Clancy (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:39.55 
45Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp  
46Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp  
47Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp  
48Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team0:00:40.85 
49Jasha Sütterlin (Ger) Thüringer Energie Team  
50Kevin Predatsch (Ger) Thüringer Energie Team  
51Fabian Thiel (Ger) Thüringer Energie Team  
52Indulis Bekmanis (Lat) Latvia0:00:46.28 
53Bécis Armands (Lat) Latvia  
54Andzs Flaksis (Lat) Latvia  
55Andris Vosekalns (Lat) Latvia  
56Andris Smirnovs (Lat) Latvia  
57Thomas Bouteille (Fra) Club Cycliste Etupes0:01:04.85 
58Pierre Bonnet (Fra) Club Cycliste Etupes  
59Mickaël Jeannin (Fra) Club Cycliste Etupes  
60Anthony Buhler (Fra) Club Cycliste Etupes  
61Mathieu Chiocca (Fra) Club Cycliste Etupes  
62Sten Sarv (Est) Club Cycliste Etupes  
63Boris Zimine (Fra) Club Cycliste Etupes  
64Soren Pusdahl (Den) Team Energi Fyn0:01:22.10 
65Rasmus Sterebo (Den) Team Energi Fyn  
66Jesper Hansen (Den) Team Energi Fyn  
67Kristian Haugaard Jensen (Den) Team Energi Fyn  
68Jan Polanc (Slo) Radenska0:01:22.30 
69Klemen Stimulak (Slo) Radenska  
70Robert Jenko (Slo) Radenska  
71Andrej Rajsp (Slo) Radenska  
72Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha0:01:23.11 
73Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha  
74Ladislav Fabisovsky (Cze) AC Sparta Praha  
75Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha  
76Mark Dzamastagic (Slo) Sava0:01:26.15 
77Jure Zrimsek (Slo) Sava  
78Luka Mezgec (Slo) Sava  
79Nik Burjek (Slo) Sava  
80Frantisek Rabon (Cze) Výber Moravy0:01:26.71 
81Jakub Svoboda (Cze) Výber Moravy  
82Daniel Vesely (Cze) Výber Moravy  
83Tomas Salaj (Cze) Výber Moravy  
84Elias Schmaeh (Swi) Price Your Bike0:01:34.01 
85Bernhard Oberholzer (Swi) Price Your Bike  
86Patrick Schelling (Swi) Price Your Bike  
87Joël Eglin (Swi) Price Your Bike  
88Marcel Aregger (Swi) Price Your Bike  
89Jeffrey Wiersma (Ned) Rucanor Line Cycling0:01:40.86 
90Bram Nolten (Ned) Rucanor Line Cycling  
91Mark Schreurs (Ned) Rucanor Line Cycling  
92Daan de Groot (Ned) Rucanor Line Cycling  
93Erwin Broers (Ned) Rucanor Line Cycling  
94Erik Kasa Jariseth (Nor) Norway0:01:44.21 
95Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Revor0:01:46.54 
96Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Revor  
97Tijmen Eising (Ned) Sunweb - Revor  
98Jiri Polnicky (Cze) Sunweb - Revor  
99Vinnie Braet (Bel) Sunweb - Revor  
100Karel Hnik (Cze) Telenet - Fidea0:01:50.70 
101Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea  
102Arnaud Grand (Swi) Telenet - Fidea  
103Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet - Fidea  
104Joeri Adams (Bel) Telenet - Fidea  
105Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:54.77 
106Tim Merlier (Bel) Sunweb - Revor0:01:59.18 
107Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida0:02:01.81 
108Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida  
109Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Merida  
110Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Merida  
111Alexandre Blain (Fra) Endura Racing0:02:20.65 
112Evan Oliphant (GBr) Endura Racing0:02:26.00 
113Ondrej Vobora (Cze) Team Fanflesh-Nutrixxon0:02:27.38 
114Michal Kesl (Cze) Team Fanflesh-Nutrixxon  
115Daniel Vejmelka (Cze) Team Fanflesh-Nutrixxon  
116Sergej Fuchs (Ger) Team Fanflesh-Nutrixxon  
117Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp0:02:36.26 
118Tim Mikelj (Slo) Sava0:02:38.65 
119Martin Hacecky (Cze) ASC Dukla Praha0:02:48.33 
120Mattia Rossi (Ita) Cycling Team Friuli0:02:51.45 
121Marco Fusaz (Ita) Cycling Team Friuli  
122Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli  
123Yovcho Yovvchev Zhivkov (Bul) Cycling Team Friuli  
124Christian Grazian (Ita) Cycling Team Friuli  
125Christer Jensen (Nor) Norway0:02:52.61 
126Stefan Hristov (Bul) Nessebar Bulgaria0:03:05.56 
127Aleksandar Aleksiev (Bul) Nessebar Bulgaria  
128Valentin Stoenchev (Bul) Nessebar Bulgaria  
129Martin Grashev (Bul) Nessebar Bulgaria  
130Daniel Henggeler (Swi) Price Your Bike0:03:05.78 
131Jaroslav Marek (Cze) Výber Moravy0:03:11.91 
132Samuel Horstmann (Swi) Price Your Bike0:03:14.24 
133Nejc Bester (Slo) Sava0:03:28.60 
134Janis Dekteris (Lat) Latvia0:03:30.62 
135Micki Van Empel (Ned) Telenet - Fidea0:03:31.05 
136Mateusz Komar (Pol) BDC Team0:03:40.48 
137Jan Dostal (Cze) ASC Dukla Praha0:03:52.13 
138Simon Nuber (Ger) Thüringer Energie Team0:04:02.07 
139Mike Willam (Ger) Thüringer Energie Team0:04:02.54 
140Emiljano Stojku (Alb) Cycling Team Friuli0:04:14.65 
141Martin Wachs (Svk) Slovakia0:04:20.70 
142Filip Taragel (Svk) Slovakia  
143Michael Kolar (Svk) Slovakia  
144Matús Macak (Svk) Slovakia  
145Jure Berk (Slo) Radenska0:04:22.08 
146Tomas Azaltovic (Svk) Dukla Trencin Merida0:04:24.54 
147Blaz Klemencic (Slo) Radenska0:04:25.20 
148Jaka Bostner (Slo) Radenska0:04:25.65 
149Nicola Avoledo (Ita) Cycling Team Friuli0:04:32.30 
150Martin Slotta (Svk) Slovakia0:04:33.51 
151Andreas Keuser (Ger) Team Worldofbike.gr0:04:34.98 
152Glenn Vandemaele (Bel) Team Worldofbike.gr  
153Kenny Van der Schueren (Bel) Team Worldofbike.gr  
154Alexander Smyth (Aus) Team Worldofbike.gr  
155Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp0:05:04.36 
156Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp0:05:04.70 
157Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Merida0:05:05.68 
158Chen Schrieber (Isr) TACC-Tel-Aviv0:05:16.44 
159Eliad Daniel (Isr) TACC-Tel-Aviv  
160Amnon Haberman (Isr) TACC-Tel-Aviv  
161Yuval Dolin (Isr) TACC-Tel-Aviv  
162Shahar Goren (Isr) TACC-Tel-Aviv  
163Idan Shapira (Isr) TACC-Tel-Aviv  
164Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing0:05:30.54 
165Vladimir Kerkez (Slo) Sava0:05:54.01 
166Marcin Sapa (Pol) BDC Team0:06:06.86 
167Jiri Nesveda (Cze) AC Sparta Praha0:06:12.04 
168Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha0:06:12.43 
169Michal Mracek (Cze) Výber Moravy0:06:20.94 
170Tomas Radolf (Cze) Team Fanflesh-Nutrixxon0:06:28.76 
171Jan Klabouch (Cze) Team Fanflesh-Nutrixxon0:06:29.34 
172Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Revor0:06:32.75 
173BergJim van den (Ned) Rucanor Line Cycling0:06:57.06 
174Radostin Yordanov (Bul) Nessebar Bulgaria0:07:01.60 
175Damian Walczak (Pol) BDC Team0:07:36.51 
176Vojtech Hacecky (Cze) ASC Dukla Praha0:08:03.13 
177Tomas Hruby (Cze) AC Sparta Praha0:08:31.56 
178Yordan Drumev (Bul) Nessebar Bulgaria0:08:59.52 
179Oldrich Novotny (Cze) Team Fanflesh-Nutrixxon0:09:05.33 
180Gregory De Mulder (Bel) Nessebar Bulgaria0:09:30.93 
181Dominik Hynek (Cze) Výber Moravy0:09:46.10 
182Morten Ollegaard (Den) Team Energi Fyn0:10:16.85 
183Matthew Bishop (Aus) Team Worldofbike.gr0:13:41.59 
DNFStanislav Beres (Svk) Dukla Trencin Merida  
DNFJelmer Asjes (Ned) Rucanor Line Cycling  
Back to top